Βέλγιο Βρυξέλλες και ημερήσιες εκδρομές

Thponer

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Καλησπέρα σας

Που βρίσκεται ο σταθμός των τρένων για να πας στις γύρω πόλεις από Βρυξέλλες; Είναι ένας ή υπάρχουν 2-3; Ο ίδιος εξυπηρετεί και δρομολόγια για Παρίσι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα σας

Που βρίσκεται ο σταθμός των τρένων για να πας στις γύρω πόλεις από Βρυξέλλες; Είναι ένας ή υπάρχουν 2-3; Ο ίδιος εξυπηρετεί και δρομολόγια για Παρίσι;
Υπάρχουν τρείς(Central-Midi-Nord).Ανάλογα που θέλεις να πας και ποιος είναι πιο κοντά σου.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Καλησπερα σε ολους! Σε λιγες μερες παμε Βρυξελλες κ ηθελα να ρωτησω το εξης:
λεμε να παμε Σαββατο εκδρομη Γανδη κ Μπρυζ. Την Κυριακη θελουμε να την αφιερωσουμε για να παμε Αμστερνταμ (κ θα ηθελα πολυ κ μια σταση στο Scheveningen) ή Ουτρεχτη. Απο την αλλη δεν με χαλαει η μονοημερη ειτε σε Παρισι ειτε σε Λονδινο. Εχω παει σε ολα οσα ανεφερα, οποτε δεν τιθεται θεμα οτι θα "σκοτωσω" καποια πολη. Το θεμα ειναι τα χρηματα κ ο χρονος. Γνωριζετε περιπου κοστη κ ποσες ωρες ειναι οι διαδρομες? Θεωρω πιο εφικτα τα πρωτα μερη, καθως κ πιο οικονομικα (που με απασχολει κ αυτο).
Ευχαριστω πολυ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τελευταία στιγμή δε θα βρεις φθηνά εισιτήρια τρένου για Λονδίνο, ακόμα και για Άμστερνταμ θα σου φύγει το 100άρι για 2 άτομα. Το πιο φθηνό που σκέφτομαι αν έχει διαθέσιμα τα οικονομικά εισιτήρια είναι το Izy της Thalys για Παρίσι.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Το ειδα αυτο που μου λες κ ειναι 70€/ατομο πηγαινε-ελα. Επισης φτανει 1 κ φευγει 8 το βραδυ Για αμστερνταμ αν τα ειδα σωστα ειναι 100€/ατομο. Κλαμα. Μηπως μπορεις να μου παραθεσεις καποιο site για να ψαξω λιγο παραπανω? Τα αφησα κυριολεκτικα στο τελος κ μαλλον θα κατσουμε στα αυγα μας. Δε πειραζει.
(Μπρυζ κ Γανδη χωρανε σε 1 μερα ή το πιεζω?)
Σε ευχαριστω πολυ!
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Το ειδα αυτο που μου λες κ ειναι 70€/ατομο πηγαινε-ελα. Επισης φτανει 1 κ φευγει 8 το βραδυ Για αμστερνταμ αν τα ειδα σωστα ειναι 100€/ατομο. Κλαμα. Μηπως μπορεις να μου παραθεσεις καποιο site για να ψαξω λιγο παραπανω? Τα αφησα κυριολεκτικα στο τελος κ μαλλον θα κατσουμε στα αυγα μας. Δε πειραζει.
(Μπρυζ κ Γανδη χωρανε σε 1 μερα ή το πιεζω?)
Σε ευχαριστω πολυ!
Θεωρώ Μπριζ και Γάνδη χωράνε σε μια μέρα.
Για Άμστερνταμ και Παρίσι έχετε κοιτάξει λεωφορεία; Το flixbus έχει καλές προσφορές κατά καιρούς και πολλά δρομολόγια μέσα στη μέρα, αν θυμάμαι καλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Για low cost καταστάσεις υπάρχουν και τα ouibus για Παρίσι αλλά νομίζω είναι πολλές 3-4 ώρες ταξίδι πήγαινε και άλλες τόσες έλα για μονοήμερη.
Θα πήγαινα Αμβέρσα που είναι δίπλα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Το ειδα αυτο που μου λες κ ειναι 70€/ατομο πηγαινε-ελα. Επισης φτανει 1 κ φευγει 8 το βραδυ Για αμστερνταμ αν τα ειδα σωστα ειναι 100€/ατομο. Κλαμα. Μηπως μπορεις να μου παραθεσεις καποιο site για να ψαξω λιγο παραπανω? Τα αφησα κυριολεκτικα στο τελος κ μαλλον θα κατσουμε στα αυγα μας. Δε πειραζει.
(Μπρυζ κ Γανδη χωρανε σε 1 μερα ή το πιεζω?)
Σε ευχαριστω πολυ!
Το χωράνε σε 1 ημέρα είναι πολύ σχετικό! Αν θέλεις να πιεις από ένα καφέ σε κάθε πόλη χωράει και η Οστάνδη σε 1 ημέρα να δείτε και τη θάλασσα. Εμένα προσωπικά δεν μου έφτασε 1 ημέρα μόνο στο Μπρυζ και ξαναπήγα και δεύτερη.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Σας ευχαριστω ιδιαιτερα κ τους 2!! Ναι εδω που τα λεμε ακομα και οι 3 ωρες ειναι υπερβολη για μονοημερη. Μου εχει κολλησει πολυ το αμστερνταμ αλλα θα δουμε.. το πολυ πολυ να "βολευτουμε" με την Αντβέρπη. Αν εχετε κανενα ψαγμενο μερος/πολη/χωριο να μου προτεινετε ειμαι ολη αυτια
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Ειδα φωτογραφιες απο Οστανδη αλλα μου φανηκε λιγο μιζερη να το πω, σε σχεση με το scheveningen, με το οποιο ειχα τρελαθει. Οποτε ενω θελω να δω την βορεια θαλασσα παλι, νομιζω θα απογοητευθω. Κ παιζει κ αυτο που λες, οποτε ολα ειναι στο τραπεζι!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Λιλ, 1 ωρα και κατι απο Βρυξελλες με flixbus, παμφθηνα μεταφορικα. Θα φατε γαλλικη κουζινα, θα ψωνισετε γαλλικα τυρια απο την υπαιθρια αγορα, θα πατε στην Εθνικη Πινακοθηκη.
Αναρωτιεμαι τι σε ξετρελανε στο ολλανδικο παραθαλασσιο. Πληκτικο μερος.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σας ευχαριστω ιδιαιτερα κ τους 2!! Ναι εδω που τα λεμε ακομα και οι 3 ωρες ειναι υπερβολη για μονοημερη. Μου εχει κολλησει πολυ το αμστερνταμ αλλα θα δουμε.. το πολυ πολυ να "βολευτουμε" με την Αντβέρπη. Αν εχετε κανενα ψαγμενο μερος/πολη/χωριο να μου προτεινετε ειμαι ολη αυτια


To Βρυξέλλες-Αμστερνταμ είναι πολύ φθηνό με την εταιρεία flixbus https://global.flixbus.com/

Το πιθανότερο είναι ότι ακόμα και τώρα να το κλείσετε μπορεί να σας βγει κάτω από 30ε το πηγαινε-ελα. Απλά θέλει προσοχή να πάρετε τα εισιτήρια που κάνουν την πιο γρήγορη διαδρομή που φυσικά και πάλι θα είναι κοντά στο τρίωρο. Στο site γράφει και που είναι οι στάσεις του λεωφορείου. Αν σας έχει κολλήσει τόσο πολύ να πάρετε μια γέυση από Άμστερνταμ αυτός είναι ο πιο φθηνός τρόπος λογικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom