Βέλγιο Ελβετία Ηνωμένο Βασίλειο Βρυξέλλες, Ζυρίχη ή Λονδίνο;

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@makisg Τίποτα δεν μπορώ να εγγυηθώ , όλα δυστυχώς είναι ρευστά ... Η ινδική μετάλλαξη είναι πολύ επικίνδυνη και επικρατεί αβεβαιότητα στην Αγγλία ... Η γνώμη μου είναι να μην το ρισκάρεις και μετά μπαίνεις σε καραντίνες στην Ελλάδα και ζεις με τον φόβο ... Φιλικά στο λέω :)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν έχω προγραμματίσει τίποτα. Πλάνο θέλω να φτιάξω για μελλοντικό ταξίδι.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν έχω προγραμματίσει τίποτα. Πλάνο θέλω να φτιάξω για μελλοντικό ταξίδι.
@makisg Όλοι πλάνα κάνουμε ... Εγώ πάντως στο λέω για το καλό σας να αποφύγετε την Αγγλία , τη Μεγάλη Βρετανία γενικότερα ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν υπάρχει πρόβλημα στην Αγγλία με την παραλλαγή δέλτα, θα υπάρχει σε ολόκληρη την Ευρώπη. Ας μείνουμε εντός θέματος εδώ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@katkats υπάρχουν κάπου αλλού πληροφορίες για Κορνουάλη??
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@katkats υπάρχουν κάπου αλλού πληροφορίες για Κορνουάλη??
Εδώ Γράφοντας χιλιόμετρα στο Ηνωμένο Βασίλειο
βρήκα κι εγώ τις περισσότερες πληροφορίες από @kalspiros .
Ψάξε κι εδώ Ηνωμένο Βασίλειο - Μονοήμερη Εκδρομή έξω από το Λονδίνο
Eπίσης βρήκα μια αναφορά από τον @interted Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
 

harris

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Aπό Λονδίνο μπορείς να πας Cambridge, Οξφόρδη, Brighton, Windsor, Stonehenge, Bath, Bristol, Stratford-upon-Avon, Salisbury... και η λίστα είναι μακρά, όλα αυτά σε απόσταση 1 με μιάμιση ώρα. Χώρια που το Λονδίνο είναι προορισμός από μόνος του, όπως και να έχει.

Η Βρετανία, ωστόσο, έχει την Ελλάδα προς το παρόν στην πορτοκαλί λίστα που σημαίνει ότι θες 10 μέρες καραντίνα στην άφιξη στη Βρετανία. Επόμενη ανακοίνωση μέσα Ιουλίου για το αν θα μπει η Ελλάδα στην πράσινη. Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν η μετάλλαξη "δέλτα" και η Βρετανία για την Ελλάδα, όπως γράφτηκε από άλλο μέλος, αλλά το ανάποδο.

Επίσης, γράφεις εξορμήσεις με τρένο. Το ξέρεις ότι τα τρένα στην Αγγλία είναι πανάκριβα; Με αυτοκίνητο και να μείνετε στα περίχωρα του Λονδίνου πιο φθηνά θα σας έρθει από το να χρησιμοποιείτε τρένο συνέχεια (αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι κάνετε πολλές εκδρομές).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Σε ευχαριστώ πολύ @harris για τις προτάσεις σου. Τα εισιτήρια που κέρδισα ισχύουν μέχρι τις 15/6/2022 οπότε και έχουμε καιρό έως τότε. Ήθελα να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις από Κορνουάλη.

Μέχρι πότε ισχύει η είσοδος στο Ηνωμένο Βασίλειο μόνο με ταυτότητα??
 

harris

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Σε ευχαριστώ πολύ @harris για τις προτάσεις σου. Τα εισιτήρια που κέρδισα ισχύουν μέχρι τις 15/6/2022 οπότε και έχουμε καιρό έως τότε. Ήθελα να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις από Κορνουάλη.
Όχι, δυστυχώς, δεν έχω ακόμη πάει προς τα εκεί.

Μέχρι πότε ισχύει η είσοδος στο Ηνωμένο Βασίλειο μόνο με ταυτότητα??
Μέχρι τέλη Σεπτέμβρη του 2021. Από Οκτώβριο μόνο με διαβατήριο αν και εφόσον δεν έχεις καθεστώς μόνιμης διαμονής. Στην αντίθετη περίπτωση ως το 2025, τουλάχιστον.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μέχρι τέλη Σεπτέμβρη του 2021. Από Οκτώβριο μόνο με διαβατήριο αν και εφόσον δεν έχεις καθεστώς μόνιμης διαμονής. Στην αντίθετη περίπτωση ως το 2025, τουλάχιστον.
[/QUOTE]

Από 1 Οκτωβρίου θα μπαίνεις μόνο με διαβατήριο?? Θα χρειάζεται και βίζα??
 

harris

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Από 1 Οκτωβρίου θα μπαίνεις μόνο με διαβατήριο?? Θα χρειάζεται και βίζα??
Μόνο με διαβατήριο αν δεν είσαι κάτοικος UK. Συζητάνε για ΕΤΑ κάτι αντίστοιχο με την ESTA των ΗΠΑ αλλά ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα κάτι.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Τελικά έκανε κάποιος τη διαδρομή Βρυξέλλες - Λονδίνο με το τραίνο? Θα είμαι Λονδίνο τον Οκτώβριο και σκέπτομαι μια μονοήμερη Βρυξέλλες με το γρήγορο τραίνο. το έχει κάνει καποίος να μου πεί αν αξίζει και αν είναι κουραστικό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom