Ουγγαρία Βουδαπέστη φουλ εξτρα....Do you speak english?

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Τελεια η ιστορια σου! Μου θυμισε τα παλια! Οσον αφορα τις φωτο που δεν καταφερες να βγαλεις στα λουτρα με καλη φωτογραφικη.....εχω παρα μα παρα πολλες απο την επισκεψη που ειχα κανει το 2013. Οι ατμοι να υπαρχουν παντου, πανω κατω δεξια αριστερα....στην εξωτερικη πισινα!! Απλα φανταστικο...
Χαιρομαι πολύ που σου άρεσε η ιστορία μου!! Τα σπα ήταν μοναδικά... Θα ξαναπήγαινα και μόνο γι αυτά!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Χαιρομαι πολύ που σου άρεσε η ιστορία μου!! Τα σπα ήταν μοναδικά... Θα ξαναπήγαινα και μόνο γι αυτά!
Παντως και εγω σας εσενα ειμαι! Αν βρω φθηνο εισιτηριο-ευκαιρια το κλεινω σε δευτερολεπτα!! Και θελω πολυ να ξαναπαω Βουδαπεστη... πολυ ομορφη πολη
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Για το "πανέμορφη πόλη" που γράφεις συμφωνώ απόλυτα, τόσο ώστε για πολλά χρόνια μετά,


ήταν για μένα ίσως η ωραιότερη πόλη που μέχρι τότε είχα επισκεφθεί και συγκρίνοντας την με τις υπόλοιπες πάντα της έδινα τα πρωτεία, μέχρι που επισκέφθηκα την Πράγα, η οποία είναι πιο μικρή, πιο ρομαντική και πιο "παραμυθένια", ιδίως για ταξίδια που γίνονται από ζευγάρια, μια και περπατάς πιο άνετα, χωρίς κίνηση και είναι κατά την γνώμη μου πιο "ατμοσφαιρική", άρα πήρε τα πρωτεία στις εντυπώσεις μου από τότε. Νομίζω ότι αξίζει να την επισκεφθείτε όταν μπορέσετε και σας το εύχομαι από καρδιάς. Πάντα βέβαια για ότι λέμε υπάρχει το υποκειμενικό μας κριτήριο.
Η Πράγα είναι ψηλά στη λίστα μου, δεν την έχω επισκεφτεί ακόμα..
Χαιρομαι που ακούω ότι αξίζει τόσο πολύ!!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μπράβο πολύ ωραία η ιστορία σου! Ήδη άρχισα να διαβάζω και για την Νέα Υόρκη!
Εμείς λέμε να πάμε στη Βουδαπέστη τέλος Μαρτίου - αρχές Απριλίου αν πάνε όλα καλά,αλλιώς τον Οκτώβρη.
Από τιμές στα εστιατόρια και γενικότερα στα φαγάδικα τι έπαιζε?
Με την Raynair και τις αποσκευές μάθατε τελικά τι ισχύει? Γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί!! Μπορώ να έχω μαζί και χειραποσκευή και ένα μικρό backpack?

Αλήθεια με την προσγείωση σας στην Βουδαπέστη τι έγινε?
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Μπράβο πολύ ωραία η ιστορία σου! Ήδη άρχισα να διαβάζω και για την Νέα Υόρκη!
Εμείς λέμε να πάμε στη Βουδαπέστη τέλος Μαρτίου - αρχές Απριλίου αν πάνε όλα καλά,αλλιώς τον Οκτώβρη.
Από τιμές στα εστιατόρια και γενικότερα στα φαγάδικα τι έπαιζε?
Με την Raynair και τις αποσκευές μάθατε τελικά τι ισχύει? Γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί!! Μπορώ να έχω μαζί και χειραποσκευή και ένα μικρό backpack?

Αλήθεια με την προσγείωση σας στην Βουδαπέστη τι έγινε?
καλα,τώρα είδα το μήνυμα σου!!! χιλια συγγνωμη για την καθυστερημενη απάντηση...αλλά σε πρόλαβα οπότε δεν αισθάνομαι τύψεις!
Γενικα οι τιμές στα μπιστρό ήταν πολύ καλυτερες απο Ελλάδα αλλά μη φανταστείς πω τρως τσάμπα...με κρασί,ορεκτικό και 2 κυρίως περίπου 12-15 ευρώ μας εβγαινε α'αυτά που πήγαμε(το ατομο)...
Μπορείτε να φατε και σε φαστ φουντ μια μερα για οικονομία...!
Χειραποσκευη,μετανιωσα που δεν πηραμε μεγαλύτερη...όλοι είχαν για χειραποσκευή μικρή βαλίτσα και backpack σαν τσαντα χειρός...όταν το ειδαμε φαγαμε μια ξενέρα...

Στην προσγειωση και δεν ξέρω αν ετυχε, τρανταχτήκαμε πάρα πολύ....λες και πέσαμε απο μεγαλύτερο υψος απ οσο επρεπε....
γενικά είναι φθηνή πόλη στα περισσότερα...πόσες μερες θα μεινετε??
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Κλείσαμε με Ryanair για 27-31 Μαρτίου. Για διαμονή διαλέξαμε το prince apartments.
Ήδη έχω διαβάσει ένα σωρό ιστορίες εδώ για την Βουδαπέστη,έχω σημειώσει τι θα δούμε,που θα φάμε και γενικά έχω κάνει ένα βασικό πλάνο.
Αλήθεια το φαι τους είναι καυτερό? Γιατί διαβάζω παντού για πάπρικα... o_O
Αυτό λέμε να κάνουμε κ εμείς,μια μικρή βαλίτσα ο καθένας και ένα μικρό backpack! Ελπίζω να μην μας χρεώσουν τίποτα extra!!
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μπράβο πολύ ωραία η ιστορία σου! Ήδη άρχισα να διαβάζω και για την Νέα Υόρκη!
Εμείς λέμε να πάμε στη Βουδαπέστη τέλος Μαρτίου - αρχές Απριλίου αν πάνε όλα καλά,αλλιώς τον Οκτώβρη.
Από τιμές στα εστιατόρια και γενικότερα στα φαγάδικα τι έπαιζε?
Με την Raynair και τις αποσκευές μάθατε τελικά τι ισχύει? Γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί!! Μπορώ να έχω μαζί και χειραποσκευή και ένα μικρό backpack?

Αλήθεια με την προσγείωση σας στην Βουδαπέστη τι έγινε?

Για τις αποσκευές, επιτρέπεται μία χειραποσκευή ανά επιβάτη με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm, συν 1 μικρή τσάντα έως 35 x 20 x 20 cm.
Καλό θα είναι να μην ξεπεράσετε τα όρια γιατί μπορούν να σας υποχρεώσουν να πληρώσετε επιπλέον.
Για 4 μέρες που πηγαίνετε, είναι μια χαρά!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Κλείσαμε με Ryanair για 27-31 Μαρτίου. Για διαμονή διαλέξαμε το prince apartments.
Ήδη έχω διαβάσει ένα σωρό ιστορίες εδώ για την Βουδαπέστη,έχω σημειώσει τι θα δούμε,που θα φάμε και γενικά έχω κάνει ένα βασικό πλάνο.
Αλήθεια το φαι τους είναι καυτερό? Γιατί διαβάζω παντού για πάπρικα... o_O
Αυτό λέμε να κάνουμε κ εμείς,μια μικρή βαλίτσα ο καθένας και ένα μικρό backpack! Ελπίζω να μην μας χρεώσουν τίποτα extra!!
Όχι δε θα το έλεγα πως είναι καυτερό.. Εμας μας άρεσε πολύ κι όλας γευστικά... Δηλαδή ότι φάγαμε ήταν γευστικά σούπερ..
Για πες σε ποια μαγαζιά έχεις καταλήξει; έχει πολλές επιλογές η πόλη...
Πάτε κι ωραία εποχή, θα το απολαύσετε το ταξίδι..!!!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Α ωραία γιατί δεν είμαι του καυτερού φαγητού!
Από μαγαζιά έχω καταλήξει στα: Pipa etterem a Mesterek Konyhaja,Stex Haz,Kazimir Bisztro και Mazel Tov. Σίγουρα θα φάμε και street food.
Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν θα βρούμε να φάμε κάτι όταν φτάσουμε,γιατί η πτήση μας φτάνει εκεί στις 9 το βράδυ και μέχρι να πάμε στο δωμάτιο,να τακτοποιηθούμε και να βγούμε μια βόλτα θα πάει 12...
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Α ωραία γιατί δεν είμαι του καυτερού φαγητού!
Από μαγαζιά έχω καταλήξει στα: Pipa etterem a Mesterek Konyhaja,Stex Haz,Kazimir Bisztro και Mazel Tov. Σίγουρα θα φάμε και street food.
Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν θα βρούμε να φάμε κάτι όταν φτάσουμε,γιατί η πτήση μας φτάνει εκεί στις 9 το βράδυ και μέχρι να πάμε στο δωμάτιο,να τακτοποιηθούμε και να βγούμε μια βόλτα θα πάει 12...
Τέτοια ώρα σε μαγαζί ξέχασε το!!! Έχει Mac donalds στην deak ference μάλλον εκεί σας βλέπω... Χαχα
Το streetfood είναι ακριβό και δεν λέει τίποτα, όμως είναι λογικο να θέλετε να το δοκιμάσετε... Φαίνεται οπτικά υπέροχο...
Απ αυτά που γράφεις μόνο στο mazel tov έφαγα, στο οποίο μπορείτε άνετα να φάτε και μεσημέρι, ο χώρος του είναι φανταστικος.. Φαγητό έχει λίγο πιο ανατολίτικο τυπου φαλαφελ κλπ να ξέρεις...έχει κι άλλα βέβαια, αλλά αυτό είναι το στυλ του..
Εγώ πάντως σου προτείνω το zeller bistro ήταν το καλύτερο που φάγαμε.. Και πολύ ρομαντικό.. Σαν σπηλιά είναι μέσα..
Στο kazimir θέλαμε να φάμε αλλά δεν προλάβαμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom