Πορτογαλία Βοηθεια για πορτογαλια

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εκδρομες λεγαμε να παμε και Μπραγκα και Γκιμαραες την ιδια μερα με το αυτοκινητο.. φαινονται αρκετα κοντα..
Αν έχετε αυτοκίνητο, μια χαρά τα προλαβαίνετε και τα δύο. Δε νομίζω να κάνετε παραπάνω από ένα τρίωρο στο Γκιμαράες (εκτός κι αν ... "δέσετε" σε κανένα από τα μαγαζάκια με τα τραπεζάκια έξω στην πλατεία). Μικρό, συμμαζεμένο, γραφικό ιστορικό κέντρο, ε, και μια επίσκεψη στο κάστρο (να την κάνετε), δε νομίζω ότι θα κάνετε πολλά περισσότερα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παιδια για Porto υπαρχει κατι ιδιαιτερο που δεν πρεπει να χασω?
... εστιατοριο...
Επειδή (νομίζω) ότι σε ξέρω...

Restaurante Escondidinho - Porto

Μη δίνεις σημασία στις (όποιες) αρνητικές κριτικές διαβάσεις. Η κουζίνα είναι πολύ καλή (μπορείς "να πάρεις μάτι" κιόλας), έχει πολλά κλασσικά πορτογαλικά πιάτα και πολύ καλή κάβα κρασιών (άσε τον ιδιοκτήτη να σου προτείνει, δεν θα το μετανιώσεις...), το σέρβις εξαιρετικό. Μόνο πρόβλημα η ... νηστεία σου. :) Αν το ξεπεράσεις, δοκίμασε το πιάτο με το χταποδάκι με μπέικον. Θα σε ... "στείλει" !

Α, και όσο για το κόστος που παραπονιούνται πολλοί, δεν ξεφεύγει από τα επίπεδα των άλλων καλών εστιατορίων (και στη Λισαβόνα). Για γαστριμαργικό όργιο (με κρασί και γλυκά) θα σας φύγει κανένα ογδοντάρι το ζευγάρι, πολύ λιγότερα από κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο

Μμμ..αυτο φαινεται πολυ ωραιο και διαθετει τον ιδανικο για μενα συνδυασμο- θεα και ωραια (τουλαχιστον εμφανισιακα) πιατα-, ειδικα τα scallops που λατρευω..

Επειδή (νομίζω) ότι σε ξέρω...

Restaurante Escondidinho - Porto
Αυτο το εχω ηδη σημειωσει απο την κουβεντα μας στα Πετροκερασα.. θα παμε..Περα απο τα μοντερνα, ενα πολυ καλο παραδοσιακο εστιατοριο (οπως φαινεται αυτο),αναδεικνευει με τον καλυτερο τροπο τις γευσεις της τοπικης κουζινας και αξιζει να το επισκεφτει κανεις..


Πω πω τι ειστε εσεις βρε παιδια, παλι θα με βαλετε σε διαδικασια υπερκαταναλωσης και μετα θα σας ζηταω διαιτα:haha:
 
Last edited by a moderator:

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Από τα καλύτερα μέρη για να κρασί στο Πόρτο...
Solar Vinho do Porto - Πόρτο - Κριτικές από Solar Vinho do Porto - TripAdvisor

Να πάτε επίσης στον ποταμό Douro (Douro valley) τουλάχιστον μέχρι Regua, αν έχετε λίγο περισσότερο χρόνο μέχρι και το Pinhao. Mε αυτοκίμητο είναι καλά γιατι είσαι ανεξάρτητος και σταματάς όπου θέλεις, με το τρένο ειναι πιο ωραία η διαδρομή, η επιλογή δική σας...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μμμ..αυτο φαινεται πολυ ωραιο και διαθετει τον ιδανικο για μενα συνδυασμο- θεα και ωραια (τουλαχιστον εμφανισιακα) πιατα-, ειδικα τα scallops που λατρευω..
Ακριβως ετσι ειναι. Εκπληκτικη θεα, παρα πολυ καλο φαγητο και ωραιοτατη καβα. Το συνιστω.
Επισης δοκιμασε το γλυκο με τοπικο τυρι και μαρμελαδα απο κολοκυθα.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom