Ζιμπάμπουε Νότια Αφρική Βουτιά στο…αφρικάνικο όνειρο (Ζιμπάμπουε & Ν.Αφρική)

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Antonis καλησπερα!

Θα παμε τον Οκτωβριο Cape Town, για μια εβδομαδα και σκεφτομαστε να κανουμε τουρ στο garden route. Θεωρειται ομως μια απο τις πιο επικινδυνες πολεις εσυ αντιμετωπισες καποιο προβλημα?
Μας συμβουλευεις να αποφυγουμε καποια περιοχη για διαμονη?
Καμια αλλη συμβουλη?
Ευχαριστω
Καλησπέρα!
Η πόλη είναι υπέροχη, τουλάχιστον όπου πήγα εγώ. Επειδή ήμουν με την αδερφή μου, δε ρίσκαρα και γιατί άλλωστε...;

Το ξενοδοχείο μας δεν ήταν κέντρο (πχ παραλία), αλλά παίρναμε ταξί για να κατέβουμε που ας πούμε κόστιζε 2 ευρώ, οπότε δεν μπαίνεις σε διαδικασία να διακινδυνεύσεις. Επίσης, παντού είχε αστυνομία. Προσέχαμε κανονικά, όχι τίποτα υπερβολικό. Οπότε πιστεύω δε χρειάζεται να αγχώνεστε. Να μη φοβάτε, για να περάσετε και καλύτερα. Εχετε βγάλει πρόγραμμα; Ότι θες, είμαι στη διάθεσή σου!
 

renad

Member
Μηνύματα
25
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βιρμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολα
θα μεινουμε Κειπ Ταουν για 2 ημερες και μετα θα κανουμε ενα 7ημερο τουρ στο garden route. Απλα κρατησαμε θεσεις δεν εχουμε πληρωσει τιποτα...ακομα. Ξερεις καμια φορα ακυρωνονται και πτησεις μην την πατησουμε...απο τωρα! το κακο ειναι οτι μας ειπανε καποιοι φιλοι οτι ειναι παρα πολυ επικυνδυνα, και πρεπει να το αλαξουμε το εισητηριο και ειμαστε λιγο προβληματισμενοι ....λες να παμε Ζιμπαμπουε? Τα τουρ βεβαια ειναι λιγο ακριβα...Εσυ πως τα εκλεισες?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
θα μεινουμε Κειπ Ταουν για 2 ημερες και μετα θα κανουμε ενα 7ημερο τουρ στο garden route. Απλα κρατησαμε θεσεις δεν εχουμε πληρωσει τιποτα...ακομα. Ξερεις καμια φορα ακυρωνονται και πτησεις μην την πατησουμε...απο τωρα! το κακο ειναι οτι μας ειπανε καποιοι φιλοι οτι ειναι παρα πολυ επικυνδυνα, και πρεπει να το αλαξουμε το εισητηριο και ειμαστε λιγο προβληματισμενοι ....λες να παμε Ζιμπαμπουε? Τα τουρ βεβαια ειναι λιγο ακριβα...Εσυ πως τα εκλεισες?
Τόσες μέρες θέλει το garden route? Δεν έχω ασχοληθεί και δε γνωρίζω. Τι ακριβώς περιλαμβάνει; Μέχρι που φτάνετε και γιατί τόσες μέρες; Τι διανυκτερεύσεις χρειάζονται και τι θα δείτε;
Αυτό το τουρ, δεν το κάνετε μόνοι σας, θα είστε με άλλους. Οι φίλοι σου για ποιό σημείο σου είπαν ότι είναι επιλίνδυνα, για το Κέιπ ή για το route? Τι να πώ, τόσο αναίσθητος είμαι; Πάντως μια φίλη δεν είναι ούτε μήνας που γύρισε, μόνη της πήγε και μου έλεγε ότι άδικα αγχωνόταν. Οι φίλοι σου δηλαδή είχαν άσχημη εμπειρία ή απλά διαβάζουν σάιτ του τύπου ''η πιο επικίνδυνη πόλη'' οπότε συμφωνούν;

Αν φοβάσαι για το Κέιπ, δεν ξέρω πως θα σου φανεί η Ζιμπάμπουε (την οποία έχω ερωτευτέι προσωπικά). Συνολικά πόσες μέρες έχεις;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εχουμε συνολικα 9 ημερες το τουρ ειναι
7 Day Cape to Addo Garden Route Safari (return) | Cape to Addo ¨

Εχει πολλα να δεις και ειναι group διαλεξαμε 7 μερες για να τα δουμε πιο ηρεμα.
Εντάξει, η τιμή, ~460€ είναι πολύ καλή πιστεύω.

Συν τα μεσημεριανά σας γεύματα συν ότι έξτρα θέλετε. Καλά, την τρίτη μέρα έχει και το μεγαλύτερο bungee του κόσμου λέει!!! Πώ πω, να το κάνετε!!!!! :shock:

Δεν ξέρω γιατί σκέφτηκες να συνδιάσετε Ζιμπάμπουε. Γίνεται, αλλά το κόστος θα ανέβει πολύ. Θα μπορούσατε να πάτε πχ 4 μέρες στο ένα 5 στο άλλο, αλλά στη Ζιμπάμπουε ας πούμε με 5 μέρες, θα έπρεπε να μείνετε Victoria Falls τις 2 και να βρειτε κάποιον τρόπο (πχ με αμάξι) να πάτε στο σχετικά κοντινό πάρκο Hwange, που είναι υπέροχο. Το κόστος όμως αν το κάνατε κάπως έτσι, υπολογίσω να σας ανεβάσει τα έξοδα τουλάχιστον 900€/άτομο (συν τα 450 που υποτίθεται ότι δε θα ξοδέψετε στο Κέιπ Τάουν έτσι).
 

renad

Member
Μηνύματα
25
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βιρμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολα
σε ευχαριστω πολυ...!! μαλλον θα μεινουμε μονο Cape town και ελπιζω να πανε ολα καλα
 

giannis tsr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Αντώνη, μπράβο για το θάρρος, αλλά και τη μοναδική εμπειρία που κατάφερες να ζήσεις στη Ζιμπάμπουε. Είδαμε φοβερές φωτογραφίες! Ως πιο έμπειρος σε τέτοιο ταξίδι θα μας ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Ψάξαμε και το mail σου αλλά δε μπορέσαμε να το βρούμε... Περιμένουμε λοιπόν με πολύ καλή διάθεση τις προτάσεις τις δικές σου, αλλά και όλων των υπολοίπων.

http://www.travelstories.gr/community/threads/πληροφορίες-για-ζιμπάμπουε.48599/
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη, μπράβο για το θάρρος, αλλά και τη μοναδική εμπειρία που κατάφερες να ζήσεις στη Ζιμπάμπουε. Είδαμε φοβερές φωτογραφίες! Ως πιο έμπειρος σε τέτοιο ταξίδι θα μας ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Ψάξαμε και το mail σου αλλά δε μπορέσαμε να το βρούμε... Περιμένουμε λοιπόν με πολύ καλή διάθεση τις προτάσεις τις δικές σου, αλλά και όλων των υπολοίπων.

http://www.travelstories.gr/community/threads/πληροφορίες-για-ζιμπάμπουε.48599/
Γεια σου Γιάννη!

Γράφω από το κινητό, δε με διευκολύνει ιδιαίτερα... Μόλις βρεθώ σε υπολογιστή θα απαντήσω με περισσότερες λεπτομέρειες!
 
Last edited by a moderator:

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλησπέρα κ από εμένα!Θα ήθελα τη βοήθειά σας!!!Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στο Κέιπ Τάουν και τους Καταρράκτες Βικτώρια αρχές Απριλίου. Δυστυχώς είναι η μόνη διαθέσιμη περίοδος για ταξίδι. Διάβασα όμως ότι τότε η ποσότητα του νερού είναι στο peak εκείνη την περίοδο και ότι οι καταρράκτες λόγω της πίσεσης του νερού δεν θα φαίνονται ιδιαίτερα από το έδαφος για φωτογραφίες και επιπλέον ότι το κολύμπι στην πισίνα δε θα επιτρέπεται. Επίσης υπάρχει πρόβλημα λόγω καιρού για να κάνουμε σαφάρι? Γνωρίζετε αν είναι όντως έτσι? Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα είναι πολύτιμη!!!
Ευχαριστωωωωωωώ!!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα κ από εμένα!Θα ήθελα τη βοήθειά σας!!!Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στο Κέιπ Τάουν και τους Καταρράκτες Βικτώρια αρχές Απριλίου. Δυστυχώς είναι η μόνη διαθέσιμη περίοδος για ταξίδι. Διάβασα όμως ότι τότε η ποσότητα του νερού είναι στο peak εκείνη την περίοδο και ότι οι καταρράκτες λόγω της πίσεσης του νερού δεν θα φαίνονται ιδιαίτερα από το έδαφος για φωτογραφίες και επιπλέον ότι το κολύμπι στην πισίνα δε θα επιτρέπεται. Επίσης υπάρχει πρόβλημα λόγω καιρού για να κάνουμε σαφάρι? Γνωρίζετε αν είναι όντως έτσι? Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα είναι πολύτιμη!!!
Ευχαριστωωωωωωώ!!!!

Συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Από όσο θυμάμαι, τέτοια εποχή όντως δεν μπορείς να πας στη devils pool κ σίγουρα το νερό θα είναι πολύ ακόμη και για φωτογραφίες, όπως πολύ σωστά είπες.

Για το σαφάρι δε γνωρίζω, όμως πιστεύω πως κάθε εποχή στο σαφάρι θα έχει κ κάποιο ενδιαφέρον. Αυτό με το σαφάρι ψάξε το λίγο ακόμη. Αν είναι να πας κ τελικά να μην μπορείς να δεις ή να κάνεις τίποτα, μήπως πρέπει δυστυχώς να αλλάξεις προορισμό...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Καλημέρα Αντώνη, τώρα διάβασα την ιστορία σου, για έναν πολύ απλό λόγο, γιατί τώρα θα πάω κι εγώ στην Ζιμπάμπουε και στην Μποτσουάνα. Ήταν εξαιρετικά κατατοπιστική και απολαυστική , σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και τις εικόνες που μου μετέφερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom