Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Οι τρείς μέρες στην Βουδαπέστη είναι οριακές. (θα σου αφήσει μία γλυκόπικρη γεύση)
Ίσως προλάβεις να δείς τα περισσότερα αλλά να ξές θα το μετανοιώσεις που δεν θα μείνεις παραπάνω καθώς η πόλη είναι απερίγραπτα πανέμορφη.
Αν θες ντε και καλά να πάς Βιέννη....Τουλάχιστον νοικιάστε ένα αμάξι να είστε άνετοι και η τιμή θα είναι η ίδια με το λεωφορείο (4 άτομα).
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Τραπεζι οπωσδήποτε να κλείσετε είναι περίεργη μέρα δεν παίζουν με αυτά...Ο καιρός λογικά τέτοια εποχή θα σας δυσκολέψει αλλά πίστεψε με δεν φτάνουν οι 3 μερες για να την δείτε και δεν θα δείτε κ Βιέννη σε μιάμιση μέρα οπότε θα αφήσετε 2 μέρη σε εκκρεμότητα για να πάτε ξανά....Αφού είστε 4 νοικιαστε αμάξι πηγαίντε μια Μπρατισλάβα και σένα από τα γύρω χωριά και θα δείτε κ επαρχία κ την επόμενη χρονιά Βιέννη και Σαλτσμπουρκ να πάτε να το ευχαριστηθειτε...Βέβαια αν είχατε μια εβδομάδα και τα μοιράζατε θα ήταν αλλιώς...Εσείς αποφασιζετε...
Εχουμε ακόμα 2 μήνες για το εάν θα πάμε βιέννη....τα σιγουρα είναι τα αεροπορικα που εχουμε κλεισει και 3 νυχτες στην βουδαπέστη..Για τα άλλα θα δούμε ..Θέλω να δω πως είναι τα Χριστούγεννα εκτός Ελλάδας και Αθήνας και σε ένα τέτοιο μέρος που απ ότι έχω δει είναι φανταστικά.Για τον καιρό δεν με απασχολή γιατί μ αρέσει αυτός ο καιρός....(Χριστούγεννα θα είναι :shock::shock::shock:) να αισθανθούμε λιγο κρυο...Κανένα εστιατόριο που να μου προτείνεις ξέρεις???Ευχαριστω και πάλι....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση....Θα φτάσουμε 10 το πρωί κυριακης και θα έχουμε γεμάτες 3 μερες στην βουδαπέστη.Την τέταρτη μέρα λέμε να κάνουμε την εκδρομή για βιεννη με το πρώτο bus. και να γυρίσουμε την επομένη το βράδυ...όλα αυτα είναι σκέψεις που κάνω..Ξέχασα να πώ πως θα είναι και άλλο ένα ζευγάρι μαζί μας οπότε θα γίνει ενας σωστός προγραμματισμος με τα αξιοθέατα....Τώρα ψάχνω σε ποιο εστιατόριο θα φάμε τα Χριστούγεννα (πρεπει να κλεισουμε τραπεζι)....Ευχαριστω και πάλι
Αν εχεις σκοπο να κανεις μια βολτα στη πολη και να δεις μερικα αξιοθεατα απ εξω μονο τοτε ναι προλαβαινεις να πας Βιεννη,αλλιως ουτε κατα διανοια!εχει παρα πολλα να δεις!εδω εγω που πηγα για 4 μερες και δε προλαβα τιποτα!εχε στα υποψην σου οτι ειναι ακριβη πολη κιολας(δε ξερω το budget σου)και θα ναι και περιοδος γιορτων πρεπει να τσεκαρεις ωραρια!α!και να σαι προετοιμασμενος για τσουχτερο κρυοο :p
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Αν εχεις σκοπο να κανεις μια βολτα στη πολη και να δεις μερικα αξιοθεατα απ εξω μονο τοτε ναι προλαβαινεις να πας Βιεννη,αλλιως ουτε κατα διανοια!εχει παρα πολλα να δεις!εδω εγω που πηγα για 4 μερες και δε προλαβα τιποτα!εχε στα υποψην σου οτι ειναι ακριβη πολη κιολας(δε ξερω το budget σου)και θα ναι και περιοδος γιορτων πρεπει να τσεκαρεις ωραρια!α!και να σαι προετοιμασμενος για τσουχτερο κρυοο :p
Σαν πρώτη σκέψη για την Βιεννη είναι αυτό που περιγράφης....δλδ να δω τα βασικα....Το budget μας τα χάλασε λίγο γιατι τα εκλεισα τα αεροπορικα αρχες του μηνα και πληρωσα 560$ :(:(...οποτε και θα περιοριστουμε σε 5 μερες μονο....μ αρεσουν όλες οι συμβουλες σας και όλα αυτα που μου γράφετε θα μπουν στο τραπέζι των συζητήσεων για την οργάνωση καλύτερου ταξιδιού... Σε ευχαριστώ και εσένα μαρία για την βοηθεια σου.:)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα και απο εμένα...Εγω έχω κλεισει για βουδαπεστη 24/12 για 3 νυχτες στο hotel arcadia.Λεμε με την γυναικα μου να παμε και 2 μερες (27/12 με 29/12 βιεννη με flixbus.....Τα tickets τα εκλεισες απο ποιο site???Ευχαριστω
Αχιλλέα γεια σου και από εμένα.
Θα συμφωνήσω και εγώ με τα υπόλοιπα παιδιά ότι οι τρεις μέρες είναι λίγες για τη Βουδαπέστη. Θα ήταν προτιμότερο να αφιερώσετε παραπάνω μέρες για να δείτε και να ζήσετε τον παλμό της πόλης, η οποία είμαι σίγουρη ότι θα σας καταπλήξει και δεν θα θέλετε να φύγετε.
Ετοιμαστείτε για πολυυυυυυύ κρύο και πάρτε μαζί σας ζεστά και άνετα ρούχα.
Να περάσετε υπέροχα!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αχιλλέα γεια σου και από εμένα.
Θα συμφωνήσω και εγώ με τα υπόλοιπα παιδιά ότι οι τρεις μέρες είναι λίγες για τη Βουδαπέστη. Θα ήταν προτιμότερο να αφιερώσετε παραπάνω μέρες για να δείτε και να ζήσετε τον παλμό της πόλης, η οποία είμαι σίγουρη ότι θα σας καταπλήξει και δεν θα θέλετε να φύγετε.
Ετοιμαστείτε για πολυυυυυυύ κρύο και πάρτε μαζί σας ζεστά και άνετα ρούχα.
Να περάσετε υπέροχα!!
Αν συναντήσουν το μισό κρύο από αυτό που βρήκες εσύ θα δακρυσουν χαχα
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εχουμε ακόμα 2 μήνες για το εάν θα πάμε βιέννη....τα σιγουρα είναι τα αεροπορικα που εχουμε κλεισει και 3 νυχτες στην βουδαπέστη..Για τα άλλα θα δούμε ..Θέλω να δω πως είναι τα Χριστούγεννα εκτός Ελλάδας και Αθήνας και σε ένα τέτοιο μέρος που απ ότι έχω δει είναι φανταστικά.Για τον καιρό δεν με απασχολή γιατί μ αρέσει αυτός ο καιρός....(Χριστούγεννα θα είναι :shock::shock::shock:) να αισθανθούμε λιγο κρυο...Κανένα εστιατόριο που να μου προτείνεις ξέρεις???Ευχαριστω και πάλι....
Ότι εστιατόρια γράφω στον οδηγό είναι ένα και ένα, το θέμα είναι να αποφασίσεις για την μέρα των Χριστουγεννων που θα πάτε...Αν θες χαλαρά κ ελαφριά μουσική Χουγκαριμ αν φυσικά έχει τραπέζια, αν θέλετε σώου κ περίεργα που δεν θα βρεις λανσελοτ ....
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αν συναντήσουν το μισό κρύο από αυτό που βρήκες εσύ θα δακρυσουν χαχα
Γι' αυτό τους προετοιμάζω, αλλά άλλο να το διαβάζεις σαν συμβουλή και άλλο να το νιώθεις σε κάθε εκατοστό του κορμιού σου.
Ήταν όμως μια φοβερή και πολύ δυνατή εμπειρία που δεν θα ξεχάσω ποτέ και μπορώ να πω, ότι τώρα που το συζητάμε την νοσταλγώ και πολύ ευχαρίστως θα ήθελα να την ξαναζήσω.
 

niksar

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, νέος στο forum!!Τον Δεκέμβριο θα πάω για μια βδομάδα Βουδαπέστη-μπρατισλαβα-βιενη γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να μετακοινηθω από την Βουδαπέστη στήν Μπρατισλάβα και από την Μπρατισλάβα στην Βιέννη και ποιο είναι το κόστος των εισιτηρίων;;
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Στην Βουδαπέστη προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό: Pest-Buda Bistro

Καλησπέρα, νέος στο forum!!Τον Δεκέμβριο θα πάω για μια βδομάδα Βουδαπέστη-μπρατισλαβα-βιενη γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να μετακοινηθω από την Βουδαπέστη στήν Μπρατισλάβα και από την Μπρατισλάβα στην Βιέννη και ποιο είναι το κόστος των εισιτηρίων;;
Η πιο έμπιστη και αξιόπιστη εταιρεία είναι η flixbus.
Όσο πιο νωρίς τα κλείσεις τόσο χαμηλότερη τιμή και αν θυμάμαι καλά μπορείς να ακυρώσεις ή να αλλάξεις έγκαιρα τα εισιτήρια χωρίς να χάσεις τα λεφτά σου. (Στα βάζουν σε voucher)
Το κόστος είναι περίπου: Βουδαπέστη- Μπρατισλάβα 25-30 ευρώ , Μπρατισλάβα-Βιέννη 5-7 ευρώ. (Μόνες διαδρομές)
Με τωρινές τιμές!
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στην Βουδαπέστη προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό: Pest-Buda Bistro



Η πιο έμπιστη και αξιόπιστη εταιρεία είναι η flixbus.
Όσο πιο νωρίς τα κλείσεις τόσο χαμηλότερη τιμή και αν θυμάμαι καλά μπορείς να ακυρώσεις ή να αλλάξεις έγκαιρα τα εισιτήρια χωρίς να χάσεις τα λεφτά σου. (Στα βάζουν σε voucher)
Το κόστος είναι περίπου: Βουδαπέστη- Μπρατισλάβα 25-30 ευρώ , Μπρατισλάβα-Βιέννη 5-7 ευρώ. (Μόνες διαδρομές)
Με τωρινές τιμές!
Καλό το Pest-Buda Bistro;;;; Είναι και ξενοδοχείο; τιμες;
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@vagar78 Φιλε μου καλημερα!!Μια ερωτηση θα σου κανω γιατι παρα το οτι ψαχνω στις σελιδες εδω δεν μπορω να το βρω!!Ανταλλακτηριο με μηδεν προμηθεια που υπαρχει ρε συ?θυμαμαι οτι καπου ειχε αναφερθει..Εμεις επιλεξαμε σε μαγαζια με φαγητο και άλλα τετοια να χησιμοποιουμε καρτα.θα χαλασουμε και λιγα λεφτα ισα ισα για σουβενιρ και άλλα ετσι ψιλολογια.Και κατι αλλο...η απεριοριστων που βγαζουμε στο αεροδρομιο θυμασαι πως λεγεται?νομιζω πως ειπες οτι την βγαζουμε με καρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom