Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εντάξει, αν απλά θες να σουλατσάρεις και να πάρεις μια μυρωδιά ναι, σίγουρα βγαίνει. Αλλά να μην πας στο Musée Magritte, κρίμα!:)
Μπα τα βαριέμαι πλέον τα μουσεία...Τελευταία φορά στο Άμστερνταμ έφτασα μέχρι το Heneiken μόνο!!!:haha:

Πάμε χαλαρά για βόλτα και μπύρες!!!;).. Άντε και μύδια!!!!
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Από το αεροδρόμιο και το 12 και το 21 περνάνε απο Schuman. H διαφορά τους είναι οτι το ένα είναι express ενώ το άλλο κάνει πολύ περισσότερες στάσεις.
Αναλυτικά τα δρομολόγιά τους τα έχει εδώ:

http://www.stib.be/irj/go/km/docs/horaires/12/schema/20110901/12_1.gif

Χωρίς κίνηση η απόσταση είναι κανά 35λεπτο ως το κέντρο.
Τέλεια, ευχαριστώ πάρα πολύ! Είδα ότι το 12, το εξπρές, φτάνει μέχρι Τρίερ και Λουξεμβούργο, οπότε εκτός από Brugge, εμείς σίγουρα θα ρίξουμε μια ματιά και στην Trier, πάντα ήθελα να πάω και ποτέ δε με έβγαζε ο δρόμος μέχρι εκεί.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
πολλοί θα μαζευτούμε βλέπω στις Βρυξέλλες την ίδια περίοδο. Θα μπορούσε να με βοηθήσει και μένα κάποιος για τον πιο σχετικά εύκολο και οικονομικό τρόπο από το αερδορόμιο προς το ξενοδοχείο? το ξενοδοχείο μου είναι κοντά στη στάση La Bourse.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
παιδιά τη βοήθειά σας γιατί η επικοινωνία με το ξενοδοχείο δεν με πολυβοήθησε.
- πως πάω από το αερδρόμιο στο Gare de Midi ή στο Gare Centrale (λεωφορείο ή τρένο και ποιό αν θυμόσαστε νούμερο)
- πόσο κοστίζει το εισητήριο και από που το βγάζω.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Thanassi ευχαριστώ την έχω υπόψην μου αυτή τη σελίδα, αλλά δεν ξέρω αισθάνομαι αυτιστικός γιατί δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σε ποιο αεροδρόμιο προσγειώνεσαι; Charleroi η Βρυξέλλες;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
στο international (Βρυξέλλες).
Λοιπόν, όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο ακολουθείς τις πινακίδες για να παραλάβεις τα πράγματα (ακολούθησε τους συνεπιβάτες σου). Ξέρω ότι μπορεί να σου ακούγεται αστείο, αλλά δεν είναι τόσο αυτονόητη η διαδρομή όσο σε άλλα αεροδρόμια, οπότε θυμίσου αυτό που σου λέω για να μην πιστέψεις ότι χάθηκες. Στάμπαρε τους συνεπιβάτες και ακολούθησε.

Αφού πάρεις αποσκευές πας στο επίπεδο -1 που είναι ο σταθμός των τρένων. Εισιτήριο μπορείς να αγοράσεις από μηχάνημα πριν μπεις. Θα δεις στους πίνακες ανακοινώσεων ποια τρένα σε βολεύουν, έχει συνέχεια και πάνε και στους 3 σταθμούς των Βρυξελλών (Gare Centrale, Gare du Midi, Gare du Nord). Σημειώνω ότι όλοι οι σταθμοί συνδέονται και μεταξύ τους με τρένα και μετρό. Είναι η πιο εύκολη επιλογή και θα σου πάρει ένα τεταρτάκι περίπου.

awww_brusselsairport_be_cf_res_img_terminalmapen_.png



Άλλη επιλογή: Πηγαίνοντας στο επίπεδο 0, βλέπεις τα λεωφορεία. Το 471 (de Lijn)σε πάει στο βόρειο σταθμό (Gare du Nord) από όπου αν θέλεις μπορείς να πάρεις τρένο για Gare Centrale ή Gare du Nord.

Δες τα μαζεμένα εδώ Brussels.info - Brussels Airport to City, Train Station
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
A, το εισιτήριο νομίζω κάνει 2,5 ευρώ. Για τη διαδρομή ίσως είπα λίγο (15'), υπολόγισε μερικά λεπτά παραπάνω. Όχι περισσότερο από μισάωρο πάντως, είναι δίπλα το αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom