Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο χουγκαριμ μπιστρο είχε πινακίδα overbooked είδα, γίνεται χαμός δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα.Συνάλλαγμα έκανα λίγα λεφτά στο ανταλλακτήριο που γράφω και στον οδηγό αλλά πιο πολύ πλήρωνα με πιστωτική κάρτα. Πριν πάω είχα φροντίσει να πάρω στην τράπεζα μου να ρωτήσω τι χρεώνουν για κάθε αγορά με πιστωτική και χρεωστική για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως...Ότι άλλο σκεφτείς που θέλεις να ρωτήσεις χαρά μου να βοηθήσω..
 

marios231

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλήμερα και καλή χρονιά σε όλους.Καινουργιος στη παρέα .Ετοιμάζουμε και εμείς τι δικιά μας εκδρομη.Φευγουμε 4 άτομα ,δύο ζευγάρια στης 13 με 16 Ιανουαρίου για Βουδαπέστη.εχουμε κλείσει ένα διαμέρισμα μέσω airbnb.Διαβασα οσο περισσότερα μπορούσα για να δούμε πως θα βγάλουμε ένα πρόγραμμα.Εστειλα να κάνω κράτηση και για φαγητό στο hungarikum bistro που διάβασα πολύ καλά σχόλια.Αν κάποιος γνωρίζει που έχει πάει πρόσφατα να μας πει καιρικές συνθήκες για να προετοιμαστούμε κατάλληλα.ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλήμερα και καλή χρονιά σε όλους.Καινουργιος στη παρέα .Ετοιμάζουμε και εμείς τι δικιά μας εκδρομη.Φευγουμε 4 άτομα ,δύο ζευγάρια στης 13 με 16 Ιανουαρίου για Βουδαπέστη.εχουμε κλείσει ένα διαμέρισμα μέσω airbnb.Διαβασα οσο περισσότερα μπορούσα για να δούμε πως θα βγάλουμε ένα πρόγραμμα.Εστειλα να κάνω κράτηση και για φαγητό στο hungarikum bistro που διάβασα πολύ καλά σχόλια.Αν κάποιος γνωρίζει που έχει πάει πρόσφατα να μας πει καιρικές συνθήκες για να προετοιμαστούμε κατάλληλα.ευχαριστω εκ των προτέρων.
Εγώ γύρισα Παρασκευή βράδυ από Βουδαπέστη, η θερμοκρασία ήταν λίγο κάτω από 0 και όπως καταλαβαίνεις είχε πολύ κρύο. .Σκέψου εμείς πήγαμε εκεί ερχόμενοι από Λονδίνο που είχε 7-8 βαθμούς. Με το που βγήκαμε έξω από το αεροπλάνο καταλάβαμε αμέσως ότι θα είναι χειρότερα τα πράγματα από Αγγλία....Από εκεί και πέρα σκούφος,γάντια και κασκόλ θεωρούνται απαραίτητα...Καλό είναι αν έχεις τη δυνατότητα να έχεις μαζί γάντια που να μπορείς να χειριστείς το κινητό χωρίς να τα βγάζεις για να τραβάς φωτογραφίες αν δεν έχεις κάποια φωτογραφική...
 
Last edited:

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
TEXAS
Καλήμερα και καλή χρονιά σε όλους.Καινουργιος στη παρέα .Ετοιμάζουμε και εμείς τι δικιά μας εκδρομη.Φευγουμε 4 άτομα ,δύο ζευγάρια στης 13 με 16 Ιανουαρίου για Βουδαπέστη.εχουμε κλείσει ένα διαμέρισμα μέσω airbnb.Διαβασα οσο περισσότερα μπορούσα για να δούμε πως θα βγάλουμε ένα πρόγραμμα.Εστειλα να κάνω κράτηση και για φαγητό στο hungarikum bistro που διάβασα πολύ καλά σχόλια.Αν κάποιος γνωρίζει που έχει πάει πρόσφατα να μας πει καιρικές συνθήκες για να προετοιμαστούμε κατάλληλα.ευχαριστω εκ των προτέρων.
Καλημερα κ καλη χρονια , και εγω με τον αντρα μου φευγω απο Θεσ/νικη 13-16/01 ...και εγω εκλεισα για Δευτερα HUNGARIKUM μου φαινεται μαζι θα ειμαστε..(απο Αλεξανδρουπολη ειμαστε)
 

marios231

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Κάπου διάβασα ότι το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης είναι κλειστό από ισχυρή χιονόπτωση.Ξερει κάποιος αν ισχύει.Πιστευω μέχρι την Κυριακή να έχει φτιάξει κάπως ο καιρός αν και από της πρόγνωσεις που διαβαζω έτσι θα πάει όλη την εβδομαδα.Ναι στης 20.00 κλείσαμε και εμείς .κοίτα σύμπτωση.χαχαχα
 

dimikonti

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
TEXAS
Κάπου διάβασα ότι το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης είναι κλειστό από ισχυρή χιονόπτωση.Ξερει κάποιος αν ισχύει.Πιστευω μέχρι την Κυριακή να έχει φτιάξει κάπως ο καιρός αν και από της πρόγνωσεις που διαβαζω έτσι θα πάει όλη την εβδομαδα.Ναι στης 20.00 κλείσαμε και εμείς .κοίτα σύμπτωση.χαχαχα
Μη μου λες τετοια...εγω ειδα για τον καιρο οτι θα εχει 0 βαθμους και Δευτερα λιγο χιονοβροχο αλλα για χιονι κ παγετους δεν ειδα,,θα ψαξω τωρα μηπως βρω πληροφοριες...
Συμπτωση ναι.. θα τα πουμε εκει ( ελπιζω)
 

Λενια_Α

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Καλημέρα! Μακράν ο καλύτερος οδηγός που έχω διαβάσει! Ετοιμαζόμαστε κ εμείς για 5ημερο ταξίδι με τον άντρα μου αφου τον έπεισα γιατί μου χρωστούσε ταξίδι του μέλιτος!! Φεύγουμε από Αθήνα 6/2. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
Για αρχή διάβασα κάποια σχόλια για το πόσο ανοργάνωτο είναι το αεροδρόμιο τους κ έχω φοβηθεί.. θα μπορέσουμε να φύγουμε από κει κ να πάμε στο κέντρο η θα χαθούμε;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα! Μακράν ο καλύτερος οδηγός που έχω διαβάσει! Ετοιμαζόμαστε κ εμείς για 5ημερο ταξίδι με τον άντρα μου αφου τον έπεισα γιατί μου χρωστούσε ταξίδι του μέλιτος!! Φεύγουμε από Αθήνα 6/2. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
Για αρχή διάβασα κάποια σχόλια για το πόσο ανοργάνωτο είναι το αεροδρόμιο τους κ έχω φοβηθεί.. θα μπορέσουμε να φύγουμε από κει κ να πάμε στο κέντρο η θα χαθούμε;
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι.Για την ακρίβεια και να θες δεν γίνεται να χαθείς..Πρώτα από όλα είναι σχετικά κοντά στην πόλη σε σχέση με άλλες χώρες και δεύτερον αν διάβασες τον οδηγό είναι πάρα πολύ εύκολο να πας στο κέντρο χωρίς καν να έχεις φιορίνια μαζί σου.Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι με το που βγεις από την αίθουσα αφίξεων να πας αριστερά και πίσω ακριβώς από τις πληροφορίες του αεροδρομίου είναι το γκισέ με τα εισιτήρια.
IMG_20190103_101556.jpg
IMG_20190103_101209.jpg

Πας βγάζεις εισιτήρια πληρώνοντας με την κάρτα σου και απέξω ακριβώς από το αεροδρόμιο είναι τόσο το Ε100 όσο και το Ε200 για να σε πάει στο κέντρο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom