Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

idees80

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπερα κι απο εμενα,
σκοπευω να ταξιδεψω Αγιο Δομινικο σε 2 περιπου μηνες, αρχες με μεσα Ιουνιου.

Θα ηθελα να μου πειτε σε ποιο μερος να μεινω (βορεια, νοτια και σε ποια περιοχη)
Επισης απορία μου ειναι πως μετακινησε εντος του νησιου (καραβακι, αμαξι κτλ)
Tελος, ποια τιμή θεωρειται καλή αεροπορικώς; (μονο αεροπορικα)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

Alexlividikou

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Φεύγεις σε 2 μήνες και δεν έχεις βγάλει εισητήριο ούτε ξέρεις που να πας;
Εντός του νησιού κινήσε στάνταρ με καραβάκι.
 

idees80

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Το αποφασισαμε απρόοπτα. Απ ότι βλέπω τα εισητήρια κυμαίνονται στις ίδιες τιμές απ ότι αν τα έκλεινα μήνες πριν
 

idees80

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Tελικά τα εισιτηρια κλειστηκαν. Θα μεινουμε 7 βραδια και σκεφτομουν να κλεισω και τα 7 στην punta cana (όχι σε all inclusive).
Εχετε κατι αλλο να προτείνετε?
Ευχαριστω
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
Tελικά τα εισιτηρια κλειστηκαν. Θα μεινουμε 7 βραδια και σκεφτομουν να κλεισω και τα 7 στην punta cana (όχι σε all inclusive).
Εχετε κατι αλλο να προτείνετε?
Ευχαριστω
Ποσο τα ποηρωσες τελικα?Εγω μετα απο την βοηθεια των παιδιων και διαβασμα ακυρωσα την πουντα κανα που ηταν το αρχικο πλανο,και θα μεινω μια μερα πρωτευουσα,μετα bayahibe και απο κει θα οαω σαμανα στο λας τερενας.
 

idees80

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
σχεδον 600, απλά η πτηση ειναι για punta cana.
κι εγω το σκεφτομαι για το μερος διαμονης
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
σχεδον 600, απλά η πτηση ειναι για punta cana.
κι εγω το σκεφτομαι για το μερος διαμονης
απο Ελλάδα το εκλεισες τοσο?7 μερες θα κατσεις?μπορεις να κατσεις κια μερα πουντα κ μετα να πας σαμαμα αλλα ειναι μεγαλη απόσταση
 

idees80

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ναι, εβγαλε προσφορα μια Low cost.
Ελεγα μετα απο αυτα που διαβασα να μοιραζα τις μερες σε punta cana και boca chica/Bayahibe.
Samana, αλλά που? ειναι τεραστια
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
7 μερες θα μεινεις.κανε μια ερευνα.εγω θα μείνω λας τερενας κ θα πηγαίνω στς γυρω παραλίες.
 

idees80

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Bayahibe ή Punta Cana οσο αφορα θεμα παραλιων; Σχετικα με το ποσο ηρεμα,καθαρα νερα εννοω; Διαβαζω διφορουμενες αποψεις, αλλος λεει PC, αλλος λεει Bayahibe :confused
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πωπω ερώτηση κι αυτή..
Λοιπόν πιστεύω οτι οι απόψεις διίστανται γιατί όποιος πάει να απαντήσει, λαμβάνει υπόψη του τη γενικότερη ατμόσφαιρα των δύο παραλιών.

Έχω προτίμηση σαφή στο Bayahibe, αλλά αν θέλω να είμαι αντικειμενική, πρέπει να πω οτι σαν παραλία, η Punta cana είναι επίσης εντυπωσιακή, σαν παραλία και μόνο και κυρίως στην περιοχή του Bavaro (οπου είναι και μαζεμένα τα περισσότερα ξενοδοχεία) κυρίως γιατί είναι πιο μεγάλη.
Από την άλλη, η Punta cana είναι στον ατλαντικό που σημαίνει πιο ανοιχτή σε κύμα και αέρα (κάποιες φορές), ενώ η δημόσια παραλία του Bayahibe όπως και η playa Dominicus, είναι καραιβική, πιο ήρεμη, πιο κλειστή παραλία.
Παρόλα αυτά, αυτή η αίσθηση κοινότητας και το ανακάτεμα με τους ντόπιους που νιώθεις στο Bayahibe, και που είναι ανύπαρκτο στην PC, το ανεβάζουν κατά πολύ για μένα.
Αν σε ενδιαφέρει απλά και μόνο η παραλία, πιστεύω οτι και στα δύο μέρη θα τη βρεις, απλά στο Bayahibe έχεις το συν της ντόπιας κοινότητας, του παραθαλάσσιου καφε-μπαρ, του υπαίθριου εστιατορίου...όλα έχουν πιο αυθεντικό χρώμα από τη 'στημένη' Punta cana. Επίσης είσαι πιο κοντά σε σημεία ενδιαφέροντος για εκδρομές.
Πάντως θα μπορούσες να μοιράσεις τις μέρες και στα δύο μέρη και να δεις και μόνος σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom