Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Elis_Elis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Γειά σας κι απο μένα! Αρχικά να ευχαριστήσω για τον καταπληκτικό οδηγό, αφού διαβάζοντας τον νομίζω πως έχω μάθει τα πάντα για την Βουδαπέστη την οποία θα επισκεφτούμε με τον σύζυγο σε λίγες μέρες.

Το ταξίδι προέκυψε τυχαια καθως χάζευα διαφορες πρόσφορες...βλέποντας την τιμή των 90 ευρώ για τα αεροπορικά εισιτήρια και για τους δυο μας, ενθουσιάστηκα και τα έκλεισα. Επειτα εψαξα και για διαμονη και εκλεισα το παρακάτω διαμερισματάκι με τιμη 86ευρω για 3 διανυκτέρευσης. Επομένος θα ταξιδέψουμε στην υπέροχη αυτη πόλη και θα ειμαστε εκει απο τις 24/2 το μεσημέρι και αναχώρηση στις 27 το πρωι. Οι μερες ειναι λίγες το γνωριζω ομως λόγω υποχρεώσεων δεν θα μπορούσαμε να λείψουμε παραπάνω. Όπως και να χει θα ναι ενα ευχάριστο διάλειμμα και για τους δυο μας.

Εχω κανει κράτηση στο Hungarikum Bisztro και δεν μπορώ να αποφασίσω για κανα δυο ακομα...θελω να τα δοκιμασουμε ολα!!!:haha::haha:

Εχω κανει κι ενα πρόγραμμα...την πρωτη μερα αφου τακτοποιηθούμε στο διαμέρισμα να παμε μια χαλαρη βόλτα, να φαμε καπου και ισως για κανενα ποτακι. Τη δευτερη μερα να παμε στη Βουδα (θα ηθελα να τα γυρισουμε ολα - καστρο, λοφο, προμαχώνα) αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτό και την τριτη μερα βολτα στην Πεστη ξεκινώντας απο τη Βουλη και κατηφοριζοντας προς τα κατω κανοντας και τα ψωνια μας στην αγορα. Η αποστασεις απ οτι ειδαμε στο google map δεν ειναι πολυ μεγαλες και εχω την εντυπωση πως θα τα γυρισουμε σχετικα ευκολα.


Για τα λουτρα δεν ξερω αν θα προλαβουμε να τα επισκεφτουμε...η αληθεια ειναι πως δεν ειμαστε φαν αλλα με οσα διαβασα μπηκα σε σκεψεις.

Επισης σκεφτόμουν και για το hop on of bus, ειδικα αν βρεχει...

Θα ημουν ευγνωμων για οποιαδήποτε παρατηρηση- συμβολή απο ολους που εχουν επισκεφτει τη βουδαπέστη και σιγορα μπορουν να μας καθοδηγησουν καλυτερα στο οτιδήποτε.;);)
 

Attachments

Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γειά σας κι απο μένα! Αρχικά να ευχαριστήσω για τον καταπληκτικό οδηγό, αφού διαβάζοντας τον νομίζω πως έχω μάθει τα πάντα για την Βουδαπέστη την οποία θα επισκεφτούμε με τον σύζυγο σε λίγες μέρες.

Το ταξίδι προέκυψε τυχαια καθως χάζευα διαφορες πρόσφορες...βλέποντας την τιμή των 90 ευρώ για τα αεροπορικά εισιτήρια και για τους δυο μας, ενθουσιάστηκα και τα έκλεισα. Επειτα εψαξα και για διαμονη και εκλεισα το παρακάτω διαμερισματάκι με τιμη 86ευρω για 3 διανυκτέρευσης. Επομένος θα ταξιδέψουμε στην υπέροχη αυτη πόλη και θα ειμαστε εκει απο τις 24/2 το μεσημέρι και αναχώρηση στις 27 το πρωι. Οι μερες ειναι λίγες το γνωριζω ομως λόγω υποχρεώσεων δεν θα μπορούσαμε να λείψουμε παραπάνω. Όπως και να χει θα ναι ενα ευχάριστο διάλειμμα και για τους δυο μας.

Εχω κανει κράτηση στο Hungarikum Bisztro και δεν μπορώ να αποφασίσω για κανα δυο ακομα...θελω να τα δοκιμασουμε ολα!!!:haha::haha:

Εχω κανει κι ενα πρόγραμμα...την πρωτη μερα αφου τακτοποιηθούμε στο διαμέρισμα να παμε μια χαλαρη βόλτα, να φαμε καπου και ισως για κανενα ποτακι. Τη δευτερη μερα να παμε στη Βουδα (θα ηθελα να τα γυρισουμε ολα - καστρο, λοφο, προμαχώνα) αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτό και την τριτη μερα βολτα στην Πεστη ξεκινώντας απο τη Βουλη και κατηφοριζοντας προς τα κατω κανοντας και τα ψωνια μας στην αγορα. Η αποστασεις απ οτι ειδαμε στο google map δεν ειναι πολυ μεγαλες και εχω την εντυπωση πως θα τα γυρισουμε σχετικα ευκολα.


Για τα λουτρα δεν ξερω αν θα προλαβουμε να τα επισκεφτουμε...η αληθεια ειναι πως δεν ειμαστε φαν αλλα με οσα διαβασα μπηκα σε σκεψεις.

Επισης σκεφτόμουν και για το hop on of bus, ειδικα αν βρεχει...

Θα ημουν ευγνωμων για οποιαδήποτε παρατηρηση- συμβολή απο ολους που εχουν επισκεφτει τη βουδαπέστη και σιγορα μπορουν να μας καθοδηγησουν καλυτερα στο οτιδήποτε.;);)
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και ελπίζω να σε βοηθήσει ο οδηγός αρκετά και όταν πας εκεί πέρα από την προετοιμασία που ήδη έχεις κάνει. Μην θεωρείς την πρώτη μέρα χαμένη, προσπάθησε να την εκμεταλευτείς όσο γίνεται καλύτερα. Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα στο δωμάτιο να αφήσω τα πράγματα μου και μετά έξω για συνάλλαγμα. Βολεύει πολύ αφού θα είναι Κυριακή να πάρετε το μετρό και να πάτε στην πλατεία ηρώων να περάσετε απέναντι στο κάστρο που έχει και να κάνετε και βόλτα στο παγοδρόμιο αν και εφόσον το έχουν ακόμα γιατί κάποια στιγμή το μαζεύουν. Αν έχετε τη δυνατότητα για μένα θα είναι μεγάλο λάθος να μην πάτε να κάνετε λουτρά 2-3 ώρες μιας και είναι δίπλα. Στη συνέχεια εγώ θα πήγαινα πίσω στο δωμάτιο για να χαλαρώσω και μετά φαγητό και ποτάκι.
Δευτέρα πρωί μπορείτε να πάρετε το τραμ με κατεύθυνση την κλειστή αγορά ή και με τα πόδια αν σας βοηθάει ο καιρός για να απολαύσετε τη διαδρομή κατά μήκος του Δούναβη. Σιταντέλα και μετά κλειστή αγορά οπωσδήποτε για αναμνηστικά ή για να φάτε κάτι πρόχειρο και αν έχετε διάθεση πίνετε καφεδάκι στο zoo cafe(θέλει κράτηση). Μια καλή επιλογή για μεσημεριανό φαγητό είναι το fatal αν δεν φάτε κάτι στην αγορά. Αν δεν θέλετε μπορείτε να κάνετε μια βόλτα κατά μήκος της Vaci utca αν και δεν θα βρείτε καμία ευκαιρία για ψώνια. Το απόγευμα θα μπορούσατε να επισκεφθείτε τον Άγιο Στέφανο και να αφιερώσετε εκεί 1-2 ώρες να ανεβείτε και πάνω που έχει ωραία θέα.Εννοείται το βράδυ βόλτα στις γέφυρες να τις δεις και φωτισμένες...
Τρίτη μέρα ξεκίνα από το κοινοβούλιο που είναι δίπλα σου και μετά ανέβα στη Βούδα να δεις κάστρο και τα λοιπά αξιοθέατα και αν σας παίρνει μπορείτε στο τελείωμα αν κάνει καλό καιρό να πάτε και στο νησί της Μαργαρίτας...Έτσι θα τα μοίραζα εγώ αν ήμουν στη θέση σου :)
 
Last edited:

Elis_Elis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε ολόκληρο το κτεβατο που έγραψα :lol:
Θα προσπαθήσω να το προσαρμόσω καλύτερα το πρόγραμμα...θα επανέλθω με νέα από το ταξίδι μας!
Και πάλι ευχαριστώ για τον κόπο σας.

Να ρωτησω κατι που δεν θυμαμαι να το διαβασα καπου....
Τα πλοία d11 kai d12 που ειναι δωρεαν με την καρτα εχουν εξωτερικο χωρο που μπορεις να βγεις και να απολαύσεις τη θεά ή είναι κλειστά?
 
Last edited by a moderator:

Goldberg

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καθως εμεινα 3 μερες στη βουδαπεστη προλαβαν και με εγραψαν 2 φορες (ειχα ενοικιαζομενο αμαξι)
αλλα ηταν η δημοτικη αστυνομια, πρεπει να το πληρωσω το προστιμο αναγκαστικα αυτο?
ηταν 15 ευρω για πληρωμη εντος 15 ημερων (μπορω και μεσου τραπεζας)

απλά ρωταω αν πρεπει 100% να τους τα πληρωσω..
αν εχεις κανεις αλλος εμπειρια ας με πει.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καθως εμεινα 3 μερες στη βουδαπεστη προλαβαν και με εγραψαν 2 φορες (ειχα ενοικιαζομενο αμαξι)
αλλα ηταν η δημοτικη αστυνομια, πρεπει να το πληρωσω το προστιμο αναγκαστικα αυτο?
ηταν 15 ευρω για πληρωμη εντος 15 ημερων (μπορω και μεσου τραπεζας)

απλά ρωταω αν πρεπει 100% να τους τα πληρωσω..
αν εχεις κανεις αλλος εμπειρια ας με πει.
Δεν με έχουν γράψει στην Βουδαπέστη αλλά στην Ιταλία κλήση από κάμερα για ταχύτητα πήραν τα στοιχεία μου από την εταιρεία ενοικιάσεως και μου έστειλαν την κλήση.Μου κράτησε η εταιρεία ένα πόσο σαν πρόστιμο από την κάρτα μου και πλήρωσα και την κλήση όταν μου ήρθε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν χρειάζεται να διαβάσεις τις 101 σελίδες που στην ουσία ανακλυκλωνουμε αυτά που γράφει ο οδηγός..Ότι έχει γραφτεί στις σελίδες αυτές υπάρχει στον οδηγό χωρισμένο σε κατηγορίες για να μπορείτε να το βρείτε εύκολα απλά λίγοι το διαβάζουν..
1.Μπορείς να πας εκεί να δεις τον καιρό και να αποφασίσεις όπως και να έχει αν πάρεις το Ε100 θες 6 ευρώ πήγαινε έλα και η εβδομαδιαία έχει 14-15... Τα 6 δεν τα γλιτώνεις και αν πάρεις και 4-5 εισιτήρια εκεί θα περάσεις τα 11 οπότε πρέπει να τα ζυγισεις..
2. Εγώ έμεινα στο d8 ήταν σούπερ σαν τοποθεσία, είδα έχει 237 με πρωινό τις μέρες που θες ..Δεν λέω νέα περάσετε το μπατζετ σας και να πάτε εκεί αλλά να ανοίξεις χάρτη και να κλείσεις κάπου εκεί κοντά. Ειδα έχει πολλά δωμάτια κοντα στην βατσι ουτκα με 120-160 ευρώ..
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
τα d11 d12 ειναι δωρεαν και με την ημερησια καρτα απεριοριστων ή μονο με την εβδομαδιαια;

επισης οσοι εχετε παει στο new york ειχατε κλεισει απο πριν ή βρισκεις και χωρις κρατηση;
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είναι δωρεάν και με την ημερήσια κάρτα γιατί είναι μέσο μεταφοράς και ισχύει για όλα απλά είναι μόνο για 24 ώρες σε σχέση με την άλλη που κρατάει 7 ημέρες,
Στο καφέ New York εγώ έχω πάει όλες τις φορές χωρίς κράτηση αλλά επειδή θα γίνεται χαμός και είναι κρίμα να πας μέχρι εκεί και να μην μπεις καλό θα είναι να κάνεις μια κράτηση γιατί δεν είναι ότι είναι καράκεντρο και θα περνάς συνέχεια μέχρι να βρεις τραπέζι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.518
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom