Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

flexible

Member
Μηνύματα
7
Likes
20
Γεια σε όλους! Πήρα κι εγώ την απόφαση να πάω να δω το Βόρειο Σέλας. Το σκέφτομαι απο πέρυσι και έλεγα να το συνδυάσω με Ροβανιέμι - Ελσίνκι αλλά το μετάνιωσα. Φέτος σκέφτομαι να το πραγματοποιήσω από Νορβηγία και να μείνω στο Τρόμσο. Βρήκα τα αεροπορικά για τέλος Ιανουαρίου και κοιτάζω και την διαμονή, αλλά δεν ξέρω τι με συμφέρει. Τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα και βρήκα κάτι εξοχικά στο airbnb που μπορώ να κλείσω και να μου έρθει σχεδόν ίδια τιμή με τις εκδρομές που οργανώνουν εκεί για το κυνήγι του Β.Σ. Εξάλλου μόνο γι'αυτό θα πάω.
Εκτός του ότι θα είμαι μόνη μου ( όσοι πιστοί / πιστές προσέλθετε) όποια άποψη και γνώμη, δεκτή. Με προβλημάτισε και κάποιος που ανέφερε πιο πάνω ότι τον Ιανουάριο θα έχει λίγες ώρες φως και θα είναι πιο δύσκολο να το πετύχω;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχει κανένας να προτείνει γραφείο στο Τρόμσο για οργανωμένο tour 1-2 ημερών για Βόρειο Σέλας ?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει κανένας να προτείνει γραφείο στο Τρόμσο για οργανωμένο tour 1-2 ημερών για Βόρειο Σέλας ?
Εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι;
Ή το είδες ήδη και το έβαλες και φωτό άβαταρ;:haha:
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι;
Ή το είδες ήδη και το έβαλες και φωτό άβαταρ;:haha:
Είμασταν τυχεροί και το είδαμε τις 2 απο τις 3 μέρες (την μια σε πολύ έντονη δραστηριότητα, με ροζ χρώμα :shock:).
Γραφείο με κλειστά μάτια θα έλεγα το chasing ligths στην κεντρική πλατεία του Τρόμσο.

Και μιας και το ανέφερες ανεβάζω και ένα βίντεο. Αυτός που ακούγεται είναι ο οδηγός. Νομίζω ενθουσιάστηκε περισσότερο και απο εμάς



ΥΓ. Αν είσαι εκει εύχομαι να το πετύχετε :)
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είμασταν τυχεροί και το είδαμε τις 2 απο τις 3 μέρες (την μια σε πολύ έντονη δραστηριότητα, με ροζ χρώμα :shock:).
Γραφείο με κλειστά μάτια θα έλεγα το chasing ligths στην κεντρική πλατεία του Τρόμσο.

Και μιας και το ανέφερες ανεβάζω και ένα βίντεο. Αυτός που ακούγεται είναι ο οδηγός. Νομίζω ενθουσιάστηκε περισσότερο και απο εμάς



ΥΓ. Αν είσαι εκει εύχομαι να το πετύχετε :)
:shock::shock::shock:
Μαγεία!!!
Δυστυχώς εγώ λίγο ατύχησα...τις μέρες πριν πάω και αμέσως με το που έφυγα από Τρόμσο είχε πολύ καλή δραστηριότητα και αρκετά καθαρό ουρανό. Από τα 4 βράδια που το κυνήγησα μόνο το πρώτο είδα κατιτίς (καμία σχέση με το δικό σου βέβαια). Περιμέναμε ηλιακή καταιγίδα το Σάββατο και τελικά ήρθε προχτές, που είχα φύγει ήδη για Σβάλμπαρντ. Τουλάχιστον ενθουσιάστηκα με τα νησιά και ξέχασα λίγο τον πόνο του σέλαοςo_O

ΥΓ: πότε πήγες εσύ;
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
:shock::shock::shock:
Μαγεία!!!
Δυστυχώς εγώ λίγο ατύχησα...τις μέρες πριν πάω και αμέσως με το που έφυγα από Τρόμσο είχε πολύ καλή δραστηριότητα και αρκετά καθαρό ουρανό. Από τα 4 βράδια που το κυνήγησα μόνο το πρώτο είδα κατιτίς (καμία σχέση με το δικό σου βέβαια). Περιμέναμε ηλιακή καταιγίδα το Σάββατο και τελικά ήρθε προχτές, που είχα φύγει ήδη για Σβάλμπαρντ. Τουλάχιστον ενθουσιάστηκα με τα νησιά και ξέχασα λίγο τον πόνο του σέλαοςo_O

ΥΓ: πότε πήγες εσύ;
Τρομσο ημουν 5-8 Φεβρουαρίου.
Γενικά πάντως θέλει τύχη (πολλή τύχη). Την ημέρα με την έντονη δραστηριότητα, στο Τρόμσο είχε απίστευτη χιονοθύελα και η πρόβλεψη ήταν κακή, τόσο που θέλαμε να το ακυρώσουμε.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τρομσο ημουν 5-8 Φεβρουαρίου.
Γενικά πάντως θέλει τύχη (πολλή τύχη). Την ημέρα με την έντονη δραστηριότητα, στο Τρόμσο είχε απίστευτη χιονοθύελα και η πρόβλεψη ήταν κακή, τόσο που θέλαμε να το ακυρώσουμε.
Ναι πολλή τύχη, είναι τόσο απρόβλεπτος και ο καιρός εκεί πάνω αλλά και η δραστηριότητα! Χαίρομαι που τα καταφέρατε εσείς!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για να δω ζωντανά αυτό το καταπληκτικό φαινόμενο.
Το ερώτημα είναι από ποιο μέρος και ποια εποχή του χρόνου;;;
Θα προτειμούσα οι πρώτες επιλογές να είναι και οι οικονομικά ποιο προσιτές .. (αν υπάρχουν)
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για να δω ζωντανά αυτό το καταπληκτικό φαινόμενο.
Το ερώτημα είναι από ποιο μέρος και ποια εποχή του χρόνου;;;
Θα προτειμούσα οι πρώτες επιλογές να είναι και οι οικονομικά ποιο προσιτές .. (αν υπάρχουν)
Eνας προσιτος σχετικα προορισμος για να δεις το Βορειο Σελας ειναι η Ισλανδια. Απο την στιμη που μιλαμε για βορειες χωρες, δεν μπορουμε να μιλαμε για οικονομικα δεδομενα, ωστοσο με σωστη οργανωση και περιορισμους στο ταξιδι σου μπορεις να εξοικονομισεις σημαντικα χρηματα. Οπως πρωτοαναφερθηκε, περα απο την τυχη, το αλφα και το ωμεγα για να θαυμασεις το βορειο σελας, ειναι ο καθαρος ουρανος την νυχτα, διαφορετικα οσο φαντασμαγορικο παρουσιαστει πανω απο τα συνεφα, εσυ κατω δεν προκειται να δεις απολυτως τιποτα. Οι δυο μηνες με τις περισσοτερες πιθανοτες να εμφανιστει (και συναμα ο καιρος να εχει και περιοδους διχως συνεφια κτλ) ειναι ο Οκτωβρης και ο Μαρτης και απο εκει καλο ειναι να εχετε ενοικιασει ενα αυτοκινητο (ουτως αλλιως τα ΜΜΜ δεν πολυβολευουν και ειναι και πανακριβα ) για να το κυνηγησετε μεσω επαρχιακων δρομων η εστω διαμονη στην εξοχη εξω απο τα φωτα της πολης ετσι ωστε οταν παρουσιαστει να μπορειτε να το δειτε καλυτερα. Επισεις , το σελας καθε 14 χρονια ακολουθα ενα κυκλο με ζενιθ και ναδιρ με περισοοτερες και λιγοτερες πιθανοτητες εμφανισης, αντιστοιχα. Εμεις οταν πηγαμε για 5 νυχτες το ειδαμε στις 3, πραγμα που μεταφραζετε σε Υπερ-Τυχερους ταξιδιωτες!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η Ισλανδία δεν είναι σίγουρα ο πιο οικονομικός προορισμός(και από άποψη εισιτηρίων και λοιπών εξόδων). Προηγούνται χώρες όπως η Σουηδία, η Φινλανδία ακόμα κι η Νορβηγία (ο βορράς των ανωτέρω χωρών, προκειμένου να δεις το σέλας). Τον Μάρτη είδα λίγο στο Τρόμσο (τη μία μέρα από τις 4, λόγω συννεφιών) και τώρα τον Νοέμβρη στην Ισλανδία. Όπως αναφέρθηκε είναι αρκετά θέμα τύχης. Χρειάζεσαι σίγουρα σκοτεινό ουρανό, χωρίς σύννεφα, να είσαι μακριά από τα φώτα των πόλεων και να πετύχεις και βραδιά που να υπάρχει δραστηριότητα. Οι καιρικές συνθήκες σε αυτά τα μέρη είναι αρκετά απρόβλεπτες και γενικά μπορεί να είσαι καμιά βδομάδα και να μη δεις τίποτα, ακόμα και καλούς θεωρητικά μήνες, ή να πας για ένα διήμερο και να το πετύχεις και τις δύο. Καλύτερα να έχεις δικό σου αμάξι (αν και θέλει πολλή προσοχή στις δύσκολες χειμερινές συνθήκες κι επίσης να είσαι οργανωμένος για το κυνήγι-σε ποιο σημείο να πας, καιρικές συνθήκες κλπ). Εναλλακτικά πάντα υπάρχει και η επιλογή των οργανωμένων τουρ, από μεγάλα πούλμαν μέχρι μίνι βαν κι ιδιωτικές μετακινήσεις με αμάξι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom