Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τα νερα δεν ειναι παντου βρωμικα
Ειναι βρωμικα εκει που πηγαινει το 90% των πιο οικονομικων πλοιων. Οταν μια εταιρεια σου προσφερει μια υπηρεσια 90ε και η αλλη σου την προσφερει 180ε θα εχει και καποια διαφορα. Στι περισσοτερες περιπτωσεις θα υπαρχει ποιοτικη διαφορα. Εμεις με την εταιρεια που επιλεξαμε σε μια χαρα πεντακαθαρα νερα πηγαμε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τα νερα δεν ειναι παντου βρωμικα
Ειναι βρωμικα εκει που πηγαινει το 90% των πιο οικονομικων πλοιων. Οταν μια εταιρεια σου προσφερει μια υπηρεσια 90ε και η αλλη σου την προσφερει 180ε θα εχει και καποια διαφορα. Στι περισσοτερες περιπτωσεις θα υπαρχει ποιοτικη διαφορα. Εμεις με την εταιρεια που επιλεξαμε σε μια χαρα πεντακαθαρα νερα πηγαμε.
Η μόλυνση ενος μερους εχει σχέση με το πόσα φράγκα εχει ο τουριστας του διήμερου ;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η μόλυνση ενος μερους εχει σχέση με το πόσα φράγκα εχει ο τουριστας του διήμερου ;
Αυτο εξηγω οτι υπαρχει μολυνση σε ενα συγκεκριμενο μερος της περιοχης
Οχι παντου
Μολυσμενη μπορει να ειναι και η Περαια (που πας με 50ε) αλλα η Χαλκιδικη που ειναι 40 χιλιομετρα πιο περα (που πας με δεκαπλασιο μπατζετ) εχει πεντακαθαρες παραλιες.

Το ιδιο ισχυει πχ και στον κολπο του Μεξικου ή σε αλλες περιοχες. Αν επιλεξεις να πας στο κομματι που ειναι βρωμικο/μολυσμενο το ξερεις απο πριν. Αλλα μπορεις να πας πιο διπλα που δεν ειναι μολυσμενο.
 
Last edited:

anna68

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Τα νερα δεν ειναι παντου βρωμικα
Ειναι βρωμικα εκει που πηγαινει το 90% των πιο οικονομικων πλοιων. Οταν μια εταιρεια σου προσφερει μια υπηρεσια 90ε και η αλλη σου την προσφερει 180ε θα εχει και καποια διαφορα. Στι περισσοτερες περιπτωσεις θα υπαρχει ποιοτικη διαφορα. Εμεις με την εταιρεια που επιλεξαμε σε μια χαρα πεντακαθαρα νερα πηγαμε.
μηπως μπορεις να μου ξηγήσεις πως θα παρω καρτα και πως θα περασω τα δεδομενα?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
μηπως μπορεις να μου ξηγήσεις πως θα παρω καρτα και πως θα περασω τα δεδομενα?
Καρτα sim μπορεις να βρεις σχεδον παντου.
Αν ρωτησεις στο ξενοδοχειο σου μολις φτασεις θα σου πουν. Τα δεδομενα στα περνανε οι ιδιοι
Ειναι μια διαδικασια 10 λεπτων
Επισης αν χρησιμοποιεις viber με το που βαλεις την βιετναμεζικη καρτα δηλωσε τον Ελληνικο αριθμο σου ωστε να μπορουν να σε καλουν χωρις να χρειαζεται να θυμασαι τον Βιετναμεζικο
 

anna68

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
μηπως μπορεις να μου ξηγήσεις πως θα παρω καρτα και πως θα περασω τα δεδομενα?
Καρτα sim μπορεις να βρεις σχεδον παντου.
Αν ρωτησεις στο ξενοδοχειο σου μολις φτασεις θα σου πουν. Τα δεδομενα στα περνανε οι ιδιοι
Ειναι μια διαδικασια 10 λεπτων
Επισης αν χρησιμοποιεις viber με το που βαλεις την βιετναμεζικη καρτα δηλωσε τον Ελληνικο αριθμο σου ωστε να μπορουν να σε καλουν χωρις να χρειαζεται να θυμασαι τον Βιετναμεζικο
Σε Ευχαριστώ πολύ θα σου ξαναστείλω για άλλες ερωτησεις

Μπορείτε να ενοικιάσετε οχήμα ακομα και χωρίς δίπλωμα. Το θέμα είναι αν αξίζει η σκέψη ή το ρίσκο... Για εμένα όχι, για άλλους ναι. Απλά επιλέγεις!
Για τους χάρτες το maps.me για Android είναι άψογο, δεν τρώει gb και είναι δωρεάν! Σε όλα τα ταξίδια μας βοήθησε πάρα πολύ.
Θα ήθελα να ρωτήσω είναι ασφαλές το μηχανάκι οταν το αφήνετε δεν έχει πρόβλημα μην το κλέψουν?
 
Last edited by a moderator:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
καλησπέρα!απο πιο μερος θ αγορασω την σιμ?
Στο αεροδρόμιο με το που φτάνεις. Στο Ανόι είχε stand μέσα στο αεροδρόμιο, με ρώτησε μια κοπέλα πόσο θα μείνω, μου είπε τι με συμφέρει, είδε το κινητό μου, έκοψε τη sim από την καρτέλα στο σωστό μέγεθος, την έβαλε μέσα και την ενεργοποίησε και σε 5 λεπτά είχα τελειώσει.
 

anna68

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Στο αεροδρόμιο με το που φτάνεις. Στο Ανόι είχε stand μέσα στο αεροδρόμιο, με ρώτησε μια κοπέλα πόσο θα μείνω, μου είπε τι με συμφέρει, είδε το κινητό μου, έκοψε τη sim από την καρτέλα στο σωστό μέγεθος, την έβαλε μέσα και την ενεργοποίησε και σε 5 λεπτά είχα τελειώσει.
Ευχαριστώ πολυ
 

anna68

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Σαν μερες μου φαινονται καλες. Αν μπορεις να βαλεις αλλη μια μερα στο ταξιδι συνολικα και να την προσθεσεις Χοι Αν.
Επειδη δεν το θυμομουν και το τσεκαρα Σαιγκον για Χοι Αν ειναι 15 ωρες με λεωφορειο και κοστιζει περιπου 20-25ε και χανεις και μια μερα. Πανω κατω τα ιδια ισχυουν για το τρενο. Εμεις ειχαμε πεταξει με Jet Star μεσα στο Βιετναμ (35+10 για την αποσκευη απο Σαιγκον για Ντα Νανγκ και δεν θυμαμαι ποσο ειχαμε δωσει για να παμε Ανοι). Με τις πτησεις προβλημα δεν ειχαμε.
Από ντα Νανγκ δε πήγατε με τελεφερίκ στην χρυσή γέφυρα με τα χέρια?
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Από Da Nang μπορείς να πας στo Ba Na Hills όπου έχει τη γέφυρα που λες.... Η διαδρομή μπορεί να γίνει πολύ εύκολα με ταξί το οποίο θα σας περιμένει συγκεκριμένη ώρα από κάτω.

Εξαιρετική (το τονίζω!) η διαδρομή με το τελεφερίκ, ανεβαίνεις για πολύ ώρα και το τοπίο από κάτω είναι πολύ όμορφο!

Η γέφυρα αυτή καθαυτή έχει γίνει instagramoπροορισμός με ο,τι αυτό συνεπάγεται, εμείς πήγαμε αρκετά πρωί και είχε ήδη πάρα πολύ κόσμο.

Όταν φεύγαμε το μεσημεράκι ήταν καλύτερα...

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι με εξαίρεση την όντως εντυπωσιακή γέφυρα και το ωραίο περιβάλλον, το Ba Na Hills δεν απευθύνεται σε Ευρωπαίους... Απευθύνεται σε Ασιάτες οι οποίοι θέλουν να δουν μια αντιγραφή της Ευρώπης, σαν μια μίνι-Ντίσνεϋλαντ. Επίσης βρίσκεται σε οικοδομικό μπουμ, χτίζονται και άλλα (τεράστια) κτίρια τριγύρω, σύντομα θα έχει πάρει άλλη μορφή το μέρος.

Υπολόγισε να αφιερώσεις τουλάχιστον μισή ημέρα αν θέλεις να το γυρίσεις στοιχειωδώς.
 

anna68

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Από Da Nang μπορείς να πας στo Ba Na Hills όπου έχει τη γέφυρα που λες.... Η διαδρομή μπορεί να γίνει πολύ εύκολα με ταξί το οποίο θα σας περιμένει συγκεκριμένη ώρα από κάτω.

Εξαιρετική (το τονίζω!) η διαδρομή με το τελεφερίκ, ανεβαίνεις για πολύ ώρα και το τοπίο από κάτω είναι πολύ όμορφο!

Η γέφυρα αυτή καθαυτή έχει γίνει instagramoπροορισμός με ο,τι αυτό συνεπάγεται, εμείς πήγαμε αρκετά πρωί και είχε ήδη πάρα πολύ κόσμο.

Όταν φεύγαμε το μεσημεράκι ήταν καλύτερα...

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι με εξαίρεση την όντως εντυπωσιακή γέφυρα και το ωραίο περιβάλλον, το Ba Na Hills δεν απευθύνεται σε Ευρωπαίους... Απευθύνεται σε Ασιάτες οι οποίοι θέλουν να δουν μια αντιγραφή της Ευρώπης, σαν μια μίνι-Ντίσνεϋλαντ. Επίσης βρίσκεται σε οικοδομικό μπουμ, χτίζονται και άλλα (τεράστια) κτίρια τριγύρω, σύντομα θα έχει πάρει άλλη μορφή το μέρος.

Υπολόγισε να αφιερώσεις τουλάχιστον μισή ημέρα αν θέλεις να το γυρίσεις στοιχειωδώς.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Μπορεις να μου πεις που εινι ομορφα να μεινω στο da nang??? Παραλια ομορφη?αλλα να εχει και μαγαζια σουπερ μαρκετ !!ξερεις κατι??
 
Last edited by a moderator:

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Το Da Nang έχει μεγάλη υποδομή από ξενοδοχεία, για όλα τα βαλάντια. Γενικά είναι μια πολύ αναπτυσσόμενη μεγαλούπολη, θα δεις και εκεί να κτίζονται τεράστια συγκροτήματα.

Το κλασικό σημείο όπου βρίσκονται τα περισσότερα γνωστά ξενοδοχεία-αλυσίδες είναι κατά μήκος της παραλίας - σημείο, τρόπος του λέγειν, καθώς έχει μήκος πολλά χιλιόμετρα. Εκεί θα βρεις πολλά πεντάστερα ξενοδοχεία με τις αντίστοιχες υποδομές (μεγάλους κήπους, άμεση πρόσβαση στην παραλία κλπ).

Από παραλία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ειδικά για Έλληνες δε νομίζω ότι αξίζει σαν προορισμός τέτοιου τύπου, εκτός αν συνδυαστεί με το γενικότερο πακέτο Hoi An - Hue - επίσκεψη Marble Mountains - επίσκεψη Ba Na Hills αλλά και πάλι οι αποστάσεις δεν είναι μικρές (ειδικά για Hue).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom