Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά καλσπέρα και από εμένα.Κατ'αρχήν Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές να έχουμε.Μετά από διάβασμα και των 92 σελίδων,μπόρω να πώ ότι ΄έχω κατατοπιστεί αρκετά ως πρός το ταξίδι μας στην Βουδαπέστη.Χάρη πρωτίστως στον vagar78,αλλά και στους υπόλοιπους με τις αφηγήσεις τους πιστέυω έχω βγάλει μία άκρη.Έκλεισα με Ryanair για Βουδαπέστη με 150 ευρώ γι 3 'ατομα,στις 28/3 καί επιστροφή 3/3.Έχουμε 3 μέρες γεμάτες αφού φθάνουμε 08.00 το πρωί.Οι μόνες σίγουρες κρατήσεις είναι για φαί στις 01/ο3 στις 13.00 στο Hungarim Biztro καί στις 2/3 στις 17.30 Trofea( margit korut 2),οπότε το πρόγραμμα θα πάει βάση αυτών των κρατήσεων.Το μέρος που θα μείνουμε ειναι το Vaci Midtown Apartments (vaci utca 42).Σαν πρόγραμμα κάθησα και έβγαλα αυτό.Δέκτή κάθε παρέμβαση. 1η ΜΕΡΑ Άγιος Στέφανος,Κοινοβούλιο,Μνημείο παπουτσιών,Συναγωγή Εβραίων. 2η μερα Γέφυρα Αλυσίδων,Σινταρέλλα,Κλειστή Άγορα. 3η μέρα Προμαχώνας Ψαράδων,Πλατέια Ηρώων,Κάστρο Βούδας,Εκκλησία Ματίας. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. ΥΓ. Επίτηδες δεν έβαλα καθόλου λουτρά γιατι δεν τρελλαινόμαστε ιδιέταιρα.....
Αν και νωρίς ακόμα καλά κάνεις κ προετοιμαζεσαι ....Τσέκαρε μόνο ότι η κλειστή αγορά θα είναι ανοιχτή την μέρα που την εχείς βάλει στο προγραμμα γτ δεν κατάλαβα ακριβώς τι μέρα θα πάτε. .Τα λουτρά πίστεψε με είναι εμπειρια ζωης εγώ πάω ξανά σε μερικές μέρες παλι κ ένας από τους λόγους είναι τα λουτρά....Μια χαρά και τα μαγαζιά που εκλεισες εννοειται ότι χρειαστείς ρωτάς ....Θα τα έχω φρεσκαρει κιόλας οπότε θα μπορώ να σας πω αν έχει αλλάξει κάτι. .
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η πλατεια ηρωων μονο νομιζω δεν παει με τα υπολοιπα την τριτη ημερα.Μηπως να το βαλεις τη 2η ημερα καλυτερα;
Μόνο αν βάλει Βούδα το πρωί κ πλατεία ηρώων και το καστρο απέναντι βραδάκι....Εμένα κ νησί Μαργαρίτας μου αρέσει πάντως που δεν το διάβασα..
 

Adrianomar

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Η πλατεια ηρωων μονο νομιζω δεν παει με τα υπολοιπα την τριτη ημερα.Μηπως να το βαλεις τη 2η ημερα καλυτερα;
Οκ,θα το αλλάξω.Ευχαριστώ πολυ.

Αν και νωρίς ακόμα καλά κάνεις κ προετοιμαζεσαι ....Τσέκαρε μόνο ότι η κλειστή αγορά θα είναι ανοιχτή την μέρα που την εχείς βάλει στο προγραμμα γτ δεν κατάλαβα ακριβώς τι μέρα θα πάτε. .Τα λουτρά πίστεψε με είναι εμπειρια ζωης εγώ πάω ξανά σε μερικές μέρες παλι κ ένας από τους λόγους είναι τα λουτρά....Μια χαρά και τα μαγαζιά που εκλεισες εννοειται ότι χρειαστείς ρωτάς ....Θα τα έχω φρεσκαρει κιόλας οπότε θα μπορώ να σας πω αν έχει αλλάξει κάτι. .
Πέμπτη με Κυριακή θα πάμε.Σάββατο θα παμε Κλείστη Αγορά.Είναι σίγουρα νωρίς ,απλα δεν μου αρέσει να έχω εκρεμμότητες.Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μόνο αν βάλει Βούδα το πρωί κ πλατεία ηρώων και το καστρο απέναντι βραδάκι....Εμένα κ νησί Μαργαρίτας μου αρέσει πάντως που δεν το διάβασα..
Σωστό θα βάλω και το νησί της Μαργαρίτας,μου διέφυγε.
 
Last edited by a moderator:

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
TEXAS
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια...
Φτανει και ο δικος μου ο καιρος γ το ταξιδι 13/01 - 16/01
σας παραθετω το πλανο μου να μου πειτε αν χανω ή μπερδευω κατι...μετα απο τοσο διαβασμα και
μελετη νομιζω καπου το μπερδεψα...για πειτε μου λοιπον.
Μερα 1
-Εβραικη Συναγωγη
-Οπερα
-Αγ. Στεφανος
-Κοινοβουλιο


Μερα 2
-Γεφυρα αλυσιδων
-Εκκλησι Ματιας
-Πλατεια των Ψαραδων
-Gellert Hill
-Budas Castle
Hungarikum Bistzro

Μερα 3

-Πλατεια Ηρωων
-καστρο Vajdahunyal
-Szechenyi Baths
-Central market
-local korner pizzeria

Ευχαριστω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια...
Φτανει και ο δικος μου ο καιρος γ το ταξιδι 13/01 - 16/01
σας παραθετω το πλανο μου να μου πειτε αν χανω ή μπερδευω κατι...μετα απο τοσο διαβασμα και
μελετη νομιζω καπου το μπερδεψα...για πειτε μου λοιπον.
Μερα 1
-Εβραικη Συναγωγη
-Οπερα
-Αγ. Στεφανος
-Κοινοβουλιο


Μερα 2
-Γεφυρα αλυσιδων
-Εκκλησι Ματιας
-Πλατεια των Ψαραδων
-Gellert Hill
-Budas Castle
Hungarikum Bistzro

Μερα 3

-Πλατεια Ηρωων
-καστρο Vajdahunyal
-Szechenyi Baths
-Central market
-local korner pizzeria

Ευχαριστω
Μια χαρά τελευταία μέρα μόνο πηγαίντε πρώτα στην κλειστή αγορά και μετά στα υπόλοιπα που γράφεις...
 

travelboy2015

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
Γεια σας και απο εμένα!

Επισκέφθηκα και εγω με παρέα την πανέμορφη Βουδαπέστη τέλος Νοεμβρίου για 5 μέρες.

Να ξεκινήσω λέγοντας οτι ο συγκεκριμένος οδηγός με βοήθησε πάρα πολύ και ευχαριστώ!

Αρχικά να αναφέρω ότι έμενα στο κέντρο κοντά στην ρόδα (Πέστη).
Το ξενοδοχείο παρότι ήταν 4 αστέρων δεν ηταν κατι το ιδιαίτερο και ειχε ενα αξιοπρεπές πρωινό.
Το μετρό και τα λεωφορεία ήταν όλα κοντά σε απόσταση 5-10 λεπτών με τα πόδια.

Το μεγάλο θέμα ηταν το κρύο..Μιλάμε για το πρωί απο 1 εως -3 βαθμούς και το βράδυ έφτανε μέχρι και τους -4 με πολύ υγρασία όλη την μέρα.
Ωστόσο αυτό δεν μας εμπόδισε τόσο στο να περπατήσουμε και να δούμε την στολισμένη πόλη που ηταν πραγματικά φοβερή αλλά και να δοκιμάζουμε τοπικά εδέσματα όπου είχε σόμπες! Δεν υπήρχε κτήριο αστόλιστο και γενικά το ειχαν προσέξει πολύ το γιορτινό πνεύμα με πολύ όμορφο και λαμπερό στολισμό.

Επειδή όπως καταλαβαίνετε με τόσο κρύο δεν μπορούσαμε να διανύσουμε και πολλα χιλιόμετρα χωρίς να μπούμε κάπου να πιούμε κάτι, βγάλαμε και εισιτήρια για το Hop On Hop Off. Είναι 3-4 εταιρίες που έχουν τα κόκκινα τουριστικά λεωφορεία που σε κάνουν tour στην πόλη με ξενάγηση οπότε έχετε το νου σας ότι δεν είναι όλα τα Hop On-off για το εισιτήριο σας.

Εμείς δεν είχαμε σκοπό να πάρουμε αλλα με τόσο κρύο το βρήκαμε καλή ιδέα να κάνουμε Tour καθώς και να το χρησιμοποιήσουμε για μας πάει απέναντι στην Βούδα.

Απο αξιοθέατα πήγαμε Buda Castle, Λόφος των ψαράδων, Κοινοβούλιο (δεν μπήκαμε), Βασιλική Αγίου Στεφάνου,Πλατεία Ηρώων.Πήγαμε και στην αγορά τους (Δευτέρα) που ειναι μια κλειστή αγορά όμως δεν ανοίγει τις Κυριακές. Εκεί μέσα θα βρείτε τουριστικά προϊόντα (τοπικά) και άλλα διάφορα.

Επίσης επισκεφθήκαμε και 2 φορές τα λουτρά Σέτσενι ( szechenyi) τα οποία ήταν φανταστικά!
Η εξωτερική πισίνα αξίζει τόσο πολύ που για αυτό το λόγο αποφασίσαμε να πάμε στα ίδια λουτρά 2 μέρες.

Απο φαγητό την πρώτη μέρα το βράδυ φάγαμε στο Fatal όπου όλοι μας φύγαμε σκασμένοι!
Η σούπα τους φοβερή πήρα την κοτόσουπα και ενα σνίτσελ και έπαθα πλάκα! Το σνίτσελ μέγεθος μεγάλης πίτσας όπως αναγράφει και ο οδηγός!

Πήγαμε και απο επιλογή μας στο SPOON restaurant. Ειναι ενα πλωτό εστιατόριο αρκετά καλό με gourmet γεύσεις και φοβερή θέα διότι είναι μέσα στο Δούναβη.
Επισκεφθήκαμε και το New York Cafe. Μην πάτε Κυριακή χωρίς κράτηση. Θα περιμένετε τουλάχιστον 1-1.30 ώρα. Να κάνετε κράτηση μόνο έτσι. Αξίζει να το δείτε αυτό το φοβερό μέρος.

Κάναμε επίσκεψη και στην περιοχή των Ruin Bars (Szimpla Kert). Κάτσαμε σε Wine bar.
Προσωπικά δεν ειναι του γούστου μου αυτό το στύλ αλλα αξίζει να τα επισκεφτείτε έτσι για να δείτε κάτι διαφορετικό.

Επίσης να αναφέρω οτι και το Μετρό τους μας φάνηκε πολύ βολικό μιας και το χρησιμοποιήσαμε 3-4 φορές γιατι με τόσο κρύο δεν γινόταν να διανύσεις πολλά χλμ με τα πόδια. Προσεξτε μόνο να έχετε φιορίνια μαζί σας γιατί δεν παίρνουν Euro ούτε μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Τέλος να πω οτι ενδείκνυται για περπάτημα η πόλη. Εχει μεγάλα καθαρά πεζοδρόμια και πολύ καλή σηματοδότηση.

Μπορώ να πω οτι θα ξανά πήγαινα στην φωτεινή Βουδαπέστη.
Είναι από τις πόλεις που λάτρεψα!
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@travelboy2015 πολύ ωραία η περιγραφή σου τώρα βρίσκομαι Λονδίνο και θα επιστρεψω Αθήνα μέσω Βουδαπέστης.Από τώρα ονειρεύομαι τα λουτρά θέλω να σου πω.Μετά από τόσο περπάτημα θα πάμε χωρίς δεύτερη σκέψη να χαλαρωσουμε στα σεζεζνι..
 

travelboy2015

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
@travelboy2015 πολύ ωραία η περιγραφή σου τώρα βρίσκομαι Λονδίνο και θα επιστρεψω Αθήνα μέσω Βουδαπέστης.Από τώρα ονειρεύομαι τα λουτρά θέλω να σου πω.Μετά από τόσο περπάτημα θα πάμε χωρίς δεύτερη σκέψη να χαλαρωσουμε στα σεζεζνι..
Σε ευχαριστώ.
Ευχαριστώ και εγώ όμως για τον τόσο αναλυτικό οδηγό που έχεις φτιάξει.

Καλή Χρονιά με πολλά ταξίδια εύχομαι!
 

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
TEXAS
Καλημερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια! @vagar78 γυρισες απο Βουδαπεστη? Ειδα φωτο απο Λουτρα!
Φευγω την Κυριακη.. για πες τι καιρο εχει? εχεις να προτεινεις κατι καινουριο? για cafe ή για φαγητο ??
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια! @vagar78 γυρισες απο Βουδαπεστη? Ειδα φωτο απο Λουτρα!
Φευγω την Κυριακη.. για πες τι καιρο εχει? εχεις να προτεινεις κατι καινουριο? για cafe ή για φαγητο ??
Γύρισα ναι και η αλήθεια είναι ότι παρατήρησα κάποιες αλλαγές.Θα γράψω σίγουρα κάποια ιστορία και θα ενημερώσω και τον οδηγό αλλά αποκλείεται μέχρι την Κυριακή που φεύγεις...Ο καιρός ήταν πολύ κρύος έβγαζες γάντι για να τραβήξεις φώτο και πάγωνες και σκέψου είχε 0 και -1 .... Πήγα στο καφέ zoo ήταν όντως κάτι πρωτότυπο αλλά δεν είχε θέσεις, δουλεύουν μόνο με κράτηση..Είναι το κλασικό που σου φέρνουν ζωάκια στο τραπέζι σου όσο πίνεις τον καφέ σου..Από εστιατόρια μου πρότεινε μια φίλη από Ουγγαρία το :
VakVarju Restaurant
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...arju_Restaurant-Budapest_Central_Hungary.html
Μπορώ να πω ότι μου άρεσε είχε τρομερό περιβάλλον, ένα πιανίστα να παίζει, νορμάλ τιμές και το φαγητό ήταν καλό..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.078
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom