Γερμανία Βερολίνο

happy dreamer

Member
Μηνύματα
30
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη,τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σου φίλε!Το μουσείο της περγάμου νομίζω πως πρέπει να το επισκεφθείς..
Υπέρχει ένα πολύ ωραίο καφέ μέσα στο εμπορικό της sony στην πλατεία Potsdam.
Νομίζω πως τέλη νοέμβρη ανοίγουν και οι χριστουγεννιάτικες αγορές τους στις πλατείες και τους δρόμους της πόλης.Αν ναί δοκίμασε τα λουκάνικα τους με κάρυ και εννοείται τα μπυράκια...
 

voulaF

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο-Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Το χωριό του Άη Βασίλη..
Καλησπέρα.
Θα μπορούσες ίσως να μετακινηθείς με το τρένο και σε άλλες πόλεις πλησίον του Βερολίνου(ή ακόμη και σε πόλεις που απέχουν πολύ χιλιομετρικά) εάν σκοπεύεις να μείνεις για πολλές μέρες.
Βέβαια θέλει ένα μικρό προγραμματισμό όμως σίγουρα θα αξίζει τον κόπο.
Καλά ταξίδια!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.515
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Η αναποφασιστη ταξιδιωτισσα κατεληξε!!! Θα κλεισουμε με γκρουπ Βιέννη!!! Και θα παμε αλλη φορα μονοι μας Βουδαπεστη και Πραγα! Ευχαριστω πολύ παντως για τις συμβουλες! Αρχιζω αναζητηση πληροφοριων για Βιεννη!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.515
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Νομιζω οτι δεν μπορω να αλλαξω τιτλο τωρα... Παντα για κατι αλλο ξεκιναω και αλλου καταληγω...
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
Σας ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά νομίζω ότι έχω πολλούς φίλους και όλους πρόθυμους να μου πει ο καθένας το κάτι τις του, ειλικρινά ευχαριστώ.
4 διανυκτερεύσεις 5 ήμερες θα είμαι , και έχω δυο προβλήματα :
Να βγάλω μόλις φτάσω ένα εισιτήριο για 5 ήμερες δηλαδή κάπου 32 ευρώ? δηλαδή θα μου χρειαστεί? Η να βγάλω για λιγότερες μέρες και μετά πληρώνω έξτρα την κάθε διαδρομή που θα μου τύχει.
Και το άλλο πρόβλημα που έχω είναι να πάω με το τραίνο μέχρι το POTSDAM? Για είναι λίγες μέρες και θα είναι πολύ να πάμε και εκεί?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
από σήμερα μπορεί κανείς να εξερευνήσει τμήματα του Βερολίνου και μέσω της γνωστής από άλλες πόλεις υπηρεσίας της Google, street view!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Σας ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά νομίζω ότι έχω πολλούς φίλους και όλους πρόθυμους να μου πει ο καθένας το κάτι τις του, ειλικρινά ευχαριστώ.
4 διανυκτερεύσεις 5 ήμερες θα είμαι , και έχω δυο προβλήματα :
Να βγάλω μόλις φτάσω ένα εισιτήριο για 5 ήμερες δηλαδή κάπου 32 ευρώ? δηλαδή θα μου χρειαστεί? Η να βγάλω για λιγότερες μέρες και μετά πληρώνω έξτρα την κάθε διαδρομή που θα μου τύχει.
Και το άλλο πρόβλημα που έχω είναι να πάω με το τραίνο μέχρι το POTSDAM? Για είναι λίγες μέρες και θα είναι πολύ να πάμε και εκεί?
Αν θυμάμαι καλά 32 ευρώ είναι για μια βδομάδα και για όλες τις ζώνες. Να πάρεις κάρτα με την τρίτη ζώνη αν θες να πας Πότσνταμ και Σπαντάου. Στο Πότσνταμ να πας, και εκεί να μην διανοηθείς να περπατήσεις αλλά να πάρεις το λεφωρειάκι (απέναντι από το σταθμό που θα φτάσεις) και θα τα δεις όλα και θα σου μείνει αξέχαστο.
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
Borealis νασε καλά και να περνάς πάντα καλά όπου και νασε.
Αν κατάλαβα καλά πας αύριο Βερολίνο και Άμστερνταμ? Άντε καλά να περάσεις αν και προβλέπω ότι θα περάσεις φανταστικά γιατί και τα ξέρεις τα μέρη αλλά γιατί ξέρεις και να περνάς καλά έτσι δεν είναι?
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
122
Likes
180
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Γύρισα πριν απο 2 εβδμάδες απο Βερολίνο..

Όταν έφτασα στο αεροδρόμιο, έβγαλα 7-ημερη κάρτα για τα μέσα μεταφοράς, κόστισε 32?, για όλες τις ζώνες. Νομίζω ότι για τα 6 βράδια που έμεινα εγώ, άξιζε οριακά από θέμα χρημάτων, αλλά για έμενα έβγαλε τα λεφτά της αφου δεν είχα το άγχος να βγάλω εισιτήριο κτλ.. Ακόμη έβγαλα την 3ημερή κάρτα των μουσείων με 19 ευρώ (9.50 για φοιτητές), αν πάτε σε πάνω από 2 μουσεία αξίζει, αφου αποφεύγετε και τις ουρές. Εγώ επισκέφθηκα την Πέργαμο, το αρχαιολογικό με την αιγυπτιακή συλλογή, και το τεχνολογικό μουσείο το οποίο το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Γύρισα πριν απο 2 εβδμάδες απο Βερολίνο..

.. Ακόμη έβγαλα την 3ημερή κάρτα των μουσείων με 19 ευρώ (9.50 για φοιτητές), αν πάτε σε πάνω από 2 μουσεία αξίζει, αφου αποφεύγετε και τις ουρές.

Αλήθεια πως αποδυκνύει κάποιος Έλληναςτην φοιτητική του ιδιότητα στο Βερολίνο; εκτός από τα μουσεία μπορεί να βγάλει και φοιτητικά εισητήρια συγκοινωνιών;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.611
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom