Γενικά Βοήθεια για επιλογή προορισμού για καλοκαίρι

Interallia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα συμφωνήσω με την επιλογή της Ισπανίας. Άπειρες επιλογές και σχετικά καλές τιμές.
Η Μάλτα είναι ένα μικρό νησί (το 1/3 της Μυτιλήνης) και οι μέρες που εχεις πολλές. Ειναι βεβαια πολυ οικονομικός προορισμός και υπάρχουν και απευθείας πτήσεις. Την εχω επισκεφθεί 3 φορές (οι 2 με κρουαζιέρα, η 1 εξαήμερη εκδρομη) και δεν βρήκα κατι ενδιαφέρον για παραμονη μεγαλύτερη των 4 ημερών.

Καταλήγοντας προτείνω Ισπανία με δευτερη επιλογή την Ιταλία. Είναι βεβαιο οτι θα περάστε υπέροχα!
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Μάλτα που κοίταξα λίγο είναι αρκετά ακριβά τόσο τα αεροπορικά όσο και η διαμονή. Ισπανία και συγκεκριμένα Μαδρίτη που το έψαξα λίγο βγαίνει αρκετά πιο οικονομικά. Για Πολωνία που είπε κάποιος αξίζει?
Επίσης χώρες όπως Ρουμανία, Σλοβενία, Ιρλανδία λένε τίποτα?
Αγγλία ακριβή αρκετά να φανταστώ σε σχέση με Ισπανία και τις παραπάνω?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Για Μάλτα δεν εχω ακουσει τιποτα. Τι λεει απο καιρο Ιούλιο-Αυγουστο? Αξιζει? Από θέματα ασφάλειας για να κυκλοφορείς τουρίστας, τιμών και αξιοθεατων τι λεει?
Ειχα παει μονη μου(χειμωνα) πριν 2 χρονια και αισθανομουν πολυ ασφαλης.Οι τιμες ηταν καλες.Βεβαια,αν ειχα χρονο,θα συνδυαζα και Σικελια.
Επισης,συμφωνω και για την Πορτογαλια.

Αλλα,πρεπει,να μας πεις,τι προτιμας να κανεις,στο ταξιδι σου.Θελεις,παραλιες, μπανακια και αραγμα η ταξιδι πολιτισμου,αξιοθεατα,μουσεια και περπατημα?
Βεβαια,υπαρχει και ο συνδυασμος.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για Πολωνία που είπε κάποιος αξίζει?
Επίσης χώρες όπως Ρουμανία, Σλοβενία, Ιρλανδία λένε τίποτα?
Όλες οι παραπάνω χώρες αξίζουν και με το παραπάνω. Δε μας λες όμως κι εσύ λίγο τι σ' ενδιαφέρει (θάλασσα, βουνό, αξιοθέατα κλπ)..;

Αγγλία ακριβή αρκετά να φανταστώ σε σχέση με Ισπανία και τις παραπάνω?
Είναι πιο ακριβά, ειδικά σε διαμονή και μετακινήσεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
+1 για Ισπανια, πολυ με εξιταρει ενα road trip εκεί...
+1 για κύπρο για τους ιδιους λογους με την ισπανια

και τελος αν το μπατζετ φτάνει κοιταξτε για ελβετία ή βαλτική!
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Συμφωνώ με την ιδέα της Ιβηρικής (Ισπανία ή Πορτογαλία).
Έχω ταξιδέψει και στις δυο χώρες και νομίζω πως έχουν αυτά που ζητάς, εκτός ίσως από τα σχετικά ακριβά εισιτήρια για Πορτογαλία.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Όλες οι παραπάνω χώρες αξίζουν και με το παραπάνω. Δε μας λες όμως κι εσύ λίγο τι σ' ενδιαφέρει (θάλασσα, βουνό, αξιοθέατα κλπ)..;
Κυρίως αξιοθέατα κλπ και όχι τόσο θάλασσα μιας και έχουμε και εδώ θάλασσα για το καλοκαίρι :p

Πχ Ισπανία Μαδρίτη έχω βρει ξενοδοχείο+αεροπορικά για 8 ημέρες/7 νύχτες με 400€/άτομο. Είναι καλά? Για μετακινήσεις εκεί και λοιπά έξοδα για αξιοθέατα, φαγητό κλπ πόσα να υπολογίσω ότι χρειάζονται επιπλέον για το χρονικό αυτό διάστημα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα στο site μιας και είμαι καινούριος εδώ. Μετά από ένα ταξίδι Γερμανία-Γαλλία που έκανα πέρυσι το καλοκαίρι ενθουσιάστηκα αρκετά με το εξωτερικό και λέω να δοκιμάσω και φέτος κάπου. Ενδιαφέρομαι για κάποια ευρωπαική χώρα (εκτός Γερμανίας, Ιταλίας και Γαλλίας) για διακοπές 7 ή 8 ημερών (ανάλογα το κόστος) με το girlfriend. Είμαστε και οι 2 γύρω στα 20 και ψάχνω κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται, συμπεριλαμβανομένου αεροπορικών εισητιρίων και διαμονή και μετά κόστους ζωής. Τι έχετε να προτείνετε? :D
Παράλια Βουλγαρίας. Μπορεί να είναι ένα κλικ πάνω από πάτος, αλλά είναι φτηνά και δεν χρειάζεσαι και αεροπορικά σώνει και καλά.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δωσε budget :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom