Ουγγαρία Βουδαπέστη, ας οργανωθούμε!

jimp

Member
Μηνύματα
5.030
Likes
6.419
alkistismaria said:
Το Deak Ferenc ter είναι η κεντρική στάση του μετρό σαν να λέμε το Σύνταγμα.papariskonst μήπως ξέρεις και απο που μπορώ να πάρω το 200Ε για να πάω στο αεροδρόμιο;
Το λεωφορείο είναι στα δεξιά σου,με το που βγαίνεις από το αεροδρόμιο.θα δεις έχει και πινακίδες.δεν είναι τίποτα.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επειδή θα πάω 3 μέρες Βουδαπέστη και επειδή τη Δευτέρα που θα είμαι τα μουσεία είναι κλειστά τι μου προτείνετε να δώ;Αυτά που έχω σκεφτεί εγώ είναι εκκλησία Αγίου Στεφάνου εκκλησία Αγίου Ματθία το νησάκι της Μαργαρίτας εθνική πινακοθήκη Ουγγαρίας ή μουσείο Καλών τεχνών (ή και τα 2);Επίσης ο προμαχώνας των ψαράδων σιταντέλλα και κάποιο λουτρό αν μπορέσω.Η συναγωγή και το μουσείο τρόμου αξίζουν;Στις εκκλησίες πληρώνεις για να μπείς;Πόση ώρα νωρίτερα να πάω στο κοινοβούλιο για να βρώ εισιτήριο για τη δωρεάν ξενάγηση στ'αγγλικά;Πληρώνεις για να βγάλεις φωτογραφίες στα μουσεία;
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Σε τρεις μέρες δεν νομίζω να τα προλάβεις όλα αυτά...! Να δεις τα σημαντικότερα αφού πας πρώτη φορά.

Σίγουρα θα δεις την εκκλησία του Αγίου Στεφάνου, τον Ναό του Ματίας και τον προμαχώνα των ψαράδων (τα δύο τελευταία είναι δίπλα, μαζί με το παλάτι). Το νησί της Μαργαρίτας είναι πολύ μεγάλο, θα χρειαστείς αρκετές ώρες για να το περπατήσεις με την ησυχία σου. Κοινοβούλιο δεν μπήκα μέσα, τις μέρες που πήγα δεν επέτρεπαν επισκέψεις περιέργως, ποτέ δεν έμαθα το γιατί.

Στην συναγωγή δεν πήγα, αλλά στο House Of Terror ναι και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Εκεί οι φωτογραφίες απαγορευόταν.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Επειδή θα πάω 3 μέρες Βουδαπέστη και επειδή τη Δευτέρα που θα είμαι τα μουσεία είναι κλειστά τι μου προτείνετε να δώ;Αυτά που έχω σκεφτεί εγώ είναι εκκλησία Αγίου Στεφάνου εκκλησία Αγίου Ματθία το νησάκι της Μαργαρίτας εθνική πινακοθήκη Ουγγαρίας ή μουσείο Καλών τεχνών (ή και τα 2);Επίσης ο προμαχώνας των ψαράδων σιταντέλλα και κάποιο λουτρό αν μπορέσω.Η συναγωγή και το μουσείο τρόμου αξίζουν;Στις εκκλησίες πληρώνεις για να μπείς;Πόση ώρα νωρίτερα να πάω στο κοινοβούλιο για να βρώ εισιτήριο για τη δωρεάν ξενάγηση στ'αγγλικά;Πληρώνεις για να βγάλεις φωτογραφίες στα μουσεία;
1. Στο Κοινοβούλιο πήγαινε 8 το πρωί για να βγάλεις εισιτήρια. Επιτρέπονται οι φωτογραφίες και η κάμερα δωρεάν. Μόνο στην αίθουσα του στέμματος απαγορεύεται το φλάς.
2. Η Συναγωγή δεν αξίζει (προσωπική άποψη) είναι πολύ ακριβή. Δεν θυμάμαι να πλήρωσα extra για φωτογραφίες.
3. Στο Μουσείο του Τρόμου πρέπει να πας. Δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες και οι κάμερες πάρα μόνο η φωτογραφική μπροστά στο τανκ. Αλλά στα υπογεια εκει που η επίβλεψη είναι ελλειπής έχε το κινητο έτοιμο.
4. Στην όπερα της Βουδαπέστης για χρήση κάμερας και φωτογραφίες πληρώνεις extra. Όσο για το mini concert ειναι μια απογοήτευση αφού πραγματοποιείτε στην καφετέρια της όπερας και όχι στην κύρια αίθουσα.5. Να πας στα σπα. Εγώ πήγα στο Szenchenyi.
6. Τη Δευτέρα που τα μουσεία μουσεία είναι κλειστά πήγαινε στην Εκκλησία του Mattias, στον Προμαχώνα των Ψαράδων (πληρώνεις είσοδο, επιτρέπονται φωτο και κάμερα δωρεάν).
7. Να πας Νυκτερινή βόλτα με το Καραβάκι να δεις όλη την πόλη φωταγωγημένη.
8. Να πας στην εκκλησία του Βράχου (πληρώνεις είσοδο αλλά φωτο και κάμερα δωρεάν).
9. Να πας στη Μεγάλη αγορά (Great Market Hall).
10. Να περπατήσεις τις γέφυρες τους.
11. Στο νησάκι δεν πήγα γιατί ήταν χειμώνας και πήγα μόνο για 2 ημέρες.
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πληρώνεις για την Συναγωγή; OMG! από πότε; Αν θες, υπάρχουν δωρεάν ξεναγοί κάθε μέρα, και μπορείς να πας βόλτα μαζί τους. Θα έχεις 3 ώρες φουλ τουρ στην Βουδαπέστη ;)
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
πληρώνεις για την Συναγωγή; OMG! από πότε; Αν θες, υπάρχουν δωρεάν ξεναγοί κάθε μέρα, και μπορείς να πας βόλτα μαζί τους. Θα έχεις 3 ώρες φουλ τουρ στην Βουδαπέστη ;)
Αν μιλάμε για την Εβραϊκή Συναγωγή φυσικά και πληρώνεις...και μάλιστα πολλά. Εγώ πήγα Δέκέμβριο του 2011.
 

IOANNA LOUROU

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη-Βιένη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα!Παιδιά είμαι καινούργια στο site και θέλω επειγόντως πληροφορίες για Βουδαπέστη-Βιένη.Φεύγω σε ένα μήνα και θέλω να μου πείτε πως μπορώ να πάω απο το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης στο σταθμό των τρένων για να πάω Βιένη.Μπήκα στο site AirportShuttle.hu - Az utaz και μου ζητούσε couron code....Εν ολίγοις δεν βγάζω άκρη...Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλησπέρα!Παιδιά είμαι καινούργια στο site και θέλω επειγόντως πληροφορίες για Βουδαπέστη-Βιένη.Φεύγω σε ένα μήνα και θέλω να μου πείτε πως μπορώ να πάω απο το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης στο σταθμό των τρένων για να πάω Βιένη.Μπήκα στο site AirportShuttle.hu - Az utaz και μου ζητούσε couron code....Εν ολίγοις δεν βγάζω άκρη...Ευχαριστώ.
Πρώτα απ΄ όλα κάνε register.
Και χωρίς couron code μπορεις να κάνεις κράτηση.
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αν μιλάμε για την Εβραϊκή Συναγωγή φυσικά και πληρώνεις...και μάλιστα πολλά. Εγώ πήγα Δέκέμβριο του 2011.
σε εμένα ήταν δωρεάν η είσοδος, και αν γουστάρεις, σκας λεφτά για τον ξεναγό ή δίνεις στον οβολό σου φιλοδώρημα στην συναγωγή (πριν 3 καλοκαίρια)
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Πάντως και στον Άγιο Στέφανο..κάτι έδινες στην είσοδο. Είχε ένα παγκάρι όπου άφηνες κάτι...υπέρ της εκκλησίας (η ταμπέλα έλεγε 100 φιορίνια ή 1 ευρώ!).

Πλήρωνες και ένα ποσό (δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω 200 φιορίνια) για να ανέβεις τις σκάλες που οδηγούν στην οροφή της εκκλησίας για να θαυμάσεις την θέα...

Ομοίως και στον προμαχώνα των ψαράδων στον Ναό του Ματίας. Δίνεις και εκεί νομίζω 200 φιορίνια για να ανέβεις και να έχεις μια καλύτερη άποψη της πόλης.

Την πρώτη φορά που είχα πάει πάντως, δεν είχα πληρώσει πουθενά, ούτε στον Άγιο Στέφανο, ούτε στον Ναό του Ματίας...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.Φεύγω μεθαύριο και έχω ψιλοαγχωθεί γιατί πρόγραμμα δεν έχω κάνει ακόμη!Θανάση τι καιρό κάνει στην Κρακοβία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.867
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom