Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Καλησπέρα στην παρέα....εδώ και κάποια χρόνια σκέφτομαι με την σύζυγό να πάμε στην Βουδαπέστη αλλά όλο κάτι μας έβγαινε και τελικά ακόμη δεν έχουμε πάει... εν τέλη φέτος λέμε αρχές του Δεκεμβρίου αν πανε όλα καλά να κλείσουμε αεροπορικά εισιτήρια εγώ η σύζυγος και τα δυο παιδιά μας ηλικίας 5 και 2 ετών.. για 6 με 7 μέρες ..όσο αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια έχω βρει καλές τιμές για αρχές Δεκεμβρίου τώρα θα ήθελα να ρωτήσω από περιοχή ποια προτείνετε να ψάξω για ξενοδοχείο ώστε να μπορούμε να κοιμόμαστε κάπως άνετα και με τα παιδιά και φυσικά από θα ασφαλείας...όσο αφορά την περίοδο εκείνη λογικά θα έχει χαμηλές θερμοκρασίες και από τι έχω διαβάσει θα είναι και στολισμένα... πρέπει να προσέξω κατι να έχω στο νου Μου? Θα προσπαθήσω να γυρίσω αρκετά αξιοθέατα αν και ξέρω θα ταλαιπωρηθουμε λίγο..
Καλησπέρα φίλε. εγώ έμενα σε αυτο το hotel SOHO Hotel που ήταν απο την πλευρα της πέστης.. ησυχη περιοχη και κοντα σε πολλά αξιοθεατα. διπλα ήταν και το metro. όντως έχει κρύο ( είναι υποφερτό) αλλά καμία σχέση με το κρύο εδώ στην ελλάδα. εγώ είχα πάει χριστούγεννα. πανέμορφα μπορώ να πώ και στολισμένα παντού. για εμένα να προσέξεις το θέμα με το συνάλλγμα . μην κάνεις ποτέ συνάλλαγμα με ανθρώπους που θα σου προτείνουν καλυτερη τιμή. μόνο σε ανταλλακτήρια. επίσης εαν για κάποιο λόγο δεν έχεις το νομισμά τους και δώσεις euro θα σε φάνε.

για τα αξιοθέατα είναι αρκετά και με πολλές επιλογές.

εαν μπορώ να βοηθησω σε κάτι πές μου.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.737
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα στην παρέα....εδώ και κάποια χρόνια σκέφτομαι με την σύζυγό να πάμε στην Βουδαπέστη αλλά όλο κάτι μας έβγαινε και τελικά ακόμη δεν έχουμε πάει... εν τέλη φέτος λέμε αρχές του Δεκεμβρίου αν πανε όλα καλά να κλείσουμε αεροπορικά εισιτήρια εγώ η σύζυγος και τα δυο παιδιά μας ηλικίας 5 και 2 ετών.. για 6 με 7 μέρες ..όσο αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια έχω βρει καλές τιμές για αρχές Δεκεμβρίου τώρα θα ήθελα να ρωτήσω από περιοχή ποια προτείνετε να ψάξω για ξενοδοχείο ώστε να μπορούμε να κοιμόμαστε κάπως άνετα και με τα παιδιά και φυσικά από θα ασφαλείας...όσο αφορά την περίοδο εκείνη λογικά θα έχει χαμηλές θερμοκρασίες και από τι έχω διαβάσει θα είναι και στολισμένα... πρέπει να προσέξω κατι να έχω στο νου Μου? Θα προσπαθήσω να γυρίσω αρκετά αξιοθέατα αν και ξέρω θα ταλαιπωρηθουμε λίγο..
kαι ειχα παει αρχες Δεκεμβριου εμενα στο https://www.booking.com/hotel/hu/gozsdu-court.el.,, με βολεψε . ειναι μεσα σε στοα με μπαρακια και εστιατορεια και ομολογω πως φασαρια δεν ηταν αισθητη απο τα δωματια..
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Καλησπέρα στην παρέα....εδώ και κάποια χρόνια σκέφτομαι με την σύζυγό να πάμε στην Βουδαπέστη αλλά όλο κάτι μας έβγαινε και τελικά ακόμη δεν έχουμε πάει... εν τέλη φέτος λέμε αρχές του Δεκεμβρίου αν πανε όλα καλά να κλείσουμε αεροπορικά εισιτήρια εγώ η σύζυγος και τα δυο παιδιά μας ηλικίας 5 και 2 ετών.. για 6 με 7 μέρες ..όσο αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια έχω βρει καλές τιμές για αρχές Δεκεμβρίου τώρα θα ήθελα να ρωτήσω από περιοχή ποια προτείνετε να ψάξω για ξενοδοχείο ώστε να μπορούμε να κοιμόμαστε κάπως άνετα και με τα παιδιά και φυσικά από θα ασφαλείας...όσο αφορά την περίοδο εκείνη λογικά θα έχει χαμηλές θερμοκρασίες και από τι έχω διαβάσει θα είναι και στολισμένα... πρέπει να προσέξω κατι να έχω στο νου Μου? Θα προσπαθήσω να γυρίσω αρκετά αξιοθέατα αν και ξέρω θα ταλαιπωρηθουμε λίγο..
Εμείς θα επισκεφθούμε την Βουδαπέστη σε λίγες μέρες ήθελα να κλείσω κοντά σε κάποια γέφυρα & επειδή η chain bridge είναι κλειστή έψαξα κοντά στην Elisabeth Bridge. Επίσης "συγκοινωνιακός κόμβος " είναι η deak Ferenc ,ότι βρείτε εκεί κοντά θεωρώ πως είναι ένα καλό σημείο .Με δυο παιδιά μαζί, σε περίπτωση που σας πιασει κακοκαιρία έξω,θα πάρετε το οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο και θα σας παει στην πλατεία αυτή άρα δίπλα στο ξενοδοχείο σας. Επιπλέον σε αυτή την πλατεία σταματάει & ξεκινάει το λεωφορείο που κάνει το απευθείας δρομολόγιο από το αεροδρόμιο (σε περίπτωση που δεν θέλετε να πάρετε το μετρό).
Βέβαια ίσως κάποιος που έχει επισκεφθεί την πόλη έχει να σας δώσει καλυτερες συμβουλές.
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Επιστρέψαμε κ εμεις από αυτή την μαγική πόλη! Πραγματικά περάσαμε πολυ όμορφα! Με άνετα παπουτσια περπατιεται ξεκουραστα η πόλη & τα μέσα συγκοινωνίας λειτουργούν άψογα (η κάρτα απεριόριστων διαδρομών έβγαλε τα χρήματα της και με το παραπάνω).
Να πω δυο πραγματάκια για εκείνους που θα πάνε τις επόμενες μέρες να την δουν:
1.μπορεί η citadella να είναι κλειστή αλλά επιτρέπεται η ανάβαση μέχρι κάποιο συγκεκριμένο "μπαλκόνι", δεν βλέπεις το άγαλμα της ελευθερίας από κοντά αλλά τουλάχιστον έχεις την ευκαιρία για να δεις την πόλη από ψηλά.
2.το τελεφερίκ για το κάστρο της Βουδας είναι και θα παραμείνει κλειστό μέχρι τέλος Νοεμβρίου. Έμεις ξεκινήσαμε την επίσκεψη από τους κήπους του κάστρου(Castle Garden Bazaar) και υπάρχει σε αυτό το σημείο ασανσέρ & κυλιόμενες σκάλες που έκαναν την ανάβαση πανευκολη!

Στο θέμα φαγητού, ατμόσφαιρας & εξυπηρέτησης μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το hunkarikum bistro & το Vakvarju ! Δυστυχώς στο Fatal κανένα από τα 4 πιάτα που δοκιμάσαμε δεν μας ξετρέλανε άλλα όντως οι μερίδες ήταν μεγάλες!

Σας ευχαριστω όλους πάρα πολυ για τις συμβουλές & τις οδηγίες σας, το πρόγραμμα μας βγήκε πολυ εύκολα, δεν δυσκολευτηκαμε καθόλου και το πιο βασικο δεν πεινάσαμε! Σίγουρα θα την επισκεφθούμε ξανά στο μέλλον!
 
Μηνύματα
45
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπερα. Ιουνιο θα ειμαι για 4 μερες στην Βουδαπεστη. Γεματες μερες, πεταω νωρις απο Αθηνα και αργα απο Βουδαπεστη. Νομιζω ειναι πολλες μερες ομως. Τι αξιζει σαν ημερησια εκδρομη απο Βουδαπεστη; Ας ειναι και 2-3 ωρες μακρια
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
πολλες δεν ειναι, ειχαμε μεινει 5 και δεν βαρεθηκαμε... μια μερα θα τη φατε στα θερμα λουτρα ετσι κ αλλιως...
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπερα. Ιουνιο θα ειμαι για 4 μερες στην Βουδαπεστη. Γεματες μερες, πεταω νωρις απο Αθηνα και αργα απο Βουδαπεστη. Νομιζω ειναι πολλες μερες ομως. Τι αξιζει σαν ημερησια εκδρομη απο Βουδαπεστη; Ας ειναι και 2-3 ωρες μακρια
αν είναι η πρώτη σας φορά όπως λέει και η @EIRHNH2, 4 μέρες δεν φτάνουν καν να δείτε το κέντρο. απολαύστε την.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπερα. Ιουνιο θα ειμαι για 4 μερες στην Βουδαπεστη. Γεματες μερες, πεταω νωρις απο Αθηνα και αργα απο Βουδαπεστη. Νομιζω ειναι πολλες μερες ομως. Τι αξιζει σαν ημερησια εκδρομη απο Βουδαπεστη; Ας ειναι και 2-3 ωρες μακρια
2 φορές από 6 μέρες και ακόμα έχω εκκρεμότητες. Μην πάτε πουθενά αλλού!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπερα. Ιουνιο θα ειμαι για 4 μερες στην Βουδαπεστη. Γεματες μερες, πεταω νωρις απο Αθηνα και αργα απο Βουδαπεστη. Νομιζω ειναι πολλες μερες ομως. Τι αξιζει σαν ημερησια εκδρομη απο Βουδαπεστη; Ας ειναι και 2-3 ωρες μακρια
Οι προφανείς επιλογές είναι Ζέντεντρε και Έστεργκομ. Ειδικά το πρώτο, κοντινή απόσταση, συνεχή δρομολόγια, πανέμορφο, ελάχιστη ταλαιπωρία, βγαίνει με ημι-ημερήσια.
Για κάτι κοντινό έτσι για μισή μέρα αν θέλεις, τσέκαρε το Székesfehérvár.
Οχι ότι δε θα γεμίσουν οι τέσσερις μέρες όπως είπαν όλοι βέβαια και συμφωνώ.
Αν φτάσει ως εκεί, φτάνει και Μπάλατον, αλλά για τετραήμερο θα πάει στράφι...
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπερα. Ιουνιο θα ειμαι για 4 μερες στην Βουδαπεστη. Γεματες μερες, πεταω νωρις απο Αθηνα και αργα απο Βουδαπεστη. Νομιζω ειναι πολλες μερες ομως. Τι αξιζει σαν ημερησια εκδρομη απο Βουδαπεστη; Ας ειναι και 2-3 ωρες μακρια
Λίγες ίσως. Πολλές, σε καμμία περίπτωση! Να περάσετε όμορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.383
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom