Γενικά Βοηθεια για επιλογη προορισμου το καλοκαιρι.

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
θελουμε εξωτερικο παιδια.Απο ελληνικα νησια εχουμε επισκεφτει τα περισσοτερα.Ιμπιζα κ μαγιορκα ειναι πανακριβα να βγεις εξω απ οσο εμαθα κ δεν ειναι κ οτι καλυτερο για διακοπες ζεγαριου.Θελαμε πιο ρομαντικα κτλ.Απ τις επιλογες που εβαλα εγω δεν εγκρινετε τπτ?Για το καπρι εχω ακουσει τα καλυτερα κ σε συνδιασμο με ρωμη που δεν εχω δει ακομα νομιζω θα ταν καλη επιλογη κ ακουσα κ πως δε χρειαζεται κ αμαξι.Κυανη ακτη εχω παει κ ειναι πανεμορφα κ ισως να ηθελα να δω κ το σαν τροπε κ για την τενεριφη εχω ακουσει πως ειναι απ τα καλυτερα νησια της ισπανιας.

Τυνησια θελαμε πολυ αλλα ειπαμε αν ειναι να παμε να γινει φθινοπωρο καλυτερα για να το ευχαριστηθουμε καλυτερα λογω καιρου.Μας ειπαν οτι επικρατουν θερμοκρασιες 40+ καθημερινα σε εκεινες τις περιοχες τον Ιουλιο κ οτι δεν ειναι καλη περιοδος.Για πορτογαλια δε το χω κοιταξει κ πολυ αν κ εχω ακουσει πραγματα για μαδειρα.Το κακο ειναι πως ψιλοβιαζομαστε για να τα κλεισουμε ολα για να βρουμε φθηνοτερα κ ακομα δεν εχουμε επιλεξει τον προορισμο.

Κατι ασχετο,σε μισο μηνα παμε φλωρεντια,εχει δοκιμασει κανεις το κρασι chianti??Εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα φοβαμαι οπως παντα πως θα ναι κατι πολυ overrated.Σκεφτομαι να φερω μερικα μπουκαλια κ το χω προλογισει σε αρκετο κοσμο σαν ενα πολυ καλο κρασι επηρεασμενος απ το χανιμπαλ λεκτερ στην σιωπη των αμνων (ειμαστε κ ταινιοφιλοι) κ δε θελω να εκτεθω :bleh:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
θελουμε εξωτερικο παιδια.Απο ελληνικα νησια εχουμε επισκεφτει τα περισσοτερα.Ιμπιζα κ μαγιορκα ειναι πανακριβα να βγεις εξω απ οσο εμαθα κ δεν ειναι κ οτι καλυτερο για διακοπες ζεγαριου.Θελαμε πιο ρομαντικα κτλ.Απ τις επιλογες που εβαλα εγω δεν εγκρινετε τπτ?Για το καπρι εχω ακουσει τα καλυτερα κ σε συνδιασμο με ρωμη που δεν εχω δει ακομα νομιζω θα ταν καλη επιλογη κ ακουσα κ πως δε χρειαζεται κ αμαξι.Κυανη ακτη εχω παει κ ειναι πανεμορφα κ ισως να ηθελα να δω κ το σαν τροπε κ για την τενεριφη εχω ακουσει πως ειναι απ τα καλυτερα νησια της ισπανιας.

Τυνησια θελαμε πολυ αλλα ειπαμε αν ειναι να παμε να γινει φθινοπωρο καλυτερα για να το ευχαριστηθουμε καλυτερα λογω καιρου.Μας ειπαν οτι επικρατουν θερμοκρασιες 40+ καθημερινα σε εκεινες τις περιοχες τον Ιουλιο κ οτι δεν ειναι καλη περιοδος.Για πορτογαλια δε το χω κοιταξει κ πολυ αν κ εχω ακουσει πραγματα για μαδειρα.Το κακο ειναι πως ψιλοβιαζομαστε για να τα κλεισουμε ολα για να βρουμε φθηνοτερα κ ακομα δεν εχουμε επιλεξει τον προορισμο.
Φανταζομαι ότι δεν ειναι ότι δεν εγκρινει κανεις τις επιλογες σου απλα εσυ ο ιδιος τις απερριψες στο μηνυμα σου λεγοντας ότι δεν θες Καπρι και Ιταλια, ουτε Κυανη Ακτη γιατι εχεις ξαναπαει. Εγω θα σου προτεινω να κατσεις να διαβασεις μερικες ταξ. ιστοριες για τους προορισμους που σε ενδιαφερουν, συζήτησε το με την κοπελα σου, ψαξτο και λιγο στο ιντερνετ γιατι διαφορετικα δεν θα καταληξεις παλι πουθενα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω θα σου πρότεινα να καταλήξεις εσύ ο ίδιος σε κάποιο προορισμό, και μετά πολύ απλά ζητάς κάποιες πληροφορίες.
Και αυτό το προτείνω για τον εξής απλό λόγο, αν δεν ξέρεις εσύ που θέλεις να πας, πως είναι δυνατόν να ξέρουμε εμείς που θέλεις να πας?
Κατέληξε λοιπόν με την συντροφιά σου και εδώ είμαστε. Μην επαναληφθεί το φιάσκο με τον Αγιο Δομηνικο που γράφανε , γράφανε και στο τέλος μετά απο 10 σελίδες προτάσεων τους είπες "δεν θα πάω".
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Χμ... Για να δούμε:
Κατ'αρχάς, απορρίπτω όλη τη νησιωτική γκάμα. Στη συνέχεια, τώρα, απορρίπτω και την Κυανή Ακτή, λόγω εποχής που έχεις επιλέξει. Εφόσον, όμως, θέλεις θάλασσα, θα σου πρότεινα να δεις και την Πορτογαλία, που μου λένε ότι είναι καλή επιλογή για τέτοιες διακοπές και διαθέτει επιπλέον και αυτό το ρομαντικό στοιχείο του εξερευνητή και του ερωτευμένου. Δεν έχω, όμως, προσωπική εμπειρία από το σύνολο της χώρας και από τις παραλίες της, οπότε θα πρέπει να το κοιτάξεις.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θα συμφωνησω με την dim. Πρεπει ΕΣΥ να αποφασισεις που θα πας και μετα ρωτα... Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και η πρωτη φορα...Γραφει καποιος οτι θελει να παει Περου,γραφουμε,γραφουμε και μετα αποφασιζει οτι θα παει Συβοτα...:bleh:
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
γράφανε , γράφανε και στο τέλος μετά απο 10 σελίδες προτάσεων τους είπες "δεν θα πάω".
Γραφει καποιος οτι θελει να παει Περου,γραφουμε,γραφουμε και μετα αποφασιζει οτι θα παει Συβοτα...:bleh:

Και γιατί είναι κακό αυτό; Οι σελίδες που τόσο ''πασχίζουμε'' να γράψουμε πια μένουν στο forum και αν κάποιος ενδιεφέρεται, τις ψάχνει και τις διαβάζει. Δεν χάνονται.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έχετε δίκιο οι προλαλήσαντες (..προγράφοντες..) αλλά είναι όμορφο ότι στο φόρουμ μπορείς να ανοίξεις και θέματα για ιδέες, προτάσεις κλπ κλπ και ας μην καταλήξουν πουθενά.
Τώρα, στο θέμα μας, αυτοκίνητο είπες θα έχετε; Εφόσον ψιλοσκέφτεσαι και νότια Ιταλία, εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Νάπολη, θα περνούσα Κάπρι για 1-2 μέρες (πολύ όμορφο,δε λέω, αλλά έχουμε κι εμείς τόσο όμορφα νησιά- άσε που είναι απελπιστικά ακριβό) και μετά Cinque Terre road trip. Αυτό σκέφτομαι να κάνω εγώ τουλάχιστον!!

Το chianti είναι εξαιρετικό κρασί και παίζει σε διάφορες τιμές..αλλά πωλείται ευρέως και σε ελληνικές κάβες :) Πάρε κανένα ακριβό και πολύ καλό για σένα και άσε τα τόσα δώρα..Βρίσκουν κι εδώ οι φίλοι σου κιάντι!
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Συγνωμη βρε παιδια αλλα δεν ηθελα να σας κουρασω.Και 150 σελιδες να εγραφα κ στο τελος να μην πηγα τι πειραζει?Θα πανε χαμενες οι πληροφοριες κ οι γνωμες?Συγνωμη αλλα δε μπορω να το καταλαβω.Κ ειδικα αυτη την εποχη στην ελλαδα που ολα αλλαζουν κ ειναι ρευστα νομιζω απαιτει καποια κατανοηση γιατι ολα αλλαζουν μεχρι να πεις αγιος δομηνικος.Το οτι ζητησα πληροφοριες (κ ευχαριστω κ οσους μου δωσαν) κ τελικα ειδα πως δε γινεται δε νομιζω πως με δεσμευει στο να μην συμμετεχω ρωτοντας για αλλους προορισμους.Ολοι ειδαν νομιζω το ποσο το εψαξα κτλ αλλα καποια πραγματα αλλαξαν εκει που δε το περιμεναμε,πως να το κανουμε δηλαδη,αν ειναι να νιωθω ενοχες γιαυτο που εγινε ας αποχωρησω απ την παρεα.Αν δεν ρωτησεις πραγματα πως θα αποφασισεις???Κ νομιζα πως αυτο το φορουμ ειναι οτι καλυτερο για να ρωταω κ να μαθαινω απο ατομα που χουν παει στα μερη που αναφερω.Αν ειναι να εκνευριζω κοσμο πολυ ευχαριστως να μην σας πρηξω αλλο.

Σε καθε μας προταση εγραψα κ τα αρνητικα κ νομιζω καλα εκανα γιατι αν υπηρχε καποιος μερος που δε συγκεντρωνε αρνητικα τοτε θα το χαμε κλεισει ηδη κ δε θα ρωτουσαμε γνωμες αλλα ιδεες για το τι κ πως θα κανουμε εκει.Συγνωμη αν το βλεπετε παραλογο.Δεν απεριψα τπτ απ οσα προτεινα εγω,αν το εκανα κατι δε θα πηγαινε καλα,δε νομιζετε?Ανεφερα απλουστατα τις επιλογες που μας καρφωθηκαν κ ειπα πως κ εννοειται ειμαστε ανοιχτοι κ σε νεες προτασεις.

Επειδη ομως πραγματικα δεν εχω κ πολυ χρονο να το ψαξω κ επειδη θα τα κλεισω ολα μονος κ θελω καλες τιμες επειτα απο συννενοηση με την κοπελα μου αποφασισαμε πως πρωτη επιλογη ρωμη καπρι,δευτερη κυανη ακτη κ σαν τροπε κ τριτη τενεριφη.Αυτοκινητο ΔΕΝ θα εχω μαζι μου καθως εχω μια φοβια με την οδηγηση σε ξενη χωρα χωρις να ξερω κ τους δρομος.Γνωριζω πως θα ηταν μεγαλη βοηθεια αλλα δεν θα εχω κ γιαυτο ανεφερα στο πρωτο ποστ το να μου κανετε προτασεις με γνωμονα την μη υπαρξη καποιου ιδιωτικου οχηματος.

Οποιοσδηποτε σχολιασμος,βοηθεια,αντιπαραθεση εννοειται ευπροσδεκτος
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Την επιλογή της Πορτογαλίας, δηλαδή, δεν τη σκέφτεσαι καθόλου;;

Από τα τρία που γράφεις, καλύτερη επιλογή μού φαίνεται η Ρώμη. Δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο, είναι κατάλληλη για ζευγάρια, έχει πολλά πρόσωπα, ανεξάντλητα αξιοθέατα, καταπληκτικό φαγητό.
Η Κυανή Ακτή, από την αλλη, είναι τρομερά τουριστική-όπως και η Ρώμη, βέβαια-, όμως νομίζω ότι καλύπτει πολύ συγκεκριμένα πεδία ενδιαφέροντος και, ως εκ τούτου, δεν θα την επέλεγα. Εκτός και αν, φυσικά, τη συνδυάσετε με Προβηγκία-εγώ αυτό θα έκανα-, οπότε θα έχετε έναν άριστο συνδυασμό απαράμιλλης ομορφιάς και παραθαλάσσιας εξαλλοσύνης.
Η τελική μου πρόταση είναι, λοιπόν, Νίκαια-Αβινιόν(το φεστιβάλ θεατρου σας ενδιαφέρει; )-Αρλ-Αιξ-Μασσαλία. Ό,τι από αυτά θέλετε και ακόμα περισσότερα συνθέτουν, έχω την εντύπωση, ένα τέλειο ταξίδι. Πώς σου φαίνονται, λοιπόν, αυτά;
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Μα και η Τενεριφη θελει αυτοκινητο..
Και η Κυανη ακτη με τις αμετρητες μικρες και μεγαλες παραθαλασσιες πολεις και τα υπεροχα χωρια της ενδοχωρας επισης θελουν αυτοκινητο..
Η Ρωμη παλι εχει απιστευτη ζεστη το καλοκαιρι και οι μηνες Ιουλιος-Αυγουστος ειναι οι χειροτεροι της.. λαβε επισης υποψη σου οτι ειδικα τον Αυγουστο, αρκετα καταστηματα και εστιατορια θα ειναι κλειστα..
κατα τη γνωμη μου πρεπει να επικεντρωθεις σε ενα μερος το οποίο να συνδυαζει ολα αυτα τα στοιχεια που θελεις..
Ενα τετοιο μερος ειναι η Μαγιορκα και τη συστηνω ανεπιφυλακτα.. βεβαια χωρις αυτοκινητο θα χασεις μερικες απο τις ωραιοτερες διαδρομες του νησιου αλλα ακομη και χωρις αυτο εαν μεινει κανεις μεσα στην πρωτεουσα Παλμα -στην οποία υπαρχουν πολλες οικονομικες επιλογες αξιοπρεπεστατων ξενοδοχειων- εχει κανεις τοσα να δει και να κανει..
και την Ιμπιζα μην την υποτιμας καθολου.. μια χαρα ειναι για ζευγαρι, ειδικα η παλια πολη ειναι ιδιαιτερα ρομαντικη και ατμοσφαιρικη.. στα συν επισης οτι το νησι εχει πολυ μικρες αποστασεις και το αυτοκινητο εαν μεινει κανεις μεσα στην πολη δεν ειναι απαραίτητο..ειναι ομως ομολογουμενως ακριβη επιλογη αλλα αξιζει.. απλα νομιζω οτι το μπατζετ σας ειναι χαμηλο για την Ιμπιζα
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Ευχαριστω οσους απαντησαν.

Για Μαγιορκα δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα απο οικογενιακους φιλους που πηγαν απογοητευτηκαν.Τελικα η αποφαση παρθηκε κ την πηρε πανω της η κοπελα μου αφου επειτα κ απο δικο της ψαξιμο κατεληξε πως θελει να παμε οπωσδηποτε ρωμη καπρι αφου 6 νυχτες στο καπρι ειναι μαλλον πολλες.Ισως κ αυριο να κλεισουμε τα εισητηρια για ρωμη με ryanair αφου την εχω επιλεξει σε αρκετες πτησεις μου στην ευρωπη κ ηταν μια χαρα παρα το χαμημο κοστος.Το να παρεις βαλιτσα με την ryan νομιζω ειναι κανα 40αρι επιπλεον οποτε νομιζω συμφερει με το παραπανω αφου εχει κ ρωμη στα δρομολογια.Οπως γνωριζω θα αρχισει τα δρομολογια της τον μαιο κ μια φιλη μου εκλεισε για ενα σκ ρωμη οποτε θα παρω μια ιδεα κ απ αυτην.Τωρα για πληροφοριες περι του ταξιδιου θα ταν καλυτερο να ανοιξω νεο θεμα η μπορουν να μου απαντησουν εδω οσοι επιθυμουν?

θα παμε σιγουρα καπρι αλλα δε ξερουμε πως να συνδιασουμε ολα τα αλλα κ θα θελαμε καποιες ιδεες.Οπως ξαναεγραψα 6 διανυκτερευσεις κ θελουμε οπωσδηποτε κ καπρι κ η προσγειωση θα ειναι ρωμη κ αυτοκινητο δεν θα υπαρχει.Μπορει καποιος να πει μερικες συμβουλες κ ιδεες?Εννοειται εψαξα καλα ηδη οσα υπαρχουν στο φορουμ για καπρι αλλα δεν ειναι κ τοσο πολλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom