Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
από search που έκανα κόλλησα με αυτό το B&B.
sweet brussels

Η περιοχή μου φάνηκε αρκετά κεντρική. τι λέτε? έχω επικοινωνήσει με το ξενοδοχείο και περιμένω ενημέρωση για διαθεσιμότητα.

-τι ώρα κλείνουν τα εστιατόρια γιατί φοβάμαι ότι θα επιστρέφω σχετικά αργά για τα ευρωπαϊκά δεδομένα και δεν θα βρίσκουμε τίποτα για φαγητό. έχετε πρόταση για ρομαντικό δείπνο / ποτάκι. Δυστυχώς θα είμαστε καθημερινές οπότε δεν βλέπω να παίζει κάτι στις jazz σκηνές.
Πόσο αργά εννοείς; Και 10 να καθήσεις για φαγητό δεν είναι αργά (=δεν κλείνουν οι κουζίνες στο κέντρο). Στο Welcome to the Music Village! είναι ρομαντικά (live jazz) και έχει ένα event κάθε μέρα σχεδόν.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κοιτάξτε κι αυτά τα 2 ξενοδοχεία.
Το πρώτο κοντά στην Grande Place, και κοντά σε πολλά εστιατόρια και bar του κέντρου της πόλης προς τη μεριά της πλατείας της St. Catherine. Hotel Cafe Pacific - Brussels
Kαι αυτό κοντά στην avenue Louise. http://www.vintagehotel.be
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Fenia 42 σαν άρτι αφιχθείσα για δώσε λεπτομέρεις για διαμονή, φαγητό κ.α.
Πίσω από την Grand Place , περνώντας από ένα στενάκι είναι τα εστιατόρια τα οποία κλείνουν πιο αργά και είναι σε τουριστικό μοτίβο, με κράχτες και σερβιτόρους που ξέρουν 10 κουβέντες σε όλες τις γλώσσες.Εμείς δεν φάγαμε εκεί γιατί δεν μας αρέσουν τα τουριστικά μέρη. Φάγαμε καλά σε μια μπυραρία- εστιατόριο, δίπλα στη Grand Place, Manekken λεγόταν.
Βάφλα μετά τις δέκα όσο και να ψάχνεις δύσκολα θα βρεις.
Επίσης, για πιο πρόχειρες λύσεις, σε έκτακτες περιπτώσεις , ανοιχτά ως πιο αργά μένουν τα "ελληνάδικα" , δηλαδή γυράδικα που τα έχουν Ελληνες.

Οσον αφορά τη διαμονή , θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Όχι Gare du Midi, ναι Sablon, ναι Louise.

Εχε υπόψιν σου ότι το μετρό λειτουργεί μέχρι τις 00:00 . Γενικά μετά τις δέκα ερημώνουν τα πάντα - τουλάχιστον το χειμώνα- Λίγη περισσότερη κίνηση ενδεχομένως να έχει πσκ.

Τέλος, να αναφέρω κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση :
τα πάντα δεν έχουν καλή θέρμανση : καφετέριες, τραίνα, εστιατόρια, ακόμα και το ξενοδοχείο, και ειδικά οι σταθμοί του μετρό και των τρένων.
Μες τις Βρυξέλλες δε βρήκαμε μαγαζί με "νορμάλ" θέρμανση. Ειδικά σε μαγαζιά τύπου fast food, βάφλες, σοκολατερί κλπ όλοι κάθονταν με το μπουφάν.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Marquis ευχαριστώ ήδη έχω κάνει κράτηση στο booking (με δυνατότητα ακύρωσης) για το Pacific, το οποίο έρχεται πολύ ακριβό γύρω στα 560 για 3 νύχτες δηλαδή πιο καριβό και από καλά τετράστερα.
και το Vintage φαίνεται πολύ ωραίο. Η περιοχή έχει βραδινή ζωή? είναι κοντά στην Grande Place?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Marquis ευχαριστώ ήδη έχω κάνει κράτηση στο booking (με δυνατότητα ακύρωσης) για το Pacific, το οποίο έρχεται πολύ ακριβό γύρω στα 560 για 3 νύχτες δηλαδή πιο καριβό και από καλά τετράστερα.
και το Vintage φαίνεται πολύ ωραίο. Η περιοχή έχει βραδινή ζωή? είναι κοντά στην Grande Place?
Σε αυτή την ιστοσελίδα(www.easytobook.com) το δίνει αρκετά χαμηλότερα για τις ημερομηνίες σας γι αυτό και σας το πρότεινα. Επειδή όμως δεν έχω ιδέα για την αξιοπιστία της, θα σας πρότεινα να γράψετε αν θέλετε να μείνετε στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο ένα e-mail προς αυτό, λέγοντας τους ότι εκεί το βρήκατε στο τάδε ποσό για τις ίδιες ημερομηνίες και αν μπορούν να σας προσφέρουν απευθείας την ίδια τιμή. Ορισμένες φορές πετυχαίνει, ειδικά όταν πρόκειται για ανεξάρτητο ξενοδοχείο.
Η περιοχή του Cafe Pacific είναι στα 5-10 λεπτά από την Grand Place, και την rue des bouchers με τα τουριστικά φαγάδικα που ανέφερε και η fenia, και στα 5 λεπτά από την Place Saint Catherine(- SAINTE-CATHERINE SQUARE - FISH MARKET) και την Place Saint-Gery(- SAINT-GERY HALLS) στις οποίες υπάρχουν αρκετά εστιατόρια. Στην ευρύτερη περιοχή υπάρχουν αρκετά bar απ'όσο θυμάμαι, και η rue Dansaert στην οποία βρίσκεται το ξενοδοχείο διαθέτει καταστήματα ρούχων υψηλής ραπτικής των εγχώριων σχεδιαστών(- LES ETONNANTS PARCOURS DE LA MODE).
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
Citadines Sainte-Catherine Brussels
Studio Deluxe ° Winter Promotion ?81
η γειτονία κοντά είναι η πιο tendance
το sweet hotel βρίσκεται κοντά στην ελληνική εκκλησία
εγώ πάντως δεν θα την πρότεινα
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Για την περιοχή του Vintage, που με ρώτησες, είναι αρκετά καλή, γύρω στα 15-20 λεπτά από την Grand Place, με αρκετά καταστήματα να χαζέψει κανείς γύρω από την avenue Louise, boulevard de la Toison d'Or, boulevard Waterloo, place Sablon, αλλά και εστιατόρια.(- Romance Itinerary).
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Marquis στο easytobook το βρήκα σχεδόν 100 ευρώ φθηνότερα, οπότε το έκλεισα (με δυνατότητα ακύρωσης). φαίνεται συμπαθητικό. επίσης μου άρεσε πολύ το Music Village. τώρα κοιτάζω κάτι σε εστιατόριο. δεκτές όλες οι προτάσεις.
- έχουμε καμία αίσθηση πόσο κοστίζει το ταξί από αεροδρόμιο προς κέντρο?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Marquis στο easytobook το βρήκα σχεδόν 100 ευρώ φθηνότερα, οπότε το έκλεισα (με δυνατότητα ακύρωσης). φαίνεται συμπαθητικό. επίσης μου άρεσε πολύ το Music Village. τώρα κοιτάζω κάτι σε εστιατόριο. δεκτές όλες οι προτάσεις.
- έχουμε καμία αίσθηση πόσο κοστίζει το ταξί από αεροδρόμιο προς κέντρο?
Πάντως θα μπορούσες να έστελνες και ένα e-mail στο ίδιο το ξενοδοχείο να έβλεπες μήπως μπορούσαν να σου κάνουν και λίγο καλύτερη τιμή. Το ταξί πριν μερικά χρόνια κόστιζε γύρω στα 35-40 ευρώ, οπότε τα 45 ευρώ που αναφέρει η ιστοσελίδα του αεροδρομίου των Βρυξελλών μου φαίνεται λογική τιμή. Πάντως αν δεν έχετε πολλά πράγματα βολεύει να πάρετε το τρένο από το αεροδρόμιο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλό φαίνεται, σε πολύ όμορφη και αρκετά βολική τοποθεσία. Υπόψη ότι δεν έχει πρωινό εντός, αλλά το προσφέρει στο γειτονικό Wittamer. Προσοχή στο γεγονός ότι αν γινει κράτηση, η πρώτη νύχτα δεν επιστρέφεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom