Αυστρία Βιέννη για Σοκολάτα Βιενουά!

xorxhs

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Είσαι ωραιος :) Χαίρομαι που το ξενοδοχειο βγηκε τελικα σε καλο! Ολες οι προτασεις φαγητού ευπρόσδεκτες!! Αληθεια,βρηκες σνιτσελ αλλα με λευκη σαλτσα μανιταρια?

Τη Vienna card την αγορασες? Αξιζε?

Ελπιζω να μη σε ζαλισα :p
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Όχι, δεν βρήκα. Όχι ότι το έψαξα ιδιαίτερα για να πω την αλήθεια χαχα. Όσα δοκίμασα, ήταν χωρίς σάλτσα. Το μόνο που είχε μανιτάρια, ήταν ένα που έφαγα στο Schnitzelwirt, τα οποία τα είχε στη γέμιση.

Δεν την αγόρασα την vienna card (19,90 η τιμή της). Δεν μου φάνηκε εξυπηρετική (εμένα προσωπικά), χρησιμοποίησα λίγες φορές το μετρό. Οι εκπτώσεις που είχε σε διάφορα μουσεία ή εστιατόρια, ήταν αμελητέες.
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Η υπογραφή όμως δεν αλλάζει!
Οι πρώτες αγάπες δεν ξεπερνιούνται...!
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!


Πάνο θέλω κι εγώ να σε ρωτήσω..πήγες καθόλου στην όπερα; Είδες τι παίζει με τα εισιτήρια των όρθιων; δεν είμαι φαν της κλασικής μουσικής αλλά όλοι μου είπαν ότι δεν λέει να πάω Βιέννη και να μην πάω στην όπερα..επίσης πήγες και στα τρία παλάτια;Αξίζουν και τα 3; Θα πάω την πρωτοχρονιά 4 μέρες και δεν ξέρω αν θα προλάβω να τα δω όλα..
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!


Πάνο θέλω κι εγώ να σε ρωτήσω..πήγες καθόλου στην όπερα; Είδες τι παίζει με τα εισιτήρια των όρθιων; δεν είμαι φαν της κλασικής μουσικής αλλά όλοι μου είπαν ότι δεν λέει να πάω Βιέννη και να μην πάω στην όπερα..επίσης πήγες και στα τρία παλάτια;Αξίζουν και τα 3; Θα πάω την πρωτοχρονιά 4 μέρες και δεν ξέρω αν θα προλάβω να τα δω όλα..
Στην όπερα δεν πήγα. Ήθελα να πάω την Πέμπτη σε μια συγκεκριμένη παράσταση, αλλά δεν είχαν απομείνει εισιτήρια. Τιμές δεν μπήκα καν στην διαδικασία να ρωτήσω αφού δεν βρήκα αυτό που ήθελα...

Πήγα στο Schloss Schonbrunn, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ και θέλει και πολλές ώρες να το γυρίσεις όλο (κήπους, ζωολογικό κήπο) και στο Hofburg. Οι πέντε μέρες δεν μου έφταναν με τίποτα. Την επόμενη φορά τα υπόλοιπα. :)
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Στην όπερα δεν πήγα. Ήθελα να πάω την Πέμπτη σε μια συγκεκριμένη παράσταση, αλλά δεν είχαν απομείνει εισιτήρια. Τιμές δεν μπήκα καν στην διαδικασία να ρωτήσω αφού δεν βρήκα αυτό που ήθελα...

Πήγα στο Schloss Schonbrunn, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ και θέλει και πολλές ώρες να το γυρίσεις όλο (κήπους, ζωολογικό κήπο) και στο Hofburg. Οι πέντε μέρες δεν μου έφταναν με τίποτα. Την επόμενη φορά τα υπόλοιπα. :)
Στο Schonbrunn θα πάω σίγουρα απλά μάλλον θα προτιμήσω το Belvedere αν δεν προλάβω και τα τρία επειδή θέλω πολύ να δω Gustav Klimt! Καθώς θα πλησιάζει το ταξίδι μου μπορεί να θυμηθώ να σε ρωτήσω κι άλλα! Ελπίζω να μη σε κουράσω!! Κάτι τελευταίο για σήμερα.. Οι θερμοκρασίες πως ήταν;;; Αχ ανυπομονώ να πάω!! :rolleyes:
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
almalibre ημουν Πασχα στη Βιεννη κ δεν ηθελα να χασω την οπερα αλλα ουτε να δωσω τοσα λεφτα...απο τιμες ο,τι θες μπορεις να βρεις.Ειδα stauss στη θεση των ορθιων κ ηταν μια χαρα.Αξιζει κ μονο να απολαυσεις το χωρο αυτο ακομα κ να μη τρελαινεσαι για οπερα.Εναλλακτικα βεβαια μπορεις να δεις μπαλετο,ισως σου φανει πιο ευχαριστο!Για θεση ορθιων καλο θα ηταν να πας εγκαιρως ωστε να βρεις ανετα μια μερια να κατσεις.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Στο Schonbrunn θα πάω σίγουρα απλά μάλλον θα προτιμήσω το Belvedere αν δεν προλάβω και τα τρία επειδή θέλω πολύ να δω Gustav Klimt! Καθώς θα πλησιάζει το ταξίδι μου μπορεί να θυμηθώ να σε ρωτήσω κι άλλα! Ελπίζω να μη σε κουράσω!! Κάτι τελευταίο για σήμερα.. Οι θερμοκρασίες πως ήταν;;; Αχ ανυπομονώ να πάω!! :rolleyes:
Είχε αρκετό κρύο, η θερμοκρασία ήταν κοντά στους 10-11 βαθμούς τη μέρα και 3-4 τη νύχτα. Ευτυχώς δεν έβρεξε όσες μέρες ήμουν εκεί.

Την πρώτη μέρα βγήκα έξω ντυμένος...ελληνικά, αλλά με έκοψε το κρύο χαχαχα! Στην συνέχεια, σκουφάκι, κασκόλ, πουλόβερ και ήμουν οκ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
Πάνο θέλω κι εγώ να σε ρωτήσω..πήγες καθόλου στην όπερα; Είδες τι παίζει με τα εισιτήρια των όρθιων; δεν είμαι φαν της κλασικής μουσικής αλλά όλοι μου είπαν ότι δεν λέει να πάω Βιέννη και να μην πάω στην όπερα..
Και φαν δεν είσαι και ψάχνεις για εισιτήριο όρθιου; Θα το μισήσεις το είδος και θα το μετανιώσεις. Τουλάχιστον κάντο σωστά και σε θέση, για να έχεις και μια πιθανότητα να το ευχαριστηθείς.
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
almalibre ημουν Πασχα στη Βιεννη κ δεν ηθελα να χασω την οπερα αλλα ουτε να δωσω τοσα λεφτα...απο τιμες ο,τι θες μπορεις να βρεις.Ειδα stauss στη θεση των ορθιων κ ηταν μια χαρα.Αξιζει κ μονο να απολαυσεις το χωρο αυτο ακομα κ να μη τρελαινεσαι για οπερα.Εναλλακτικα βεβαια μπορεις να δεις μπαλετο,ισως σου φανει πιο ευχαριστο!Για θεση ορθιων καλο θα ηταν να πας εγκαιρως ωστε να βρεις ανετα μια μερια να κατσεις.
Δήμητρα μου χίλια ευχαριστώ και για την απάντηση και για το προσωπικό μήνυμα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω μέσω pm μέχρι να φτάσω τα 10 posts..Αν το έχω κάνει μέχρι να πάω Βιέννη θα σου στείλω οπωσδήποτε pm με τις ερωτήσεις μου!!!! :haha:
Το μόνο που έχω να ρωτήσω τώρα απο δω είναι πόσο πριν την παράσταση και απο που προμηθεύτηκες τα εισιτήρια για τους όρθιους στην όπερα!
Χίλια ευχαριστώ!!!Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά τα site στο ίντερνετ!!!:shock:

Και φαν δεν είσαι και ψάχνεις για εισιτήριο όρθιου; Θα το μισήσεις το είδος και θα το μετανιώσεις. Τουλάχιστον κάντο σωστά και σε θέση, για να έχεις και μια πιθανότητα να το ευχαριστηθείς.
Έχω δει τις τιμές για τις ημερομηνίες που θα πάω και είναι αρκετά τσουχτερές για το πορτοφόλι μου! Το σκέφτομαι πάντως.. Ευχαριστώ!
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επέστρεψα χθές απο Βιέννη.
Τσουχτερό κρύο απο 2-8 βαθμούς, αλλά καμία σχέση με το κρύο και την χιονοθύελλα του Salzburg!!
Με πουλόβερ, κασκόλ, χοντρό μπουφάν και σκούφο ήμασταν μια χαρά! ...και τα χέρια στις τσέπες!!:xmas_cheesygrin:

Πήγαμε και όπερα στις θέσεις των ορθίων. Τα εισητήρια κοστίζουν 3-4 ευρώ και η πώληση ξεκινάει κανένα 2ωρο πριν την παράσταση. Τα παίρνεις απο την ακριβώς απέναντι μεριά απο εκείνη που είναι τα κανονικά ταμεία. Έχει και ταμπέλα. Αν κάνεις έναν κύκλο το κτήριο θα το βρείς.
Το καλύτερο είναι να πάς να τα πάρεις μόλις ξεκινήσει η πώληση, να πας να αφήσεις κανένα κασκόλ στην θέση που θα βρείς και να επιστρέψεις λίγο πριν την παράσταση.

Εμείς το διασκεδάσαμε, αν και 3 ώρες όρθιοι! Ήταν ωραίο να είσαι ανάμεσα σε ζευγάρια παππούδων που εκστασιάζονταν πραγματικά και να παρατηρείς την κουλτούρα τους. Πολύ καλή ήταν και η παράσταση και είχαμε μια χαρά θέα με 3 ευρώ το άτομο.

Είδαμε το L'elisir d'amore.
 

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη...
Τελεια! Σκεφτομαστε να παμε βουδαπεστη..κλεισαμε με wizz air για 12 απριλη...7 διανυκετρευσεις κ σκεφτομαι την ιδεα για βιεννη...αλλα δε ξερω ποσες μερες!! Απο οσα διαβασα λεω για δυο...κ μετα επιστροφη ξανα στη βουδαπεστη ..τι λετε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom