Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καλημέρα παιδιά
Ποιο σάιτ για πρόβλεψη καιρού εμπιστεύεστε?
To free meteo εμφανίζει θερμοκρασίες έως 36 βαθμούς (θα λιώσουμε) ενώ το acu weather και ένα άλλο μέγιστη 32!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα παιδιά
Ποιο σάιτ για πρόβλεψη καιρού εμπιστεύεστε?
To free meteo εμφανίζει θερμοκρασίες έως 36 βαθμούς (θα λιώσουμε) ενώ το acu weather και ένα άλλο μέγιστη 32!
Εγω μπαίνω στο http://www.bbc.com/weather/3054643 και πέφτει μέσα σε ότι έχω δει.Από εκεί και πέρα το 32 με το 36 νομίζω δεν έχει μεγάλη διαφορά ...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Νομίζω ότι 4 μέρες στην Βουδαπέστη είναι αρκετές για να δεις τα σημαντικά αξιοθέατα και να πας και σε κανένα μουσείο. Εξαρτάται βέβαια από την εποχή που θα πας και τον καιρό που θα κάνει. Η πόλη είναι μικρή αλλά όχι τόσο όσο η Πράγα.
Εφόσον έχεις κλείσει ήδη το διαμέρισμα για 7 μέρες, θεωρώ ότι μια καλή επιλογή είναι η Μπρατισλάβα για μονοήμερη και όχι η Βιέννη που σίγουρα θέλει περισσότερες μέρες.
Δυστυχώς, δεν έχω πάει στα παραδουναβια χωριά και δεν έχω άποψη για αυτά.
Συμφωνώ κ επαυξάνω....
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα φυγουμε 27 σεπτεμβρη! Υποθετω πως θα εχει λιγο κρυο αλλα θα ειναι μια χαρα! Ειδαμε και για μπρατισλαβα αλλα να σ πω την αληθεια δν μου πολυ-άρεσε.. Ασε που αν ειναι να κανουμε τοσα χιλιομετρα προτιμω να παμε μεχρι τη βιεννη να μεινουμε κιολας μην ημαστε ολη τ μερα στους δρόμους. Σιγουρα σε 2 μερες δν θα την δω ολη αλλα μια μικρη γευση θα την παρουμε!
Την αδικεις την Μπρατισλάβα θα σου αρέσει για μονοημερη....
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Dina Z εχουμε ηδη κλεισει λεοφωρειο καθως ηταν πιο οικονομικα και ηταν μονο γυρο στα 5 λεπτα γρηγοροτερο το τρενο. Το ονομα του ηταν flix bus και το εκλεισα απο το go euro.Η αποσταση απ οτι εγραφε και στην ιστοσελίδα ειναι γύρω στις 3μιση με 4 ωρες! Θα φτασουμε νωρίς το μεσημερι και θα φύγουμε με το τελευταιο δρομολογιο την αλλη μερα στις 9. Τα εισιτήρια κοστισαν 28 ευρω ανα ατομο πηγαινε ελα. Vegar 78 ναι θα ειναι 4 μερες φουλ και 5 νυχτες στην βουδαπεστη! Το ξερω πως δν θα προλαβουμε να δούμε ολη την βιενη αλλα αν μας αρεσει θα ξαναπαμε και τοτε σιγουρα θα παμε και μπρατισλαβα!
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Dina Z εχουμε ηδη κλεισει λεοφωρειο καθως ηταν πιο οικονομικα και ηταν μονο γυρο στα 5 λεπτα γρηγοροτερο το τρενο. Το ονομα του ηταν flix bus και το εκλεισα απο το go euro.Η αποσταση απ οτι εγραφε και στην ιστοσελίδα ειναι γύρω στις 3μιση με 4 ωρες! Θα φτασουμε νωρίς το μεσημερι και θα φύγουμε με το τελευταιο δρομολογιο την αλλη μερα στις 9. Τα εισιτήρια κοστισαν 28 ευρω ανα ατομο πηγαινε ελα. Vegar 78 ναι θα ειναι 4 μερες φουλ και 5 νυχτες στην βουδαπεστη! Το ξερω πως δν θα προλαβουμε να δούμε ολη την βιενη αλλα αν μας αρεσει θα ξαναπαμε και τοτε σιγουρα θα παμε και μπρατισλαβα!
Είναι σαν να πας Θεσσαλονίκη 4 ώρες δρόμο να φτάνεις μεσημέρι κ να φεύγεις την άλλη μέρα βράδυ άλλες 4 ώρες για πίσω χμμμ ταλαιπωρία μου ακούγεται αλλά τώρα το εκλεισες ελπίζω να περάσετε όμορφα...Εγώ θα το έκανα με αμάξι για να δω κ αλλά μέρη αν το αποφασιζα αν κ από εκει μόνο Πράγα δεν έχω παει
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Σιγουρα θα ειναι ταλαιπωρια αλλα αξιζει το κοπο απ οτι εχω διαβασει!! Το σκεφτηκαμε και για αμάξι αλλα με αγχωνει το θεμα λιγο! Ασε που απ οτι διαβασα ειναι τινγκα στα διοδια οι δρομοι οπουτε δν ξερω κ αν αξιζει.. Οσο για την πραγα στο ευχομαι να πας αν και να σου πω την αλήθεια εγω ψιλοαπογοητευτηκα οταν πηγα! Δν ειναι αυτο το ουαου που παρουσιαζουν ολοι γνωμη μου παντα!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αν δεν σου άρεσε η Πράγα δύσκολα θα σου αρέσει η Βουδαπέστη (προσωπική άποψη πάντα). Σαν πόλη είναι λιγότερο όμορφη από την Πράγα. Για μένα από τις τρείς πόλεις σαν σειρά θα έβαζα Πράγα, Βιέννη, Βουδαπέστη (ως προς την αρχιτεκτονική και την ομορφιά της πόλης) και Βιέννη, Πράγα, Βουδαπέστη (ως προς τα μουσεία και το τι έχεις να δεις).
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αν δεν σου άρεσε η Πράγα δύσκολα θα σου αρέσει η Βουδαπέστη (προσωπική άποψη πάντα). Σαν πόλη είναι λιγότερο όμορφη από την Πράγα. Για μένα από τις τρείς πόλεις σαν σειρά θα έβαζα Πράγα, Βιέννη, Βουδαπέστη (ως προς την αρχιτεκτονική και την ομορφιά της πόλης) και Βιέννη, Πράγα, Βουδαπέστη (ως προς τα μουσεία και το τι έχεις να δεις).
Οσο για την πραγα στο ευχομαι να πας αν και να σου πω την αλήθεια εγω ψιλοαπογοητευτηκα οταν πηγα! Δν ειναι αυτο το ουαου που παρουσιαζουν ολοι γνωμη μου παντα!
Νομίζω πως πέρα από την αρχιτεκτονική και τα μουσεία το αν θα μας απογοητεύσει ή μαγέψει ένας τόπος, κατ' αρχήν εξαρτάται από τις προσδοκίες μας, τις ανάγκες μας αλλά και από τη συγκυρία.

Προσωπικά μαγεύτηκα από την χιονισμένη Πράγα, ενθουσιάστηκα τρελά από το βροχερό Λονδίνο και με άφησε αδιάφορη το Παρίσι. Θα μου πείτε πως όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Μπααααα!
Απλώς όταν πήγα στη Πράγα διένυα μια πολύ καλή περίοδο της ζωής μου, το Λονδίνο ήταν παιδικό όνειρο και απωθημένο και στο Παρίσι ήμουν αγχωμένη και είχα ένταση(!)

Επιλέγω τους προορισμούς μου με κριτήρια αντικειμενικά, υποκειμενικά και οικονομικά.
Αλλά ξέρω πως πάντα υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας: Η Στιγμή Μου!:)
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Dina εχεις απολυτο δικιο.. Δν ειναι οτι δν μ αρεσε η πραγα απλως δν με αγγιξε σαν πολη.. Ημουν πολυ νευρικη θες , η παρεα , οι συγκυρίες! Προσωπικα δεν τρελαινομαι για μουσεια θελω οταν παω σε μια πολη να την περπατησω απο ακρη σ ακρη , να χωθώ σε κάθε στενο. Δυστυχώς στην πραγα δεν ταιριαξαμε καθολου με την φιλη μου που κουραζοταν ευκολα και δεν ηθελε να δουμε περα απο τα βασικά!
Και εγω μαγευτηκα απο το Λονδίνο!! Θα πηγαινα ξανα και ξανα αν μου το επετρεπαν τα οικονομικα μου οντας ακριβη πολη! Θυμαμαι ειχα παει με το σχολειο μου πρεπει να ειναι γυρω στα 9 με 10 χρονια! Θολες εικονες εχω στο μυαλο μου δν μπορω να το δω καθαρα! Αλλα ισως εχει να κανει ο ενθουσιασμος ισως οτι εβγαινα πρωτη φορα εξωτερικο ειναι το αγαπημένο μου ταξιδι μεχρι σημερα!
Ελπιζω να μου αρεσει εξίσου και το τωρινο πως και πως το περιμενω! Οπως και να εχει θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου☺
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Νομίζω πως πέρα από την αρχιτεκτονική και τα μουσεία το αν θα μας απογοητεύσει ή μαγέψει ένας τόπος, κατ' αρχήν εξαρτάται από τις προσδοκίες μας, τις ανάγκες μας αλλά και από τη συγκυρία.
Επιλέγω τους προορισμούς μου με κριτήρια αντικειμενικά, υποκειμενικά και οικονομικά.
Αλλά ξέρω πως πάντα υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας: Η Στιγμή Μου!:)
Ντίνα καλημέρα! Τα είπες όλα! "Η στιγμή μου"!
Πράγματι, οι προσδοκίες, η παρέα, η διάθεση, ο καιρός και οι συγκυρίες διαμορφώνουν τελικά την άποψη μας για μία πόλη και όχι τα αντικειμενικά δεδομένα της πόλης.
Εγώ 2 φορές στην Πράγα με διαφορετική παρέα δεν μπόρεσα να βρω το παραμυθένιο της στοιχείο, παρόλο που πέρασα όμορφα. Αντίθετα αγάπησα την ανοιξιάτικη και ηλιόλουστη Βουδαπέστη που την βρήκα πολύ καλύτερη από την Πράγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.568
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom