Πορτογαλία Βοηθεια για πορτογαλια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Άκουσε την karfitsa! Να μείνετε όλες τις μέρες Λισσαβόνα. Από εκεί μπορείτε να κάνετε πολύ ενδιαφέρουσες εκδρομές αυθημερόν. Παραδείγματος χάρη στη Σίντρα, την οποία δεν θα προλάβετε να δείτε αν ακολουθήσετε το αρχικό πρόγραμμα.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εχω ακουσει πολλα ωραια για το Πορτο και θα ειναι κριμα να μην παω και κει. Αλλωστε μια γευση θελω να παρω και απο τα δυο μια που οι μερες δεν μπορουν να ειναι περισσοτερες.
τοτε πηγαινε μονο Πορτο.
Αλλιως μονο Λισαβονα.
Για μενα ουτε το Πορτο ειναι για 1,5 μερα, ουτε η λισαβωνα για 2. Ημερισιες εκδρομες απο Λισαβωνα μπορεις να πας και αλλου
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Καλησπέρα κι από μένα!!

Θα συμφωνήσω.. με τους υπολοίπους.. οι μέρες είναι πολύ λίγες.. και πραγματικά είναι κρίμα.. να πας ως εκεί για τόσο λίγο.. Η Λισαβώνα είναι αλήθεια πώς δε με ξετρέλανε.. αλλά η Σίντρα και το Πόρτο είναι πολύ όμορφα καθώς και η διαδρομή εμείς την είχαμε κάνει με αυτοκίνητο.. και μείναμε και κάπου στη μέση, στη Φάτιμα μια θρησκευτική πόλη.. πολύ χαριτωμένη!!

Πάντως έτσι κι αλλιώς δικό σου είναι το ταξίδι.. και αν το θες πολύ και δεν έχεις παραπάνω μέρες.. κάντο.. ό,τι και να λέμε εμείς.. δική σου είναι η απόφαση...:clap::clap:
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Προτεινω να χαρεις τη Λισαβονα που ειναι απο τις πιο γλυκες και νοσταλγικες πολεις που εχω δει.Στις 5 μερες που ειχα μεινει εκανα και δυο εκδρομες πολυ ωραιες,μια στη ρωμαικη πολη EVORA και μια στο πανεμορφο OBIDOS.Τo εντυπωσιακο Πορτο αστο αλλη φορα για να κανεις εκδρομες στην BRAGA και στο GUIMARAES που αξιζουν με το παραπανω.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και πολυ πιθανο να εχετε δικιο οσον αφορα την κατανομη των ημερων σε δυο πολεις, ομως το ερωτημα μου εξ αρχης ηταν για τα ξενοδοχεια και τα εισητηρια. Αν καποιος εχει αποψη για το συγκεκριμενο ερωτημα παρακαλω να μου πει τη γνωμη του.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Παιδια για Porto υπαρχει κατι ιδιαιτερο που δεν πρεπει να χασω?
αξιοθεατο, εστιατοριο, κελαρι,περιοχη,κοντινη εκδρομη-διαδρομη κλπ?
ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο
τα γενικα τα εχω διαβασει
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παιδια για Porto υπαρχει κατι ιδιαιτερο που δεν πρεπει να χασω?
αξιοθεατο, εστιατοριο, κελαρι,περιοχη,κοντινη εκδρομη-διαδρομη κλπ?
ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο
τα γενικα τα εχω διαβασει
1) Εκτος απο τα γνωστα τα οποια πιστευω οτι τα εχεις διαβασει , θα σου προτεινα να βρεθεις το σουρουπο στον προαυλιο χωρο του Καθεδρικου Se για να θαυμασεις απο ψηλα τη θεα
asivanaskayoblog.com_wp_content_uploads_2013_01_Porto3.jpg



2 )Shis restaurant
Foz da Duro
Kλειστε τραπεζι by the window και τρωτε εχοντας θεα τον Ατλαντικο
Restaurante Shis, Porto - Restaurant Reviews - TripAdvisor
asphotos_f.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash4_205859_10150275579199119_10776_n.jpg


3) Cafe Majestic ( το αγαπω ) Για καφεδακι ή γλυκακι
Majestic Caf
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_6_6f_Porto_Cafe_Majestic.JPG


Matosinhos
Εκει πας ειτε με αυτοκινητο ειτε με το μετρο - προαστειακο
MUST - ο δρομος με τα ψαραδικα-εστιατορια
Πιο πολυ φρεσκο ψαρι στα καρβουνα δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου (ευλογημενος τοπος)
Για φαγητο διαλεξε το εστιατοριο ΤΙΤΟ Ι ( tip απο φιλο που μενει στο Πορτο χρονια )

asphotos_c.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_snc6_263348_10150276455069119_5384566_n.jpg


ΑΠο εκδρομες θα σου προτεινα να πας στο Guimaraes και οχι στη Braga
Για μενα τοπ αξιοθεατο της περιοχης ειναι και το Bom Jesus do Monte
( καμια ωρα εξω απο το Πορτο , αν θυμαμαι καλα )
Ανεβαινεις με το funicular και κατεβαινεις με τα ποδια
Bom Jesus do Monte - Wikipedia, the free encyclopedia
awww.fotoviajero.com_image_356_bom_jesus_do_monte_big.jpg
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Και η Μπραγκα και το Γκιμαραες ειναι πολυ ομορφες,το Bom Jesus εξαλλου ειναι γυρω στα 10 λεπτα απο τη Μπραγκα που ειναι κυριως μπαροκ πολη.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εβαντζελι εισαι ο ανθρωπος μου..πως με καταλαβαινεις..θα παω στον Τιτο σιγουρα..θαλασσινα οπωσδηποτε ενεκα μεγ.βδομαδας..αυτο το shis τριβελιζει το μυαλο μου δω και μερες, το βλεπω το ξαναβλεπω..πολυ ωραιος χωρος αλλα το σουσι δεν το τρωω καθολου..εκδρομες λεγαμε να παμε και Μπραγκα και Γκιμαραες την ιδια μερα με το αυτοκινητο.. φαινονται αρκετα κοντα..
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Και εγώ αυτό θα σου έλεγα για το Ματοσίνιο...... ιδιαίτερη εμπειρία ήταν...φρεσκότατα, ψημέναστα κάρβουνα μπροστά στα μαγαζιά.

Το ενδιαφέρον πράγμα είναι που η γειτιωνια είναι παράξενη, μπροστά στο λημάνι, ενώ μέσα τα εστιατόρια είναι συμπαθητικά. Είναι πολλά μαγαζιά εμείς μπήκαμε στο τυχαίο. Κόστος τέλειο-80 ευρώ 2 ζευγάρια.

Πήγαμε με λεωφορείο 500 μπροστά απ'το κεντρικό σταθμό και γυρίσαμε με το μετρό.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εβαντζελι εισαι ο ανθρωπος μου..πως με καταλαβαινεις..θα παω στον Τιτο σιγουρα..θαλασσινα οπωσδηποτε ενεκα μεγ.βδομαδας..αυτο το shis τριβελιζει το μυαλο μου δω και μερες, το βλεπω το ξαναβλεπω..πολυ ωραιος χωρος αλλα το σουσι δεν το τρωω καθολου..εκδρομες λεγαμε να παμε και Μπραγκα και Γκιμαραες την ιδια μερα με το αυτοκινητο.. φαινονται αρκετα κοντα..
Το Shis δεν έχει μόνο σουσι !!! Να πας βρε , έχει και άλλη κουζίνα ( νομίζω ότι έχει κ χώρο μόνο για καφέ ή ποτό )
Οσο για τα Μπραγκα κ Γκιμαραες αφού θα έχετε αμάξι βουρρ
Απλά στο δεύτερο το αφήνετε στη νέα πόλη σε ένα πάρκινγκ κ περπατατε μέχρι την παλιά
Κ να πάτε να πιείτε πορτο ... Να δοκιμάσετε τις ποικιλίες ! Μπορεί να φαίνεται τουριστικό , αλλά είναι ενδιαφέρον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom