Κούβα Βιζα για Κούβα!!

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ειχα παρει air canada και την εδωσαν λιγο πριν την προσγειωση στην αβανα.
σε καθε περιπτωση οταν εχω δωσει ενα σκασμο λεφτα γι αυτο το ταξιδι δεν θα το διακινδυνευσω για τα λεφτα ασφαλισης+βιζα. φαντασου να βρεθεις αεροδρομιο με ολα κλεισμενα και να μην φυγεις
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπερα και καλη χρονια, ναι αλλα υποτιθεται οτι η αεροπορικη στην δινει στην αρχη της πτησης. αν η βιζα περιλαμβανεται στην τιμη στην απιθανη περιπτωση που δεν στην δωσουν μπορεις να πας να της ζητησεις απ τα γραφεια τους.
Στην αρχή της πτήσης ναι, αλλά αν εσύ ξεκινάς από το Ελευθέριος Βενιζέλος κι όχι από το αεροδρόμιο απ' όπου ξεκινάει η συγκεκριμένη εταιρεία, την πάτησες.
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Σε έχασα !
Στο Βενιζέλος καμία αεροπορική δεν δίνει βίζα για Κουβα .
Βασικα σας μπερδεψα και μπερδευτηκα κι εγω, εγω ταξιδεψα απο βενιζελος για βρυξελλες με διαφορετικες πτησεις. Στις Βρυξελλες (απ οπου η πτηση ηταν απ ευθειας) μας εδωσαν τις βιζες.
 
Μηνύματα
20
Likes
13
ειχα παρει air canada και την εδωσαν λιγο πριν την προσγειωση στην αβανα.
σε καθε περιπτωση οταν εχω δωσει ενα σκασμο λεφτα γι αυτο το ταξιδι δεν θα το διακινδυνευσω για τα λεφτα ασφαλισης+βιζα. φαντασου να βρεθεις αεροδρομιο με ολα κλεισμενα και να μην φυγεις
κανενα ρισκο, αν διαβασεις τις παροχες της αεροπορικης (κατι που δεν εκανα εγω) και η βιζα συμπεριλαμβανεται δε βρισκω λογο να παω να πληρωσεις εξτρα χρηματα.
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
επειδή το έψαξα σου στέλνω με pm το πιο οικονομικό που βρήκα
βίζα 35 και ασφάλιση 35
υπάρχουν και άλλα γραφεία εκτός λίστας που σου βγάζουν βίζα
στα στέλνουν με courier. Σε μια μέρα στου στέλνουν την βίζα και σε 2 μέρες σου στέλνουν την ασφάλιση σε email
Καλησπέρα!Να σε ρωτήσω,από ποιό γραφείο βρήκες την ταξιδιωτική ασφάλιση για Κούβα στα 35€?Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης και μου φαίνεται αρκετά καλή η τιμή που αναφέρεις!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα!Να σε ρωτήσω,από ποιόν γραφείο βρήκες την ταξιδιωτική ασφάλιση για Κούβα στα 35€?Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης καθ μου φαίνεται αρκετά καλή η τιμή που αναφέρεις!
Σου εστειλα pm
 

antorp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα σε όλους/ες,
Σκοπεύω να πετάξω προς Αβάνα για 4 μέρες, από Miami με Jetblue. Η αεροπορική λέει ότι μπορώ να ταξιδέψω στην Κούβα για συγκεκριμενο λόγο από αυτούς που ...επιτρέπει η κυβέρνηση Τραμπ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται η διαδικασία της απόκτησης visa στο αεροδρόμιο? Ο καθένας μπορεί να δηλώσει οποιοδήποτε λόγο για το ταξίδι π.χ. «Επίσκεψη για εκπαιδευτικούς λόγους»? Γίνεται κανένας έλεγχος για δικαιολογητικά η έγγραφα για το λόγο που δηλώνεις?
Το κόστος είναι όντως $50 η κάθε visa? Είναι διαδικασία που γίνεται τελευταία στιγμή στην πύλη επιβίβασης της πτήσης?

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων για τις απαντησεις/συμβουλές!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα σε όλους/ες,
Σκοπεύω να πετάξω προς Αβάνα για 4 μέρες, από Miami με Jetblue. Η αεροπορική λέει ότι μπορώ να ταξιδέψω στην Κούβα για συγκεκριμενο λόγο από αυτούς που ...επιτρέπει η κυβέρνηση Τραμπ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται η διαδικασία της απόκτησης visa στο αεροδρόμιο? Ο καθένας μπορεί να δηλώσει οποιοδήποτε λόγο για το ταξίδι π.χ. «Επίσκεψη για εκπαιδευτικούς λόγους»? Γίνεται κανένας έλεγχος για δικαιολογητικά η έγγραφα για το λόγο που δηλώνεις?
Το κόστος είναι όντως $50 η κάθε visa? Είναι διαδικασία που γίνεται τελευταία στιγμή στην πύλη επιβίβασης της πτήσης?

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων για τις απαντησεις/συμβουλές!!
ΜΕ πάσα επιφύλαξη, όλες οι βίζες που έχω δει στο αεροδρόμιο του Μαϊάμι ήταν 100$, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει ή αν η συγκεκριμένη εταιρεία χρεώνει λιγότερο από την ΑΑ.

Αν δεν είσαι κάτοικος ΗΠΑ, δεν υπόκεισαι σε έλεγχο, οπότε μπορείς να δηλώσεις ότι ναι, πας για θρησκευτικούς ή οικογενειακούς λόγους. Θεωρητικά, αν είσαι κάτοικος ΗΠΑ, μπορεί να σε ελέγξουν εντός της επόμενης 5ετίας, κατά την οποία έχεις υποχρέωση να τηρείς τα όποια χαρτιά υποστηρίζουν τη δήλωσή σου.

Το αεροδρόμιο του Μαϊάμι είναι δράμα και ντροπή για τα αμερικάνικα δεδομένα, αλλά οι πτήσεις για Κούβα είναι ακόμη πιο περίπλοκες. ΘΑ πρότεινα να είσαι εκεί μίνιμουμ 3 ώρες πριν την αναχώρηση και να περιμένεις καθυστερήσεις και στον έλεγχο στην Κούβα.
 

antorp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ΜΕ πάσα επιφύλαξη, όλες οι βίζες που έχω δει στο αεροδρόμιο του Μαϊάμι ήταν 100$, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει ή αν η συγκεκριμένη εταιρεία χρεώνει λιγότερο από την ΑΑ.

Αν δεν είσαι κάτοικος ΗΠΑ, δεν υπόκεισαι σε έλεγχο, οπότε μπορείς να δηλώσεις ότι ναι, πας για θρησκευτικούς ή οικογενειακούς λόγους. Θεωρητικά, αν είσαι κάτοικος ΗΠΑ, μπορεί να σε ελέγξουν εντός της επόμενης 5ετίας, κατά την οποία έχεις υποχρέωση να τηρείς τα όποια χαρτιά υποστηρίζουν τη δήλωσή σου.

Το αεροδρόμιο του Μαϊάμι είναι δράμα και ντροπή για τα αμερικάνικα δεδομένα, αλλά οι πτήσεις για Κούβα είναι ακόμη πιο περίπλοκες. ΘΑ πρότεινα να είσαι εκεί μίνιμουμ 3 ώρες πριν την αναχώρηση και να περιμένεις καθυστερήσεις και στον έλεγχο στην Κούβα.
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!
Αν καταλαβαίνω καλά, η δήλωση του λόγου επίσκεψης είναι και σαν tick in a box σε έναν από τους λόγους επίσκεψης σε κάποιο έντυπο?
Η καθυστερήσεις στον έλεγχο στην Κούβα είναι του τύπου της μεγάλης αναμονής γι αυτούς που μπαίνουν στις ΗΠΑ πρώτη φορά με ESTA? Η απλά έτσι συμβαίνει για όλες τις αφίξεις ?
Ευχαριστώ και παλι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν καταλαβαίνω καλά, η δήλωση του λόγου επίσκεψης είναι και σαν tick in a box σε έναν από τους λόγους επίσκεψης σε κάποιο έντυπο?

Ναι.

Η καθυστερήσεις στον έλεγχο στην Κούβα είναι του τύπου της μεγάλης αναμονής γι αυτούς που μπαίνουν στις ΗΠΑ πρώτη φορά με ESTA? Η απλά έτσι συμβαίνει για όλες τις αφίξεις ?

Οι αφίξεις από Κούβα σε ΗΠΑ και τούμπαλιν ελέγχονται διπλά. Παρεμπιπτόντως εχθές ο τραμπ υπέγραψε αυτό
https://www.google.com/amp/s/www.na...ans-/1068-5027674-view-asAMP-mcug6w/index.htm
 

antorp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αν καταλαβαίνω καλά, η δήλωση του λόγου επίσκεψης είναι και σαν tick in a box σε έναν από τους λόγους επίσκεψης σε κάποιο έντυπο?

Ναι.

Η καθυστερήσεις στον έλεγχο στην Κούβα είναι του τύπου της μεγάλης αναμονής γι αυτούς που μπαίνουν στις ΗΠΑ πρώτη φορά με ESTA? Η απλά έτσι συμβαίνει για όλες τις αφίξεις ?

Οι αφίξεις από Κούβα σε ΗΠΑ και τούμπαλιν ελέγχονται διπλά. Παρεμπιπτόντως εχθές ο τραμπ υπέγραψε αυτό
https://www.google.com/amp/s/www.na...ans-/1068-5027674-view-asAMP-mcug6w/index.htm
Μάλιστα!! Όποτε ...προετοιμαζόμαστε για μεγάλες ουρές και στα δυο αεροδρόμια...! Ακόμα μια απορια: όταν μιλάμε για ταξιδιωτική ασφάλεια για την Κούβα, υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή που συμπεριλαμβάνεται στο παρακάτω κομμάτι του ναύλου της Jetblue? Η ειναι ξεχωριστή και (απο ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα) μπορεί να αγοραστεί και από την Ελλάδα?

Cuban Health Insurance Coverage
$25.00 USD
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλιστα!! Όποτε ...προετοιμαζόμαστε για μεγάλες ουρές και στα δυο αεροδρόμια...! Ακόμα μια απορια: όταν μιλάμε για ταξιδιωτική ασφάλεια για την Κούβα, υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή που συμπεριλαμβάνεται στο παρακάτω κομμάτι του ναύλου της Jetblue? Η ειναι ξεχωριστή και (απο ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα) μπορεί να αγοραστεί και από την Ελλάδα?

Cuban Health Insurance Coverage
$25.00 USD
Λογικά κάνει αυτή, ρώτα την αεροπορική εταιρεία αν θέλει κάτι παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom