Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εννοεί οτι δεν συμφέρει να βγάλεις για αυτόν τον λόγο JR Pass.
Προφανώς εάν το έχεις ήδη (για τα 2-3-4 μακρινά ταξίδια σου), το χρησιμοποιείς όσο μπορείς και στο Τόκυο. Και οι δύο γραμμές που αναφέρεις είναι αρκετά βολικές.
Αυτό το τελευταίο που γράφεις εννοώ.
Έτσι και αλλιώς θα το βγάλω το jr pass, οπότε ρωτάω αν χρειάζεται να βγάλεις και την suica ή βολεύει να χρησιμοποιεις και μόνο τις γραμμές jr για να δεις τα αξιοθέατα;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Δεν ξέρω και που θες να πας αλλά κατά 90% θα χρειαστείς και άλλες γραμμές.
Η SUICA βολεύει για να μην βγάζεις συνέχεια εισιτήρια. Δεν χάνεις και τίποτα να την βγάλεις.

Πότε θα πας ;
Πολύ κίνηση βλέπω, δεν θα χωράμε στο αεροπλάνο :D
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δεν ξέρω και που θες να πας αλλά κατά 90% θα χρειαστείς και άλλες γραμμές.
Η SUICA βολεύει για να μην βγάζεις συνέχεια εισιτήρια. Δεν χάνεις και τίποτα να την βγάλεις.

Πότε θα πας ;
Πολύ κίνηση βλέπω, δεν θα χωράμε στο αεροπλάνο :D
Ελπίζω αν ποτέ συννενοηθούμε μεταξύ μας να καταλήξουμε για απρίλιο, στις διακοπες του πάσχα. Αλλά επειδή το βλέπω δύσκολο ίσως το καλοκαίρι.

Βασικά όπως βλέπω δεν είναι ακριβά να βγάλεις μία 2ήμερη ή δύο 2ήμερες ανάλογα με το πόσες μέρες θα μείνει κανείς στο Τόκυο.
http://www.tokyometro.jp/en/ticket/value/travel/index.html
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Ελπίζω αν ποτέ συννενοηθούμε μεταξύ μας να καταλήξουμε για απρίλιο, στις διακοπες του πάσχα. Αλλά επειδή το βλέπω δύσκολο ίσως το καλοκαίρι.

Βασικά όπως βλέπω δεν είναι ακριβά να βγάλεις μία 2ήμερη ή δύο 2ήμερες ανάλογα με το πόσες μέρες θα μείνει κανείς στο Τόκυο.
http://www.tokyometro.jp/en/ticket/value/travel/index.html
Δεν είναι ακριβά τα εισητήρια...
Μην αγχώνεσαι με αυτό, έβγαλα μόνο μια μέρα one day pass (japan rail) με 7 ευρώ, τις υπόλοιπες μέρες μου ερχόταν φτηνότερα να βγάζω μεμονομένα εισητήρια.
Όσο για τη διαδρομή από Τόκυο για Ναρίτα, φέρθηκα "έξυπνα" και πλήρωσα 7 ευρώ.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Αν και εχει ξαναγραφτει σε διαφορα θεματα να θυμισω και εδω οτι υπαρχει και η οικονομικοτερη εναλλακτικη των λεωφοριων για τη μετακινηση μεταξυ πολεων, η οποια γενικα συμφερει αν οι μερες ταξιδιου (και συνεπως οι πολεις που θα επισκεφθειτε) ειναι περιορισμενες. Το πακετο των 3ων διαδρομων κοστιζει 10.000 γιεν (περιπου 70 ευρω σημερα) ανεξαρτητα με το το ποσο μακρια ειναι ο προορισμος. Βεβαια υπαρχει το μεγαλο μειωνεκτημα οτι τα λεωφορια κανουν πολυυυ περισσοτερη ωρα απο τα τραινα αλλα οποιοι δεν εχουν προβλημα να μετακινηθουν νυχτα (λεωφορια υπερανετα που κοιμασαι μια χαρα) ουτε χανουν πολυτιμο χρονο και γλιτωνουν και μερικες βραδιες απο τα εξοδα του ξενοδοχειου. Μπορειτε να τσεκαρετε εδω

Τωρα για τις μεταφορες εντως Τοκιο νομιζω το αν η ημερισια καρτα συμφερει η οχι εξαρταται απο την τοποθεσια του ξενοδοχειου και απο το αν θελεις να γυρνας πχ και το μεσημερι να ξεκουρατεις μια ωρα, να ξεφορτωσεις ψωνια κτλ.
 

mar5luk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μπορείτε να μου πείτε καποιό website που μπορείς να αγοράσεις στο JR rail pass, υπάρχει και χρέωση για την αποστολή; Είμαστε τέσσερις και θέλουμε να πληρώσουμε με 4 διαφορετικές πιστωτικές κάρτες. Εαν κάνουμε 4 παραγγελίες ξεχωριστές θα πληρώσουμε 4 φορές την αποστολή;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείτε να μου πείτε καποιό website που μπορείς να αγοράσεις στο JR rail pass, υπάρχει και χρέωση για την αποστολή; Είμαστε τέσσερις και θέλουμε να πληρώσουμε με 4 διαφορετικές πιστωτικές κάρτες. Εαν κάνουμε 4 παραγγελίες ξεχωριστές θα πληρώσουμε 4 φορές την αποστολή;
Εγώ το είχα αγοράσει μετρητοίς από το γιαπωνέζικο προξενείο στην Αθήνα. Δεν τους κάνετε ένα τηλέφωνο; Μου χανε δώσει δωρεάν και κάτι χάρτες, ένα DVD, έναν οδηγό (!) κι ένα ημερολόγιο/ατζέντα, αφού νόμιζα ότι μου κάνανε πλάκα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Tι είδες στο DVD? Πριν ένα έτος μου είχαν δώσει μόνο χάρτες-πρόγραμμα δρομολογίων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν θυμάμαι καλά (πάνε κάποια χρόνια και είμαι και γέρος άνθρωπος) ήταν παρουσίαση των highlights της χώρας ανά επαρχία, μια έμφαση στις κερασιές και στο τέλος είχε κι ένα μάθημα με τι βασικές φράσεις/λέξεις που χρειάζεται ένας τουρίστας στην Ιαπωνία.
 

mar5luk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγώ μένω στην Κύπρο και η πρεσβεία της Ελλάδας καλύπτει και την Κύπρο.Θα ρωτήσω αλλά φαντάζομαι πήγες αυτοπροσώπως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, όντως, έτσι πήγα. Αλλιώς, αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις ότι η αποστολή του JR Pass κοστίζει 13€. Σε ανάγκη, πληρώστε το με μια κάρτα κι ας δώσουν οι υπόλοιποι τα μετρητά στον κάτοχο της κάρτας για να γλιτώσετε την τετραπλή χρέωση των εξόδων αποστολής, αλλά ρώτα τους πρώτα.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ελπίζω αν ποτέ συννενοηθούμε μεταξύ μας να καταλήξουμε για απρίλιο, στις διακοπες του πάσχα. Αλλά επειδή το βλέπω δύσκολο ίσως το καλοκαίρι.
έχε υπ' όψιν σου οτι από μέσα Μαϊου μέχρι μέσα Ιουλίου είναι η εποχή των βροχών καθώς και Σεπτέμβριος - Οκτώβριος εποχή καταιγίδων οπότε αν χάσεις τον Απρίλιο τότε πάς μόνο Αύγουστο που και πάλι έχει πολλή ζέστη με πολλή υγρασία, απλά έχει κόψει η πολλή βροχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom