Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

mmm

Member
Μηνύματα
22
Likes
22
ναι, χρειαζεται το μετρο (κοκκινη γραμμη) . Το ξενοδοχειο ειναι πoλυ κοντα στη σταση Blaha Lujza δυο στασεις μονο πριν το κεντρο Deák Ferenc tér, χωρις να χρειαζεται ανταποκριση. Θεωρεις οτι ειναι πολυ δεσμευτικο αυτο? Γενικα το προγραμμα μας ειναι να φευγουμε το πρωι απο το ξενοδοχειο και γυρναμε το βραδυ αργα. Παρολα αυτά εχεις κατι να μου προτεινεις που να το θεωρεις πιο βολικό? Η τιμη του ειναι 210 ευρω για 3 διανυκτερευσεις και περιλαμβανεται και το πρωινο-μπουφες μεσα σ' αυτην.
 

mmm

Member
Μηνύματα
22
Likes
22
πχ οταν πηγαμε στη Ρωμη περσυ το καλοκαιρι δεν μειναμε στο termini αλλα κοντα στο Βατικανο. Παιρναμε μετρο για να κατεβουμε piazza navona , τραμ για το trastevere κλπ. και καθολου δεν μας δυσκολεψε το προγραμμα . Εσυ που ξερεις καλα τη Βουδαπεστη νομιζεις οτι εδω θα εχουμε καποιο θέμα?

Στείλε μου ημερομηνιες να ρίξω μια ματιά το πρωί να δω μήπως παίζει κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά. ..
Κυριακη 3/6 μεχρι Τεταρτη 6/6. Δεν εχω λογια. Εχω ψαξει στη booking μερες !!! Εχω κανει λεπτομερεις λιστες με καταλυματα και κατεληξα σ ' αυτο . Μου φανηκε συμπαθητικο, διπλα σε σταση μετρο (αδιαπραγματευτο), με πρωινο, καλες κριτικες και στα λεφτα μας.
 
Last edited by a moderator:

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
γιατι δεν κοιτας και στο airbnb εχει καλες τιμες και στο κεντρο
 
  • Like
Reactions: mmm

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για μένα μια χαρά είναι η τοποθεσία πάντως! Δίπλα στο μετρό και κοντά σε πολλά μαγαζιά(όπως το New York cafe κ το Szimpla Kert).
Έτσι κ αλλιώς όπως είπες κ εσύ θα φεύγετε το πρωί κ θα γυρνάτε το βράδυ! Και με τα πόδια δεν είναι τίποτα αν χρειαστεί,το μετρό επίσης είναι δίπλα...μια χαρά μου φαίνεται! Επίσης από κει περνάει και το τραμ που είναι 24ώρο(αν θυμάμαι καλα το 4).
 
  • Like
Reactions: mmm

mmm

Member
Μηνύματα
22
Likes
22
Για μένα μια χαρά είναι η τοποθεσία πάντως! Δίπλα στο μετρό και κοντά σε πολλά μαγαζιά(όπως το New York cafe κ το Szimpla Kert).
Έτσι κ αλλιώς όπως είπες κ εσύ θα φεύγετε το πρωί κ θα γυρνάτε το βράδυ! Και με τα πόδια δεν είναι τίποτα αν χρειαστεί,το μετρό επίσης είναι δίπλα...μια χαρά μου φαίνεται! Επίσης από κει περνάει και το τραμ που είναι 24ώρο(αν θυμάμαι καλα το 4).
Ευχαριστω και σενα Σταθη. Εεεεεεελα να πεφτουν προτασεις !!!! Η προετοιμασία τις ωρες που διαβαζεις, κανεις ερευνα και μαζευεις πληροφοριες ειναι απο μονη της ένα μεγάλο, υπεροχο κομματι του ταξιδιου !!
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Συμφωνώ με το Στάθη! Η 2μηνη προετοιμασία μου για Σιγκαπούρη και Κουάλα Λουμπούρ ήταν ένα από τα ομορφότερα κομμάτια του ταξιδιού
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για μένα μια χαρά είναι η τοποθεσία πάντως! Δίπλα στο μετρό και κοντά σε πολλά μαγαζιά(όπως το New York cafe κ το Szimpla Kert).
Έτσι κ αλλιώς όπως είπες κ εσύ θα φεύγετε το πρωί κ θα γυρνάτε το βράδυ! Και με τα πόδια δεν είναι τίποτα αν χρειαστεί,το μετρό επίσης είναι δίπλα...μια χαρά μου φαίνεται! Επίσης από κει περνάει και το τραμ που είναι 24ώρο(αν θυμάμαι καλα το 4).
Εγώ επειδή έμεινα εκεί μια χρονιά και την επόμενη πήγα πιο κοντά προς τις γέφυρες είδα τεράστια διαφορά....Πχ την πρώτη φορά κάναμε κάποια ψώνια κ τα κουβαλουσαμε παντού γιατί σκεφτομασταν ότι είναι διαδικασία να γυρίσουμε πίσω να τα αφήσουμε και να βγούμε πάλι ... Μια αλλη φορα θελαμε να περασουμε απεναντι στη Βουδα βραδυ ουτε καν σκεφτηκαμε αν εχει συγκοινωνία και τι ωρα κλεινουν...Το New York αξίζει σίγουρα αλλά δεν είναι μαγαζί για κάθε μέρα έτσι ώστε να προσπαθήσεις να μείνεις κοντά του για να πίνεις καφέ για ευνόητους λόγους .....Γενικότερα η πόλη έχει τρομερές συγκοινωνίες όπου κ να μείνει κάποιος δεν θα έχει πρόβλημα το θέμα είναι αν θελουμε να είμαστε όλη μέρα στα μέσα μαζικής μεταφοράς η να έχουμε και την επιλογή του να περπατησουμε κάποιες φορές...Αυτή την παραξενια με την τοποθεσία Σταθαρα την έπαθα μόλις είδα την διαφορά των 2 περιοχών και μάλιστα το ξενοδοχείο που είχα μείνει την πρώτη φορά ήταν από τα καλύτερα που έχω μείνει ποτέ καμία σχέση με το δεύτερο.....Αλλά προτιμώ να μένω σε λίγο χειρότερο ξενοδοχειο κ πιο βολικό μερος, άλλωστε όλη μέρα έξω είναι οι περισσότεροι....
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@mmm έχει πολλές επιλογές σε διαμερίσματα είδα στα λεφτά αυτά αλλά είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω όπως θέλω...Καλοκαίρι θα είναι όταν πας μπορείς και να το αφήσεις αυτό που διάλεξες και θα είμαστε σε επιφυλακή αν προκύψει καμία ευκαιρία να κλείσεις κ καλύτερο αν βρούμε...Αν δεν σε ενδιαφέρει πρωινό κ συμβιβαζεσαι και με το να τρώτε έξω το πρωι μιας και οι τιμές είναι τρομερά χαμηλές στα λεγόμενα τυροπιτοειδή τότε μπορείς να κλείσεις και διαμέρισμα. ..
 
  • Like
Reactions: mmm

VATANEN

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβία - Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Η ibis έχει και άλλο ξενοδοχείο το ibis budapest centrum το οποίο είναι κοντά στην πράσινη γέφυρα και στην κεντρική αγορά καταπληκτικό σημείο και δίπλα απο τον σταθμό μετρό kalvin ter, εγώ έμεινα εκεί 4 ημέρες το 2016 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος (καθαριότητα εξυπηρέτηση) το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η ibis έχει και άλλο ξενοδοχείο το ibis budapest centrum το οποίο είναι κοντά στην πράσινη γέφυρα και στην κεντρική αγορά καταπληκτικό σημείο και δίπλα απο τον σταθμό μετρό kalvin ter, εγώ έμεινα εκεί 4 ημέρες το 2016 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος (καθαριότητα εξυπηρέτηση)
Πολύ καλό ακούγεται αυτό αν είναι και νορμάλ οι τιμές...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.739
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom