Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ωραίο το πρόγραμμά αλλά έχεις βάλει μία μέρα παραπάνω και επίσης θέλω να πάω στο δέλτα μεγκόνγκ,οπότε 3 μέρες τις θέλω στη Σαιγκόν. Hue-Hoi An για τι απόσταση μιλάμε?
1. Αν έχεις μια μέρα λιγότερο μπορείς να αναχωρήσεις για Ηue την ημέρα που θα γυρίσεις απο Halong.
2. Hue - Hoi An είναι κανένα 3ώρο. Η διαδρομή είναι φανταστική. Υπολόγισε όμως άλλες 3 ώρες για την στάση στα Marble Mountains που είναι τελεια. Άρα σύνολο 6.
3. Η ημερήσια εκδρομη στον Μekong δεν άξιζει για μένα, ειδικά όταν οι μέρες δεν φτάνουν ούτε για τα βασικά. Βλεπω οτι επιμένεις όμως, άρα πήγαινε να το διαπιστώσεις... :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Φίλε @Στάθης είναι όπως τα είπαμε και μαζί τα πράγματα πάνω - κάτω, το βλέπεις.
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα προείπαν οι φίλοι.
Ο δε @panlek30 έγραψε (με μεγάλη ακρίβεια μάλιστα) το πρόγραμμα που ακολούθησα εγώ στο Vietnam ,αν εξαιρέσεις το Halong bay που το αφήσαμε για μελλοντική επίσκεψη καθώς δεν έβγαιναν οι μέρες.
Πρέπει δυστυχώς κι εσύ κάτι να θυσιάσεις, δε γίνεται αλλιώς.
Η συμβουλή μου είναι να θυσιάσεις το «λιγότερο καλό» αξιοθέατο -αν και ο όρος που χρησιμοποιώ είναι αδόκιμος- προκειμένου να ευχαριστηθείς την εκδρομή.

Θα σου πρότεινα πολύ εύκολα το εξής, 5 Ανοι - 2 Χοι Αν - 2 Χο τσι Μινχ.
Εκδρομες Halong bay με διανυκτέρευση και επιστροφή στο Ανόι. Ίσως να μη προλάβεις να δεις καν το ποταμό, το Ανόι είναι τεράστιο και οι αποστάσεις δύσκολες, πρέπει να του αφιερώσεις χρόνο.
Ακολούθως πτήση απο Ανόι για Ντα Νανγκ, στάση στα Marble mountains που είναι στο δρόμο, και διαμονή εκεί.
Αν δε θες να πας Ba Na Hills, αφιερώνεις την επόμενη μέρα ολη στο Χοι Αν (και καλά θα κάνεις) και τη τρίτη μέρα βάζεις βραδινή πτήση απο Χούε για Χο τσι Μινχ. Το Χούε έχει μνημεία άξια αναφοράς, δε γινεται να μη τα δεις.
Στο Χο τσι Μινχ μια μέρα στη πόλη για τα μουσεία κτλ, και μία εκδρομή κατακόμβες και πάλι πόλη και αγορά.

Πρέπει και να το τρέξεις το πρόγραμμα σου κάνοντας οικονομία χρόνου, και να είσαι πολύ οργανωμένος από πριν σε όλες τις επιλογές σου, προκειμένου να μη χασεις ώρες άσκοπα και να δεις «συμπυκνωμένα» μια τόσο μεγάλη χώρα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για να επιμένετε εσεις που έχετε πάει σημαίνει οτι κάτι ξέρετε,οπότε θα ακολουθήσω αυτό το πρόγραμμα,5-2-2.
Η ερωτηση μου τώρα είναι η εξής,τι μπορώ να βάλω σε 2 μέρες στο Χοι Αν? My Son προλαβαίνω να πάω?
Το αεροδρόμιο είναι στο Ντα Νανγκ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η ερωτηση μου τώρα είναι η εξής,τι μπορώ να βάλω σε 2 μέρες στο Χοι Αν? My Son προλαβαίνω να πάω?
Το αεροδρόμιο είναι στο Ντα Νανγκ?
Ναι το πλησιέστερο αεροδρόμιο είναι αυτό στη πόλη Da Nang, 40 λεπτά απόσταση. Αν βάλεις πρωινή πτήση από Ανόι, θα σου πρότεινα σε συνεννόηση με το ξενοδοχείο σου, να σου στείλουν οδηγό να σε παραλάβει όπου και θα κάνει στο δρόμο στάση για να δειτε τα Marble mountains. Οπότε ένα αξιοθέατο φεύγει απ' το πρόγραμμα.
Η εκδρομή σου την επομένη μπορεί να είναι είτε στο MySon και κάτι ακόμα, είτε στο Ba Na Hills μαζί με παραλία πχ.
Μπορείς και τα δύο σε μια μέρα αλλά είναι σκότωμα.
Η συμβουλή μου κι εδώ είναι να βάλεις οδηγό, και όχι οργανωμένη εκδρομή για να γλιτώσεις χρόνο, ότι κι αν επιλλέξεις.
Τέλος τη μέρα που πετας για Χο τσι Μινχ, μπορείς να φύγεις απο Χούε για να δεις και τα εκεί αξιοθέατα, βάζοντας βραδινή πτήση και κάνοντας τη διαδρομή πάλι με οδηγό..

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογη η κατανομή των ημερών σου έτσι!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Φαντάζομαι η επιστροφή σου από Βιετνάμ είναι από SGN, έτσι?
Για αποφυγή παρεξηγήσεων...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ναι απο Saigon. Δεν έχω κλείσει ακόμα εισιτήρια βέβαια αλλά απο κει θα γυρίσουμε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μπορείς επίσης εφόσον κάνεις κρουαζιέρα με διανυκτέρευση Halong Bay, να σε πάει στην επιστροφή το βανάκι κατευθείαν αεροδρόμιο για να πετάξεις Da Nang. Θα φτάσεις Hoi An απογευματόβραδο, αλλά θα γλιτώσεις χρόνο μ'αυτόν τον τρόπο.
Σ'αυτήν την περίπτωση έχεις 2 επιλογές:
-να βάλεις 1 ακόμη διανυκτέρευση Hoi An, δηλαδή 3 βράδια αντί για 2 και να κόψεις 1 από Hanoi (σε παίρνει μόνο υπό την προϋπόθεση ότι δε θα πας Sapa)
-να μείνεις 2 βράδια, αλλά να πετάξεις από Da Nang προς Ho Chi Minh μετά το απόγευμα.
Σε κάθε περίπτωση βέβαια το πρόγραμμα είναι πολύ πιεσμένο, επιμένω στην αρχική μου άποψη να αφήσετε ένα κομμάτι (κατά προτίμηση το νότιο) απ'έξω...
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Η εκδρομή cu chi tunnels και Mekong γίνεται και σε μια μέρα. Εμείς έτσι την κάναμε. Τσέκαρε το viator. Οπότε έτσι γλυτώνεις μια μέρα από σαιγκον
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
ελπίζω να μην βρεις άσχημο καιρό στο κεντρικό Βιετνάμ, η περίοδος που πηγαίνεις είναι αρκετά επίφοβη, ειδικά για Hoi An

από την άλλη δε θα έχει τον κακό χαμό του peak season, επομένως ίσως αξίζει το ρίσκο
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Η εκδρομή cu chi tunnels και Mekong γίνεται και σε μια μέρα. Εμείς έτσι την κάναμε. Τσέκαρε το viator. Οπότε έτσι γλυτώνεις μια μέρα από σαιγκον
Ευχαριστώ,θα το κοιτάξω και αυτό. Βολεύει πολύ αν γίνει σε μία μέρα! Να φανταστώ όμως οτι σας πήρε όλη την μέρα,έτσι?
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
ελπίζω να μην βρεις άσχημο καιρό στο κεντρικό Βιετνάμ, η περίοδος που πηγαίνεις είναι αρκετά επίφοβη, ειδικά για Hoi An

από την άλλη δε θα έχει τον κακό χαμό του peak season, επομένως ίσως αξίζει το ρίσκο
Ναι αυτό φοβάμαι κ εγώ και είναι ένας λόγος που δεν θέλω να βάλω παραπάνω μέρες στο κεντρικό Βιετναμ. Βόρειο και νότιο Βιετνάμ λένε οτι είναι η καλύτερη περίοδος αλλά κεντρικό είναι με καταιγίδες κτλπ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Παίζει ρόλο και το τί ώρα είναι οι πτήσεις προς και από Βιετνάμ.
Αν φτάνεις πριν το μεσημέρι και φεύγεις βράδυ, αυτόματα κερδίζεις μισή μέρα στο ήδη πιεσμένο πρόγραμμα.
Ενδεικτικά ένα πρόγραμμα (του σκοτωμού βέβαια) που θα έκανα (ξεφεύγοντας ίσως μια μέρα) είναι το εξής:
1 Άφιξη Hanoi, διανυκτέρευση
2 Hanoi
3 Μετάβαση στη Sapa, άφιξη το μεσημέρι, διανυκτέρευση)
4 Sapa-επιστροφή το βραδάκι και διανυκτέρευση Hanoi
5 Μετάβαση στο Halong Bay, κρουαζιέρα και διανυκτέρευση εν πλω
6 Μετάβαση απευθείας από Halong Bay στο αεροδρόμιο για πτήση προς Danang- άφιξη το βραδάκι στο Hoi An-διανυκτέρευση
7 Ημερήσια εκδρομή Hue κλπ.-διανυκτέρευση Hoi An
8 Hoi An-πτήση για Ho Chi Minh-διανυκτέρευση
9 Ημερήσια εκδρομή Mekong (ίσως συνδυασμό με Cu Chi)-διανυκτέρευση Ho Chi Minh
10 Πτήση επιστροφής
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom