Αυστρία Ουγγαρία Βουδαπέστη ή Βιέννη;;;

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
Που ειναι καλυτερα να παω;;Βουδαπεστη ή Βιεννη;το ταξιδι θα γινει τελος Φεβρουαριου...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Βιεννη ειναι πιο ακριβη απο τη Βουδαπεστη. Εχει ομως και πολυ ενδιαφεροντα μουσεια. Η Βουδαπεστη δεν εχει τοσα μουσεια οσα η Βιεννη, αλλα σαφως θα σου στοιχισει φθηνοτερα. Ψοφοκρυο θα εχει και στις δυο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.801
Πολύ γενική ερώτηση! Μόνο βάσει καιρού θα προγραμματίσεις ή σε ενδιαφέρει και κάτι άλλο?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ο καιρός και στις 2 θα είναι πάνω κάτω ο ίδιος, οπότε σε προτρέπω να επισκεφτείς τη Βιέννη, περισσότερα αξιοθέτα, πολλά μουσεία, πιο περιποιημένο κέντρο, λιγότερη αίσθηση παρακμής, αλλά πιο ακριβή απο τη Βουδαπέστη.
 

lina1979

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανια
Πριν απο δυο-τρεις μηνες ειχα ακριβως το ιδιο διλημμα!!! Τελικα επελεξα Βουδαπεστη γιατι μου εβγαινε σχεδον τα μισα λεφτα κ στα αεροπορικα κ στο ξενοδοχειο. Στο ταξιδι ειχαμε χρονο στη διαθεση μας κ ετσι πηγαμε μονοημερη με τρενο στη Βιεννη. Στην ολιγοωρη διαμονη μας εκει αποφασισαμε πως συντομα θα ξαναπαμε!!! Κατα τη γνωμη μου αν τα χρηματα δεν ειναι θεμα σαφως και να επιλεξεις Βιεννη. κερδιζει σε πολλα σημεια.....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εχει ακουστει τοσες πολλες φορες εδω μεσα.
Χωρις να εχω παει και στις 2 και ομως =Βιεννη.
Οσοι εχουν παει και στις 2,ολοι λενε το ιδιο πραγμα.
Τωρα αν βαλεις οικονομικα κριτηρια ..αλλαζει και το πραγμα.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ονειρεμένο Ταξίδι
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Και οι δυο πόλης είναι πανέμορφες αλλά στην Βιέννη έχει περισσότερα πράγματα για να δεις. Βέβαια εξαρτάτε από τα κριτήρια σου.
 
Last edited by a moderator:

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Εγώ λέω....

Αναλόγως τι ψάχνεις. Και οι δυο υπήρξαν τα καμάρια της Αυστροουγγαρίας. Αμψβούργοι τις αναπτύξαν και τις δυο. Αν ενδιαφέρεσαι για τουριστικές attractions τότε πήγαινε Βιέννη. Σου δίνει την αίσθηση της καλοδιατηρημένης πόλης με όλα τα αναγεννησιακά στοιχεία μιας δυτικοευρωπαϊκής πόλης. Όχι τόσο ακριβή όσο την παρέθεσαν τα παιδιά (σε σχέση με μας πάντως φθηνότερη), αλλά κοσμοπολίτικη και στιβαρή και με πολύ πράσινο. Ανεκτική στη διαφορετικότητα και τις μειονότητες. Αν πάλι θες να έχεις αναμνήσεις μιας απ' τις ομορφότερες πόλεις ίσως της Ευρώπης, με την ωραιότερη μορφολογία, εκεί που ο Δούναβης πράγματι αξίζει παρά τη βρωμιά του, που σε λίγα χρόνια θα έχει χαθεί, αν πάλι σε γοητεύει η αρχοντική στενοκεφαλιά των Μαγιάρων και θέλεις να δεις clossar από άποψη και όχι από μόδα, τότε τράβα στη Βουδαπέστη. Πιο περήφανη και εσωστρεφής απ' τη Βιέννη, δείγμα του καιρού της, κατοικημένη από ανθρώπους που μάλλον νοσταλγούν τη μονοτονία του καθεστώτος.
Η γνώμη μου. Βουρ για Βουδαπέστη. Ίσως μετά από χρόνια να μην υπάρχει στη μορφή που είναι σήμερα. Η Βιέννη και μετά από χρόνια, μάλλον έτσι θα είναι. Συγνώμη που κούρασα!:xmas_biggrin:
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
τι να πρωτοδιαλεξω..
επειδη εχω παει και στις δυο θα σου πω το εξης..και οι δυο ειναι πολυ ομορφες.αν καποια
στιγμη ξαναπαω θα προτιμουσα να ξαναπαω βιεννη,βεβαια αυτα ειναι γουστα!!
στην βιεννη εχεις περισσοτερα πραγματα να δεις,πιο αριστοκρατικη πολη αλλα και οι δυο
ειναι πανεμορφες!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom