Αυστρία Βιέννη για Σοκολάτα Βιενουά!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μια και πηγες οπως βλεπω στο Prater , να ρωτησω ..ειναι κλειστο τα Χριστουγεννα ? Μαρτιο-Οκτωβριο δουλευει ?
Έτσι αναφέρει στην ιστοσελίδα του Prater (Home - Wiener Prater).
Ο τροχός, όμως, λειτουργεί κατά τη διάρκεια όλου του χρόνου. Τώρα, ανήμερα τα Χριστούγεννα μπορεί να είναι και κλειστό. Πήγαινε την προηγούμενη ή την επόμενη. Καλά να περάσεις στη Χριστουγεννιάτικη Βιέννη.:xmas_smile:
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Αυτο ειδα και εγω και τρομαξα !
Να σε καλα
Φευγω αυριο 19/12 και γυρναω 23/12 για να μπορεσω να χαρω τα x-mas αφου οπως ειναι γνωστο 24-25/12 δε βλεπεις τιποτα
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Φοίνιξ, Αριζόνα
Αν μου το επιτρεψει η Sky Europe τον Οκτωβρη θα παω στη Βιεννη, οποτε οτι γραφεις με ενδιαφερει ιδιαιτερα. Ευχαριστω!

Κι εγώ με Sky Europe πέταξα για Βιέννη. Ήταν από τα πιο άθλια στενά και παλιά αεροσκάφη που έχω δεί ποτέ στη ζωή μου. Φυσικά το ξέρετε οτι η εταιρία έβαλε λουκέτο...
 

tonia DAV

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κρητη
Ταξίδι-Όνειρο
Τοκιο
Μολις γυρισα απο Βιεννη! Ηταν τελεια!!!Το πρωτο πραγμα που πρεπει κανεις να κανει μολις φτασει στο αεροδρομιο ειναι να αγορασει την βιεννα καρτ!Εκπτωσεις σε παρα πολλα αξιοθεατα,δεν σκεφτεσαι το να χρησιμοποιεις ολη μερα τα τραμ το μετρο,τα λεωφορεια !!!!!Το τραμ βολευει παρα πολυ γιατι βλεπεις ξεκουραστα τα περισοτερα σπουδαια κτιρια του κεντρου.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
θα επισκευτώ την Βιέννη τα Χριστούγενα και ελπίζω να ζείσω ανάλογες καταστάσεις. Ευχαριστω για τις πληροφορίες!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α ρε αθανατη sky europe
εχεις τακτοποιησει κοσμο και κοσμακη.Εμεις δυστυχως δεν την προλαβαμε.
Πολυ φαι Μαιρη ..μου τρεχουν τα σαλια για το τι θα αντικρυσω.
Να ρωτησω :η περιοχη της Μariahilfestrasse ειναι μακρυα απο το Ring?δηλ πας μονο με μετρο?
Οι καντινες με τα λουκανικοειδη στο δρομο σε τι τιμες παιζουν περιπου?
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Α ρε αθανατη sky europe
εχεις τακτοποιησει κοσμο και κοσμακη.Εμεις δυστυχως δεν την προλαβαμε.
Πολυ φαι Μαιρη ..μου τρεχουν τα σαλια για το τι θα αντικρυσω.
Να ρωτησω :η περιοχη της Μariahilfestrasse ειναι μακρυα απο το Ring?δηλ πας μονο με μετρο?
Οι καντινες με τα λουκανικοειδη στο δρομο σε τι τιμες παιζουν περιπου?
Πράγματι είναι κρίμα που έκλεισε η Sky Europe γιατι για Βιέννη και Πράγα βόλευε πάρα πολύ με τις τιμές που πρόσφερε...όσο για το φαγητό στη Βιέννη είναι πραγματικά πολύ καλό!
Η περιοχή της Mariahilferstrasse είναι πολύ κεντρική, περπατιέται άνετα καθώς τριγύρω έχει και πολλά καταστήματα που χαζεύοντάς τα δεν καταλαβαίνεις πως περνά η ώρα...
Οι καντίνες είναι ίσως η καλύτερη λύση για γρήγορο, γευστικό, φθηνό φαγητό με κόστος , αν θυμάμαι καλά, κάπου στα 2-2,5 ευρώ το σάντουιτς το οποίο είναι πολύ χορταστικό!
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Μολις γυρισα απο Βιεννη! Ηταν τελεια!!!Το πρωτο πραγμα που πρεπει κανεις να κανει μολις φτασει στο αεροδρομιο ειναι να αγορασει την βιεννα καρτ!Εκπτωσεις σε παρα πολλα αξιοθεατα,δεν σκεφτεσαι το να χρησιμοποιεις ολη μερα τα τραμ το μετρο,τα λεωφορεια !!!!!Το τραμ βολευει παρα πολυ γιατι βλεπεις ξεκουραστα τα περισοτερα σπουδαια κτιρια του κεντρου.
Τόνια να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια μιας και πήγες πρόσφατα στη Βιέννη? 1) η Όπερα (staatsoper) είναι επισκέψιμη την ημέρα, για ξενάγηση κ.τ.λ. και αν ναι, ξέρεις μήπως τις ώρες?
2) έχεις να μου προτείνεις καμία καλή και παραδοσιακή μπυραρία στο κέντρο? και 3) Αξίζει να επισπευτώ τον εσωτερικό χώρο του Belvedere ή μόνο εξωτερικά (δεν τρελαίνομαι για πίνακες)? Αν μπορείς να μου απαντούσες σε κάποιο/α από αυτά θα σου μουν υπόχρεος.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
1) Σε αυτό το link
Staatsoper - Termine
μπορείς να δεις ποιες ώρες έχει ξενάγηση στην όπερα. Έξω από το κτίριο της όπερας θα δεις πάντα αναρτημένο το πρόγραμμα των ξεναγήσεων. Πρωινές και μεσημεριανές ώρες. Αξίζει τον κόπο η ξενάγηση.
2) Μπυραρία στο κέντρο δε δοκιμάσαμε, αλλά εξαιρετικό υπόγειο κελλάρι με κρασιά είναι το Estehazykeller (στάση μετρό Herrengasse) Restaurant-Heuriger-Esterhazykeller
3) Το Belvedere είναι υπέροχος σαν χώρος. Αν δε τρελαίνεσαι για πίνακες θα σου πρότεινα να μην πληρώσεις είσοδο.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
1) Σε αυτό το link
Staatsoper - Termine
μπορείς να δεις ποιες ώρες έχει ξενάγηση στην όπερα. Έξω από το κτίριο της όπερας θα δεις πάντα αναρτημένο το πρόγραμμα των ξεναγήσεων. Πρωινές και μεσημεριανές ώρες. Αξίζει τον κόπο η ξενάγηση.
2) Μπυραρία στο κέντρο δε δοκιμάσαμε, αλλά εξαιρετικό υπόγειο κελλάρι με κρασιά είναι το Estehazykeller (στάση μετρό Herrengasse) Restaurant-Heuriger-Esterhazykeller
3) Το Belvedere είναι υπέροχος σαν χώρος. Αν δε τρελαίνεσαι για πίνακες θα σου πρότεινα να μην πληρώσεις είσοδο.
Σε ευχαριστώ απίστευτα πολύ!:D
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Α!!!!! και κάτι τελευταίο... Ξέρει κανείς τις ώρες λειτουργίας των μαγαζιών?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom