Γενικά Βοηθεια για επιλογη προορισμου το καλοκαιρι.

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
ε τωρα μη μου πεις πως παρεξηγηθηκες και συ που εχω ακουσει τα χειροτερα για μαγιορκα :shock:

Aπ οτι εχω δει κ σε αλλο θεμα γνωριζεις απο καπρι οποτε θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα κ αν θελεις να με βοηθησεις το κανεις.Εννοειται οποιος ξερεις να μου πει ειναι ευπροσδεκτος να απαντησει.

Θα το συνδιασουμε με ρωμη κ θα ειναι 6 διανυκτερευσεις χωρις αυτοκινητο οπως εγραψα (το λεω γιατι μου ανεφερες ποζιτανο κ αμαλφι που απ οτι διαβασα μονο με αμαξι πηγαινεις) Η προσβαση απ τη ρωμη στο καπρι ειναι ευκολη?Φανταζομαι με τρενο απ την ρωμη στη ναπολη κ οταν φτασω ναπολη με φερυ περναω απεναντι.Ειναι καλη η συγκοινωνια στη Ναπολη?Δηλαδη απο κει που θα με αφησει το τραινο της ρωμης ειναι ευκολα προσβασιμο το λιμανι απ οπου θα φυγω?Ποσες μερες αξιζει να περασω στο καπρι κ ποσες στη ρωμη?Με οσα εχουμε ακουσει σκεφτομαστε 4 βραδια στη ρωμη και 2 στο καπρι.

Οσων αφορα το καπρι υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?Να κοιταξω για δωματια κοντα στην piazzeta?Για καποιον που δεν θα χει αυτοκινητο τι ειναι must εκει?Mπανιο θα μπορεσουμε να κανουμε?Γιατι μερικοι λενε ναι κ μερικοι οχι.Τοσο χαλια ειναι η θαλασσα?
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
ε τωρα μη μου πεις πως παρεξηγηθηκες και συ που εχω ακουσει τα χειροτερα για μαγιορκα :shock:

αλοιμονο, μονο αν ηταν δικοι μου οικογενειακοι φιλοι θα ειχα λογο ανησυχιας..:)

στο θεμα μας τωρα..
Η Ρωμη ειναι Ρωμη, εχει πολλα να δεις και να κανεις.. Οπως ομως εχω ξαναγραψει, οσο κ αν τη λατρευω,προσωπικα δεν θα πηγαινα κατακαλοκαιρο με 40 υπο σκιαν.. κ αν σωνει και ντε επρεπε να παω δεν θα εμενα επ ουδενι 4 μερες καλοκαιριατικα. Θα εμενα να ψηθω 3 μερες για να κανω το χατιρι του αγαπημενου μου, κανοντας επιλογη σε αξιοθεατα και τις υπολοιπες 3 θα τις εκανα μινι διακοπες με βαση το Καπρι
Προσβαση:Φανταζομαι οτι θα πατε πρωτα στο Καπρι και θα αφησετε τελευταια τη Ρωμη για να ειστε κοντα στην επιστροφη.. Μια χαρα τα σκεφτηκες..Απο το ciampino μεταβαση με ταξι, λεωφορειο κλπ στο termini (σιδ.σταθμο της Ρωμης) και απο εκει τραινο για Ναπολη. Εχει και πολυ γρηγορο τραινο το οποιο φτανει Ναπολη σε 1.10 λεπτα αλλα κοστιζει 45 ευρω η διαδρομη, 90 με επιστροφη, αλλιως στο διπλασιο χρονο με τα μισα χρηματα.. Δες τα δρομολογια της trenitalia, καθε 1-2 ωρες εχει τρενο για Ναπολη. Απο το σταθμο της Napoli τωρα ταξι (και με λεωφορειο να πας εξω απο το λιμανι θα σε αφησει) και σε 10 το πολυ λεπτα θα ειστε στον γκισε των ταχυπλοων για Καπρι.. δρομολογια εχει συχνα, καλο βεβαια ειναι να εχεις ριξει μια ματια απο πιο μπροστα να μην χασεις χρονο. Το δελφινι για το Καπρι κανει 1 ωρα και κατι. Δεν ξερω τι εχεις διαβασει αλλα και απο το λιμανι της Νapoli φυγουν πλοια αλλα και απο το Καπρι δελφινια για το Positano και το Amalfi. Με πλοιο απο Ναπολη πηγε μαλιστα το καλοκαιρι μια φιλη μου και γλυρωσε ταλαιπωρια και κινηση της οδικης διαδρομης
Διαμονη Καπρι :Καλο ειναι να αρχισεις να ψαχνεις απο τωρα δωματιο, γυρω απο την piazzetta ειναι μια χαρα, το μεγαλυτερο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι, περα απο τις αναμενομενες αλμυρες τιμες,οτι τα περισσοτερα ξενοδοχεια(κυριως στο Καπρι, πιο εξω θα βρεις) δεν διαθετουν τα δωματια τους για δυο ημερες αλλα εχουν ελαχιστο αριθμο διανυκτερευσεων 4 η 5.
Το νησι ειναι πολυ μικρο: τα faraglioni, η grotta azzura, το ανακαπρι, οι κηποι του τιβεριου, η βιλα san michele, η marina piccola και το λιμανι που θα αποβιβαστειτε, η marina grande, ειναι must see
εννοειται οτι το μερος ειναι μια χαρα για μπανιο, ειδικα στη πισω πλευρα (marina piccola),πολλες χρησιμες πληροφοριες θα βρεις εδω:
Capri Hotel, Travel Guide and Information | Capri.net Hotels
καλη οργανωση
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
συγνωμη για το off topic

Ολυμπία πάντα πιστευα οτι εισαι πολυ καλος ανθρωπος με γερό νευρικό συστημα ...
Μου το επιβεβαιωνεις και τωρα .....:lol:

Μόνο τα δικα μου νευρα γινονται τσαταλια ; :roll:

και για ειμαι και στο θεμα ...
Κιαντι , που ειναι ενα δυνατο κοκκινο κρασι και τιποτα παραπανω , πουλανε και εδω στα super markets , αμαρτια ειναι να τρεχεις στην Ιταλια !
και harry κανω πάλι μαυρο χιουμορ . μη μου περεξηγηθεις , οκ ; :lol:
 

Sarah_Dale

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
σε ευχαριστουμε πολυ Ολυμπια.Κατι τετοιο ζητουσαμε κ ευτυχως πηραμε την απαντηση.Τωρα αν υπαρχουν περαιτερω tips καλο θα ηταν να τα ξεραμε. Εσυ προτεινεις δηλαδη 3 βραδια καπρι κ 3 ρωμη?Δεν καταλαβαμε καλα αυτο με το αμαλφι,μπορουμε να δουμε κ πραγματα με μια ημερισια χωρις αυτοκινητο με καραβι απο καπρι?3 μερες στο καπρι ειναι καλα η πολλες για το μερος?

Τωρα για τους οικογενιακους φιλους του Χαρη γουστα ειναι αυτα ρε παιδια κ διαφορετικες γνωμες.

Κικη δεν καταλαβα ακριβως γιατι γινονται τσαταλια τα νευρα σου.Απ οτι διαβασα την κουβεντα πολυ ευκολα εκνευριζεστε εδω μεσα.

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες κ οτιδηποτε αλλο για ρωμη καπρι θελει να πει κανεις ας το γραψει.Περιμενουμε με ανυπομονησια
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Το Capri έχει σύνδεση τόσο με τη Νάπολη, όσο και με το Sorrento, το Positano και το Αμάλφι. Μπορείτε δηλαδή να περάσετε με δελφίνι από τη Νάπολη στο Capri και μετά να πάτε από Capri κατευθείαν Positano. Προσωπικά αυτό θα επέλεγα αν είχα στη διάθεσή μου 3 βράδια (2 διανυκτερεύσεις Capri και 1 Positano, ή το αντίστροφο). Και στη συνέχεια μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη συγκοινωνία για να πάτε από Positano στη Νάπολη, απ' όπου θα πάρετε το τρένο για Ρώμη. Ζηλεύω...
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Ωραια ιδεα εριξες Ηλεκτρα μου.Θα ηθελα να δω κ τα γυρω μερη απ το Καπρι,το μονο που με φοβιζει ειναι οτι διαβασα οτι χρειαζονται αυτοκινητο τα αλλα μερη οποτε λεω μηπως δεν αξιζει να φτασουμε πχ ποζιτανο κ να ειμαστε κολλημενοι σε μια πλατεια κ δε μπορουμε να παμε πουθενα.3 μερες ολοκληρες στο καπρι ειναι πολλες απ οτι εχω καταλαβει.Για ξενοδοχειο μαλλον καταλειξαμε σε ποιο θα μεινουμε.Μπορεις να βρεις διπλα στην Piazzeta κ με 100 ευρω τη βραδια το ατομο,δεν ειναι πια ολα τοοοοσο ακριβα οσο λενε ολοι.Οσοι για τις τιμες στο καπρι μπορει καποιος να μου δωσει μια ιδεα γιατι ολοι θελουν να με τρομαξουν.Τοοοοοσο πιο ακριβα απ τα ελληνικα νησια ειναι??Γνωριζει καποιος ενδεικτικες τιμες σε καθημερινα εξοδα εκει πχ φαγητο,κρασι,μπιρα,καφε??Δεν θα ψωνισουμε και σανδαλια,διακοπες θελουμε να κανουμε.Απ οτι καταλαβα περπατιεται ανετα σχεδον ολο το νησι κ ειναι πολυ ευκολο να πας ανακαπρι κτλ.Διαβασα καπου οτι μπορουμε να βγαλουμε ενα πασο κ ισχυει για ολα τα μεσα μαζικης μεταφορας εκτος των ταξι,ισχυει?Η marina piccola που απ οτι καταλαβα ειναι η καλυτερη παραλια ποσο κοντα ειναι απ την piazzeta??Λογια θα χει συνεχεια λεωφορια κτλ.

Οσων αφορα τις διανυκτερευσεις στη ρωμη μαλλον θα κλεισουμε ενα διπλα στη βια βενετο,ειναι καλη η επιλογη??

Θα χορτασω Ιταλια αυτο το 2μηνο.. :D

ermina δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ανησυχω που δεν αρεσε καθολου στους οικογενιακους μου φιλους η μαγιορκα.Κ επισης εχω ακουσει γνωμες φοιτητων που την επισκεφτηκαν και δεν τους αρεσε.Γουστα ειναι αυτα,δεν ξερω γιατι αρπαζεσαι.Οπως κ να εχει σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου να μου γραψεις πληροφοριες γιατι με βοηθησες πολυ.

Κικη εννοειται δεν σε ξερω κ δεν ειμαι το ατομο που θα μαλωσει με καποιον που δεν ξερει σε ενα φορουμ ουτε θα χαλασω την καρδια μου αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τα νευρα σου ειναι τσαταλια οπως λες.Μαλλον θα πρεπε να χω πιο πολλα ποστ η να χω παει στο ουλαν μπατορ για να χω ιδια αντιμετωπιση με αλλους κ ομως λεγεστε ταξιδιωτικο φορουμ για να απανταντε αποριες.Οσο για το Κιαντι καλως η κακως θα το δοκιμασω στη φλωρεντια αφου 8 μαιου φευγω κ ειναι ολα κλεισμενα.Τωρα αν δε μου αρεσει nο big deal.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Μα δεν θα εχετε 2 ολοκληρες μερες στο Καπρι.. την πρωτη μερα θα φτασετε βραδυ..αρα στην ουσια σας μενει ενα πρωι για ανακαπρι, τελεφερικ για τη θεα, (ουτε κατα διανοια με τα ποδια),γυρο του νησιου, μπανιο στη marina piccola (απο το καπρι περπατιεται κανενα μισαωρο κατηφορα και στην επιστροφη ανηφορα), βολτες στους κηπους, στην πιατζετα, στο λιμανι..Εμας παντως δυο μερες στο Καπρι δεν μας εφτασαν.. Νομιζω οτι θα ηταν πιο ξεκουραστο να μεινετε 3 βραδυα στο Καπρι και να κανετε ημερησια σε Ποζιτανο και Αμαλφι την τριτη ημερα. Αν διαθετατε αλλες δυο μερες, τοτε 2 μερες Καπρι και 2 Ποζιτανο θα ηταν μια χαρα..
Αnyway, δικο σας ειναι το ταξιδι, αν θελετε να τα πασαλειψετε και να ανεβοκατεβαζετε ολη μερα βαλιτσες σε αεροπλανα,τρενα,λεωφορεια και βαπορια, οπως εχουμε αναφερει
και απο Καπρι υπαρχει απευθειας συνδεση με Ποζιτανο και Αμαλφι
και απο Ποζιτανο και Αμαλφι εχει και λεωφορειο αλλα και πλοιο για Ναπολη.
Οσο για τις τιμες, το Καπρι ειναι απο τα πιο ακριβα μερη της ευρωπης, συγκριτικα ειναι ακριβοτερο ακομη και απο τη Βενετια.. Δεν θυμαμαι ακριβως τιμες αλλα στην πιαζετα δυο ατομα κανενα 30νταρι+ για ενα χυμο και ενα ποτο.. Για γευμα σε καλο εστιατοριο 150-180 με κρασι..
Παντως ακομη και για τη διαμονη, διακοσια ευρω το δικλινο δωματιο δεν τα λες και λιγα.. οπως και αν εχει αξιζει για δυο μερες να κανετε την υπερβαση..

3 μερες ολοκληρες στο καπρι ειναι πολλες απ οτι εχω καταλαβει. ermina δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ανησυχω που δεν αρεσε καθολου στους οικογενειακους μου φιλους η μαγιορκα.Κ επισης εχω ακουσει γνωμες φοιτητων που την επισκεφτηκαν και δεν τους αρεσε. Γουστα ειναι αυτα,δεν ξερω γιατι αρπαζεσαι.
Οσο για τη Μαγιορκα, χιουμορ εκανα.. καρφι δεν μου καιγεται για τις γνωμες των αλλων στο συγκεκριμενο θεμα (αν και καταλαβαινω τους λογους..) Εχω διαμορφωσει ιδιαν αποψη για το νησι και αυτο μου φτανει..Αλοιμονο αν ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα..πραγματικα δεν προσπαθω να πεισω κανενα, οσοι λιγοτεροι, τοσο καλυτερα.. :p
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Κ μεις για 3 μερες καπρι λεμε τελικα κ τις αλλες 3 θα δουμε που θα τις περασουμε.Το original plan ειναι να το συνδιασουμε με Ρωμη καθως δε μου φαινεται πως ειναι κ τοσο μακρια κ δεν εχω δει κ την αιωνια πολη αλλα κ φιλες μου ιταλιδες που μενουν ρωμη μου ειπαν πως η κατασταση δεν ειναι κ τοσο απελπιστικη.Τωρα θα μου πεις συνηθεια κ αντοχες ειναι αυτο κ θα χεις κ δικιο γιατι προσωπικα κ γω με νταλα ηλιο δεν ειναι η καλυτερη μου να περιμενω σε ουρες κ να σταζω ιδρωτα κ απ την αλλη δεν λεει να πας ιταλια κ να μην δεις αυτα που πρεπει να δεις.Για το ποζιτανο που λες χωρις αυτοκινητο εκει τι γινεται??Ειναι σαν το καπρι κ δε το χρειαζομαι κ ετσι μπορω να πω οτι θα το δω κ αυτο η θα ειμαι εγκλωβισμενος στο λιμανι του?Απο τιμες στο ποζιτανο τι γινεται??Γιατι αν ειναι σαν του καπρι δυσκολα αντεχει το μπατζετ 6 μερες σε τετοια πλαισια.

Tωρα για τις τιμες που μου λες φανταζομαι μου αναφερεις μονο τα πολυ καλα κ μεσα στο καπρι,σωστα?Σιγουρα θα κατσουμε και σε ενα ακριβο ρεστοραν εκει αλλα και θα πιουμε κ τα ποτα μας στην πιατσετα αλλα λογικα οχι μονο εκει κ θα εχει κ πιο λογικες τιμες καπου,κανω λαθος?Δηλαδη δε νομιζω πως η μονη διοδος για φαγητο κ ποτο να ειναι 180 το ζευγαρι για φαγητο κ 50 ευρω για 2 ποτα.Το χυμα κρασι τους ειναι φθηνο κ καλο?Δε θα πινουμε κ καθε μερα cabernet απ το bordeaux.Αν ειναι να θελουμε το ατομο για απλα καθημερινα εξοδα πανω απο 150-200 ευρω την μερα να το αφησω χωρις δευτερη σκεψη.Νομιζεις αξιζει να αγορασω ταξιδιωτικο οδηγο για το καπρι (ειδα οτι εχει σε συνδιασμο με Ναπολη κ ακτη αμαλφι) η δε θα μου χρειαστει?Σου αρεσε να φανταστω το Καπρι η το θεωρεις πολυ overrated?Οπως κ να χει δε θα αλλαξουμε επιλογη κ μαλλον βρηκαμε κ το ξενοδοχειο με 420 το δικλινο για 3 μερες διπλα στην πιατσετα.Villa Helios λεγεται κ συγνωμη αν δεν επιτρεπεται η αναφορα απλα μου φανηκε καλη κ φθηνη λυση για καπρι κ σε καλο σημειο κ θεωρεισα καλο να το γνωριζουν κ αλλοι που ισως ενδιαφερθουν.Η διαθεσιμοτητα δωματιων λιγο με τρομαζει κ γιαυτο βιαζομαι γιατι δεν εχεις κ πολλες επιλογες απ οτι ειδα σε δωματια λογικων τιμων κ συγνωμη κιολας αλλα 1600 για 3 μερες σε ξενοδοχειο στο καπρι δε θα δινω.

Οσο για τη Μαγιορκα τοσο που την υποστηριζεις θα με κανεις να θελησω να παω :D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οσο για τη Μαγιορκα τοσο που την υποστηριζεις θα με κανεις να θελησω να παω :D
Αν έχεις τάσεις ... αυτοχειρίας, τότε να πας οπωσδήποτε: Θα στεφθούν με επιτυχία!

Οσο για τη Μαγιορκα, χιουμορ εκανα.. καρφι δεν μου καιγεται για τις γνωμες των αλλων στο συγκεκριμενο θεμα (αν και καταλαβαινω τους λογους..) Εχω διαμορφωσει ιδιαν αποψη για το νησι και αυτο μου φτανει..Αλοιμονο αν ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα..πραγματικα δεν προσπαθω να πεισω κανενα, οσοι λιγοτεροι, τοσο καλυτερα.. :p
Καρφί μπορεί να μη σου καίγεται (ούτε κι εμάς - συγκεκριμένα, και όχι μόνον) αλλά, τουλάχιστον, να έχεις συναίσθηση τι προτείνεις στον άνθρωπο: All inclusive πακέτα σε θλιβερά ξενοδοχεία με θλιβερότερη θάλασσα κι ακόμη θλιβερότερους θαμώνες (γότθους και σάξονες) - κάτι ανάλογο με το πρώτο πόδι της Χαλκιδικής (με μόνη διαφορά τη χώρα καταγωγής των θαμώνων - εκεί υπερισχύει το "ανατολικό μπλόκ") αλλά και δεκάδες άλλους ανάλογου επιπέδου τουριστικούς προορισμούς στην Ελλάδα. Όσο για μπάνιο, μια παραλία μόνο που ν' αξίζει στη Μαγιόρκα, κάπου 80-100 χλμ. απ' την παραλία με τα "παλάτια" (τουλάχιστον σ' αυτό, η Χαλκιδική υπερτερεί: η θάλασσα και οι παραλίες παντού είναι καλές). Και μην πεις τίποτα για πολιτισμό και άλλα φαιδρά για το νησί γιατί θα γελάσει κάθε πικραμένος: ένας απ' τους χειρότερους προορισμούς της Ισπανίας!

Όσο για το τελευταίο "οσοι λιγοτεροι, τοσο καλυτερα", μάλλον Έλληνες θα εννοείς (ότι εύχεσαι να πάνε), γιατί από τους άλλους ... δυστυχώς η ευχή δεν πιάνει... (δυστυχώς).
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Καπρι : Μπορει να σας κοστισει κατατι παραπανω απο ενα τριημερο πχ στη Σαντορινη, ομως η διαμονη στο Καπρι ειναι μια εμπειρια αξεχαστη..ειναι οντως ακριβο αλλα αξιζει, οπως ολα τα ωραια πραγματα στη ζωη.. να πατε με χιλια..
Φυσικα και υπαρχουν φθηνοτερες επιλογες στο Καπρι.. στο Ανακαπρι και στη μαρινα γκραντε οι τιμες ειναι λογικες.. μπορειτε να φατε ωραιοτατες μπολονεζ στο λιμανι,αλλωστε το φαγητο στο Καπρι, οπου κ αν δοκιμασαμε,ηταν καταπληκτικο.. απλα σε καποια εστιατορια του καπρι πληρωνεις θεα, ατμοσφαιρα κλπ
Χαρη.. στο Καπρι ειναι αμαρτια να πινεις γαλλικα κρασια, ενα planeta chardonnay θα συνοδευσει τελεια τις απιστευτες μακαροναδες θαλασσινων σας..
επισης στο νησι ο,τι παρασκευαζεται απο λεμονι ειναι καταπληκτικο: λεμονοπιτα και limoncello to die for..
το Ποζιτανο δεν ειναι μεγαλο και μια χαρα θα το βολταρετε με τα ποδια..

Μαγιορκα: Μπαμπαντουμα.. τι χρωμα ειχε το "βραχιολακι" σου βρε,αβυσσινι ή βερικοκι? :shock:
οσοι με ξερουν εστω και λιγο, ειτε προσωπικα ειτε ακομη και μεσα απο το φορουμ, ευκολα καταλαβαινουν οτι δεν θα μπoρουσα ποτε να προτεινω σε καποιον διακοπες τυπου all inclusive..
δεν εχω μεινει ποτε σε all inclusive, ουτε προκειται..παντα επιλεγω το μικρο, το κεντρικο και το boutique οσο και αν μου κοστιζει αυτη η επιλογη..
δεν θα αντιπαρελθω επι του παροντος τα σχολια για το νησι, οι αποριες ολων θα λυθουν οσονουπω..
Για αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται οτι η Μαγιορκα ειναι ενας παρεξηγημενος προορισμος διακοπων.. αλλα τοσο υπεροχος για εκεινους που τον εχουν ανακαλυψει..
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καπρι : Μπορει να σας κοστισει κατατι παραπανω απο ενα τριημερο πχ στη Σαντορινη, ομως η διαμονη στο Καπρι ειναι μια εμπειρια αξεχαστη..ειναι οντως ακριβο αλλα αξιζει, οπως ολα τα ωραια πραγματα στη ζωη.. να πατε με χιλια..
Φυσικα και υπαρχουν φθηνοτερες επιλογες στο Καπρι.. στο Ανακαπρι και στη μαρινα γκραντε οι τιμες ειναι λογικες.. μπορειτε να φατε ωραιοτατες μπολονεζ στο λιμανι,αλλωστε το φαγητο στο Καπρι, οπου κ αν δοκιμασαμε,ηταν καταπληκτικο.. απλα σε καποια εστιατορια του καπρι πληρωνεις θεα, ατμοσφαιρα κλπ
Χαρη.. στο Καπρι ειναι αμαρτια να πινεις γαλλικα κρασια, ενα planeta chardonnay θα συνοδευσει τελεια τις απιστευτες μακαροναδες θαλασσινων σας..
επισης στο νησι ο,τι παρασκευαζεται απο λεμονι ειναι καταπληκτικο: λεμονοπιτα και limoncello to die for..
το Ποζιτανο δεν ειναι μεγαλο και μια χαρα θα το βολταρετε με τα ποδια..

Μαγιορκα: Μπαμπαντουμα.. τι χρωμα ειχε το "βραχιολακι" σου βρε,αβυσσινι ή βερικοκι? :shock:
οσοι με ξερουν εστω και λιγο, ειτε προσωπικα ειτε ακομη και μεσα απο το φορουμ, ευκολα καταλαβαινουν οτι δεν θα μπoρουσα ποτε να προτεινω σε καποιον διακοπες τυπου all inclusive..
δεν εχω μεινει ποτε σε all inclusive, ουτε προκειται..παντα επιλεγω το μικρο, το κεντρικο και το boutique οσο και αν μου κοστιζει αυτη η επιλογη..
δεν θα αντιπαρελθω επι του παροντος τα σχολια για το νησι, οι αποριες ολων θα λυθουν οσονουπω..
Για αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται οτι η Μαγιορκα ειναι ενας παρεξηγημενος προορισμος διακοπων.. αλλα τοσο υπεροχος για εκεινους που τον εχουν ανακαλυψει..
Ermina μην σνομπαρεις τα all inclusive, υπαρχουν resort που λειτουργουν και ως all inclusive και ειναι εξαιρετικα απο αποψη ποιότητας και παροχων (δεν μιλαω για τη Μαγιορκα γιατι δεν εχω παει και δεν ξερω τι παιζεται απο ξενοδοχεια, αλλα για την Ελλαδα )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom