Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Λενια_Α

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Ευχαριστώ! Με πάει κέντρο κ δεν παίρνω μετρό; Γιατί ψιλομπερδευτηκα με τις γραμμές.. επίσης έκλεισα στο ξενοδοχείο που πήγατε γιατί βαρέθηκα να ψάχνω.. θέλω να δω πράγματα αλλά πιο πολύ μας λείπει η ξεκούραση! Το μόνο που με αγχωνει είναι ότι για να φάμε στα καλά μαγαζιά θα πρέπει να έχουμε κάνει κράτηση.. ισχύει;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ! Με πάει κέντρο κ δεν παίρνω μετρό; Γιατί ψιλομπερδευτηκα με τις γραμμές.. επίσης έκλεισα στο ξενοδοχείο που πήγατε γιατί βαρέθηκα να ψάχνω.. θέλω να δω πράγματα αλλά πιο πολύ μας λείπει η ξεκούραση! Το μόνο που με αγχωνει είναι ότι για να φάμε στα καλά μαγαζιά θα πρέπει να έχουμε κάνει κράτηση.. ισχύει;
Σε πάει κέντρο το Ε100 χωρις μετρο, αν δεις ήδη έχω ξεκινήσει και γράφω ιστορία για το τι έχει αλλάξει σε σχέση με τις δύο φορές που έχω πάει ήδη....Στο λα πριμα έκλεισες; θυμάμαι όσες φορές και να έχω κοιτάξει από τότε που έμεινα ήταν ακριβουτσικο αλλά σίγουρα είναι σε πολύ καλή τοποθεσία..Στα μαγαζιά ναι θέλει κράτηση εκτός αν τρώτε στην τύχη που δεν σας το συνιστώ..
 

Λενια_Α

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Ναι στο la prima! 354€ με τους φόρους. Πραγματικά είχα βαρεθεί να ψάχνω για ν αποφασίσω που θα καταληξω. Δεν τα έχω διαβάσει όλα οπότε θα ξεκινήσω σιγά σιγά
 

chsevdas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
vagar78 συγχαρητήρια για την δουλειά σου.Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σου για κάτι. Από παράλειψη μου έκλεισα αεροπορικά εισητήρια για όλη την οικογένεια (4 ενήλικες) για 19 -22 Απριλίου 2019 τα οποία είναι οικονομικά και δεν επιτρέπεται η ακύρωση τους.Εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι για τους καθολικούς η ημερα αυτή είναι Μεγάλη Παρασκευή και οι ημέρες των διακοπών μας συμπίπτουν με το Πάσχα τους.Εκτιμάς ότι θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα με αυτά τα δεδομένα; Έχουμε αγχωθεί γιατί ή θα πρέπει να χάσουμε το ποσό των εισητηρίων και να αλλάξουμε τις ημερομηνίες του ταξιδιού ή να το ρισκάρουμε και να ταξιδέψουμε ως έχει και ότι βγεί.Αναρωτιώμαστε αν τα αξιοθέατα θα είναι ανοικτά για τους τουρίστες?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
vagar78 συγχαρητήρια για την δουλειά σου.Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σου για κάτι. Από παράλειψη μου έκλεισα αεροπορικά εισητήρια για όλη την οικογένεια (4 ενήλικες) για 19 -22 Απριλίου 2019 τα οποία είναι οικονομικά και δεν επιτρέπεται η ακύρωση τους.Εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι για τους καθολικούς η ημερα αυτή είναι Μεγάλη Παρασκευή και οι ημέρες των διακοπών μας συμπίπτουν με το Πάσχα τους.Εκτιμάς ότι θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα με αυτά τα δεδομένα; Έχουμε αγχωθεί γιατί ή θα πρέπει να χάσουμε το ποσό των εισητηρίων και να αλλάξουμε τις ημερομηνίες του ταξιδιού ή να το ρισκάρουμε και να ταξιδέψουμε ως έχει και ότι βγεί.Αναρωτιώμαστε αν τα αξιοθέατα θα είναι ανοικτά για τους τουρίστες?
Να σαι καλά για τα καλά σου λόγια. Δεν βλέπω να σε επηρεάζει σε κάτι αυτό, το μοναδικό από τα αξιοθέατα που θα μπορούσε να είναι κλειστό είναι η βουλή. Μην ακυρώσετε για κανένα λόγο η πόλη από μόνη της είναι ένα αξιοθέατο θα περάσετε φανταστικά..
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Γειά σας και πάλι! Σε μια εβδομάδα φεύγουμε κι εμείς επιτέλους αλλά τώρα ξαφνικά μου πέρασε από το μυαλό το (off topic) θέμα ταυτότητα και αγχώθηκα. Έχω την χειρόγραφη ταυτότητα με λατινικούς όμως χαρακτήρες. Πουθενά έως τώρα δεν υπήρξε πρόβλημα. Έχει ταξιδέψει κανείς σας πρόσφατα στην Βουδαπέστη με τέτοια ταυτότητα? Έχω έναν χρόνο να ταξιδέψω εκτός και δεν έχω παρακολουθήσει αν έχει αλλάξει κάτι. (ναι θα αλλαχθεί σύντομα μιας και εληξε και το διαβατήριο)

Κατά τα άλλα το ξενοδοχείο μας είναι αυτό: http://www.hotel-memories-budapest.com/destination δίπλα ακριβώς στην μεγάλη συναγωγή. 110 ευρώ 3 βραδιά. Νομίζω πως είναι σχετικά καλή τοποθεσία, μένει να το διαπιστώσουμε ..

Όλες οι άλλες απορίες έχουν ήδη καλυφθεί από εδώ. Τώρα οργανώνω το ντύσιμο κρεμμύδι και προσπαθώ να πείσω το έτερο ήμισυ να δοκιμάσουμε τα λουτρά...
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γειά σας και πάλι! Σε μια εβδομάδα φεύγουμε κι εμείς επιτέλους αλλά τώρα ξαφνικά μου πέρασε από το μυαλό το (off topic) θέμα ταυτότητα και αγχώθηκα. Έχω την χειρόγραφη ταυτότητα με λατινικούς όμως χαρακτήρες. Πουθενά έως τώρα δεν υπήρξε πρόβλημα. Έχει ταξιδέψει κανείς σας πρόσφατα στην Βουδαπέστη με τέτοια ταυτότητα? Έχω έναν χρόνο να ταξιδέψω εκτός και δεν έχω παρακολουθήσει αν έχει αλλάξει κάτι. (ναι θα αλλαχθεί σύντομα μιας και εληξε και το διαβατήριο)
Κατά τα άλλα το ξενοδοχείο μας είναι αυτό: http://www.hotel-memories-budapest.com/destination δίπλα ακριβώς στην μεγάλη συναγωγή. 110 ευρώ 3 βραδιά. Νομίζω πως είναι σχετικά καλή τοποθεσία, μένει να το διαπιστώσουμε ..
Όλες οι άλλες απορίες έχουν ήδη καλυφθεί από εδώ. Τώρα οργανώνω το ντύσιμο κρεμμύδι και προσπαθώ να πείσω το έτερο ήμισυ να δοκιμάσουμε τα λουτρά...
Κανένα θέμα με ταυτότητα πήγαμε πριν 2 εβδομάδες με χειρόγραφη ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ...Λουτρά ακόμα και αν χρειαστεί να την δεσεις με χειροπέδες για να δεχθεί :) ..Δεν τρελαίνομαι με τοποθεσία ξενοδοχείου αλλά είναι μικρές οι αποστάσεις, αν και με το κρύο τα 100 μέτρα μπορούν να σου φανούν χιλιόμετρο.
 
  • Like
Reactions: p@n

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Αχαχαχα! Εγώ είμαι η Παναγιώτα, και όντως θα τΟν δέσω για να πάμε γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το μετανιώσει και θα γκρινιάζει που δεν τον πίεσα!

Όσον αφορά το κρύο, γι αυτό μελετάω το ντύσιμο από τώρα γιατί θα είμαστε έξω μέχρι λιποθυμίας ανεξαρτήτως αποστάσεων!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αχαχαχα! Εγώ είμαι η Παναγιώτα, και όντως θα τΟν δέσω για να πάμε γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το μετανιώσει και θα γκρινιάζει που δεν τον πίεσα!

Όσον αφορά το κρύο, γι αυτό μελετάω το ντύσιμο από τώρα γιατί θα είμαστε έξω μέχρι λιποθυμίας ανεξαρτήτως αποστάσεων!
Χαχα Παναγιώτα δεν πρόσεξα φύλλο με τόσα μηνύματα έχασα την μπάλα
 
  • Like
Reactions: p@n
Μηνύματα
35
Likes
16
Καλημέρα σας,
Σας στέλνω σχετικά με ένα ταξίδι που θα κάνω τώρα 3/2 με 6/2 βουδαπέστη με την κοπέλα μου.Θα φτάσω 14:20 βουδαπέστη και μετά σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα και γενικά θα βγάλω κάρτα απεριορίστων με 15 ευρώ εβδομαδιαία και θα πάω στο κέντρο με το Ε200 και το Μ3 μετρό για να πάω στο στούντιο που έκλεισα.Μετά σκέφτομαι να πάω φάω κάτι και μετά στα λουτρά σετσένι και να κλείσω εισιτήριο με καμπίνα.Δευτέρα σκέφτομαι να γυρίσω την βούδα να δω διάφορα αξιοθέατα κάστρο,κλειστή αγορά κλπ και να πάωβόλτα βαρκάδα μετά τις 6 το απογεύμα και μετά την βαρκάδα για φαγητό αφού όμως έχω κάτσει στο δωμάτιο για χαλάρωση από τις 5 μέχρι τις 6 μισή περίπου.Την τρίτη και τελευταία μέρα σκέφτομαι να γυρίσω την περιοχή της πέστης κοινοβούλιο ,ηρώων κλπ και άμα μείνει χρόνος το απόγευμα πετάγομαι και μια απέναντι στην βούδα να δω φωτισμένη την πέστη από ψιλά και σχετικές φωτογραφίες κλπ.
Θέλω να σε ρωτήσω τα εξής:
1ον)Θα ήθελα να ρωτήσω για πρωινό με αυγά κλπ θέλω που προτείνεις;είτε από πέστη είτε από βούδα;
2ον)Για φαγητό 2 επιλογές πες μου για να φάω καθαρά ουγγκρικά σούπα γκουλας κλπ τοπικά παραδοσιακά φαγητά και 2 επιλογές να φάω κάπου πιο προσεγμένα και σε άποψη χώρου να χορτάσει και το μάτι αλλά και το στομάχι έστω από ποιότητα και όχι από γκουρμεδιές ποσότητα :p
3ον)Για wine bar ωραίο προσεγμένο σε ύφος δυο επιλογές
4ον)Πως το κόβετε το πρόγραμμα μου;Αξίζει για του χρόνους που θέλω;Βλέπετε αξιόλογα πράγματα και φεύγεις κατά το μέγιστο ικανοποιημένος και με κατα το δυνατόν γεμάτη άποψη...;Έχετε κάτι να μου προτείνεις σε σχέση με αυτό;
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1. Στο στυλ πρωινού τύπου brunch που θέλεις μας άρεσε πολύ το Kuglof σε μια στοά δίπλα στη Vaci utca στο ύψος της γέφυρας της Ελισάβετ.
2.Hungarikum Bizstro δίχως αμφιβολία. Ποιοτικό, προσεγμένο, παραδοσιακό, όχι γκουρμέ.
4. Την πρώτη μέρα θα τη γέμιζα πιο πολύ, μετά τα λουτρά βόλτα σε μεριά Πέστης (vorosmarty ter, vaci utca, εβραική συνοικία, Szimpla Kert για ποτό).
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σας,
Σας στέλνω σχετικά με ένα ταξίδι που θα κάνω τώρα 3/2 με 6/2 βουδαπέστη με την κοπέλα μου.Θα φτάσω 14:20 βουδαπέστη και μετά σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα και γενικά θα βγάλω κάρτα απεριορίστων με 15 ευρώ εβδομαδιαία και θα πάω στο κέντρο με το Ε200 και το Μ3 μετρό για να πάω στο στούντιο που έκλεισα.Μετά σκέφτομαι να πάω φάω κάτι και μετά στα λουτρά σετσένι και να κλείσω εισιτήριο με καμπίνα.Δευτέρα σκέφτομαι να γυρίσω την βούδα να δω διάφορα αξιοθέατα κάστρο,κλειστή αγορά κλπ και να πάωβόλτα βαρκάδα μετά τις 6 το απογεύμα και μετά την βαρκάδα για φαγητό αφού όμως έχω κάτσει στο δωμάτιο για χαλάρωση από τις 5 μέχρι τις 6 μισή περίπου.Την τρίτη και τελευταία μέρα σκέφτομαι να γυρίσω την περιοχή της πέστης κοινοβούλιο ,ηρώων κλπ και άμα μείνει χρόνος το απόγευμα πετάγομαι και μια απέναντι στην βούδα να δω φωτισμένη την πέστη από ψιλά και σχετικές φωτογραφίες κλπ.
Θέλω να σε ρωτήσω τα εξής:
1ον)Θα ήθελα να ρωτήσω για πρωινό με αυγά κλπ θέλω που προτείνεις;είτε από πέστη είτε από βούδα;
2ον)Για φαγητό 2 επιλογές πες μου για να φάω καθαρά ουγγκρικά σούπα γκουλας κλπ τοπικά παραδοσιακά φαγητά και 2 επιλογές να φάω κάπου πιο προσεγμένα και σε άποψη χώρου να χορτάσει και το μάτι αλλά και το στομάχι έστω από ποιότητα και όχι από γκουρμεδιές ποσότητα :p
3ον)Για wine bar ωραίο προσεγμένο σε ύφος δυο επιλογές
4ον)Πως το κόβετε το πρόγραμμα μου;Αξίζει για του χρόνους που θέλω;Βλέπετε αξιόλογα πράγματα και φεύγεις κατά το μέγιστο ικανοποιημένος και με κατα το δυνατόν γεμάτη άποψη...;Έχετε κάτι να μου προτείνεις σε σχέση με αυτό;
*Πρώτη μέρα με το που φτάσεις να πας να φας κανονικά και να πας στα λουτρά δεν στο προτείνω εκτός αν εννοείς να πάρεις κάτι στο χέρι απλά για να σου κόψει την πείνα.
*Αφού θα πας Σεζέζνι λίγες ώρες αφότου φτάσεις καλό θα είναι να γεμίσεις την μέρα και να δεις και την πλατεία των ηρώων που είναι δίπλα και το κάστρο απέναντι και εννοείται και το παγοδρόμιο εφόσον είναι ακόμα.Μετά μια επιλογή θα μπορούσε να είναι καφέ στο New York.
*H κλειστή αγορά δεν είναι από την πλευρά της Βούδας οπότε δεν βολεύει για να πας μαζί με κάστρο και εκκλησία ματίας εκτός αν τα χωρίσεις σε δύο κομμάτια και πας το πρωί στα πρώτα και μετά πας μεσημέρι προς απόγευμα κλειστή αγορά και σιταντέλα.
*Τρίτη μέρα κοινοβούλιο, Άγιο Στέφανο ίσως και συναγωγή ή νησί μαργαρίτας.Ωραία ιδέα και του να δεις φωτισμένη την πόλη από κάποιο σημείο...Η συνέχεια για τις ερωτήσεις που έγραψες αργότερα :)
*Μην το ξεχάσω δεν παίρνεις καμπίνα στα Σεζέζνι αλλάζεις σε κοινόχρηστες και κλειδώνεις τα πράγματα σου σε ντουλάπι. Δες την πρόσφατη ιστορία μου εδώ αν και δεν την έχω τελειώσει ακόμα https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2019-επιστροφή-στον-τόπο-του-εγκλήματος.60627/
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.242
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom