Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Δηλαδη με ορμητηριο το κραμπι θα δουμε παραλιες κ θαλασσες πολυ ανωτερες απ τις ελληνικες η δεν αξιζει τον κοπο?Ειδα για τα phi phi islands κ οι φωτογραφιες κοβουν την ανασα.Ολες αυτες οι εκδρομες στα γυρω νησια κανονιζονται απ τα ξενοδοχεια?Κραμπι η σαμουι ειναι καλυτερα?Εχω μπερδευτει καπως με την υπερπληροφορηση που προσφερει το σαιτ.

Μηπως αν συμβιβαστω με την οχι τελεια θαλασσα πρεπει να διαλεξω μπαλι?Ειναι αρκετα τα 1200-1500 για αυτα τα 3 μερη?Τι να πω,ισως πρεπει να κρατησουμε τα χρηματα μας κ να κανουμε αρκετα αργοτερα το ταξιδι αν ειναι να χαραμισουμε τα χρηματα μας
Σαμούϊ δεν έχω πάει και δεν μπορώ να απαντήσω...
Αυτό που μπορώ να πώ για Κράμπι είναι ότι με μερικές ημερήσιες εκδρομές θα γνωρίσετε την ενδοχώρα και τα γειτονικά νησάκια που είναι πολύ όμορφα. Κάποια από αυτά έχουν καλές παραλίες... επαναλαμβάνω ότι κάποιον που ταξιδεύει ΠΡΩΤΗ φορά σε κάποιον επονομαζόμενο "εξωτικό" θα τον εντυπωσιάσουν.
Το κόστος ζωής (εκδρομές, φαγητό κ.λ.π.) είναι πολύ χαμηλό στο Κράμπι.
Τις εκδρομές καλύτερα να τις κλείσετε από τα πρακτορεία εκεί και όχι από το ξενοδοχείο γιατί χρεώνουν διπλές τιμές.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δηλαδη με ορμητηριο το κραμπι θα δουμε παραλιες κ θαλασσες πολυ ανωτερες απ τις ελληνικες η δεν αξιζει τον κοπο?Ειδα για τα phi phi islands κ οι φωτογραφιες κοβουν την ανασα.Ολες αυτες οι εκδρομες στα γυρω νησια κανονιζονται απ τα ξενοδοχεια?Κραμπι η σαμουι ειναι καλυτερα?Εχω μπερδευτει καπως με την υπερπληροφορηση που προσφερει το σαιτ.


Θάλασσες σαν τις ελληνικές δύσκολα θα βρεις..... :roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Sarah για να σου οργανωσω λιγο τα πραγματα στο μυαλο σου:
Επειδη βαζεις πολυ ψηλα τις παραλιες στα κριτηρια αναζητησης (και μενα με ενδιαφερουν παρα πολυ οι παραλιες)
1.Το παλευετε λιγο παραπανω να μαζεψετε περισσοτερα μεχρι καλοκαιρι για Μαλδιβες(εκει θα ξετρελαθεις με τα νερα γκαραντι)
2.Μπαλι ΟΥΤΕ για αστειο εφοσον θελεις παραλιες.
3.Κραμπι-Κο Σαμουι-Πουκετ σου βγαινουν τα λεφτα .
Η βαριο εχει μεγαλο δικιο οτι ειναι η πρωτη σας φορα και θα σας αρεσει ουτως η αλλως
κο σαμουι - Αναζήτηση Google=
Δεν ειναι ωραια αυτα τα τοπια ?Μην τρελαθουμε τωρα
Εχει μεσα και καποιες φωτο απο ΠΙ ΠΙ νησια ..μην μπερδευτεις
Μονο το αεροδρομιο του Σαμουι να δεις ξεφευγεις.
Καλοκαιρι μονο προσεξε ..δεν νομιζω οτι ειναι πολυ καλη εποχη για Πουκετ..για Σαμουι ειναι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.355
Δηλαδη με ορμητηριο το κραμπι θα δουμε παραλιες κ θαλασσες πολυ ανωτερες απ τις ελληνικες η δεν αξιζει τον κοπο?Ειδα για τα phi phi islands κ οι φωτογραφιες κοβουν την ανασα.Ολες αυτες οι εκδρομες στα γυρω νησια κανονιζονται απ τα ξενοδοχεια?Κραμπι η σαμουι ειναι καλυτερα?Εχω μπερδευτει καπως με την υπερπληροφορηση που προσφερει το σαιτ.


Θάλασσες σαν τις ελληνικές δύσκολα θα βρεις..... :roll:
Και καλύτερες θα βρεις, αλλά πρέπει (έκπληξη!) να ταξιδέψεις και κάπου...

Έχει η δυτική πλευρά της Ταϋλάνδης (Andaman sea) τόσα νησάκια και πάμε και κολλάμε στα ίδια και τα ίδια. Ψάξτε λίγο, το ρημάδι το ίντερνετ έχει τόσες πληροφορίες....με αυτό το μπάτζετ, πας σε ένα ονειρεμένο νησί της Ταϋλάνδης και περνάς αξέχαστα. Αν τώρα κολλάμε στο Πουκέ και τα βιασμένα από το τουρισμό Πι-Πι, δε φταίνε σε τίποτε τα υπόλοιπα πανέμορφα νησάκια.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Θέλετε παραλίες, δραστηριότητες, φύση και όλα αυτά οικονομικά ?
Μα μία είναι η λύση.
Goa.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και καλύτερες θα βρεις, αλλά πρέπει (έκπληξη!) να ταξιδέψεις και κάπου...

Έχει η δυτική πλευρά της Ταϋλάνδης (Andaman sea) τόσα νησάκια και πάμε και κολλάμε στα ίδια και τα ίδια. Ψάξτε λίγο, το ρημάδι το ίντερνετ έχει τόσες πληροφορίες....με αυτό το μπάτζετ, πας σε ένα ονειρεμένο νησί της Ταϋλάνδης και περνάς αξέχαστα. Αν τώρα κολλάμε στο Πουκέ και τα βιασμένα από το τουρισμό Πι-Πι, δε φταίνε σε τίποτε τα υπόλοιπα πανέμορφα νησάκια.
Συμφωνω αλλα ακου ποιο ειναι το προβλημα της Σαρα .Οπως λεει η ιδια δεν ειναι πολυ εμπειροι ή τολμηροι ταξιδιωτες και θελουν να πανε με πρακτορειο.Και δυστυχως τα πρακτορεια εχουν ως μονοδρομο καποιους συγκεκριμενους προορισμους να προτεινουν.
GTS η δυτικη πλευρα της Ταυλανδης τελικα ειναι οκ για καλοκαιρι?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.355
Συμφωνω αλλα ακου ποιο ειναι το προβλημα της Σαρα .Οπως λεει η ιδια δεν ειναι πολυ εμπειροι ή τολμηροι ταξιδιωτες και θελουν να πανε με πρακτορειο.Και δυστυχως τα πρακτορεια εχουν ως μονοδρομο καποιους συγκεκριμενους προορισμους να προτεινουν.
GTS η δυτικη πλευρα της Ταυλανδης τελικα ειναι οκ για καλοκαιρι?
Δε πρόσεξα πότε ήθελε να πάει, καλοκαίρι όχι, δεν είναι κατάλληλη περίοδος. Αν θέλει πρακτορείο, τότε αναγκαστικά θα περιοριστεί στα μέτρια και καθιερωμένα.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Πούκετ και Γκόα ούτε για αστείο το καλοκαίρι. Τα κύματα είναι τεράστια, και μιλάω εκ πείρας....
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Θέλετε παραλίες, δραστηριότητες, φύση και όλα αυτά οικονομικά ?
Μα μία είναι η λύση.
Goa.
Πούκετ και Γκόα ούτε για αστείο το καλοκαίρι. Τα κύματα είναι τεράστια, και μιλάω εκ πείρας....
Συμφωνώ για Goa,είναι πλήρες το πακέτο για όλα τα budget,όσο για τα κύματα μην ανησυχείτε,είναι πάρα πολλοί οι ναυαγοσώστες και κάνουν με υπέρμετρο ζήλο τη δουλειά τους,σε βγάζουν έξω από τη θάλασσα όταν αντιληφθούν τον παραμικρό κίνδυνο,σε ορισμένες περιπτώσεις δε,δεν σε αφήνουν να μπεις στην θάλασσα έστω και αν φαίνεται τελείως ακίνδυνο το σημείο που θέλεις να κολυμπήσεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Συμφωνώ για Goa,είναι πλήρες το πακέτο για όλα τα budget,όσο για τα κύματα μην ανησυχείτε,είναι πάρα πολλοί οι ναυαγοσώστες και κάνουν με υπέρμετρο ζήλο τη δουλειά τους,σε βγάζουν έξω από τη θάλασσα όταν αντιληφθούν τον παραμικρό κίνδυνο,σε ορισμένες περιπτώσεις δε,δεν σε αφήνουν να μπεις στην θάλασσα έστω και αν φαίνεται τελείως ακίνδυνο το σημείο που θέλεις να κολυμπήσεις.
Φανταστικές διακοπές... εδώ μας λέει τόση ώρα ότι θέλει να ευχαριστηθεί παραλίες και εμείς τη στέλνουμε κάπου όπου πιθανόν να μην την αφήνουν να κολυμπήσει...:bleh::haha:
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Καλησπερα παιδια.Ειμαι το παιδι με το οποιο η Κατερινα (το sarah dale ειναι παρατσουκλι) σχεδιαζει να κανει το καλοκαιρινο ταξιδι.Εγω την παροτρυνα να γραφτει στο φορουμ για να δει κ μερικα πραγματα μονη της.Το original plan για μακρυνο ταξιδι ηταν δικο μου,θα πηγαινα με μια φιλη μου κ το μπατζετ ηταν στα 2πλασια επιπεδα.Τα σχεδια ομως αλλαξαν κ τωρα ψαχνωμαστε με την κοπελα μου για ενα τετοιο ταξιδι.Απ οτι με ενημερωσε το μπατζετ εως 1500 αφορα μονο τη διαμονη εκει κ οχι το τι θα φαμε στο μερος.Επειδη εχω ειχα ψαχτει απο νοεμβριο ομως κ εχω καποια φυλλαδια θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις για να μην μας πιασουν κοροιδα στο πρακτορειο.

Πρωτα απ ολα θα σας πω πως αν δε βγαινουμε για Αγιο Δομηνικο η Μαλδιβες δε θα παμε πουθενα κ θα περιμενουμε.Απλα το μονο ασχημο ειναι πως μπαινω φανταρος μετα το καλοκαιρι κ ετσι θα ηθελα μια τετοια εμπειρια πριν μπω.

Στα φυλλαδια που χα παρει με την φιλη μου βρηκα πρακτορειο με τις εξης τιμες κ θελω να μου πειτε αν κατι δεν μετραω σωστα.Εχουμε κ λεμε για Μαλδιβες.

Paradise island 1/5 με 25/7 σε super deluxe κ με πληρη διατροφη (ποια η διαφορα με το all inclusive) 950 για 5 μερες.Οι φοροι αεροδρομιου ειναι 120 ευρω γενικα.Οποτε εχουμε 1070 κ οτι φαμε εκει που 500 ευρω για 5 μερες το ατομο νομιζω ειναι καλα.

Αλλα κ γενικα δε βλεπω πολυ ακριβες τιμες καθως υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια με πληρη διατροφη η απλα πρωινο με τιμες για 7 μερες (5 νυχτες) 1000,1050,1100 ktl.Υπολογιζω κατι λαθος η ξεχναω κατι?Η τα 500,600 ευρω το ατομο ειναι λιγα για την ολη φαση.Ισως να ναι κ περισσοτερο το μπατζετ κ αν χρειαστει κατι εκει θα τα δωσουμε,δε θα πεθανουμε κιολας ουτε θα παμε ακριβως με 1500 απλα θελουμε να μας βγει πανω κατω τοσο.Ξεκινησαμε με 1000-1200 αλλα δυστυχως απογοητευτικαμε.Θεληση να υπαρχει ομως κ θα πραγματοποιησουμε το ονειρο μας.

Συγνωμη αν σας κουρασαμε αλλα ελπιζω να μπορειτε να μας καταλαβετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom