Ρουμανία Βουκουρέστι

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ολα οκ, βρηκα κι αλλες εταιρειες που φευγουν αργοτερα στη σελιδα που εδωσε η @malysa . Πηγα και κοιταζα μονο στη Memento απο κεκτημενη ταχυτητα!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παρασκευη πρωι με Aegean. Τσεκαρα, εχει βολικη ωρα μονο απο Βουκουρεστι εκεινη τη μερα.
Εχει και τρενο στις 2 το μεσημερι, λεει 5 ωρες αντι για 4.5 του λεωφορειου. Για να το σκεφτω.
μην αγχώνεσαι ! το ίδιο σκεφθόμουν και εγώ (μιας και είχα δώσει και την αποσκευή) ... και για αυτό είχα κλείσει μεταφορά ...
στο τέλος κατάλαβα ότι αδίκως αγχωνόμουν..
προσωπικά το βρίσκω ταλαιπωρία να παζαρεύω μόνη μου με ταξί από το αεροδρόμιο (οι ταξιτζήδες παντού είναι το ίδιο στυλ, στους ίδιους τόπους αναμονής....)
εκτός από των 11.30 λεωφορείο για Sibiu έχει και 12.00 (δεν είναι μακριά ο άλλος τερματικός σταθμός στη sibiu που φθάνει)...
Ενώ με το τρένο, θα φας επιπλέον 4 ώρες αναμονής... και λάβε υπόψην ότι μπορεί να έχει καθυστέρηση στην αναχώρηση το τρένο (μου έτυχε και από τη sighisoara για Brasov και από το Brasov για Βουκουρέστι...μισή με μία ώρα καθυστέρηση)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
χαχα! στο μυαλό σου ήμουνα!! :haha::haha:
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Ποια εταιρία ταξί, πέρα από την uber, μπορεί να προτιμήσει κανείς για να παει από το σταθμό τραίνων Βουκουρεστιου(Nord) για το αεροδρόμιο; Επίσης πόση ώρα κάνει περίπου; κανένα μισάωρο;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για το Βουκουρεστι για φαγητο εχει να προτεινει κανεις καποια καλα μαγαζια;
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Διαβασε το προηγούμενο μηνυμα που έχω γραψει για αναλήψεις μετρητων απο ATM. Στο αεροδρομιο γενικά δε συμφέρει να αλλάζεις μετρητα γιατι δε δίνουν καλή ισοτιμία. Αν όμως με το που φτάσεις χρειαστείς μετρητα (π.χ. για το λεωφορείο) καλό είναι να έχεις μαζι σου έστω 50-100 lei. Αν θες αυτα τα αλλάζεις και απο ανταλλακτήρια στην Αθήνα. Τις αλλαγές τις κάνεις με μετρητα. δίνεις ευρω και παίρνεις τοπικό νόμισμα. Δες και τα προηγουμενα μηνυματα που είναι κατατοπιστικά
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ημουν βουκουρεστι το προηγουμενο σκ και η ισοτιμια των ανταλλακτηριων ηταν 4.60 με 4.65που θεωρειται πολυ καλη χωρις καμμια προμηθεια
Παραθετω και μερικες φωτο της πολης.
Απιστευτη παντως
20180728_113147.jpg
νυχτερινη διασκεδαση και ποσο πολυ κοσμο ειχε στην παλια πολη!
20180728_224115.jpg
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
20180729_112634.jpg
Επισης η αντιθεση των κτιριων κομμουνιστικου και καπιταλιστικου συστηματος ηταν τοσο εντονη κατι που ηταν το κυριο χαρακτηριστικο του κεντρου της πολης.Η πολη των αντιθεσεων θα τη χαρακτηριζα
20180728_121118.jpg
 

edv

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Κοιτάζω να πάω κι εγώ στο Βουκουρέστι για 4-5 μέρες. Έχω διαβάσει πολλά ποστ αλλά έχω ακόμα κάποιες απορίες.
1. Από το αεροδρόμιο με το λεωφορείο πως πάμε στην πόλη; Από που θα το πάρουμε και χρειάζεται το απλό εισιτήριο ή κάποιο πιο ακριβό;
2. Χρειάζεται να βγάλω κάρτα για τα ΜΜΜ ή οι αποστάσεις καλύπτονται εύκολα; Αν συμφέρει η κάρτα από που θα την βγάλω και πόσο κοστίζει;
3. Έχω διαβάσει ότι σε διάφορα μουσεία, το παλάτι του λαού και το παλάτι πελες, πρέπει να πληρώσω για να μπορέσω να βγάλω φωτογραφίες. Ισχύει αυτό; Που αλλού συμβαίνει αυτό;
4. Σκοπεύω να μείνω κι ένα βράδυ στο Μπράσοβ και από εκεί να πάω και στο κάστρο Μπραν. Διάβασα ότι υπάρχει λεωφορείο που καλύπτει αυτήν την απόσταση αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά δρομολόγια, ώρες αναχώρησης και κόστος. Επίσης , το εισιτήριο Βουκουρέστι-Μπράσοβ-Βουκουρέστι πόσο κοστίζει;

Αν γνωρίζει κανείς τίποτα, ας με βοηθήσει!
Ευχαριστώ και καλη συνέχεια! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
4. Σκοπεύω να μείνω κι ένα βράδυ στο Μπράσοβ και από εκεί να πάω και στο κάστρο Μπραν. Διάβασα ότι υπάρχει λεωφορείο που καλύπτει αυτήν την απόσταση αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά δρομολόγια, ώρες αναχώρησης και κόστος. Επίσης , το εισιτήριο Βουκουρέστι-Μπράσοβ-Βουκουρέστι πόσο κοστίζει;

Αν γνωρίζει κανείς τίποτα, ας με βοηθήσει!
Ευχαριστώ και καλη συνέχεια! :)
Το λεωφορειο αναχωρει απο τον σταθμο λεωφορειων αλλα η αποσταση ειναι αρκετη και καλυπτεται πολυ γρηγορα και φτηνα με uber.
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Το λεωφορειο αναχωρει απο τον σταθμο λεωφορειων αλλα η αποσταση ειναι αρκετη και καλυπτεται πολυ γρηγορα και φτηνα με uber.
Ευχαριστώ, αλλά θα πάω με δικό μου αυτοκίνητο...
Εγώ τουλάχιστον...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom