Βραζιλία Βραζιλία απορίες/ερωτήσεις

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Επειδή γενικά λέμε για κάποιες χώρες του κόσμου ότι έχουν αυστηρή είσοδο ,έχω κλείσει για Ρίο αλλά δεν έχω προφανώς εισιτήριο επιστροφής από εκεί αλλά από άλλη χώρα ,και θέλω να πάω Αργεντινή μέσω των συνόρων και των καταρρακτών Ιγκουασου .
Δε βρίσκω όμως online εισιτήρια για λεωφορείο ανάμεσα στα σύνορα των δυο χωρών (οι περισσότεροι το παίρνουν κατευθείαν από τις αντίστοιχες πόλεις η παίρνουν ταξί για να περάσουν τα σύνορα κτλ )
Πειράζει αυτό σε κάτι ; Το ότι δεν έχω κάποιο εισιτήριο αεροπορικό εξόδου εννοώ .Έχω εισιτήριο αεροπορικό από ΡΙΟ για καταρράκτες και αντίστοιχα από την Αργεντινικη πλευρά προς μπουενος Άιρες .
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν έχεις και εισιτήριο από Μπουένος Άιρες για Ελλάδα; Νομίζω ότι καλύπτονται. Κι εμένα μου ζητούσαν στην Κολομβία εισιτήριο επιστροφής αλλά τους έκανε το Λιμα - Μαδρίτη.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Επειδή γενικά λέμε για κάποιες χώρες του κόσμου ότι έχουν αυστηρή είσοδο ,έχω κλείσει για Ρίο αλλά δεν έχω προφανώς εισιτήριο επιστροφής από εκεί αλλά από άλλη χώρα ,και θέλω να πάω Αργεντινή μέσω των συνόρων και των καταρρακτών Ιγκουασου .
Δε βρίσκω όμως online εισιτήρια για λεωφορείο ανάμεσα στα σύνορα των δυο χωρών (οι περισσότεροι το παίρνουν κατευθείαν από τις αντίστοιχες πόλεις η παίρνουν ταξί για να περάσουν τα σύνορα κτλ )
Πειράζει αυτό σε κάτι ; Το ότι δεν έχω κάποιο εισιτήριο αεροπορικό εξόδου εννοώ .Έχω εισιτήριο αεροπορικό από ΡΙΟ για καταρράκτες και αντίστοιχα από την Αργεντινικη πλευρά προς μπουενος Άιρες .
Η Βραζιλία δεν ζητάει εισιτήριο εξόδου. Για να πας στην αργεντίνικη πλευρά από το Foz do Iguaçu παίρνεις ταξί. Η απόσταση είναι μικρή. Το ουμπερ δεν περνάει τα σύνορα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επειδή γενικά λέμε για κάποιες χώρες του κόσμου ότι έχουν αυστηρή είσοδο ,έχω κλείσει για Ρίο αλλά δεν έχω προφανώς εισιτήριο επιστροφής από εκεί αλλά από άλλη χώρα ,και θέλω να πάω Αργεντινή μέσω των συνόρων και των καταρρακτών Ιγκουασου .
Δε βρίσκω όμως online εισιτήρια για λεωφορείο ανάμεσα στα σύνορα των δυο χωρών (οι περισσότεροι το παίρνουν κατευθείαν από τις αντίστοιχες πόλεις η παίρνουν ταξί για να περάσουν τα σύνορα κτλ )
Πειράζει αυτό σε κάτι ; Το ότι δεν έχω κάποιο εισιτήριο αεροπορικό εξόδου εννοώ .Έχω εισιτήριο αεροπορικό από ΡΙΟ για καταρράκτες και αντίστοιχα από την Αργεντινικη πλευρά προς μπουενος Άιρες .
Ναι, το Foz με το Puerto Iguazu είναι κολλητά, με αστικό λεωφορείο/ταξί είναι 15 λεπτά υπόθεση, δεν υπάρχουν online εισιτήρια. Δειξτους το εισιτήριο για Φοζ και το Μπουένος Άιρες-Αθηνα και θα είσαι μια χαρά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή γενικά λέμε για κάποιες χώρες του κόσμου ότι έχουν αυστηρή είσοδο ,έχω κλείσει για Ρίο αλλά δεν έχω προφανώς εισιτήριο επιστροφής από εκεί αλλά από άλλη χώρα ,και θέλω να πάω Αργεντινή μέσω των συνόρων και των καταρρακτών Ιγκουασου .
Δε βρίσκω όμως online εισιτήρια για λεωφορείο ανάμεσα στα σύνορα των δυο χωρών (οι περισσότεροι το παίρνουν κατευθείαν από τις αντίστοιχες πόλεις η παίρνουν ταξί για να περάσουν τα σύνορα κτλ )
Πειράζει αυτό σε κάτι ; Το ότι δεν έχω κάποιο εισιτήριο αεροπορικό εξόδου εννοώ .Έχω εισιτήριο αεροπορικό από ΡΙΟ για καταρράκτες και αντίστοιχα από την Αργεντινικη πλευρά προς μπουενος Άιρες .
Το 2010 είχα κάνει ακριβώς το ίδιο και δε χρειάστηκα κανένα επιπλέον εισιτήριο, ούτε είχα κάποιο πρόβλημα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερωτηση 1: Απο Minas Gerais εκτος απο Ouro Preto, τι αλλο αξιζει;

Ερωτηση 2: Στο Ριο τι παιζει απο θεμα ασφαλειας; Χτες μιλουσα με εναν βραζιλιανο που δουλευει στον τουρισμο και μου ελεγε οτο το Ριο ειναι απο τις πιο επικινδυνες πολεις του κοσμου, οτι πρεπει να ειμαστε το βραδυ στο ξενοδοχειο(!) και να μην ειμαστε εξω και να αποφευγουμε τα πολλα περπατηματα… Στο μεταξυ τοσα ταξιδια εχουμε κανει, ετσι δεσμιοι μονο στο Ναιρομπι ημασταν… Ο τυπας μηπως υπερβαλλει;;;
1: Diamantina, Mariana, Tiradentes, Ouro Preto. To Congonhas έχει ένα αξιοθέατο, αλλά πολύ ιδιαίτερο, αν έχεις εντρυφήσει λίγο στη βραζιλιάνικη ιστορία έχει ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον, αλλά γενικά δεν είναι τόσο όμορφη πόλη όσο οι υπόλοιπες.

2. Παίζουν όλα όσα είπαν οι από πάνω. Σε αντίθεση με άλλες πόλεις με εγκληματικότητα, στο Ρίο δεν υπάρχει ασφαλής γειτονιά, ξέρω από βραζιλιάνο συνάδελφο για μαχαίρωμα πελάτη στην είσοδο πεντάστερου πάνω στην Λεμπλόν μέρα-μεσημέρι, φίλη της τότε κοπέλας μου της έκαναν απαγωγή-express (αυτές με τα ΑΤΜ) στην Ιπανέμα. Αν σε καθησυχάζει, οι περισσότεροι από αυτούς που πάνε δεν έχουν καμία τέτοια εμπειρία (ούτε κι εγώ κι έχω πάει πολλάκις), αλλά είναι πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά. Κουβαλάς πάνω σου λίγα κι αν σου συμβεί κάτι απλά τα παραδίδεις χωρίς ηρωισμούς. Δεν υπάρχει εγγύηση "α, είμαι σε καλή γειτονιά, είμαι κεφάτη γυρίζω απ' του Βερόπουλου". That said, τόσοι και τόσοι πήγαμε και πηγαίνουμε και είμαστε αρτιμελείς.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
1: Diamantina, Mariana, Tiradentes, Ouro Preto. To Congonhas έχει ένα αξιοθέατο, αλλά πολύ ιδιαίτερο, αν έχεις εντρυφήσει λίγο στη βραζιλιάνικη ιστορία έχει ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον, αλλά γενικά δεν είναι τόσο όμορφη πόλη όσο οι υπόλοιπες.

2. Παίζουν όλα όσα είπαν οι από πάνω. Σε αντίθεση με άλλες πόλεις με εγκληματικότητα, στο Ρίο δεν υπάρχει ασφαλής γειτονιά, ξέρω από βραζιλιάνο συνάδελφο για μαχαίρωμα πελάτη στην είσοδο πεντάστερου πάνω στην Λεμπλόν μέρα-μεσημέρι, φίλη της τότε κοπέλας μου της έκαναν απαγωγή-express (αυτές με τα ΑΤΜ) στην Ιπανέμα. Αν σε καθησυχάζει, οι περισσότεροι από αυτούς που πάνε δεν έχουν καμία τέτοια εμπειρία (ούτε κι εγώ κι έχω πάει πολλάκις), αλλά είναι πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά. Κουβαλάς πάνω σου λίγα κι αν σου συμβεί κάτι απλά τα παραδίδεις χωρίς ηρωισμούς. Δεν υπάρχει εγγύηση "α, είμαι σε καλή γειτονιά, είμαι κεφάτη γυρίζω απ' του Βερόπουλου". That said, τόσοι και τόσοι πήγαμε και πηγαίνουμε και είμαστε αρτιμελείς.
Αρα επισκεψη σε φαβελα να μην την τολμησω καν;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Αρα επισκεψη σε φαβελα να μην την τολμησω καν;
Μόνος σου όχι, υπάρχουν όμως πρακτορεία που σε πάνε και προφανώς είναι άτομα από τις φαβελες η έχουν πληρώσει για την προστασία τους και πας μια χαρά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρα επισκεψη σε φαβελα να μην την τολμησω καν;
Είναι πολύ προστατευμένο το περιβάλλον σε επισκέψεις. Βασικά είσαι πιο ασφαλής σε οργανωμένη επίσκεψη στη φαβέλα απ' ό,τι να περπατάς στην Κοπακαμπάνα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Είναι πολύ προστατευμένο το περιβάλλον σε επισκέψεις. Βασικά είσαι πιο ασφαλής σε οργανωμένη επίσκεψη στη φαβέλα απ' ό,τι να περπατάς στην Κοπακαμπάνα.
Ωραια λυθηκε και αυτο!
Το νεο ερωτημα ειναι: rocinha ή santa marta;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Είναι πολύ προστατευμένο το περιβάλλον σε επισκέψεις. Βασικά είσαι πιο ασφαλής σε οργανωμένη επίσκεψη στη φαβέλα απ' ό,τι να περπατάς στην Κοπακαμπάνα.
Προσυπογράφω.

Ωραια λυθηκε και αυτο!
Το νεο ερωτημα ειναι: rocinha ή santa marta;
Vidigal από το πρωί σε συνδυασμό με πεζοπορία σε Dois Irmaos.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom