Ουγγαρία Βουδαπέστη, ας οργανωθούμε!

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Για την έβδομη μέρα, μιας και μου έμεινε κενή, σκέφτηκα να ξεκινήσουμε πουρνό πουρνό για Μπρατισλάβα. Πέρυσι που ήμασταν Βιέννη δεν πήγαμε και φοβάμαι να μη μου μείνει απωθημένο..Τι λέτε;
Εκτός απο τη πολη σε 7 μέρες προλαβαίνεις άνετα (θα έλεγα επιβάλεται)να επισκεφτείς και τα όμορφα χωριά εκει γύρω...

Szentendre - Wikipedia, the free encyclopedia
Visegr
Esztergom - Wikipedia, the free encyclopedia
 

fenaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Δεν ξέρω αν προλαβαίνω άνετα αλλά το σκέφτηκα πολύ και για την εβδομη μέρα...θέλω το χρόνο μου! ίσως χαλαρά να επισκεφτούμε ,τελικά, αυτά που έχουμε επιλέξει αλλά το ταξιδάκι μας θα είναι και λίγο διακοπούλες και δε θέλω να είμαστε στο τρεξιμο! Βέβαια, μπορεί να τα περπατήσουμε πιο γρήγορα από οσο υπολόγιζα και τότε ναι σίγουρα θα πάω..Αξίζει.
Έχεις εμπειρία ,για αρχή, από Μπρατισλάβα;
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Esztergom είναι ονειρεμένο, έχει τον μεγαλύτερο καθεδρικό ναό της Ουγγαρίας και αν δεν κάνω λάθος ήταν και η παλιά πρωτεύουσα της χώρας!αξίζει να το επισκεφτείς, είναι μόνο μια ώρα και κάτι από την Βουδαπέστη και η ατμόσφαιρα που εκπέμπει απλά μαγευτική..(με χιόνι στο full όταν είχαμε πάει εμείς και παρόλα αυτά οι δρόμοι πεντακαθαροι!)
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Την Μπρατισλάβα θα την χαρακτήριζα σαν μια πολύ ήρεμη πόλη.Εμείς είχαμε πάει μονοήμερη από Βιέννη,στα μέσα του Μαρτίου..Πολύ όμορφη, με το περιποιημένο, μεσαιωνικού στυλ ιστορικό της κέντρο αλλά για μερικές ώρες, προσωπική πάντα άποψη! ;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να πάτε στο Esztergom ημερήσια. Είναι μιά ώρα δρόμος και αξίζει την επίσκεψη. Για Μπρατισλάβα θα χρειαστείτε γύρω στις δυόμισυ ώρες - one way, πέντε στο πήγαιν'-έλα, θα ψοφήσετε, θά'στε στην τρεχάλα και πασαλείματα θα κάνετε.

Α. και καθώς θα βολτάρετε στην πόλη της Βουδαπέστης, μπείτε και σ' αυτό:

Apostolok Restaurant – Dinner with the twelve apostles*|*The Budapest Times

Μπορεί να κάνει και σ' εσάς την ίδια καλή εντύπωση που έκανε σ' εμάς και να το τιμήσετε! ;)
 

fenaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ας μου μείνει λοιπόν απωθημένο, τουλάχιστον στα παραδουνάβια χωριά πας και γυρίζεις χαλαρά και προλαβαίνεις να δεις τα βασικά..Αυτό με τα πασαλείματα με ανησύχησε...:D και μάλλον έχεις δικιο...
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Fatal: Δεν στο συνιστώ καθόλου...Μπορεί να σε εντυπωσιάσουν στην βιτρίνα τα πιάτα αλλά από γεύση δεν αξίζει. Παρά είναι τουριστικό. Το Kiskakkuk επίσης δεν λέει κάτι. Πραγματικά δεν βρήκα κάτι που να το κάνει να ξεχωρίζει. Απορώ γιατί το προτείνουν τόσο πολύ. Ούτε το φαγητό του ήταν τόσο γευστικό, ούτε το σέρβις, ούτε ο χώρος και ούτε η εξυπηρέτηση ξεχώριζε. Εγώ πήρα πάπια που μου πρότειναν και ήταν ένα μπούτι όλο κόκκαλο και καθόλου γευστικό. Το Paprika μπορεί να αξίζει αλλά πάρε να κλείσεις τραπέζι από την προηγούμενη. Εμείς όσες φορές πήραμε δεν είχε ούτε 1 τραπέζι.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Και εγώ προτείνω παραδουνάβεια χωριά. Το Esztergom είναι απλά ονειρεμένο(ειδικά η θέα της εκκλησίας από την μεριά τη μεριά της Σλοβακίας-από το Sturovo ή Parkany στα ουγγρικα- είναι παραμυθένια) και μπορεί να συνδυαστεί και με szentendre. ΥΓ στο Szentendre να δοκιμάσετε langos. Λίγο βαριά, αλλά υπέροχα
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
πληρώνεις για την Συναγωγή; OMG! από πότε; Αν θες, υπάρχουν δωρεάν ξεναγοί κάθε μέρα, και μπορείς να πας βόλτα μαζί τους. Θα έχεις 3 ώρες φουλ τουρ στην Βουδαπέστη ;)
Που τους βρίσκεις αυτούς τους ξεναγούς??
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom