Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος -α Βιετνάμ τον Αύγουστο και πως ήταν από θέμα καιρού.
Ευχαριστώ
Έχει αναφερθεί σε άλλες πληροφορίες και ιστορίες. Μάιος-Οκτώβριος ζέστη πολλές βροχές. Εγώ που πήγα το 20’ Γενάρη- Φλεβάρη είδα μόνο μια βροχή.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Καλησπερα,τελος Ιουλη που ημουνα εκει απιστευτη ζεστη και τρομερη υγρασια αλλο να σας το λεω και αλλο να το ζειτε.Το χειροτερο ομως ειναι το οτι εξω ειναι σαν να σε λουζουν με χλιαρο νερο και καυτο αερα και στους εσωτερικους χωρους πολικες θερμοκρασιες!μια πνευμονια την αρπαζεις για πλακα.Υπεροχη χωρα .πολυ καλοι ανθρωποι αλλα ο καιρος.....αν μπορειτε αλλη εποχη.Εμεις παντως βροχη 15 ημερες δεν ειδαμε,ελπιζω να βοηθησα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Έχω πάει Αύγουστο, μια χαρά ήταν ο καιρός. Εντάξει λίγη ζέστη/υγρασία/βροχή παραπάνω, αλλά όχι κάτι να σε αποτρέψει.
Για μένα οι καιρικές συνθήκες παίζουν μεγαλύτερο ρόλο σε παραθαλάσσιες περιοχές και νησιά, όπου ο κακός καιρός μπορεί να σου χαλάσει διακοπές. Στην ενδοχώρα δεν επηρεάζει τόσο.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπέρα. Σκέφτομαι οργανωμένα για Βιετνάμ τα Χριστούγεννα. Στο κεντρικό Βιετνάμ η βροχερή περίοδος πόσο άσχημη είναι;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Καλησπέρα. Σκέφτομαι οργανωμένα για Βιετνάμ τα Χριστούγεννα. Στο κεντρικό Βιετνάμ η βροχερή περίοδος πόσο άσχημη είναι;
Μπορεί να γίνει πολύ άσχημη, αλλά τώρα τελειώνει - αν δεν έχει ήδη τελειώσει, οπότε σε ένα μήνα και βάλε θα είσαι λογικά οκ.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα. Σκέφτομαι οργανωμένα για Βιετνάμ τα Χριστούγεννα. Στο κεντρικό Βιετνάμ η βροχερή περίοδος πόσο άσχημη είναι;
Πριν μια βδομάδα γύρισα δεν έβρεξε ούτε μια μέρα. Βέβαια μπορεί να ήταν και καθαρή τύχη...
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Καλησπέρα σας! Σκεφτόμαστε να πάμε Βιετνάμ τον Ιανουάριο και να το οργανώσω μονη μου. Είναι καλή περίοδος ο Ιανουάριος δεδομένου ότι θέλουμε να πάμε και βόρεια και νοτια? Κοιτάω για εισιτήρια αλλά είναι ολα πανάκριβα είτε από Αθήνα είτε από Θεσσαλονίκη (μένουμε Θεσσαλονίκη). Σκέφτομαι να πάμε στο Λονδίνο με Ryanair, γιατί εκεί έχουμε άτομο να μας φιλοξενήσει και την επόμενη μέρα να πετάξουμε για Βιετνάμ με την Bamboo που τα εισιτήρια έχουν γύρω στα 500 με 600 το άτομο. Εχετε καμια καλύτερη ιδέα όσον αφορά την ανταποκριση? Επίσης, γενικά δεν έχω πάει ποτέ Ασία, είναι καλή ιδέα το Βιετνάμ ή μήπως έχετε να προτείνετε άλλη χώρα που "έχει να δώσει" περισσότερα? Ευχαριστώ!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Ιανουάριος ισως εχει χαμηλής θερμοκρασίες στο Ανοι και γενικα στο βορρα,γυρω στους 15 μιλαμε. Κεντρικα και νοτια θα εισαι μια χαρα.Να κοιτάξεις πτησεις απο Σοφια ,τουλάχιστον προ κορονα πετούσε η καταρ σε δελεαστικές τιμές. Και με γλήγορη ματια ακομα υπάρχουν ,οχι βεβαια οσο τότε αλλα άπο το να πας μέχρι Λονδίνο ,καλύτερα πιστέυω η Σόφια.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σας! Σκεφτόμαστε να πάμε Βιετνάμ τον Ιανουάριο και να το οργανώσω μονη μου. Είναι καλή περίοδος ο Ιανουάριος δεδομένου ότι θέλουμε να πάμε και βόρεια και νοτια? Κοιτάω για εισιτήρια αλλά είναι ολα πανάκριβα είτε από Αθήνα είτε από Θεσσαλονίκη (μένουμε Θεσσαλονίκη). Σκέφτομαι να πάμε στο Λονδίνο με Ryanair, γιατί εκεί έχουμε άτομο να μας φιλοξενήσει και την επόμενη μέρα να πετάξουμε για Βιετνάμ με την Bamboo που τα εισιτήρια έχουν γύρω στα 500 με 600 το άτομο. Εχετε καμια καλύτερη ιδέα όσον αφορά την ανταποκριση? Επίσης, γενικά δεν έχω πάει ποτέ Ασία, είναι καλή ιδέα το Βιετνάμ ή μήπως έχετε να προτείνετε άλλη χώρα που "έχει να δώσει" περισσότερα? Ευχαριστώ!
Μια χαρά είναι ο καιρός το Γενάρη στο σύνολο της χώρας. Βόρεια θα έχει πιθανότατα λίγο κρύο (ας πούμε καιρό Μαρτιου-Απριλιου δικό μας) και κεντρικά και νότια αρκετά πιο ζεστά (Μάιος).
Εμείς που είχαμε πάει τέλη Απρίλη ειδικά στη Χουέ που είναι κεντρικά πεθαίναμε από την ζέστη και την υπερβολική υγρασία.
Η χώρα έχει πολύ ψωμί και φοβερή ποικιλομορφία σε εναλλαγές τοπίων αλλά είναι αχανής. Θέλει πολλές μέρες. Πρέπει φυσικά να κάνεις επιλογές κ θα πρέπει να υπολογίσεις ότι θα χρειαστείς κ εσωτερικές πτήσεις, οι οποίες όμως είναι οικονομικές. Γενικά μια εύκολη χώρα για να οργάνωσεις ταξιδι με σχετικά καλές υποδομές κ τρομερά αναπτυσσόμενη. Βέβαια να πω ότι το highlight του ταξιδιού μου στην Ινδοκίνα δεν ήταν στο Βιετνάμ αλλά στην Καμπότζη. Το σύμπλεγμα των ναών του Ανγκορ. Υπάρχουν αρκετές πτήσεις κ οικονομικές από αρκετές πόλεις του Βιετνάμ για Σιεμ Ριπ. Αν μπορέσεις να το συνδυάσεις, θα δεις ασύλληπτα πράγματα!
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Ιανουάριος ισως εχει χαμηλής θερμοκρασίες στο Ανοι και γενικα στο βορρα,γυρω στους 15 μιλαμε. Κεντρικα και νοτια θα εισαι μια χαρα.Να κοιτάξεις πτησεις απο Σοφια ,τουλάχιστον προ κορονα πετούσε η καταρ σε δελεαστικές τιμές. Και με γλήγορη ματια ακομα υπάρχουν ,οχι βεβαια οσο τότε αλλα άπο το να πας μέχρι Λονδίνο ,καλύτερα πιστέυω η Σόφια.
Πανάκριβα είναι και από Σόφια τον Ιανουάριο, μόλις το τσέκαρα. Το πιο φθηνό είναι γύρω στα 400 ευρώ one-way με συνολική διάρκεια πτήσεων 42 ώρες :shock:
Εν τω μεταξύ, ψάχνοντας βρήκα πως 22 Ιανουαρίου είναι το Tet holiday (κάθε χρονιά είναι άλλη ημερομηνία), η Πρωτοχρονιά τους, την οποία την γιορτάζουν για πολλές μέρες και ίσως να μην είναι καλή ιδέα να πάμε. Ο κόσμος ταξιδεύει για να πάει στα σπίτια τους για τις διακοπές, η κίνηση στα μέσα μεγάλη, η ζήτηση στα ξενοδοχεία αυξημένη με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις τιμές και για κάποιες μέρες πριν και μετά την Πρωτοχρονιά πολλά μαγαζιά και αξιοθέατα είναι κλειστά. Εμείς δυστυχώς μόνο Ιανουάριο μπορούμε να πάμε...
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Πανάκριβα είναι και από Σόφια τον Ιανουάριο, μόλις το τσέκαρα. Το πιο φθηνό είναι γύρω στα 400 ευρώ one-way με συνολική διάρκεια πτήσεων 42 ώρες :shock:
Εν τω μεταξύ, ψάχνοντας βρήκα πως 22 Ιανουαρίου είναι το Tet holiday (κάθε χρονιά είναι άλλη ημερομηνία), η Πρωτοχρονιά τους, την οποία την γιορτάζουν για πολλές μέρες και ίσως να μην είναι καλή ιδέα να πάμε. Ο κόσμος ταξιδεύει για να πάει στα σπίτια τους για τις διακοπές, η κίνηση στα μέσα μεγάλη, η ζήτηση στα ξενοδοχεία αυξημένη με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις τιμές και για κάποιες μέρες πριν και μετά την Πρωτοχρονιά πολλά μαγαζιά και αξιοθέατα είναι κλειστά. Εμείς δυστυχώς μόνο Ιανουάριο μπορούμε να πάμε...
Κι εγω Ιανουαριο ειχα παει και μαλιστα έκλεισα πανω στο Τετ χωρίς να το ξέρω! Τ ειχα κλεισι ολα απο ριν ,και απεφυγα τις μετακινησεις παραμονη Πρωτοχρονίας και τις επομενες μερες. Στα πιο τουριστικα και στις μεγάλες πολεις δεν θα εχεις προβλημα ,άλλα και παλι ει΄ναι περίεργα για κάποιες μερες.
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα, φτιάχνω το πρόγραμμα για το Βιετνάμ και ψάχνω μεταφορά από Halong Bay για Ninh Binh μετά την κρουαζιέρα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Το έχει κάνει κανένας άλλος?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom