Γερμανία Βερολίνο

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Μήπως ξέρει κάποιος που είναι ο χώρος που φημολογείται πως πέθανε ο χίτλερ έχω ακούσει πως είναι ένα καταφύγιο στο βερολίνο και μάλλον στο σημείο αυτό δεν υπάρχει πλέον τίποτα εκτος απο μια πινακίδα.

Φυσικά είναι στην Wilhelmstraße, αλλα οντως δεν υπάρχει απολύτως τιποτε, για
να μη γινει τοπος λατρειας απο τους νεοναζί. Περισσοτερες πληροφορίες:
Hitler's bunker
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Να πας και στο Μεσαιωνικό Χωριό Düppel, είναι μια υπέροχη αναπαράσταση ενός χωριού του 1200 μ.Χ. με καλύβεις, μελισσοκομείο, ζωάκια, κ.α. Η είσοδος είναι 3 ευρώ.
www.dueppel.de
 

stellla

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
barbados
Πάμε Βερολίνο 2-6 Φεβρουαρίου απο οτι καταλαβαίνω θα έχει πολύ κρύο, αλλά άσχετο. Πετάμε με easyjet από Θεσσαλονίκη για το Shonefeld, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα εισητήρια του τρένου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω, τι πρέπει να κάνω, να πάρω day ticket με 6,50?, single ticket με 2,80? ή extension ticket 1,40?, ο χρόνος διαδρομής που δίνεται απο το BVG είναι αξιόπιστος ή να υπολογίζουμε και κατιτίς παραπάνω;
Ευχαριστώ όλα τα μέλη του forum για όλες τις πληροφορίες που δίνονται.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Να περάσεις καλά και να απολαύσεις την ομορφιά του Βερολίνου. Δεν έχω πάει αλλά έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα γιατί ήταν το πρώτο πλάνο για απόδραση φέτος τον χειμώνα (μετά άλλαξε). Το μόνο που ίσως πρέπει να προσέξεις είναι τα σκοτεινά και αφώτιστα σημεία της πόλης (τουλάχιστον αυτό μόνο ξέρω). Καλό Ταξίδι!
 
Last edited by a moderator:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πάμε Βερολίνο 2-6 Φεβρουαρίου απο οτι καταλαβαίνω θα έχει πολύ κρύο, αλλά άσχετο. Πετάμε με easyjet από Θεσσαλονίκη για το Shonefeld, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα εισητήρια του τρένου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω, τι πρέπει να κάνω, να πάρω day ticket με 6,50?, single ticket με 2,80? ή extension ticket 1,40?, ο χρόνος διαδρομής που δίνεται απο το BVG είναι αξιόπιστος ή να υπολογίζουμε και κατιτίς παραπάνω;
Ευχαριστώ όλα τα μέλη του forum για όλες τις πληροφορίες που δίνονται.
Ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις και πού θέλεις να πας.
Το day ticket (όπως λέει και το όνομά του) είναι για όσες μετακινήσεις θέλεις αλλά για μία μόνο ημέρα.
Το single ticket είναι για 2 ώρες και το extension ticket απ' όσο ξέρω είναι πάντα σε συνδυασμό με κάποιο άλλο εισιτήριο (πχ αν έχεις αγοράσεις εισιτήριο για τις ζώνες AB ή BC, μπορείς να αγοράσεις το extension για τη ζώνη που σου λείπει, δηλαδή την C ή την Α αντίστοιχα κι έχει ισχύ 2 ωρών).
Αν θέλεις μόνο να πας στο ξενοδοχείο σου από το αεροδρόμιο και μετά θα κυκλοφορείς αποκλειστικά με τα πόδια, τότε αγόρασε το single ticket (για τις ζώνες ABC πάντα).
Αν όμως σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αρκετά τις συγκοινωνίες, εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις το 7-Day-Ticket που είναι για 7 ημέρες, για όλα τα μέσα. Δες αν σε συμφέρει αυτό ή αν σε συμφέρει περισσότερο να αγοράζεις μεμονωμένα εισιτήρια και αποφάσισε.
Τώρα για τους χρόνους...όσες φορές έχω πάει, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, όλα τα τρένα ήταν στην ώρα τους. Ένας συνάδελφος όμως που ήταν εκεί πριν 2 εβδομάδες, μου είπε ότι έτυχε να περιμένει στο S-Bahn και 20 λεπτά, γιατί λόγω έργων είχαν καθυστερήσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
Εχτές το απόγευμα επιστρέψαμε.:D
Ήταν όλα πολύ ωραία θέλω να ευχαριστήσω όλους εκείνους που με συμβούλεψαν ( αλήθειες και μόνο αλήθειες μου είπαν και ακριβώς όπως τα είπαν έτσι ήταν ) αφού μου έλεγαν καλά που τα ξέρεις? Έχεις ξανά έρθει?
Με τα πολύ λίγα αγγλικά μου και τα ελάχιστα γερμανικά καταφέραμε και τα βγάλαμε εις πέρας, μερικοί γερμανοί σου απαντούσαν αγγλικά όσα ξέρανε άλλοι πάλι στα γερμανικά αλλά έτσι ώστε να καταλαβαίνεις τι να κανεις.
Όσο για το μετρό θα έλεγα όσοι πάτε να μελετήσετε λίγο τον χάρτη με τις διαδρομές για να μπείτε στη φιλοσοφία του όσο για τα εισιτήρια μην σκοτίζεστε και πολύ κάντε ένα πλάνο που θα πάτε και πόσο θα σας χρειαστεί το μετρό αλλά και πάλι όλα σχετικά είναι.
Την πρώτη ημέρα βγάλαμε ένα εισιτήριο να κάνουμε το τουρ της πόλης με 15 ευρώ το άτομο αλλά λίγο η βροχή λίγο κούραση δεν προλάβαμε να την τελειώσουμε την βόλτα γιατί μας έφαγαν τα σάντουιτς με τα λουκάνικα και τις μπύρες και στο τέλος πήραμε ταξί για την επιστροφή στο ξενοδοχείο, γιαυτο λέω όλα είναι σχετικά και μην τρελαίνεστε και πολύ.
Την τελευταία μέρα πήραμε ένα εισιτήριο με 24ωρο για όλες τις ζώνες ABC, και πήγαμε στο Potsdam αλλά έβρεχε συνέχεια με τσουχτερό κρύο και τελικά πήραμε το τραμ 92 - 96 με το ίδιο εισιτήριο και πήγαμε στο Nauener είναι ένα πολύ γραφικό χωριό λίγο πιο πέρα από το κέντρο 4-5 στάσεις και ήπιαμε εκείνη την φανταστική σοκολάτα στο La Maison du Chocolate ένα μαγαζάκι γωνιακό με τζάκι πολύ ζεστό που είχε γράψει ένας φίλος εδώ στο .travelstories. και τον ευχαριστώ.
Η άσχημη εντύπωση ήταν σε ένα τούρκικο εστιατόριο (ΗΑSIR ΜΙΤΤΕ) που φάγαμε αρκετά καλά αλλά δεν τρελαθήκαμε κιόλας 5 άτομα 200!!!!!!! Τίποτα άλλο, αλλά όπου το είπαμε μας είπαν ότι εκεί στην στοά α είναι πολύ ακριβό και έχει ακόμη 4 που είναι σε άλλες γειτονιές τα οποία είναι πολύ φτηνότερα.
Και το άλλο άσχημο ήταν στις 3 μέρες που είχαμε έβρεχε ψιλό-ψιλό την Πέμπτη που φεύγαμε έβγαλε ήλιο μια λαμπερή ημέρα που ήταν καλό για το ταξίδι.
Εκεί που φάγαμε πολύ καλά και ευχαριστηθήκαμε γερμανική κουζίνα ήταν στο Gerichtslaube στο Nikolaikirchplatz μέχρι και ελληνικούς καταλόγους έχει, πολύ καλό το πρωτινό ανεπιφύλακτα.:lol::lol::lol:
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πάμε Βερολίνο 2-6 Φεβρουαρίου απο οτι καταλαβαίνω θα έχει πολύ κρύο, αλλά άσχετο. Πετάμε με easyjet από Θεσσαλονίκη για το Shonefeld, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα εισητήρια του τρένου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω, τι πρέπει να κάνω, να πάρω day ticket με 6,50?, single ticket με 2,80? ή extension ticket 1,40?, ο χρόνος διαδρομής που δίνεται απο το BVG είναι αξιόπιστος ή να υπολογίζουμε και κατιτίς παραπάνω;
Λοιπόν, κι εγώ χθες γύρισα από το Βερολίνο. Στο αεροδρόμιο έβγαλα ένα απλό εισιτήριο (για τις ζώνες ABC) που κοστίζει 2,80 ευρώ και την επόμενη μέρα έβγαλα μια 5ήμερη κάρτα. Υπάρχει και η 7ήμερη όπως λέει πιο πάνω η astral, εξαρτάται από το πόσες μέρες θα μείνεις. Τα μεμονωμένα εισιτήρια κοστίζουν αρκετά, οπότε αν σκοπεύεις να γυρίσεις την πόλη αρκετά, μάλλον θα σε βολέψει να έχεις την κάρτα. Από το αεροδρόμιο Schönefeld μέχρι την Alexander platz το τρένο κάνει περίπου 20 λεπτά.
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
Καλωσόρισες μάλλον με το ίδιο αεροπλάνο ερχόμασταν, πέρασες καλά? Εγώ πολύ ωραία αν και πρώτη φορά μια χαρά και μάλλον θα κσανα πάω καλοκαιράκι όμως γιατί μας έφαγε η βροχή.

νασε καλά και να περνάς πάντα καλά.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλωσόρισες μάλλον με το ίδιο αεροπλάνο ερχόμασταν, πέρασες καλά? Εγώ πολύ ωραία αν και πρώτη φορά μια χαρά και μάλλον θα κσανα πάω καλοκαιράκι όμως γιατί μας έφαγε η βροχή.
νασε καλά και να περνάς πάντα καλά.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Επίσης! Από Τρίτη βράδυ άρχισε να ρίχνει κι ένα "ψιλο" χιονάκι, οπότε δεν ήταν μόνο η βροχή που μας ταλαιπώρησε. Ήταν λίγο δύσκολο με τόσο κρύο να ανοίγεις τον ταξιδιωτικό οδηγό ή το χάρτη, αλλά οκ δεν πτοήθηκα. Είδα σχεδόν όλα όσα είχα προγραμματίσει. Τα υπόλοιπα κάποια άλλη φορά :D
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
Ναι ηταν φοβερο, την Τετάρτη το βράδυ εριχνε χιονάκι κανονικα, μας βρηκε στο δρόμο και η πλάτη μας ειχε γινη ασπρη, και ηρθαμε Αθήνα και ειχαμε 20C. Το μόνο που δεν ειδα απο οσα ειχα σημειώση ηταν το chekpoint Charly, το παλατι στο Postdam, παλάτι Charlottenburg kai to και την Galeries Lafayette κατα τα αλλα πηγαμε παντού.
 

ismini82

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλημέρα! Είμαι καινούρια στο site αρκετά παλιά στα ταξίδια! Θα ήθελα τη πολύτιμη γνώμη σας και γιατι όχι και την εμπειρία σας! Σκοπεύω να ταξιδέψω στο Βερολίνο αρχές Φεβρουαρίου μαζί τον 8μηνών τότε γιό μου! Τι καιρό παίζει να έχει και πόσο εύκολο είναι να ταξιδεύεις με παιδί στο Βερολίνο?Σας ευχαριστώ παρα πολύ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ψοφοκρυο και χιονια εχει συνηθως το Φλεβαρη. Αλλα τι να σου πω; δεν ειμαι και ο καιρος:xmas_rolleyes:. Δεν ξερω απο μωρα να σου πω αν θα ειναι δυσκολα. Φανταζομαι αν τον ντυνεις καλα, δεν θα χεις ιδιαιτερο προβλημα.
Το Βερολινο παντως ειναι ενας πολυ ομορφος και σχετικα οικονομικος προορισμος.

ΥΓ Να σου ζησει ο μπεμπης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom