Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

harisss

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν έχεις αρκετές μέρες μεταξύ της πρώτης και δεύτερης εισόδου, κάνε την δεύτερη αίτηση την πρώτη μέρα που θα μπεις στην χώρα. Ο λόγος είναι ότι η δεύτερη αίτηση ακυρώνει την πρώτη (άγνωστο βέβαια αν το εφαρμόζουν αλλά μη μπλέξεις καλύτερα), αλλά δεν σε επηρεάζει αν έχεις ήδη μπει. Αλλιώς πας μέσω πρόσκλησης αναγκαστικά. Το κόστος είναι όμοιο και στις δύο περιπτώσεις (25+25+2 ή ~10 + 50 δολλάρια).


σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. λογικά θα το κάνουμε με τον δεύτερο τρόπο για να είστε σίγουροι
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Έχεις δίκιο. Δεν κινδυνεύει υπερβολικά κάποιος που είναι στο Βιετνάμ. Σκέφτομαι όμως ότι το ταξίδι έχει 5 πτήσεις, 20+ ώρες σε καμπίνες αεροπλάνων, έναν ύπνο για μια ολόκληρη νύχτα σε τρένο στο Βιετνάμ, επίσκεψη σε 3 διαφορετικά αεροδρόμια στο Βιετνάμ, διανυκτέρευση σε 10 διαφορετικά καταλύματα, συν το γεγονός ότι θα θέλω να φάω, να πιω και να δοκιμάσω από τυχαία μέρη στο δρόμο κτλ. Όλα αυτά με ζορίζουν ψυχολογικά, δεν ξέρω αν θα μου κάνουν κέφι στην τελική ή θα μου βγάλουν σκέτο άγχος.

Το ταξίδι είναι "still on", προσπαθώ να αποφασίσω τι θα κάνω.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μπορείς να μου προτείνεις ένα σάιτ για πρόσκληση για VOA (έτσι να υπάρχει εφόσον φαίνεται να είσαι έμπειρος με τη χώρα);
Σε τόσες λιγες μέρες δεν πρόκειται να αλλάξει κατι. Αν ζορίζεσαι και πιστεύεις οτι δεν θα το ευχαριστηθεις και μπορείς να αλλαξεις η να ακυρώσεις τα εισιτήρια καντο. Επέστρεψα προχθές απο 3 βδομάδες Βιετνάμ. Εκει άκουγα οτι εχουν κλείσει τα σύνορα με κινα ,κυκλοφορεί πολυ μασκα φυσικα αλλα δε μου φάνηκε να φοβαται και πολύ ο κοσμος. Η βιζα μου βγηκε πολύ γρήγορα ,σχεδον την επόμενη μερα και εκει πέρασα επίσης πολύ γρηγορα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
για να κάνω αίτηση για e-visa χρειάζεται Upload φωτογραφία διαβατηρίου και πορτρέτου.παρακάτω print screen από το site. Λέτε να είναι οκ αν στην θέση του πορτρέτου κόψω την ίδια ακριβώς φωτό από το διαβατήριο?
1583685397758.png
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν ξέρω πώς τυχαίνει και από τι εξαρτάται, αλλά πριν λίγες μέρες στην άφιξή μας στο SGN, η visa on arrival χρειάστηκε περίπου δυόμιση λεπτά για να βγει. Ούτε η κόλλα δεν είχε στεγνώσει καλά καλά.
Βέβαια, τα χαρτιά όλα συμπληρωμένα από πριν, έτσι;

(Ευχαριστώ για τη βοήθεια, @poised ) :)
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Μου λένε από Βιετνάμ ότι κυκλοφορεί φήμη πως μπλόκαραν όλες τις visa από άτομα από Ευρώπη και πιθανώς να βάλουν σε καραντίνα όσους φτάνουν με ευρωπαϊκά διαβατήρια ή από ευρώπη γιατί λόγω shengen δεν μπορούν να ξέρουν αν έχεις πάει Ιταλία και το κρύβεις (η περίπτωση μίας Βιετναμέζας που επέστρεψε την προηγούμενη βδομάδα έχοντας πάει Ιταλία νωρίτερα και χωρίς να το πει και κόλλησε καμπόσους).

Για την ώρα υπάρχει αυτό στο site, χωρίς άλλη ενημέρωση.

1583920455293.png


Μου ακούγεται λίγο υπερβολή, τουλάχιστον για τώρα, η iata δεν έχει αναφέρει κάτι και όσο μπόρεσα να ψάξω ειδήσεις στα αγγλικά από vietnam δε φαίνεται να έχει γίνει κάτι τόσο extreme. Ξέρω ότι κάποιοι πολύ πρόσφατα πέρασαν χωρίς πρόβλημα, οπότε ίσως είναι κάτι που συζητείται ή είναι ράδιο αρβύλα.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Μήπως είναι υπερβολικό;
Βέβαια, όταν κάνουμε την αίτηση για βίζα θα μάθουμε σίγουρα τι ισχύει... Σε λίγες μέρες δηλαδή.

Πάντως εδώ λένε συγκεκριμένα ποιες χώρες έκοψαν.
Και ενημερώνεται κάθε μέρα από ό,τι είδα.
https://vietnam.travel/things-to-do/information-travellers-novel-coronavirus-vietnamCountries with more than 500 confirmed cases of COVID-19, or more than 50 new cases per day, can also expect to have visa exemptions to Vietnam suspended at this time.

https://www.schengenvisainfo.com/ne...rily-suspends-entry-for-8-european-countries/Vietnam will temporarily suspend the entry for citizens of Denmark, Finland, France, Germany, Norway, Spain, Sweden and the United Kingdom due to the coronavirus outbreak.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Αν έχεις κάτι επίσημο ενημέρωσε μας. Μέχρι τότε ελπίζω να είναι ράδιο αρβύλα. Ο προγραμματισμός μου είναι να πάω την περίοδο του Πάσχα. Να κάνω e visa?
Και εκεί που όλοι λένε που θα πας? Στην Ασία? Μα εκεί έχουν όλοι ιό...
Γύρισε ο τροχος και δεν μας δέχονται.. Εμάς τους Ευρωπαίους....
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Εγώ έκανα αίτηση για e visa στις 05/03 και την δέχτηκαν χωρίς πρόβλημα (θα πάω το Πάσχα).

Εχθές διάβασα στο https://vietnam.travel/things-to-do/information-travellers-novel-coronavirus-vietnam

οτι αναφέρατε στα προηγούμενα 3 post και έχω αγχωθεί λίγο!

Δεν νομίζω οτι θέλω να φτάσω στο γκισέ και να μην μας αφήσουν να μπούμε!
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Ο προγραμματισμός μου είναι να πάω την περίοδο του Πάσχα. Να κάνω e visa?
Εγώ στη θέση σου θα το έκανα τώρα, στην χειρότερη θα χάσεις 25$, στην καλύτερη θα περάσεις γιατί θα έχεις ήδη την άδεια ακόμα και αν το κόψουν μετά.

Το χειρότερο για μένα είναι να πας και να σε κρατήσουν δύο βδομάδες καραντίνα, αλλά αυτό λογικά θα το ξέρεις πριν πας ότι γίνεται, εκτός αν είσαι άτυχος και γίνει την στιγμή που πατάς το πόδι σου. Και πάλι βέβαια σε αυτή τη περίπτωση σου δίνουν την επιλογή να επιστρέψεις χωρίς να μπεις στην χώρα.

Και εκεί που όλοι λένε που θα πας? Στην Ασία? Μα εκεί έχουν όλοι ιό... Γύρισε ο τροχος και δεν μας δέχονται.. Εμάς τους Ευρωπαίους....
Καλά να πάθουμε για να μάθουμε, γιατί όσο το πρόβλημα ήταν στην κίνα βλέπαμε ασιάτη και αλλάζαμε πεζοδρόμιο, τώρα θα μας αποφεύγουν εμάς σαν την πανώλη να δούμε τι σημαίνει ρατσισμός :/
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Εγώ στη θέση σου θα το έκανα τώρα, στην χειρότερη θα χάσεις 25$, στην καλύτερη θα περάσεις γιατί θα έχεις ήδη την άδεια ακόμα και αν το κόψουν μετά.

Το χειρότερο για μένα είναι να πας και να σε κρατήσουν δύο βδομάδες καραντίνα, αλλά αυτό λογικά θα το ξέρεις πριν πας ότι γίνεται, εκτός αν είσαι άτυχος και γίνει την στιγμή που πατάς το πόδι σου. Και πάλι βέβαια σε αυτή τη περίπτωση σου δίνουν την επιλογή να επιστρέψεις χωρίς να μπεις στην χώρα.


Καλά να πάθουμε για να μάθουμε, γιατί όσο το πρόβλημα ήταν στην κίνα βλέπαμε ασιάτη και αλλάζαμε πεζοδρόμιο, τώρα θα μας αποφεύγουν εμάς σαν την πανώλη να δούμε τι σημαίνει ρατσισμός :/
Θεωρείς πως αν έχεις την evisa και βγάλουν ταξιδιωτική οδηγία θα περάσεις? Νομίζω δεν παίζει ρόλο ποτέ εκδόθηκε.
Αν γνώριζα πως υπάρχει έστω ένα ενδεχόμενο να περάσω με την ήδη εκδομενη visa θα την είχα κάνει εδώ και καιρό. Μόλις σχολασω πάω κατευθείαν.
ΥΓ. 75 θα χάσω γιατί είμαστε τρία άτομα.
Αυτό που σκέφτομαι ως εναλλακτική είναι να πάω Σιγκαπούρη (αν και έχω ξαναπάει) ή σε όποιον κοντινό εκεί προορισμό δέχεται Έλληνες τουρίστες. Χαχαχχα
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Θεωρείς πως αν έχεις την evisa και βγάλουν ταξιδιωτική οδηγία θα περάσεις? Νομίζω δεν παίζει ρόλο ποτέ εκδόθηκε.
Προφανώς αν υπάρξει απαγόρευση δεν σε σώνει η ήδη υπάρχουσα βίζα, αλλά αν διακόψουν την διαδικασία e-visa και χρειαστείς κανονική μέσω πρεσβείας σε γλιτώνει ταλαιπωρία. Φυσικά όπως έχουμε δει όλα είναι στον αέρα τώρα οπότε τι να σου πω. Εγώ είναι να πάω σε δύο μήνες και για την ώρα δεν το σκέφτομαι γιατί τα πράγματα αλλάζουν κάθε μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.440
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom