ΗΠΑ Βιζα ΗΠΑ

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιο μέλος με ελληνικό διαβατήριο που δεν δικαιούται ESTA αίτηση για τουριστική βίζα για ΗΠΑ και πώς πήγε η διαδικασία.

Δε δικαιούμαι ESTA διότι έχω ταξιδέψει στο Ιράν, ενώ στα σχετικά άμεσα πλάνα μου είναι και το ιρακινό Κουρδιστάν. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάποια στιγμή αυτή η συνθήκη για τα άτομα που έχουμε ταξιδέψει σε "μπαναρισμένες" χώρες από τις ΗΠΑ, αλλά μέχρι νεωτέρας αυτή είναι η φάση και η αλήθεια είναι ότι δε θα ήθελα να "κάψω" τις ΗΠΑ (θέλω να ξαναπάω ΝΥ για κάποιους λόγους, αλλά και σε κάποια μέρη που δεν έχω καταφέρει να πάω, όπως Νέα Ορλεάνη).

Να αναφέρω επίσης ότι έχω ταξιδέψει δύο φορές ΗΠΑ στο παρελθόν (κάτι που ίσως να δράσει υπέρ μου; Δεν ξέρω). Είχα ταξιδέψει με δεκαετή τουριστική βίζα, αλλά όταν την είχα βγάλει αφενός οι Έλληνες πολίτες δεν δικαιούμασταν ESTA, αφετέρου δεν είχα πάει ακόμα Ιράν.

Αν το έχετε κάνει, αν γνωρίζετε εξτρά επιβαρυντικούς παράγοντες για να γίνει δεκτή η αίτηση κλπ, θα χαρώ να με ενημερώσετε. :)
Αν θυμάμαι καλά έχει ο @Yorgos σχετική εμπειρία.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Γεια σας και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιο μέλος με ελληνικό διαβατήριο που δεν δικαιούται ESTA αίτηση για τουριστική βίζα για ΗΠΑ και πώς πήγε η διαδικασία.

Δε δικαιούμαι ESTA διότι έχω ταξιδέψει στο Ιράν, ενώ στα σχετικά άμεσα πλάνα μου είναι και το ιρακινό Κουρδιστάν. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάποια στιγμή αυτή η συνθήκη για τα άτομα που έχουμε ταξιδέψει σε "μπαναρισμένες" χώρες από τις ΗΠΑ, αλλά μέχρι νεωτέρας αυτή είναι η φάση και η αλήθεια είναι ότι δε θα ήθελα να "κάψω" τις ΗΠΑ (θέλω να ξαναπάω ΝΥ για κάποιους λόγους, αλλά και σε κάποια μέρη που δεν έχω καταφέρει να πάω, όπως Νέα Ορλεάνη).

Να αναφέρω επίσης ότι έχω ταξιδέψει δύο φορές ΗΠΑ στο παρελθόν (κάτι που ίσως να δράσει υπέρ μου; Δεν ξέρω). Είχα ταξιδέψει με δεκαετή τουριστική βίζα, αλλά όταν την είχα βγάλει αφενός οι Έλληνες πολίτες δεν δικαιούμασταν ESTA, αφετέρου δεν είχα πάει ακόμα Ιράν.

Αν το έχετε κάνει, αν γνωρίζετε εξτρά επιβαρυντικούς παράγοντες για να γίνει δεκτή η αίτηση κλπ, θα χαρώ να με ενημερώσετε. :)
Είχε η μητέρα μου σχετική εμπειρία, πάνε βέβαια κοντά 10 χρόνια. Της είχα κλείσει ραντεβού με την πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα όπου πήγε, πέρασε απο "συνέντευξη", υπέβαλλε τα απαραίτητα δικαιολογητικά και της δώσανε Βίζα.
Είχε και κάποιο κόστος, τώρα νομίζω ειναι στα 160$ για τουριστική βίζα.

Θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ.

Μη Μεταναστευτική Βίζα
και εδώ για να κλείσεις το ραντεβού σου με τη πρεσβεία.
Official U.S. Department of State Visa Appointment Service | Greece | Greek
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Είχε η μητέρα μου σχετική εμπειρία, πάνε βέβαια κοντά 10 χρόνια. Της είχα κλείσει ραντεβού με την πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα όπου πήγε, πέρασε απο "συνέντευξη", υπέβαλλε τα απαραίτητα δικαιολογητικά και της δώσανε Βίζα.
Είχε και κάποιο κόστος, τώρα νομίζω ειναι στα 160$ για τουριστική βίζα.

Θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ.

Μη Μεταναστευτική Βίζα
και εδώ για να κλείσεις το ραντεβού σου με τη πρεσβεία.
Official U.S. Department of State Visa Appointment Service | Greece | Greek
Σε ευχαριστώ, αλλά όπως καταλαβαίνω αναφέρεις γενικά τις διαδικασίες για να βγάλει κανείς βίζα. Αυτές τις γνωρίζω επειδή όπως ανέφερα είχα βγάλει βιζα στο παρελθόν, πριν σταματήσει να είναι υποχρεωτική. :) Αλλά και να μην τις γνώριζα θα έκανα ένα google search και δε θα σας έβαζα σε κόπο.

Αυτό που ρωτησα είναι συγκεκριμένο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.295
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όντως το έκανα εγώ λόγω επίσκεψης στο Σουδάν και μου έδωσαν δεκαετή μετά από ραντεβού, συνέντευξη, με ρώτησαν γιατί πήγα, εξήγησα τα ταξίδια γενικώς και τα κιντρα κι αυτό ήταν. Βέβαια κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Όντως το έκανα εγώ λόγω επίσκεψης στο Σουδάν και μου έδωσαν δεκαετή μετά από ραντεβού, συνέντευξη, με ρώτησαν γιατί πήγα, εξήγησα τα ταξίδια γενικώς και τα κιντρα κι αυτό ήταν. Βέβαια κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική
Θυμασαι πόσο πληρωσες ;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Όντως το έκανα εγώ λόγω επίσκεψης στο Σουδάν και μου έδωσαν δεκαετή μετά από ραντεβού, συνέντευξη, με ρώτησαν γιατί πήγα, εξήγησα τα ταξίδια γενικώς και τα κιντρα κι αυτό ήταν. Βέβαια κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική
Εννοείται ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Περισσότερο με αγχώνει αν κάτι είναι πραγματικά "κόκκινο πανί" για αυτούς. Θεωρώ ότι μπορώ να υποστηρίξω τα ταξιδιωτικά μου κίνητρα και σε γενικές γραμμές νομίζω ότι το "έχω" με τις συνεντεύξεις παντός είδους, αλλά όσο να 'ναι δε με ψήνει η ιδέα να σκάσω τόσα χρήματα για την αίτηση και να μου ρίξουν άκυρο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.295
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θυμασαι πόσο πληρωσες ;
Δε θυμάμαι, αλλά είναι και 5 χρόνια πια. Πάντως όσο και να είναι, η δεκαετής σου λύνει τα χέρια, θα την προτιμούσα ακόμη κι αν είχα δικαίωμα για ESTA.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δε θυμάμαι, αλλά είναι και 5 χρόνια πια. Πάντως όσο και να είναι, η δεκαετής σου λύνει τα χέρια, θα την προτιμούσα ακόμη κι αν είχα δικαίωμα για ESTA.
Γιώργο είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ, με αφορμή κάποια posts που είχαν γίνει (και ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος), ότι σε γενικές γραμμές είναι αυξημένες οι πιθανότητες να "κοπεί" κανείς αν κάνει αίτηση για τουριστική βίζα ενώ έχει δικαίωμα για ESTA. Και πως αν κοπεις στη βίζα μετά μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο. Φυσικά όπως ανέφερες κι εσύ κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά ίσως είναι ένα ρίσκο που ο μέσος ταξιδιώτης που θα θελήσει να κάνει ένα (δύο-τρία) ταξίδι(α) ΗΠΑ να μην αξίζει να πάρει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.295
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωστα τα λες. Τη δεκαετή τη ζητάς αν δε δικαιούσαι ΕSTA. Είναι θετικό παραπλευρο μπόνους να σου απαγορευτεί η ESTA επειδή πήγες σε κάποια "κακιά" χώρα, ανοίγει η πόρτα για τη δεκαετή βίζα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom