Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Καλησπέρα από εμένα! Δεύτερη μέρα σήμερα στην Βουδαπέστη και χιονίζει από το πρωί! Φτάσαμε χθες το μεσημέρι (απίστευτα εύκολα με το 100Ε) με ήλιο και ενώ το απόγευμα θα ήταν αφιερωμένο στα λουτρά, τελικά παρασυρθήκαμε και περπατήσαμε σχεδόν σε όλη την πλευρά της Πεστης! Για να βγει όμως το πρόγραμμα και να χωρέσουν και τα λουτρά κάπου, αναγκαστικά παρά το χιόνι συνεχίσαμε το πρόγραμμα σήμερα με κεντρική αγορά και πέρασμα στη βούδα όπου ήδη πήγαμε citadella (σχεδόν με τσουλήθρα), συνεχίσαμε με κάστρο και τώρα αισίως βρισκόμαστε fishermans bastion. Το χιόνι συνεχίζει αμείωτο .. Μέχρι στιγμής έχω να πω ότι το βράδυ φωτισμένη αλλά και σήμερα χιονισμένη είναι πολύ πιο όμορφη από όσο είναι σε μια απλή μέρα με ήλιο. Θα επανέλθω σύντομα!
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Ξεχάστηκα λίγο να σου πω την αλήθεια για φαγητό εγώ πάω Χουγκαριμ μπιστρό νορμάλ τιμές και κανονικές ποσότητες και στο Φαταλ. Πολύ καλό και το Τροφέα ειδικά για μεσημέρι που είναι και φτηνότερο και ποσότητα μέχρι τελικής πτώσης..Στην επίσκεψη μου αυτή πήγα στο vakvarju restaurant που μου το πρότειναν κάποιοι Ουγγροί που γνώρισα Αθήνα και μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος χωρίς ωστόσο να το βάζω πιο ψηλά από το Χουγκαριμ ας πούμε...
Για πρωινό και αυγά δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί πάντα έκλεινα ξενοδοχείο με πρωινό και όσες φορές πήγαμε έξω πηγαίναμε σε λύσεις με σαντουιτς και τυροπιτοειδή.
Για κρασί θα βρεις πολλά μαγαζιά στην στοά Gozsdu Udvar πήγαμε σε ένα πολύ ωραίο στις αρχές της στοάς δεξιά αλλά δεν συγκράτησα όνομα.
Καλησπέρα vegar,
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου... Πολύτιμη πάρα πολύ... Κάποιο άλλο μέλος για επιλογές φαγητου δείπνου έχουμε; όπως επίσης και για κρασι ;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν δεις στο οδηγό έχει αρκετά εστιατόρια πέραν των 5-6 που έχω φάει εγώ.Έχω βαλει κ καποιες προτασεις αλλων μελων για να βοηθησω αν κ εκανα ξεκαθαρισμα γιατι ειχε πολλα Ιταλικα. Γράφει και 3-4 μαγαζιά για ποτάκι κάποια έχουν και φαγητό αν θες να συνδυάσεις
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Αν δεις στο οδηγό έχει αρκετά εστιατόρια πέραν των 5-6 που έχω φάει εγώ.Έχω βαλει κ καποιες προτασεις αλλων μελων για να βοηθησω αν κ εκανα ξεκαθαρισμα γιατι ειχε πολλα Ιταλικα. Γράφει και 3-4 μαγαζιά για ποτάκι κάποια έχουν και φαγητό αν θες να συνδυάσεις

Ωραία άψογα...Θα κοιτάξω και εκεί...Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι... :)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλειά σου. Πήγα Βουδαπέστη πριν 9 μήνες και συμβουλεύτηκα αυτόν τον οδηγό.. Και πάλι μπράβο..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλειά σου. Πήγα Βουδαπέστη πριν 9 μήνες και συμβουλεύτηκα αυτόν τον οδηγό.. Και πάλι μπράβο..
Οταν αποφασισα να αφιερωσω τοσο χρονο για να γράψω ενα οδηγο για την πόλη ειχα πει και ενας να βοηθηθει θα ειναι κερδος .Κάθε φορά που βλέπω τέτοια ποστ λέω άξιζε τον κόπο, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ..
 

Λενια_Α

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Πήγε κανένας σε καζίνο εκεί;

Καλησπέρα από εμένα! Δεύτερη μέρα σήμερα στην Βουδαπέστη και χιονίζει από το πρωί! Φτάσαμε χθες το μεσημέρι (απίστευτα εύκολα με το 100Ε) με ήλιο και ενώ το απόγευμα θα ήταν αφιερωμένο στα λουτρά, τελικά παρασυρθήκαμε και περπατήσαμε σχεδόν σε όλη την πλευρά της Πεστης! Για να βγει όμως το πρόγραμμα και να χωρέσουν και τα λουτρά κάπου, αναγκαστικά παρά το χιόνι συνεχίσαμε το πρόγραμμα σήμερα με κεντρική αγορά και πέρασμα στη βούδα όπου ήδη πήγαμε citadella (σχεδόν με τσουλήθρα), συνεχίσαμε με κάστρο και τώρα αισίως βρισκόμαστε fishermans bastion. Το χιόνι συνεχίζει αμείωτο .. Μέχρι στιγμής έχω να πω ότι το βράδυ φωτισμένη αλλά και σήμερα χιονισμένη είναι πολύ πιο όμορφη από όσο είναι σε μια απλή μέρα με ήλιο. Θα επανέλθω σύντομα!
Με τι παπούτσια είστε;;
 
Last edited by a moderator:

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Καλησπέρα! Με τι παπούτσια κυκλοφορείτε;; Πάω σε μια βδομάδα κ γω
Άνετα μποτάκια ή παπούτσια πεζοπορίας θα πρότεινα γιατί ο καιρός εναλλάσσεται γρήγορα και θα πρέπει να καλύπτουν έως και χιόνι. Θα έλεγα όχι αθλητικά ή πανινα παπούτσια.
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Αν δεις στο οδηγό έχει αρκετά εστιατόρια πέραν των 5-6 που έχω φάει εγώ.Έχω βαλει κ καποιες προτασεις αλλων μελων για να βοηθησω αν κ εκανα ξεκαθαρισμα γιατι ειχε πολλα Ιταλικα. Γράφει και 3-4 μαγαζιά για ποτάκι κάποια έχουν και φαγητό αν θες να συνδυάσεις
Ένα καλό ανταλακτηριο μπορείς να μου προτείνεις; έχω ένα υπόψιν που έχω μάθει έχει καλές ισοτιμιες αλλά καμία προσωπική επιλογή δική σου έχεις;
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ένα καλό ανταλακτηριο μπορείς να μου προτείνεις; έχω ένα υπόψιν που έχω μάθει έχει καλές ισοτιμιες αλλά καμία προσωπική επιλογή δική σου έχεις;
Τώρα θα γίνω πολύ κακιά που δεν έχετε μπει στον κόπο να διαβάσετε το θέμα; Στην πρώτη σελίδα, στο πρώτο πρώτο ποστ γράφει σχετικά με το συνάλλαγμα και προτείνει ανταλλακτήριο...
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα εαν ειναι εφικτο τα φωτα σας...Θα βρισκομαστε για ενα επαγγελματικο ταξιδι στην Βουδαπεστη και θα σας πω τις ελευθερες ημερες μονο...Απο την μια ημερα το βραδυ στις 20 Φεβρουαριου μετα τις 20.00 εως τις 22 18.00 το απογευμα...Τι μας προτεινετε;;;;
Ξενιδοχειο θα μεινουμε στο regency suites hotel budapest...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα εαν ειναι εφικτο τα φωτα σας...Θα βρισκομαστε για ενα επαγγελματικο ταξιδι στην Βουδαπεστη και θα σας πω τις ελευθερες ημερες μονο...Απο την μια ημερα το βραδυ στις 20 Φεβρουαριου μετα τις 20.00 εως τις 22 18.00 το απογευμα...Τι μας προτεινετε;;;;
Ξενιδοχειο θα μεινουμε στο regency suites hotel budapest...
Μπορείτε πρώτη μέρα βράδυ να πάτε πλατεία ηρώων κ απέναντι στο κάστρο και στο παγοδρόμιο ..Δεύτερη μέρα κοινοβούλιο και άγιο Στέφανο το πρωί και μεσημεράκι πάτε κλειστη αγορά και σιταντελα..Τρίτη μέρα στην Βουδα στην περιοχή του καστρου και στην εκκλησία του Ματίας. .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom