Βραζιλία Βραζιλία απορίες/ερωτήσεις

Μηνύματα
29
Likes
10
Καλησπέρα σας, σκεφτόμαστε τον Αύγουστο να επισκεφτούμε την Βραζιλία και θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με rainforest tour στον Αμαζόνιο, έχει πάει κάποιος με κάποιο γραφείο στην Βραζιλία που μπορεί να προτείνει?

Ευχαριστώ
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Καλησπέρα και πάλι ,

ξερει κανείς πως θα παραλάβω κάρτα sim δεδομένων για το κινητό δεδομένου της πληροφορίας που διάβασα ότι χρειάζεσαι prf (κατι σαν φορολογικό χαρτί που έχουν μόνο οι Βραζιλιάνοι πολίτες )

και επίσης με τη revolut τι γίνεται ;να φανταστώ ότι το να βγαλω λεφτά κατευθειαν από το atm του αεροδρομίου με revolut δε παίζει σωστά ;γιατί άμα δε ζήσουμε και την περιπέτεια δε γίνεται (επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιω revolut ρωτάω)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Θυμαμαι ότι έβαλα σιμ χωρίς το χαρτί αλλά αυτό έγινε μόνο σε συγκεκριμένο κατάστημα μεγάλου operator της χώρας, δηλ. δε γίνεται παντού. Στο Παρατυ δεν είχα βρει κ βρήκα στο Angra dos Reís.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.477
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Oι τύποι που πουλάνε sim υπαιθρίως με χαρά βάζουν τα δικά τους στοιχεία ώστε να σου πουλήσουν τη sim, παίρνει τρία λεπτά η διαδικασία. Ακόμη και στα γραφεία εταιρειών δεν είχαμε θέμα, το έκαναν οι πωλήτριες σε 4 περιπτώσεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.230
Καλησπέρα και πάλι ,

ξερει κανείς πως θα παραλάβω κάρτα sim δεδομένων για το κινητό δεδομένου της πληροφορίας που διάβασα ότι χρειάζεσαι prf (κατι σαν φορολογικό χαρτί που έχουν μόνο οι Βραζιλιάνοι πολίτες )

και επίσης με τη revolut τι γίνεται ;να φανταστώ ότι το να βγαλω λεφτά κατευθειαν από το atm του αεροδρομίου με revolut δε παίζει σωστά ;γιατί άμα δε ζήσουμε και την περιπέτεια δε γίνεται (επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιω revolut ρωτάω)
Aν έχει τηλέφωνο που υποστηρίζει esim δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο. Aν δεν έχεις και σκέφτεσαι να αγοράσεις σύντομα, θα ήταν καλό να πάρεις με ενσωματωμένη esim.
Πληροφορίες για απλή sim εδώ
Μπορείς να βγάλεις χρήματα με τη ρεβολουτ από ΑΤΜ στο αεροδρόμιο η οπουδήποτε αλλού βρεις. Δεν θα συνιστούσα να ψάξεις για μαύρη αγορά, ούτε ανταλλακτήρια.
Βρες τράπεζα με το όνομα Bradesco, δεν έχει προμήθεια. Εναλλακτικά κάποια άλλη. Οι προμήθειες δεν πρέπει να είναι μεγάλες.
(Brazil – In this country we recommend Brandesco (tested many times in recent past). You can also try Banco de Brasil, which should also be free with Revolut card.)

Δεν θα χρειαστείς μετρητά στην χώρα αν κινείσαι σε μεγάλες πόλεις. Έχουν παντού μηχανάκια ακόμα και στην παραλία οι πλανόδιοι. Κάθε φορά θα σε ρωτάνε αν η κάρτα σου είναι πιστωτική η χρεωστική. Πες ότι θες, το ίδιο είναι.
Ενδεικτικά βγάλαμε 1000 ρεαλ για 15 μέρες και περίσσεψαν.

Από εκεί ο βαρουφακης μάλλον έκλεψε την ιδέα για την Δήμητρα. Το βραζιλιάνικο σύστημα πληρωμών που λέγετε pix.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Συμφωνώ ότι γενικά η κάρτα παίζει σχεδόν παντού, αλλά πάντα χρειάζονται κ λίγα μετρητά. Άθλια η ισοτιμία στο αεροδρόμιο, ανταλλακτήρια βρήκα μόνο στο Ριο κ παίζει πολύ απάτη κατά την ανάληψη από ΑΤΜ.
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Κυριακη παιζει Flamengo vs Gremio στο Μαρακανα. Ξερει καποιος αν ειναι ασφαλες να πάει τουριστας μονος του στο γηπεδο ? Κατι οργανωμενα τουρ φαίνονται πανακριβα
 

aggelos1368

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
για ιγκουασου θέλεις το λιγότερο δυο διανυκτερεύσεις.
την πρώτη μέρα βλέπει τη βραζιλιάνικη πλευρά και τη δεύτερη την αργεντίνικη η οποία θέλει πάρα πολύ χρόνο.
διανυκτέρευση εδώ. δες και στο μπουκινγ για καλύτερες τιμές.
έχεις ακριβώς απέναντι ένα τεράστιο εμπορικό που σου λύνει τα χέρια για ψάξιμο φαγητού και προμηθειών.
προσοχή στους ουμπερατζηδες στο αεροδρόμιο. μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις περισσότερα. αρνήσου, ακύρωσε τη διαδρομή και επέλεξε κάποιον άλλο.
και φυσικά μόνο μέσα από την εφαρμογή.
αν χρειαστείς μεταφορέα για την αργεντίνικη πλευρά έχω το γουατσαππ του ταξιτζή που χρησιμοποίησα εγώ. πες μου να στο στείλω ΠΜ.
φρόντισε να φτάσεις με όσο πιο πρωινή πτήση μπορείς για να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου.
και φεύγεις με απογευματινή η βραδινή.
δες και εδώ.
καλό ταξίδι.
για ιγκουασου θέλεις το λιγότερο δυο διανυκτερεύσεις.
την πρώτη μέρα βλέπει τη βραζιλιάνικη πλευρά και τη δεύτερη την αργεντίνικη η οποία θέλει πάρα πολύ χρόνο.
διανυκτέρευση εδώ. δες και στο μπουκινγ για καλύτερες τιμές.
έχεις ακριβώς απέναντι ένα τεράστιο εμπορικό που σου λύνει τα χέρια για ψάξιμο φαγητού και προμηθειών.
προσοχή στους ουμπερατζηδες στο αεροδρόμιο. μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις περισσότερα. αρνήσου, ακύρωσε τη διαδρομή και επέλεξε κάποιον άλλο.
και φυσικά μόνο μέσα από την εφαρμογή.
αν χρειαστείς μεταφορέα για την αργεντίνικη πλευρά έχω το γουατσαππ του ταξιτζή που χρησιμοποίησα εγώ. πες μου να στο στείλω ΠΜ.
φρόντισε να φτάσεις με όσο πιο πρωινή πτήση μπορείς για να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου.
και φεύγεις με απογευματινή η βραδινή.
δες και εδώ.
καλό ταξίδι.
Καλησπέρα θα βρίσκομαι στο ιγκουασου στις 15 Νοεμβρίου, μπορεις να μου στειλεις το WhatsApp του ταξιτζή
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα θα βρίσκομαι στο ιγκουασου στις 15 Νοεμβρίου, μπορεις να μου στειλεις το WhatsApp του ταξιτζή
Ο συγκεκριμένος χρήστης δεν συμμετέχει ως μέλος στο φόρουμ. Δεν δέχεται ειδοποιήσεις και δεν μπορεί να απαντήσει.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
@Yorgos μπορεις εσύ που ξέρεις τη Βραζιλία να μου προτείνεις? να πάμε με 16, 17 χρονών κορίτσια εκεί οικογενειακώς? Ευχαριστώωωω
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.477
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos μπορεις εσύ που ξέρεις τη Βραζιλία να μου προτείνεις? να πάμε με 16, 17 χρονών κορίτσια εκεί οικογενειακώς? Ευχαριστώωωω
Γιατί όχι; Πολύ όμορφα είναι, εξαρτάται και τι τις ενδιαφέρει.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom