Βραζιλία Βραζιλία απορίες/ερωτήσεις

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
για ιγκουασου θέλεις το λιγότερο δυο διανυκτερεύσεις.
Βγαίνει και με ένα βράδυ, έχει πρωινή πτήση η GOL στις 04.20 που φτάνεις 06.30 και την επόμενη έχει βραδινή πτήση ξανά η GOL στις 23.25 και φτάνεις Rio 01.25
 
D

Delmem38110

Guest
Βγαίνει και με ένα βράδυ, έχει πρωινή πτήση η GOL στις 04.20 που φτάνεις 06.30 και την επόμενη έχει βραδινή πτήση ξανά η GOL στις 23.25 και φτάνεις Rio 01.25
Συμφωνώ απόλυτα. Απλά έχει πολύ τρέξιμο. Εγώ είμαι πιο χαλαρός. Και χρειάζομαι ξεκούραση.
επισης μια ιδέα γι τους επισκέπτες εκεί είναι ότι η Ασουνσιόν είναι μόλις 300 και κάτι χιλιόμετρα μακριά. Είχα δει πολλά αυτοκίνητα από παραγουαη να έρχονται να ψωνίζουν από ιγκουασου. Κάποιος μπορεί να οργανώσει καταρράκτες και πόλη για 4 με 5 ημέρες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
για ιγκουασου θέλεις το λιγότερο δυο διανυκτερεύσεις.
την πρώτη μέρα βλέπει τη βραζιλιάνικη πλευρά και τη δεύτερη την αργεντίνικη η οποία θέλει πάρα πολύ χρόνο.
διανυκτέρευση εδώ. δες και στο μπουκινγ για καλύτερες τιμές.
έχεις ακριβώς απέναντι ένα τεράστιο εμπορικό που σου λύνει τα χέρια για ψάξιμο φαγητού και προμηθειών.
προσοχή στους ουμπερατζηδες στο αεροδρόμιο. μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις περισσότερα. αρνήσου, ακύρωσε τη διαδρομή και επέλεξε κάποιον άλλο.
και φυσικά μόνο μέσα από την εφαρμογή.
αν χρειαστείς μεταφορέα για την αργεντίνικη πλευρά έχω το γουατσαππ του ταξιτζή που χρησιμοποίησα εγώ. πες μου να στο στείλω ΠΜ.
φρόντισε να φτάσεις με όσο πιο πρωινή πτήση μπορείς για να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου.
και φεύγεις με απογευματινή η βραδινή.
δες και εδώ.
καλό ταξίδι.
Συμφωνώ απόλυτα. Απλά έχει πολύ τρέξιμο. Εγώ είμαι πιο χαλαρός. Και χρειάζομαι ξεκούραση.
επισης μια ιδέα γι τους επισκέπτες εκεί είναι ότι η Ασουνσιόν είναι μόλις 300 και κάτι χιλιόμετρα μακριά. Είχα δει πολλά αυτοκίνητα από παραγουαη να έρχονται να ψωνίζουν από ιγκουασου. Κάποιος μπορεί να οργανώσει καταρράκτες και πόλη για 4 με 5 ημέρες.

Με μια διανυκτερευση βγαίνει πολύ άνετα. Εάν η πτήση άφιξης είναι πρωινή τότε μόνο η Βραζιλιάνικη μεριά για την 1η μέρα που έτσι και αλλιώς σε 2-3 ώρες βγαίνει.

Την επόμενη μέρα, ξύπνημα κατά τις 8 και πέρασμα στην Αργεντίνικη μεριά. Από την στιγμή που το devil's throat είναι κλειστό, μαζί και με το boat trip βγαίνει σε 6-8 ώρες.

Άμα η άφιξη είναι από την Αργεντίνικη μεριά βγαίνει ακόμα πιο εύκολα με μια διανυκτέρευση.

Οι Παραγουανοί πάνε και βάζουν βενζίνη κυρίως από την Αργεντίνη έτσι όπως έχουν πάει τα αργεντίνικα πέσος με το blue rate.
 
D

Delmem38110

Guest
Οι Παραγουανοί πάνε και βάζουν βενζίνη κυρίως από την Αργεντίνη έτσι όπως έχουν πάει τα αργεντίνικα πέσος με το blue rate.
για τη βραζιλιάνικη πλευρά μιλάω μπροστά από το ξενοδοχείο μας οι Παραγουανοί είχαν σουπερ βανάκια τίγκα στα εμπορεύματα που είχαν αγοράσει από απέναντι. κουζίνες τηλεοράσεις ρούχα μικροέπιπλα. και μιλάμε για πολλά αμάξια.

και μόνο η στάσιμη ουρά στα αργεντίνικα βενζινάδικα που έβλεπες σε απέτρεπε να περιμένεις. ο οδηγός μας, μας είχε πει ότι περιμένανε πότε θα ξαναγεμίσουν οι δεξαμενές (άγνωστο) για να βάλουν φτηνό καύσιμο, μισή τιμή από Βραζιλία..
εσείς οι νέοι μια χαρά το βγάζετε σε δυο μέρες, αλλά εγώ μετά το περπάτημα της αργεντίνικης πλευράς θέλω να επιστρέψω στο ξενοδοχείο να κάνω ντουζ να ξεκουραστώ και μετά να βγω για δείπνο.
αν το αφήσεις το ξενοδοχείο μένοντας μόνο μια νύχτα θα είσαι στο πόδι από το πρωί μέχρι το μεσημέρι της επόμενης μέρας όπου και θα πας σε ξενοδοχείο στο Ρίο.
δεν είναι αυτά μετά από κάποια ηλικία και μετά.
επίσης η περιοχή προσφέρει αρκετά για τουλάχιστον μερικές μέρες ακόμα για όποιον θέλει να τη χαρεί.

το devils throat κάποια στιγμή θα ξανανοίξει, να υποθέσω ότι τα νερά ήταν πολύ ψηλά.
το πιο ενδιαφέρον σημείο για μένα εκεί, δεν είναι τόσο ο συγκεκριμένος καταρράκτης αλλά τα πουλιά (great dusky swift) που πετάνε κατά εκατοντάδες μέσα κυριολεκτικά στα νερά του και ξαναεμφανίζονται από το πουθενά.
κρίμα που δεν μπόρεσες να δεις αυτό το θέαμα.
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Για μια τεράστια χώρα όπως η Βραζιλία, αφιερώστε όσο περισσότερο χρόνο μπορείτε. Ακόμα και οι 14-15 μέρες που λέτε τις θεωρώ πολύ λίγες. Εγώ έχω πάει πολλές φορές, από 1+ μήνα η κάθε μία.

Για το Foz do Iguaçu που αναφέρατε, προτείνω πάνω από 1 διανυκτέρευση. Το μέρος είναι μαγευτικό, και από τις δύο πλευρές (Βρα-Αργ) και περάσετε αρκετό χρόνο χαζεύοντας με το στόμα ανοικτό και περπατώντας τα μονοπάτια (ιδίως στη πλευρά Αργεντινής που είναι πολλά). Εγώ είδα και τις δύο πλευρές σε 2 μέρες (1 νύχτα), αλλά βιαστικά, δεν μου έφτανε η μέρα. Μετά, έχει και το Parque das Aves και άλλα που δεν πρόλαβα, και βόλτα στην αγορά της Παραγουάης για ψώνια...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Φανταστείτε ότι η περιήγηση στην Αργεντινή έχει τελειώσει και βρίσκεστε στο Foz Iguazu έχοντας δει τους καταρράκτες και έχοντας 7 μέρες στη διάθεση σας μέχρι να φύγετε από Σάο Πάολο για Αθήνα. Ποιο από τα δύο προγράμματα θα ακολουθούσατε;
Αεροπορικώς στο Belo Horizonte και αμέσως λεωφορείο για Uro Preto, όπου και μένεις εκείνη τη βραδιά και ολόκληρη την επόμενη μέρα και το βράδυ. Έπειτα με λεωφορείο Ρίο για 3 διανυκτερεύσεις και πάλι με λεωφορείο Σάο Πάολο, όπου μένεις μία νύχτα και την επόμενη μέρα.
Αεροπορικώς Ρίο για 3 νύχτες, με λεωφορείο για Paraty για άλλες δύο και Σάο Πάολο για μία νύχτα και επιστροφή. Κοινώς οι 2 νύχτες είναι καλύτερα να μπουν στο Uros Preto ή στο Paraty;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Ερωτηση 1: Απο Minas Gerais εκτος απο Ouro Preto, τι αλλο αξιζει;

Ερωτηση 2: Στο Ριο τι παιζει απο θεμα ασφαλειας; Χτες μιλουσα με εναν βραζιλιανο που δουλευει στον τουρισμο και μου ελεγε οτο το Ριο ειναι απο τις πιο επικινδυνες πολεις του κοσμου, οτι πρεπει να ειμαστε το βραδυ στο ξενοδοχειο(!) και να μην ειμαστε εξω και να αποφευγουμε τα πολλα περπατηματα… Στο μεταξυ τοσα ταξιδια εχουμε κανει, ετσι δεσμιοι μονο στο Ναιρομπι ημασταν… Ο τυπας μηπως υπερβαλλει;;;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ερωτηση 1: Απο Minas Gerais εκτος απο Ouro Preto, τι αλλο αξιζει;

Ερωτηση 2: Στο Ριο τι παιζει απο θεμα ασφαλειας; Χτες μιλουσα με εναν βραζιλιανο που δουλευει στον τουρισμο και μου ελεγε οτο το Ριο ειναι απο τις πιο επικινδυνες πολεις του κοσμου, οτι πρεπει να ειμαστε το βραδυ στο ξενοδοχειο(!) και να μην ειμαστε εξω και να αποφευγουμε τα πολλα περπατηματα… Στο μεταξυ τοσα ταξιδια εχουμε κανει, ετσι δεσμιοι μονο στο Ναιρομπι ημασταν… Ο τυπας μηπως υπερβαλλει;;;
To 2 ισχύει
Έξω να κυκλοφορούσα βράδυ (πχ μετά τις 22.00-23.00) πεζός δεν θα το τολμούσα. Όσες φορές πήγα κάπου βράδυ μόνο με uber η μετακίνηση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ερωτηση 1: Απο Minas Gerais εκτος απο Ouro Preto, τι αλλο αξιζει;

Ερωτηση 2: Στο Ριο τι παιζει απο θεμα ασφαλειας; Χτες μιλουσα με εναν βραζιλιανο που δουλευει στον τουρισμο και μου ελεγε οτο το Ριο ειναι απο τις πιο επικινδυνες πολεις του κοσμου, οτι πρεπει να ειμαστε το βραδυ στο ξενοδοχειο(!) και να μην ειμαστε εξω και να αποφευγουμε τα πολλα περπατηματα… Στο μεταξυ τοσα ταξιδια εχουμε κανει, ετσι δεσμιοι μονο στο Ναιρομπι ημασταν… Ο τυπας μηπως υπερβαλλει;;;
Θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο Ρίο, αλλά είναι υπερβολή να λέγεται το Ρίο από τις πιο επικίνδυνες πόλεις του κόσμου, με Uber να γίνονται οι βραδινές μετακινήσεις και είστε μια χαρά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.233
Ερωτηση 1: Απο Minas Gerais εκτος απο Ouro Preto, τι αλλο αξιζει;

Ερωτηση 2: Στο Ριο τι παιζει απο θεμα ασφαλειας; Χτες μιλουσα με εναν βραζιλιανο που δουλευει στον τουρισμο και μου ελεγε οτο το Ριο ειναι απο τις πιο επικινδυνες πολεις του κοσμου, οτι πρεπει να ειμαστε το βραδυ στο ξενοδοχειο(!) και να μην ειμαστε εξω και να αποφευγουμε τα πολλα περπατηματα… Στο μεταξυ τοσα ταξιδια εχουμε κανει, ετσι δεσμιοι μονο στο Ναιρομπι ημασταν… Ο τυπας μηπως υπερβαλλει;;;
Υπάρχουν περιοχές στον κόσμο όπου η ζωή υπολογίζετε διαφορετικά. Μια από αυτές είναι το Ρίο.
Τα 10 ευρώ και το κινητό που έχεις στην τσέπη σου έχουν μεγαλύτερη άξια από εσένα.
Είναι να μην σου κάτσει. Αν σου κάτσει παραδίδεις τα πάντα χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Κόπα Καμπάνα και Ιπανέμα για μας τους τουρίστες είναι αρκετά ασφαλή, ένα δρόμο πίσω, όχι.
Και φυσικά όσο πιο πολλά άτομα στην παρέα τόσο καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom