Αυστρία Βιέννη για Σοκολάτα Βιενουά!

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
θα επισκευτω την βιεννη τα χριστουγεννα...για πρωτη φορα ταξιδευω στο εξωτερικο και εχω καποιους ενδοιασμους για το αν θα δεχτουν ταυτοτητα αντι διαβατηριου,γνωριζω οτι βρισκεται στην ευρωπαικη ενωση αλλα και παλι φοβαμαι μηπως δημιουργηθει καποιο προβλημα....θα μποσουσε καποιος απο εσας να με κατατοπισει??
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
θα επισκευτω την βιεννη τα χριστουγεννα...για πρωτη φορα ταξιδευω στο εξωτερικο και εχω καποιους ενδοιασμους για το αν θα δεχτουν ταυτοτητα αντι διαβατηριου,γνωριζω οτι βρισκεται στην ευρωπαικη ενωση αλλα και παλι φοβαμαι μηπως δημιουργηθει καποιο προβλημα....θα μποσουσε καποιος απο εσας να με κατατοπισει??
Είμαι αυτή τι στιγμή στη βιεννη με ταυτότητα και χωρίς κανένα πρόβλημα.....
 

stellla

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
barbados
ήμουνα στη Βιέννη το 2008 ταξίδεψα μόνο με ταυτότητα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορείς να βγάλεις χρήματα, απο τα ΑΤΜ κανονικά, καιμην ξεχάσεις, να πάρεις τεράστιες σοκολάτες αλλά απο auper market με 0,90 εως 1,05?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
1.356
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!



Τελικά, καταλήξαμε σε μια μπυραρία που βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο γνωστό cafe Havelka. Ευτυχώς, πήγαμε κατά τις 10 ώρα Βιέννης και προλάβαμε να φάμε γιατί στις 10:30 η κουζίνα σταμάτησε το μαγείρεμα. Ο κατάλογος ήταν μόνο στα Γερμανικά αλλά ευτυχώς μπορούσα ν' αναγνωρίσω τη λέξη Σνίτσελ οπότε τα υπόλοιπα δεν μας ενδιέφεραν! Σνίτσελ και μπύρα με το κιλό! Το φαγητό πάντως ήταν πολύ καλύτερο απ' ότι περιμέναμε και το σνίτσελ συνοδευόταν από κάτι σαν σαλάτα τουρσί το οποίο εκτός το ότι μας άρεσε πάρα πολύ ήταν και πιο ελαφρύ από τις τηγανητές πατάτες που υποθέταμε ότι θα συμπλήρωναν το πιάτο.
/I]


χα!χα!χα!:D περπατουσαμε , περπατουσαμε, και ψαχναμε για φαγητο! Τα περισσοτερα εστιατορια ηταν ακριβουτσικα αλλα ακομα χειροτερα ψευτο-κιριλε! Και εκει που ψαχναμε και κανενα δεν μας αρεσε, βλεπω το καφε havelka!
- AMAN!!! Λέω στον αντρα μου!!!! Το καφε χαβελκα!
- Ε! και! μου λεει;;;
- Τι ε και;;;;Εδω θα φαμε!!!! Το ειπε η τραβελστοριτισα!!!! Εδω φαγανε και ηταν καλα!
- Αφου εδω δεν εχει φαγητο...:rolleyes:
- ΟΧΙ. ΕΧΕΙ!Το ειπε η συμφορουμιτισσα!!!

Και πραγματικα ενω δεν φαινοταν να εχει φαγητο και μπηκαμε με δισταγμο, τελικα φαγαμε πολυ καλα! Πολυ ωραιο φαγητο και πολυ καλη εξυπηρετηση απο τον σερβιτορο που ηξερε αγγλικα μια χαρα! Ηπιαμε και πολυ ωραιες μπυτιτσες, μια χαρα!
DSC022811 - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories
μπυραρια διπλα στο καφε havelka - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories

το σνιτσελ το σερβιρουν με τη σαλατα που βλεπετε. Γι αυτο πηραμε και μια μεριδα πατατες εξτρα που ηταν τελειες!!! Ηταν σαν βραστες και μετα τηγανιτες!!!
Το καλυτερο βεβαια ηταν οτι ειδαμε την αυθεντικη-παραδοσιακη μπυραρια μιας και σε ενα τετοιο μερος δεν ειχε τουριστες και ειχε μονο ντοπιους!
Αχ! πεινασα!!!
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Marydim
Η περιγραφη σου με συναρπασε με την ακριβεια και τη γλαφυροτητα της. Ειδα και το βιντεο που παραθετεις στο τελος και συμπεραινω πως περασατε τελεια. Καταφερατε μεχρι και τους Βιεννεζους να παιξουν τα παιδια του Πειραια !!! Αλλα βεβαια πως να αντισταθουν σε 3 Ελληνιδες κουκλες !!!

Ελπιζω να περασουμε το ιδιο καλα το 4μερο που θα παμε την 25η Μαρτιου.
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest


Το Meininger Hot
el (Destinationswww.meininger-hotels.com) ανήκει στη νέα γενιά Hostels και πραγματικά απέχει πολύ από τα hostels που έχω μείνει στο παρελθόν. Πολύ καθαρό τόσο στους κοινόχρηστους χώρους όσο και στα δωμάτια είναι εξοπλισμένο εξ' ολοκλήρου από τα ΙΚΕΑ.
Καλησπέρα Marydim!Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα και σε σκοτίζω αλλά θα πάω Βιέννη για Πρωτοχρονιά και πρόσεξα στην ταξιδιωτική σου ιστορία ότι έμεινες στο Meininger.Απλά τα Meininger είναι τρία στη Βιέννη και επειδή είμαι 50-50 ανάμεσα στο Meininger City Center και σε ένα άλλο ξενοδοχείο θα ήθελα να μου πεις εάν έμεινες σε αυτό και πως σου φάνηκε..αν θα το σύστηνες δηλαδή μιας και είναι οικονομικό σε σχέση με άλλα!Ευχαριστώ πολύ!! :)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
AlmaLibre said:
Καλησπέρα Marydim!Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα και σε σκοτίζω αλλά θα πάω Βιέννη για Πρωτοχρονιά και πρόσεξα στην ταξιδιωτική σου ιστορία ότι έμεινες στο Meininger.Απλά τα Meininger είναι τρία στη Βιέννη και επειδή είμαι 50-50 ανάμεσα στο Meininger City Center και σε ένα άλλο ξενοδοχείο θα ήθελα να μου πεις εάν έμεινες σε αυτό και πως σου φάνηκε..αν θα το σύστηνες δηλαδή μιας και είναι οικονομικό σε σχέση με άλλα!Ευχαριστώ πολύ!! :)
Συγνώμη αλλα η Marydim έχει να γράψει στο forum παρά πολυ καιρό ίσως και πάνω απο χρόνο !!
Οπότε περίμενε απαντήσεις απο αλλα μέλη του forum που σίγουρα θα ξέρουν !!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η marydim μπορεί να έχει καιρό να γράψει, αλλά εξακολουθεί να επισκεπτεται το forum. Μάλλον κάποια στιγμή θα δει το μήνυμά σου.

Παρόλα αυτά, διαβάζοντας προσεκτικά το παρακάτω σημείο της ιστορία της,

Ευτυχώς, δεν είχα προσανατολιστεί σωστά και το ξενοδοχείο ήταν από την αντίθετη κατεύθυνση των επεισοδίων! Η καρδιά μου επέστρεψε στη θέση της και τάχιστα προς τα πίσω για να φτάσουμε στο Meininger Hotel & Hostel που είναι μόλις ένα τετράγωνο μακριά από τον πεζόδρομο της Favoritenstrasse και το μετρό, αρκεί να βγείτε όχι στην έξοδο για την εκκλησία (Keplerplatz) αλλά στην ακριβώς απέναντι στην Raaber- Bahn- Gasse.
θα καταλάβεις ότι προφανώς έμεινε σε αυτό:
City Center
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
anny said:
Η marydim μπορεί να έχει καιρό να γράψει, αλλά εξακολουθεί να επισκεπτεται το forum. Μάλλον κάποια στιγμή θα δει το μήνυμά σου.

Παρόλα αυτά, διαβάζοντας προσεκτικά το παρακάτω σημείο της ιστορία της,

θα καταλάβεις ότι προφανώς έμεινε σε αυτό:
City Center
Ευχαριστω anny
Λόγο του οτι γραφω απο το κινητο
δεν μπορώ να δω κάποια πράγματα
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Η marydim μπορεί να έχει καιρό να γράψει, αλλά εξακολουθεί να επισκεπτεται το forum. Μάλλον κάποια στιγμή θα δει το μήνυμά σου.

Παρόλα αυτά, διαβάζοντας προσεκτικά το παρακάτω σημείο της ιστορία της,

θα καταλάβεις ότι προφανώς έμεινε σε αυτό:
City Center
Ευχαριστώ πολύ! Απλά είμαι και νέο μέλος και δεν μπόρεσα να της στείλω pm!Ήθελα καμία λεπτομέρεια για να αποφύγω την ταλαιπωρία στη Βιέννη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.253
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom