Βοήθεια για ρομαντικό τριήμερο

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις! Έμαθα πως από τη Χώρα με καραβάκι πας σε διάφορες παραλίες. Πας και Άχλα; Καντίνα παίζει;:)
Και τους άλλους προορισμούς πάντως θέλω να τους επισκεφθώ, Πόρο, Σπέτσες, Αγκίστρι. Η Ύδρα ήταν εκείνη π μ άρεσε πολύ πάντως. Τσιμπημένα όλα, αλλά φοβερή!:clap:
Άνδρο πάντως δεν έχω κλείσει από τώρα αμάξι, ίσως και να μην πάρουμε και να τη βγάλουμε με καραβάκια που μας πάνε παραλίες ή και με λεωφορείο... Θα δείξει... Περιπέτειες! χαχα:haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Με λεωφορειο θα καταταλαιπωρηθεις στην Ανδρο. Αξιζει να κανεις και καμια βολτα στην υπαιθρο της: ειναι πολυ πιο πρασινη απο τα υπολοιπα κυκλαδονησια.
Οταν ειχα παει εγω καιρου επιτρεποντος εφτανε και καραβακι στην Αχλα, φετος δεν ξερω τι θα παιξει. Μην ξεχασετε να πατε και στα μουσεια: εκτος απο το Αρχαιολογικο και το Μοντερνας τεχνης, υπαρχει και το Ιδρυμα Κυδωνιαιως το οποιο στεγαζεται και αυτο στην Χωρα και κανει πολυ ενδιαφερουσες εικαστικες εκθεσεις, χωρις να εχει τη δοξα του Μουσειο Μοντερνας Τεχνης του Γουλανδρη. Επισης η Καιρειος Βιβλιοθηκη συνηθως καθε καλοκαιρι διοργανωνει ενδιαφερουσες εκθεσεις φωτογραφιας.
Καλα να περασετε και να ρομαντζαρετε.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
:DΚαταρχήν να περάσετε τέλεια στην Άνδρο, ν σας αρέσει περισσότερο από ό,τι άρεσε σε μας;), κ να ψάξετε τις κρυφές, ιδιαίτερες γωνιές της π (όπως κ σε κάθε άλλο νησί) σίγουρα θα τις δίνουν άλλη χάρη σε σχέση με τα λιγότερο όμορφα τουριστικά μέρη (πχ λιμάνι, Μπατσί κτλ)

Τώρα σχετικά με το
Και όταν λέω οικονομική δεν εννοώ τρώγλη αλλά έως 100 ευρώ τη βραδιά. Κάτω από 50 νομίζω παύει και ο ρομαντισμός γτ αν κρίνω από τις φωτό που είδα στούντιο, ενοικιαζόμενα κ.λπ..

Ο,τι κοστίζει κάτω από 50 ευρώ το βράδυ δεν σημαίνει πως είναι κ τρώγλη. Φέτος (κ μετά από τη θαυμάσια σχετική πρόταση μιας φίλης από το site) κλείσαμε με το φίλο μ στην κουκλίστικη χώρα Ανάφης με 40 ευρώ το βράδυ το δίκλινο σ'ένα απίστευτο σημείο με τέλεια θέα τη θάλασσα-πιάτο, το μονόλιθο βράχο Κάλαμο από μακριά (π είναι ο δεύτερος ψηλότερος της Μεσογείου μετά το Γιβραλτάρ) κ ίσως την ωραιότερη Ανατολή της Μεσογείου. Γενικώς, εκεί τα πιο πολλά δωμάτια είναι κάπως έτσι: λιτά, αλλά ευρύχωρα, χωρίς κάτι το κυριλέ αλλά πολύ συμπαθητικά κ με θέες π κόβουν την ανάσα. Επομένως η πολυτέλεια δεν ταυτίζεται πάντα με το ρομαντισμό. Κ όπως έγραψε κ μια φίλη πιο πάνω, τα 90 ευρώ δεν τα λες κ τόσο "οικονομικά" για τη χώρα της Άνδρου --για το Φηροστεφάνι της Σαντορίνης με θέα την Καλντέρα αλλά κ όλο το λοιπό νησί τα λες κ τα παραλές ακόμη κι αν το ξενοδοχείο δεν προσφέρει κ τις άριστες παροχές (εμείς σ'ένα τέτοιο μείναμε, το 2008, με λίγο πιο κάτω από 90 το βράδυ πάνω στην Καλντέρα)
Τόσοι εφοπλιστές από κει και τόσοι την προτιμούν... Μέχρι και ο Αμπράμοβιτς
Ούτε κ ο Αμπράμοβιτς αποτελεί σταθερό κριτήριο!!:haha: Στην Πάρο το 2007 με είχαν ζαλίσει με το εστιατόριο "Κουρσάρος" στη Νάουσα όπου...έτρωγε λέει ο Αμπράμοβιτς κ κάτι τρέχει στα γύφτικα... Πρωτότυπες γεύσεις δε λέω, αλλά όχι κι από τα καλύτερα θαλασσινά γεύματα π έχω δοκιμάσει!

Καλά να περάσετε στην Άνδρο κ να μας πείτε τα κλου τ νησιού μόλις με το καλό επιστρέψετε! :clap:
 

ζωη

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
στο Ναύπλιο ερωτεύτηκα και πηγάινω με τον καλό μου κάθε χρόνο σίγουρα. πανέμορφο, ιδανικό για ζευγατοκαταστάσεις.
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
:DΚαταρχήν να περάσετε τέλεια στην Άνδρο, ν σας αρέσει περισσότερο από ό,τι άρεσε σε μας;), κ να ψάξετε τις κρυφές, ιδιαίτερες γωνιές της π (όπως κ σε κάθε άλλο νησί) σίγουρα θα τις δίνουν άλλη χάρη σε σχέση με τα λιγότερο όμορφα τουριστικά μέρη (πχ λιμάνι, Μπατσί κτλ)

Τώρα σχετικά με το Τόσοι εφοπλιστές από κει και τόσοι την προτιμούν... Μέχρι και ο Αμπράμοβιτς
Ούτε κ ο Αμπράμοβιτς αποτελεί σταθερό κριτήριο!!:haha: Στην Πάρο το 2007 με είχαν ζαλίσει με το εστιατόριο "Κουρσάρος" στη Νάουσα όπου...έτρωγε λέει ο Αμπράμοβιτς κ κάτι τρέχει στα γύφτικα... Πρωτότυπες γεύσεις δε λέω, αλλά όχι κι από τα καλύτερα θαλασσινά γεύματα π έχω δοκιμάσει!

Καλά να περάσετε στην Άνδρο κ να μας πείτε τα κλου τ νησιού μόλις με το καλό επιστρέψετε! :clap:
Καλησπέρα σε όλους/ες! Η Άνδρος τελικά πολύ όμορφη! Έκανα πολύ καλή επιλογή, με τη βοήθεια φυσικά τη δική σας. Καλά κάνατε και μου είπατε να μείνω Χώρα. Τελικά δε νοικιάσαμε αμάξι γτ φοβήθηκα με την γκρεμίλα των δρόμων. Συχνή συγκοινωνία όμως, ταξί πήραμε 2 φορές μόνο, αλλά περπατήσαμε αρκετά και το χαρήκαμε;). Πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί οι κάτοικοι, φοβερά νερά-θάλασσα καθαρή.
Με το φαγητό πρέπει να πω πως δεν ενθουσιάστηκα τόσο... Φάγαμε φουρτάλια στον Πλάτανο στη Χώρα... Πολύ αλμυρή, όχι τόσο γευστική. Το λουκάνικο και το μαλακό τους τυρί όμως στην Άνδρο σε μαγαζάκια όπως μεζεδοπωλεία δίπλα από τη Χώρα μας αποζημίωσαν κάπως. ΌΠως και τα καλτσούνια (καρύδι, μέλι, ζάχαρη σε μικρή μπουκίτσα:p).
Το Μπατσί κουκλίστικο, ήρεμο - απορώ γτ μου είπαν πως θα χει βαβούρα! Το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης στη Χώρα πολύ καλό. Πολύ ωραίο σημείο στην άκρη της χερσονήσου επίσης που είναι το τεράστιο άγαλμα του αφανούς Ναύτη. Το Ναυτικό Μουσείο (Χώρα) μικρό - δεν έλεγε πολλά. Από τα πιο ωραία σημεία στη Χώρα πάντως θεωρώ πως είναι τα μικρά καφενεδάκια κάτω από τα πλατάνια:clap:. Γενικά η Χώρα ήταν η καλύτερη.
Όσον αφορά το οικονομικό επειδή ακριβώς η Άνδρος είναι νησί εφοπλιστών και γενικά οι κάτοικοι εκεί έχουν σίγουρα το κατιτίς τους νομίζω πως οι τιμές είναι λογικές. 90 ευρώ το δίκλινο με ωραίο πλούσιο πρωινό στη Χώρα. Είχα ψάξει πολύ για δωμάτια αλλά τα φθηνότερα δεν άξιζαν. Επομένως, προτείνω ανεπιφύλακτα δωμάτια στη Χώρα (ξενοδοχεία).:rolleyes:
 

Gaenga

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέα στο φόρουμ και χαίρομαι που έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση. Αγαπητη LV24, χαίρομαι που επέμεινες για την Ανδρο και τελικά πήγες και μάλιστα με κάλες εντυπώσεις. Θα επισκεφτούμε το νησι τον Αυγουστο δυο ζευγάρια και κλείσαμε διαμερισματάκι στο Συγκρότημα Ραστώνη http://www.rastoni-andros.gr/....-παρόμοιας οικονιμικής κλίμακας.
Μας φάνηκε υποσχόμενο! Θα δείξει!
Με χαρα θα ακουσω επιπλέον προτάσεις σου για παραλίες/ χωριουδάκια/ εστιατόρια/ ταβέρνες/ μπαράκια!
Ευχαριστώ ήδη για τα ευχαριστα που μας διηγήθηκες.
 
Last edited by a moderator:

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Να σαι καλά! Καλή επιλογή το διαμέρισμα, νομίζω πως θυμάμαι πού είναι αυτά τα πετρόχτιστα, θα χει ωραία θέα το σίγουρο, ηρεμία, πράσινο. Ελπίζω το διαμέρισμα να είναι άνετο και να έχετε τη σχετική απομόνωση τα ζευγάρια μεταξύ σας αλλιώς κλείστε δίκλινα. Εγώ νομίζω και χωρίς αμάξι -αν είστε αθλητικοί τύποι- μια χαρά θα είναι! Η Χώρα είναι η καλύτερη και οι παραλίες της επίσης. Να πάτε με ταξί εκεί κοντά στη Χώρα στα Γυάλια, ή πίσω Γυάλια. Πολύ ωραία παραλία με ξαπλώστρες. Εμείς φάγαμε στο Barbarola ένα πέτρινο ρεστοράν με τέλεια θέα εκεί στα Γυάλια αλλά το φαγητό δεν μας αποζημίωσε τελικά... Για φαγητό θα πρότεινα στη Χώρα σε κάτι μεζεδοπωλεία δίπλα στη θάλασσα. Μπατσί να πάτε είναι πολύ όμορφο κι ας λένε ότι είναι τουριστικό, εγώ το βρήκα πολύ όμορφο. Οπότε με λεωφορείο και ταξί μια χαρά είναι αν μείνετε λίγες μέρες, αλλιώς νοικιάστε γουρούνες!:p Καλά να περάσετε! Και να ρωτάτε τους ντόπιους για καλά μέρη, βοηθάει και αυτό! π.χ. τη ρεσεπτιόν τ ξενοδοχείου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom