Γερμανία Βερολίνο

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
συγκοινωνια οχι, αλλα στα μεγαλα μουσεια αναγνωριζουν το ελληνικο πασο, πχ Περγαμου. επισης υπαρχει και η διεθνης φοιτητικη καρτα
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
einai ευκερια το βερολινο εω πηγα περσι ολα ηταν καλακαι καλες τιμες σου το προτεινω με εασυ τζετ μονο 7ο ε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καποια links που μπορει να ειναι επιβοηθητικα και χρησιμα παραλληλα με τους mainstream οδηγους για το Βερολινο:
Slow Travel Berlin|Berlin – The Slow Way
Berlin (Germany) Local To Do Tips | Spotted by Locals
και το πολυ ενδιαφερον και χρηστικο: Thrills | berlin.unlike το οποιο γινεται ακομη πιο ενδιαφερον αν εχετε iphone και μπορεσετε να κανετε αυτην την εφαρμογη: City Guide and Travel Guide for the Mobile Generation | unlike
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φίλε Paso511, ναι πέρασα πολύ καλά αν και ήταν λίγο.
Αφού πλησιάζουν οι μέρες για το Βερολίνο θέλω να σου πω ένα μυστικό που το ξέρω μόνο εγώ και καμιά εικοσαριά εκατομύρια κάτοικοι και επισκέπτες του Βερολίνου. Το μυστικό λέγεται U2 και όχι δεν είναι Ιρλανδέζικο συγκρότημα, είναι το θαύμα του Βερολίνου. Κινείται υπόγεια, ισόγεια και σε όροφο (δεν κάνω πλάκα). Συνδέει Ruhleben με το Pankow και τι δεν θα δεις στη διαδρομή του. Έχεις λόξα με τον Χίτλερ και τους Ολυμπιακούς αγώνες:Olympia stadion station, Θες παλάτια και μοντέρνα Μουσεία:Sophie charlotte platz station, γουστάρεις να τη βρεις με τη Tosca και να τα σπάσεις με τον κουρέα της Σεβίλλης Deutshce Oper station. Θες ελληνικά παρηκμασμένα σουβλατζίδικα, αμαρτωλά σεξ Μουσεία, αστραφτερές λεωφόρους με ακριβά μαγαζιά, τζάμπα μαγαζιά του ενός ευρώ και ημικατεδαφισμένες εκκλησίες: Ζoologischer Garden station.
Θες να δεις που είναι το ελληνικό γραφείο τουρισμού και το μεγαλύτερο κατάστημα της Ευρώπης: Wittenbergplatz station. Έχεις φίλο-φίλη γκέυ-Λεσβία και θέλεις να τον-την κοινωνικοποιήσεις: Nolledorfplatz station. Σου αρέσουν τα πάρκα και η ζωή στη φύση:Mendellsohn Bartholdy park station. Σε αρέσει η μοντέρνα αρχιτεκτονική, οι ουρανοξύστες, τα Μουσεία με πίνακες(παλιούς και νέους) τα τεράστια σινεμά και τα υπερμοντέρνα εμπορικά κέντρα:potsdamer platz station.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
(συνέχεια από το προηγούμενο)
Αν θες παλιοκαιρισμένα κτήρια, Πανεπιστήμια, βιβλιοθήκες, Μουσεία (πολλά Μουσεία) Πύλες που δεν οδηγούν πουθενά, τοίχους που έπεσαν, αμερικάνικες αηδιούλες και βαρετά καφέ οι επόμενες στάσεις είναι δικές σου. Αμέσως μετά όμως έρχεται το μεγάλο σουξέ η μία και μοναδική Alexander platz, μη σε αγχώνει που είναι τόσο απροσανατολιστική, μη λυπηθείς για τα ελεεινά κτήρια που την πνίγουν, αγόρασε ένα βρώμικο βουρστ ρίξε λίγα κέρματα στους καλλιτέχνες του δρόμου και διάλεξε ποιο σόου από όλα θα ζήσεις. Μετά το Rosa Luxemburg station θα πιστέψεις για λίγο ότι είσαι στη Νέα Υόρκη, όμως θα είσαι στο Prenzlauer Berg. Ψάξε τη πλατεία Kathie Kollwitz και εκεί άραξε, μετά από τόσο δρόμο σου αξίζει το καλύτερο καπουτσίνο της πόλης.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
καλά να περάσεις στο Βερολίνο και μπράβο για την επιλογή αυτή.είναι πολύ όμορφη πόλη.Έχω γράψει και μια ιστορία γεμάτη πληροφορίες για εκεί που ίσως να την έχεις διαβάσει ήδη .Λέγεται "5 ημέρες στο πανέμορφο Βερολίνο" και βρίσκεται εδώ.

Αυτό που θα έλεγα εγώ να μην χάσεις με τίποτα είναι ο ζωολογικός κήπος.Λέγεται πως έχει την μεγαλύτερη ποικιλία ζώων στον κόσμο.Yπολόγισε να έχεις στην διάθεση σου ένα 6ωρο όμως για να τον δεις με την άνεση σου αν πας.

Προτείνω επίσης μια βόλτα από το kreuzberg.Είναι περιοχή που μένουν Τούρκοι, καλλιτέχνες και αναρχικοί και μου άρεσε αρκετά.


Γράφω και επιγραμματικά κάποια μέρη που πήγα και μου άρεσαν.

πύργος τηλεόρασης και η γύρω περιοχή,βόλτα στο tiengarden,κοινοβούλιο,μουσείο Περγάμου και βόλτα στα γύρω δρομάκια του νησιού ,εβραϊκό μουσείο,βόλτα στους κήπους του ανακτόρου Σαρλότεμπουργκ,βόλτα στο μουσείο φυσικής ιστορίας για να δεις τον μεγαλύτερο σκελετό δεινοσαύρου του κόσμου,μνημείο ολοκαυτώματος που βρίσκεται απέναντι από την πύλη του Βρανδεβούργου, πύλη του Βρανδεβούργου εννοείτε,βόλτα μέσα στο conycenter και στην γύρω περιοχή,βόλτα από την Oranienburger strasse που είναι ο δρόμος που έχει τα περισσότερα μπαράκια στο Βερολίνο.
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
Φίλε Borealis να είσαι καλά, δεν παίζεσαι, εσύ δεν είσαι πόταμος αλλά ωκεανός σε γνώση και πληροφόρηση.
Οι μέρες κοντεύουν φεύγω στις 21 αισθάνομαι ότι το Βερολίνο το ξέρω ήδη, θα σου πω τις εντυπώσεις μου οπωσδήποτε.
Και πάλι χίλια ευχαριστώ. ;))))

Επίσης και τον φίλο kabamarou που είναι κατατοπιστικότατος παιδιά χίλια ευχαριστώ.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Πολύ καλή επιλογή το Βερολίνο, έζησα εκεί για 6 χρόνια και δεν το αλλάζω! Ίσως η πιό φθηνή πόλη της πάλαι ποτέ δυτικής(;) Ευρώπης. Potsdamer Platz, Alexanderplatz, Nikolaiviertel, Charlottenburg... Ολυμπιακό στάδιο, Κρόιτσμπεργκ, καταλήψεις, και ΟΛΟΙ μιλάνε και αγγλικά!!!
 

paso511

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
επομενο Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
περπάτιμα Σινικό Τοίχος
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, οι μέρες για να φύγουμε είναι πολύ λίγες και αρχίζω να έχω μια νιρβάνα ταξιδιού πολύ ωραία και για αυτό έχετε μερίδιο όλοι εσείς από αυτό το μέρος που έχω πολύ μεγάλη ποικιλία από πληροφόρηση σχετικά με το Βερολίνο.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Πανέμορφη πόλη σίγουρα θα την επισκεφτώ πάλι σύντομα μην παραλήψεις να ανέβεις στο πύργο της τηλεόρασης και να καθήσεις στο εστιατόριο οι τιμές του είναι χαμηλές ειδικά αν αναλογιστείς που βρίσκεσαι,βέβαια το θέμα είναι να βρείς θέση..για περπάτημα συνιστώ την διαδρομή δίπλα στο ποτάμι απο το ντομ μέχρι το κοινοβούλιο.
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Αν σε ενδιαφέρει, υπάρχει ενας οργανισμός/εταιρία που κάνει οργανωμένες ξεναγήσεις στο "υπόγειο Βερολίνο". Καταφύγια, bunkers κλπ Εγώ πριν μερικά χρόνια ξεναγήθηκα σε ένα τεράστιο πυρηνικό καταφύγιο της εποχής του Ψυχρού Πολέμου (στην ανατολική πλευρά) που η είσοδος του ήταν μέσα από την είσοδο του μετρό. Έχει κι άλλα που σχετίζονται με την εποχή του Β'παγκοσμίου πολέμου. Οι ξεναγήσεις οργανώνονται από την Berin Unterwelten (και στα αγγλικα) Berliner Unterwelten e.V. | Home
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Μήπως ξέρει κάποιος που είναι ο χώρος που φημολογείται πως πέθανε ο χίτλερ έχω ακούσει πως είναι ένα καταφύγιο στο βερολίνο και μάλλον στο σημείο αυτό δεν υπάρχει πλέον τίποτα εκτος απο μια πινακίδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom