Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σε ένα μήνα περίπου ταξιδεύω με easyjet για Εδιμβούργο και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μερικά πράγματα..Θα μείνουμε 4 μέρες, έχω ήδη κλείσει B&B στο Εδιμβούργο (Fraoch House)..Σκέφτομαι 2 μέρες (τη πρώτη και τη τελευταία) να γυρίσουμε το Εδιμβούργο και να δούμε τα αξιοθέτα, και τις άλλες δύο να πάμε ημερήσιες, στη Γλασκώβη και Highlands. Αυτοκίνητο δε θα έχουμε οπότε θα ήθελα τη βοηθεια σας ως προς τους τρόπους μεταβασης, τη διαρκεια των διαδρομών και αν τελικά προλαβαίνουμε να δούμε τιποτα σε ημερήσιες...Από λίμνες λέμε να πάμε Lomond μιας και έχουμε ακούσει καλύτερα λόγια απ'οτι για Loch ness..Στο χάρτη φαίνονται κοντά αλλά η πραγματικότητα μπορεί να'ναι διαφορετική..Οπότε θέλω προτάσεις για τις δύο ημερήσιες και για το πως θα πάμε..Κάθε πρόταση ευπροσδεκτη!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε ένα μήνα περίπου ταξιδεύω με easyjet για Εδιμβούργο και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μερικά πράγματα..Θα μείνουμε 4 μέρες, έχω ήδη κλείσει B&B στο Εδιμβούργο (Fraoch House)..Σκέφτομαι 2 μέρες (τη πρώτη και τη τελευταία) να γυρίσουμε το Εδιμβούργο και να δούμε τα αξιοθέτα, και τις άλλες δύο να πάμε ημερήσιες, στη Γλασκώβη και Highlands. Αυτοκίνητο δε θα έχουμε οπότε θα ήθελα τη βοηθεια σας ως προς τους τρόπους μεταβασης, τη διαρκεια των διαδρομών και αν τελικά προλαβαίνουμε να δούμε τιποτα σε ημερήσιες...Από λίμνες λέμε να πάμε Lomond μιας και έχουμε ακούσει καλύτερα λόγια απ'οτι για Loch ness..Στο χάρτη φαίνονται κοντά αλλά η πραγματικότητα μπορεί να'ναι διαφορετική..Οπότε θέλω προτάσεις για τις δύο ημερήσιες και για το πως θα πάμε..Κάθε πρόταση ευπροσδεκτη!
Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικά τα όσα θέλετε να δείτε. Τα highlands απαιτούν χρόνο αν θέλει κανείς να τα δει καλά, όπως και η Γλασκώβη. Οπότε είτε θα μπορούσατε τις 4 νύχτες να τις μοιράσετε σε Γλασκώβη και Εδιμβούργο. Είτε όλες να τις αφήσετε για το Εδιμβούργο με μία ημερήσια εκδρομή στα Highlands, που όμως θα σας αφήσει όπως είναι φυσικό με μια γεύση της περιοχής.
Ορίστε ορισμένες ιστοσελίδες για τις εκδρομές:
Tour Scotland Edinburgh and Glasgow Tours to Top Scottish Destinations | Timberbush Tours
Rabbie's Award Winning Small Group Tours of Scotland, England, Ireland, Wales from Edinburgh, Glasgow, London, Dublin
Discover Scotland | Tours of Scotland from Glasgow
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κι εγώ νομίζω ότι για τόσο λίγες μέρες που έχετε δεν μπορείτε να τα δείτε επισταμένα όλα αυτά. Θα πρότεινα δύο μέρες Εδιμβούργο, μία Γλασκώβη και την τέταρτη είτε Highlands είτε Loch Lomond. Highlands καλύτερα να πάτε οργανωμένα (κάντε το tour που περιλαμβάνει Glencoe και Loch Ness). Loch Lomond μπορείτε είτε να πάτε μόνοι σας μέσω Γλασκώβης είτε πάλι οργανωμένα συνδυάζοντάς το με Oban (πανέμορφη διαδρομή). Στα links που έδωσε ο marquis μπορείς να δεις τα tours που προτείνω και πολλά άλλα ακόμα.

Από Εδιμβούργο για Γλασκώβη η απόσταση είναι μία ώρα, απλά αν την κάνετε με λεωφορείο μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση λόγω traffic jam. Εν γένει το λεωφορείο είναι πιο φτηνό. Σε καμία περίπτωση μην πάρετε τραίνο πριν τις 9πμ επειδή μετά η τιμή πέφτει σχεδόν στο μισό!

Έντιτ: για να σου πω την μαύρη αλήθεια, εγώ ως φυσιολάτρης θα έγραφα το Εδιμβούργο, θα έβλεπα τα βασικά μία μέρα και θα έκανα όλες τις εκδρομές (σκέφτηκα ότι αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδήποτε μεταξύ Highlands και Loch Lomond θα ήμουν δυστυχισμένη επειδή είναι και τα δύο απίστευτα μέρη. Οπότε θα "παραμέριζα" το Εδιμβούργο). Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να με ακούσεις. Πιθανώς να είναι καλύτερα να μείνεις στην αρχική μου πρόταση.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Διάβασα προσεκτικά τα μηνύματα σας και είδα όλα τα λινκς και σκεφτομαι το εξής..Τη πρώτη μέρα να δούμε τα βασικά του Εδιμβούργου, τη δευτερη μέρα να κάνουμε αυτο το τour:
Day Tour Loch Ness from Edinburgh Day Trip to Loch Ness
τη τρίτη μέρα να πάμε με λεωφορείο ή τρένο Γλασκώβη και από κει loch Lomond,και να επιστρέψουμε το βράδυ Εδιμβούργο και τη τέταρτη μέρα να δούμε τα υπόλοιπα αξιοθέατα του Εδιμβούργου.
Πως σας φαίνεται; Το μόνο που δε μπόρεσα να βρώ είναι πως να οργανώσω καλά τη τρίτη μέρα, δηλαδή από Γλασκώβη Loch Lomond..Διαδρομές λεωφορείων από Εδιμβούργο - Γλασκώβη βρήκα εδώ:
megabus UK customer service

Αλλά μετα πως θα κινηθούμε και που να πάμε γύρω απ'τη λίμνη;
Ευχαριστώ και πάλι!!
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
λοιπόν μιας και έχω πάει ήδη 2 φορές στο Εδι και το Σάββατο πάω για 3η φορά θα πρότεινα να μένατε περισσότερες μέρες στο Εδι μιας και έχει πάρα πολλά να δείτε.. η γλασκώβη σε 1 μέρα το πολύ τη γυρνάς αν και προσωπικά δεν μου άρεσε τόσο. Τα Highlands είναι πολύ μακριά κάπου 6 ώρες και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο.. θα πρέπει να κόψετε μια τοποθεσία σίγουρα ..
επισης πρέπει να λάβετε το καιρό στα υποψην.... και το γεγονός ότι εκεί βραδιάζει από τις 4!!!!!
για τα highlands οργανώνονται ημερήσιες εκδρομές αλλά είναι κουραστικά ...από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δική σου
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
λοιπόν μιας και έχω πάει ήδη 2 φορές στο Εδι και το Σάββατο πάω για 3η φορά θα πρότεινα να μένατε περισσότερες μέρες στο Εδι μιας και έχει πάρα πολλά να δείτε.. η γλασκώβη σε 1 μέρα το πολύ τη γυρνάς αν και προσωπικά δεν μου άρεσε τόσο. Τα Highlands είναι πολύ μακριά κάπου 6 ώρες και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο.. θα πρέπει να κόψετε μια τοποθεσία σίγουρα ..
επισης πρέπει να λάβετε το καιρό στα υποψην.... και το γεγονός ότι εκεί βραδιάζει από τις 4!!!!!
για τα highlands οργανώνονται ημερήσιες εκδρομές αλλά είναι κουραστικά ...από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δική σου
Κάτια στείλαμε ταυτόχρονα..Αν δεις από πάνω και γω σκέφτομαι πως θα΄ναι καλύτερα αν "κόψω" τη Γλασκώβη..Απλά θα περάσουμε για να πάρουμε τρένο προς loch Lomond, δε θα δούμε τη πόλη δηλαδή..σε επόμενο ταξίδι (που θα ξαναπάμε σίγουρα) την επισκεπτόμαστε..
Το day trip θαναι λίγο κουραστικό (από 8 το πρωί ως 8 το βράδυ) αλλά θαναι ωραια κουραση πιστευω..Και όλα αυτα μόνοι μας δε μπορουμε να τα δούμε χωρίς αυτοκίνητο..Επίσης ότι νυχτώνει νωρίς είναι όντως προβλημα, και φανταζομαι κλείνουν νωρίς όσα αξιοθέτα έχουν είσοδο..στην οργανωμένη ημερήσια που κραταει τοσες ώρες, θα μπορέσουμε να δούμε τα αξιοθέατα ή μόνο μέσα από το πουλμαν και από καποια ωρα και μετα θαναι όλα κλειστά; Για τη φύση και τις λίμνες επίσης όταν θαχει νυχτώσει θαχει νόημα η εκδρομή;

Επίσης το προβλημα που παραμένει είναι πως θα παμε από Γλασκώβη Loch Lomond, πως θα κινηθούμε εκει και πως θα επιστρέψουμε..Λογικά απευθείας απο κει για Εδιμβούργο δε γίνεται..Αρα πίσω Γλασκώβη και με λεωφορείο ξανα Εδιμβούργο
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μωρέ είναι κουραστικές οι ημερίσιες στα Highlands αλλά αξίζουν!
echo2011 το tour που λες το είχα κάνει και εγώ αλλά με άλλο πρακτορείο και οι τοποθεσίες πραγματικά άξιζαν.
Όσον αφορά το να συνδυάσεις Loch Lomond με Γλασκώβη σε μία μέρα δεν ξέρω αν γίνεται, εκτός κι αν ξεκινήσετε πολύ νωρίς! Από Γλασκώβη Loch Lomond μπορείτε να πάτε είτε με λεωφορείο στο Luss, είτε με τραίνο στο Baloch. Το Luss είναι μικρό και γραφικό, απίστευτη τοποθεσία (εκεί πηγαίνουν και τα guided tours), το Baloch πάλι είναι αρκετά τουριστικό και έχει πιο τακτική πρόσβαση. Πρόσεξε ότι τα τραίνα για Baloch αν θυμάμαι καλά αναχωρούν από το Glasgow Central ενώ εκείνα που φτάνουν από Εδιμβούργο σταματούν τις περισσότερες φορές στο Glasgow Queen Street Station (περίπου 10' περπάτημα μακριά).

Αν σας μείνει μόνο μισή μέρα για Γλασκώβη μην κάτσετε κέντρο. Πηγαίνετε West End. Πάρτε το μετρό είτε από την Buchanan είτε από St Enoch και κατεβείτε Kelvinbridge ή Hillhead. Πηγαίνετε στους χώρους του Glasgow University (επιβλητική αρχιτεκτονική), περπατήστε στο Kelvingrove Park, χαζέψτε τον ποταμό Kelvin, πηγαίνετε στην παραδοσιακή Aston Lane για φαγητό/ποτό, ενώ για ποτό ενδιαφέρουσα είναι η Òran Mór στην αρχή του Byres Road κοντά στους Βοτανικούς Κήπους, πολυχώρος που στεγάζεται σε εκκλησία! Και ό, τι άλλο χρειαστείτε ρωτήστε.

Έντιτ: τώρα είδα ότι δεν σε ενδιαφέρει να συνδυάσεις Γλασκώβη με Loch Lomond, οπότε κράτα μόνο το 'α μέρος της απάντησής μου.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κάτια στείλαμε ταυτόχρονα..Αν δεις από πάνω και γω σκέφτομαι πως θα΄ναι καλύτερα αν "κόψω" τη Γλασκώβη..Απλά θα περάσουμε για να πάρουμε τρένο προς loch Lomond, δε θα δούμε τη πόλη δηλαδή..σε επόμενο ταξίδι (που θα ξαναπάμε σίγουρα) την επισκεπτόμαστε..
Το day trip θαναι λίγο κουραστικό (από 8 το πρωί ως 8 το βράδυ) αλλά θαναι ωραια κουραση πιστευω..Και όλα αυτα μόνοι μας δε μπορουμε να τα δούμε χωρίς αυτοκίνητο..Επίσης ότι νυχτώνει νωρίς είναι όντως προβλημα, και φανταζομαι κλείνουν νωρίς όσα αξιοθέτα έχουν είσοδο..στην οργανωμένη ημερήσια που κραταει τοσες ώρες, θα μπορέσουμε να δούμε τα αξιοθέατα ή μόνο μέσα από το πουλμαν και από καποια ωρα και μετα θαναι όλα κλειστά; Για τη φύση και τις λίμνες επίσης όταν θαχει νυχτώσει θαχει νόημα η εκδρομή;

Επίσης το προβλημα που παραμένει είναι πως θα παμε από Γλασκώβη Loch Lomond, πως θα κινηθούμε εκει και πως θα επιστρέψουμε..Λογικά απευθείας απο κει για Εδιμβούργο δε γίνεται..Αρα πίσω Γλασκώβη και με λεωφορείο ξανα Εδιμβούργο
Οι ημερήσιες εκδρομές τέτοιο καιρό δε θα σας αφήνουν για πολύ ώρα έξω. Θα έχει αρκετό κρύο και θα νυχτώνει νωρίς. Θα περάσετε λοιπόν έξω από τα περισσότερα αξιοθέατα, σταματώντας για λίγο σε 1-2, θα σταματάτε σε καταστήματα τουριστικών ειδών, και στη λίμνη του loch ness θα πάρετε το καράβι που κάνει το γύρο. Το έκανα, δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αλλά τουλάχιστον πήρα μία γεύση, και σίγουρα την επόμενη φορά που θα το ξαναπάω προς τα εκεί θα αφιερώσω αρκετές μέρες για να δω διεξοδικά την περιοχή. Επιπλέον, η Γλασκώβη θεωρώ ότι είναι αρκετά υποτιμημένη από πολλούς. Είναι αρκετά όμορφη πόλη, με πολύ καλά μουσεία, υπέροχους ανθρώπους και πολύ καλό φαγητό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επιπλέον, η Γλασκώβη θεωρώ ότι είναι αρκετά υποτιμημένη από πολλούς. Είναι αρκετά όμορφη πόλη, με πολύ καλά μουσεία, υπέροχους ανθρώπους και πολύ καλό φαγητό.
Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου σε αυτό, αλλά πια έχω σταματήσει να προσπαθώ να πείσω τους άλλους σχετικά επειδή όσα επιχειρήματα και αν δίνω συνήθως συνεχίζουν να θεωρούν την πόλη ανάξια επίσκεψης και εμένα θετικά προκατειλημμένη επειδή έχω ζήσει εκεί.:xmas_cheesygrin:
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
Μα δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πείσετε κανεναν για τη Γλασκώβη ...απλά όταν εγώ πήγα δεν ενθουσιάστηκα τόσο από αυτό που είδα αλλά αυτό είναι προσωπική μου γνώμη καθαρά.... δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή απαραίτητα ... οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί γενικότερα στα βόρεια σε σχέση ειδικά με το λονδίνο ...
γενικότερα πάντως πιστεύω ότι η σκωτία αξίζει να την επισκεφθεί κάποιος και η καλύτερη εποχή είναι η άνοιξη.. νομίζω ότι 4 μέρες είναι λίγο... echo για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις σε αυτό το site: Book Hotels, Accommodation, Weekend and City Breaks in Scotland | Visit Scotland έχει πληροφορίες για πολλά μέρη ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μα δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πείσετε κανεναν για τη Γλασκώβη ...απλά όταν εγώ πήγα δεν ενθουσιάστηκα τόσο από αυτό που είδα αλλά αυτό είναι προσωπική μου γνώμη καθαρά.... δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή απαραίτητα ... οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί γενικότερα στα βόρεια σε σχέση ειδικά με το λονδίνο ...
Ναι βρε, λέγοντας "πείσω" δεν εννοώ να αναγκάσω κάποιον να δεχτεί ότι η Γλασκώβη είναι ο τέλειος προορισμός, αλλά να της δώσει μια ευκαιρία επισκέπτοντάς την. Εν γένει οι περισσότεροι προτιμούν Εδιμβούργο ή ακόμα και το μικρό και σχετικά αδιάφορο πλην του κάστρου του Stirling. Πάντως χαίρομαι όταν φίλοι/γνωστοί ξεκλέβουν λίγο χρόνο από το Εδιμβούργο για την Γλασκώβη και εντυπωσιάζονται από την ζωντάνια, την αυθεντικότητα και την φυσική ομορφιά του West End (νομίζω ότι αυτό που με ενοχλεί στο Εδιμβούργο στο οποίο έχω πάει πολυάριθμες φορές είναι η "διάβρωση" της αυθεντικότητάς του λόγω της εμπορικοποίησης και τις ορδές τουριστών, ιδιαίτερα άνοιξη-καλοκαίρι).

Από εκεί και πέρα όσον αφορά το ζήτημα των μικρών ημερών που συζητήθηκαν θα συμφωνήσω ότι σίγουρα πιο πολύ θα χαρεί κάποιος τiς ημερήσιες κατά τους θερινούς μήνες, αλλά τι σημαίνει αυτό; Δεν θα δει τα Highlands επειδή θα πάει χειμώνα; Ιεροσυλία.:xmas_biggrin:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μωρέ είναι κουραστικές οι ημερίσιες στα Highlands αλλά αξίζουν!
echo2011 το tour που λες το είχα κάνει και εγώ αλλά με άλλο πρακτορείο και οι τοποθεσίες πραγματικά άξιζαν.
Όσον αφορά το να συνδυάσεις Loch Lomond με Γλασκώβη σε μία μέρα δεν ξέρω αν γίνεται, εκτός κι αν ξεκινήσετε πολύ νωρίς! Από Γλασκώβη Loch Lomond μπορείτε να πάτε είτε με λεωφορείο στο Luss, είτε με τραίνο στο Baloch. Το Luss είναι μικρό και γραφικό, απίστευτη τοποθεσία (εκεί πηγαίνουν και τα guided tours), το Baloch πάλι είναι αρκετά τουριστικό και έχει πιο τακτική πρόσβαση. Πρόσεξε ότι τα τραίνα για Baloch αν θυμάμαι καλά αναχωρούν από το Glasgow Central ενώ εκείνα που φτάνουν από Εδιμβούργο σταματούν τις περισσότερες φορές στο Glasgow Queen Street Station (περίπου 10' περπάτημα μακριά).

Αν σας μείνει μόνο μισή μέρα για Γλασκώβη μην κάτσετε κέντρο. Πηγαίνετε West End. Πάρτε το μετρό είτε από την Buchanan είτε από St Enoch και κατεβείτε Kelvinbridge ή Hillhead. Πηγαίνετε στους χώρους του Glasgow University (επιβλητική αρχιτεκτονική), περπατήστε στο Kelvingrove Park, χαζέψτε τον ποταμό Kelvin, πηγαίνετε στην παραδοσιακή Aston Lane για φαγητό/ποτό, ενώ για ποτό ενδιαφέρουσα είναι η Òran Mór στην αρχή του Byres Road κοντά στους Βοτανικούς Κήπους, πολυχώρος που στεγάζεται σε εκκλησία! Και ό, τι άλλο χρειαστείτε ρωτήστε.

Έντιτ: τώρα είδα ότι δεν σε ενδιαφέρει να συνδυάσεις Γλασκώβη με Loch Lomond, οπότε κράτα μόνο το 'α μέρος της απάντησής μου.
Δε πιστεύω και γω τόσο νωρίς που νυχτώνει να μπορέσουμε να τα συνδυάσουμε..Ισως γυρνώντας από loch lomond να πάμε μια μικρή βραδυνή βόλτα Γλασκώβη. Αν το κάνουμε θα ακολουθήω τη συμβουλή σου και θα πάμε για ποτό West end..
Το λεωφορείο από Γλασκώβη για να πάμε Luss από που το παίρνουμε; Βρήκα στο χάρτη και το Balloch και το Luss και το δευτερο φαίνεται δίπλα στη λίμνη..Όμως απο κει τι κάνουμε; περπατιέται κάποια διαδρομή; ή μένουμε Luss και θαυμάζουμε τη λίμνη από κει; Για επιστροφή με κάποιο τρόπο να πάμε απο Luss προς Balloch και να γυρίσουμε Γλασκώβη με τρένο ή δεν αξίζει το κόπο; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom