Γενικά Βοήθεια για επιλογή προορισμού για καλοκαίρι

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Παράλια Βουλγαρίας. Μπορεί να είναι ένα κλικ πάνω από πάτος, αλλά είναι φτηνά και δεν χρειάζεσαι και αεροπορικά σώνει και καλά.
Δεν ακούγεται και τόσο ωραίος σαν προορισμος, αλλα πες μου αν μπορεις σε ποιες πόλεις αναφέρεσαι να το ψάξω λίγο.

Μέχρι 500-600€/άτομο το πολύ...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Αν 600 ευρώ το άτομο αφορά μόνο στο τι θα ξοδέψεις εκεί,μετακινήσεις,φαγητό κλπ.,τότε για 7 διανυκτερεύσεις Μαδρίτη σας φτάνουν,με την προυπόθεση ότι δεν κάνετε πολλές αγορές,ούτε θα πηγαίνετε στα ακριβότερα εστιατόρια.

Όπως σου είπαν η Ισπανία είναι καλή επιλογή.Από Μαδρίτη μπορείς να κάνεις και καμιά εκδρομή όπως Σεγκόβια ή Τολέδο(αν σε βγάλουν τα οικονομικά σου).
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Τα 550-600€ το πολύ θα πρέπει να περιλαμβάνουν το συνολικό κόστος ταξιδιού, δηλαδή αεροπορικά, μετακινήσεις, εισιτήρια για αξιοθέατα, φαγητά και γενικά όλα τα έξοδα από τη στιγμή που θα φύγω μέχρι να γυρίσω...

Εννοείται ότι δεν με ενδιαφέρει να φάω στα καλύτερα εστιατόρια και από ψώνια πολύ λίγα πράγματα μόνο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Αν είναι έτσι τότε μάλλον άκυρη η Μαδρίτη.Αφού έχεις βρει 400 ευρω αεροπορικά και ξενοδοχείο το άτομο,σου μενουν μόνο 150-200 ευρώ να ξοδέψεις εκεί για 7-8 μέρες.Πολύ λίγα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Αν το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας επιλογής του ταξιδιού, διάλεξε από τις "πράσινες" χώρες του χάρτη, συνεκτιμώντας το κόστος μετάβασης.
Λάβε υπόψιν ότι κάποιες χώρες της Κ, Ευρώπης είναι προσβάσιμες και με λεωφορείο με κόστος όχι μεγαλύτερο από 150 ευρώ το άτομο με επιστροφή, αν έχετε πολύ χρόνο στη διάθεσή σας και αντοχές για τέτοιο ταξίδι.
Διαδραστικός χάρτης εδώ http://www.numbeo.com/cost-of-living/gmaps.jsp

awww.numbeo.com_images_map_view.png
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ θα την προτείνω και την Κύπρο, έτσι σε περίπτωση που δε την έχετε σκεφτεί. Τουλάχιστον τα αεροπορικά για εκεί θα σας βγουν πολύ φθηνότερα από οποιαδήποτε άλλη επιλογή εξωτερικού και θα είστε και άνετοι με τη συνεννόηση.
+1 για κύπρο για τους ιδιους λογους με την ισπανια
Παιδιά εγώ βρίσκω την πρόταση της Κύπρου αρκετά άστοχη για ένα παιδί που έχει ταξιδέψει λίγο στο εξωτερικό. Πας εξωτερικό για να δεις κάτι καινούριο, και στην Κύπρο, αν και σίγουρα αισθάνεσαι μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, τα πάντα είναι πανομοίοτυπα με εδώ. Εξαίρεση φαντάζομαι αποτελεί η Βόρεια πλευρά (στην οποία δεν έχω πάει για να έχω άποψη), αλλά εκεί από ο, τι ξέρω χρειάζεται μεταφορικό, οπότε το budget ανεβαίνει. :roll:
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Μάλτα: ενδιαφέρουσα αλλα το πολύ για 4-5 μέρες και την εποχη που θελετε να πάτε το νησι βουλιάζει κυριολρκτικα.
Κυπρος: ίδια φαση. λιγότερο ενδιαφέρουσα, αφήστε το για αργοτερα.
Ισπανία: δεν εχω πάει αλλα, οκ, ειναι η Ισπανια.
Bουδαπεστη: σας καλυπτει οικονομικα με το παραπανω και μιας και ειμαστε κοντα ηλικιακα θα προτεινα να τολμησετε 5-12 Αυγουστου που παιζει και το Sziget Festival (49ε daypass), γινεται τρελος χαμος.
Εγω θα προτεινω και παράλια Τουρκίας, οχι τα γνωστα, απο Φετιγιε και μετα. Ειναι λιγο πιο "δυσκολο" στην οργανωση απ'το να κλεισεις ενα αεροπορικο και ενα ξενοδοχεια για Βαρκελώνη π.χ. και σας καλύπτει ηλικιακά, οικονομικά και θα δείτε αρκετα σε τόσες μέρες που διαθέτετε.
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Τα 550-600€ το πολύ θα πρέπει να περιλαμβάνουν το συνολικό κόστος ταξιδιού, δηλαδή αεροπορικά, μετακινήσεις, εισιτήρια για αξιοθέατα, φαγητά και γενικά όλα τα έξοδα από τη στιγμή που θα φύγω μέχρι να γυρίσω...

Εννοείται ότι δεν με ενδιαφέρει να φάω στα καλύτερα εστιατόρια και από ψώνια πολύ λίγα πράγματα μόνο.
Εγω θα επιμεινω για Βουδαπεστη και παραδουναβια χωρια...με αυτα τα χρηματα για μια εβδομαδα αν πεταξεις με wizz νομιζω πως εισαι οκ:clap:
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Φέτος λέω να κάνω την υπέρβαση προς μια ευρωπαϊκή χώρα για διακοπές. Δεν ξέρω που όμως και ζητάω την βοήθεια σας. 2 ενήλικες και 2 παιδιά (7 και 11) με το αμάξι από Θεσσαλονίκη. Αυτό που ζητάει η γυναίκα είναι θάλασσα ενώ αυτό που θέλουμε οι υπόλοιποι είναι 1ον νεροτσουλιθρες και 2ον πάρκο με Rollercoaster . Πέρσι πήγαμε στο κουσάντασι σε all inclusive ξενοδοχείο το οποίο είχε και πισίνα με νεροτσουλιθρες. Στην περιοχή υπήρχαν 2 τεράστια πάρκα με νεροτσουλιθρες τα οποία επισκέφτηκαμε ενώ στον γυρισμο περάσαμε από την πόλη για να πάμε στην adaland να κάνουμε τα τρενακια. Κάτι ανάλογο θέλω και για φέτος αλλά η Τουρκία αποκλείεται λόγω εκρηξεων. Έχει κάποιος κάποια ιδέα προς τα που μπορώ να τα συνδυασω όλα αυτά; ένα μέρος που βρήκα για τρενακια είναι η gardaland στην βερονα αλλά δεν ξέρω για θάλασσες ή νεροτσουλιθρες εκεί κοντά. Τα χιλιόμετρα δεν με απασχολούν τόσο. Αντέχω. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom