Βέλγιο Βρύγη ή Γάνδη ;

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Τα σημαντικοτερα μουσεια και μνημεια τα εχει η Αμβερσα, αλλα δεν ετεθη ως ερωτημα εδω.
Η Μπριζ εχει ενα σημαντικο μουσειο με σημαντικοτερα εργα και απο κει και περα υπερεχει στη γραφικοτητα ολου του ιστορικου κεντρου.
Η Γανδη ακολουθει σε ολα. Αν πεσεις σε φεστιβαλ μπορει να ειναι κατι σπουδαιο, αλλα πχ το Aalst εχει γνωστο καρναβαλι ομως δεν θα το εβαζα ως σημαντικο γενικως για ολη τη χρονια.
Edit: Για να ειμαι ειλικρινης γκουγλαρα τι μουσειο ειναι το STAM και αφορα την ιστορια της πολης. Τι να πω, εξαρταται και απο τα ενδιαφεροντα. Εγω δεν θα εχανα χρονο.
Ghent City Museum - Wikipedia
Δεν τέθηκε το ερώτημα του ποιες είναι οι αγαπημένες μας πόλεις στο Βέλγιο γιατί και εγώ θα έβαζα ψηλά την Αμβέρσα.

Τώρα τι άλλο να σου πω.. εγώ τη Μπρυζ την τρίτη φορά που πήγα τη βαρέθηκα, ενώ τη Γάνδη όχι! Είναι και οι εμπειρίες που είχε ο καθένας σε κάθε πόλη!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
906
Likes
3.253
Εγώ ναι, αλλά μόνο μια ψήφος στη Γάνδη ποτέ δεν είναι αρκετή :p
Α οκ

Φανταστείτε τώρα να είχατε ψηφίσει υπέρ της βρυγης και να λέγατε ρίξον τον (σικ) ψήφο μου υπέρ της γάνδης ... τι χαώδης διαφορά θα προέκυπτε!

Γκουντ!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
Η Μπρυζ πάντως έχει καμία δεκαπενταρια μουσεία αφού συγκρίνουμε και αυτό το κομμάτι. Τα περισσότερα πολύ ενδιαφέροντα και στεγασμένα σε υπέροχα κτίρια. Μόνιμες και περιοδικές εκθέσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Μπρυζ είναι για να βγάλεις καμία φωτό, να στριμωχτεις με τουρίστες και να τη βαρεθείς στις 4-5 ώρες. Η Γάνδη είναι για να τη ζήσεις. Με 3 βράδια πάντως θα έδινα κι ένα στη Μπρυζ, το βράδυ έχει λιγότερους τουρίστες και εντάξει, ένα βράδυ είναι θα περάσει.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
162
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή θα τις επισκεφτώ σύντομα, καμια πρόταση για εστιατόρια υπάρχει?
 

Mariagk

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο - Νυρεμβέργη
Σύμφωνα με τις παραπάνω απαντήσεις πραγματικά δεν βγάζεις συμπέρασμα 😂
Πού να μείνω τελικά; Βρυγη ή Γάνδη; 😔
 

Mariagk

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο - Νυρεμβέργη
Αν είναι πολλά τα βράδυα μείνε ένα στην Μπρυζ και τα υπόλοιπα Γάνδη.
Έχω συνολικά 5 βράδια θέλω να τα μοιρασω σε Βρυξέλλες ,Βρυγη (ή Γάνδη) και Άμστερνταμ.
Επίσης δεν ξέρω από πού συμφέρει να φύγω για Άμστερνταμ ... από Βρυξέλλες ή τις άλλες 2 πόλεις; Κοιτάζω και τιμές στα τρένα πανάκριβα 😔
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Έχω συνολικά 5 βράδια θέλω να τα μοιρασω σε Βρυξέλλες ,Βρυγη (ή Γάνδη) και Άμστερνταμ.
Επίσης δεν ξέρω από πού συμφέρει να φύγω για Άμστερνταμ ... από Βρυξέλλες ή τις άλλες 2 πόλεις; Κοιτάζω και τιμές στα τρένα πανάκριβα 😔
Νομίζω τότε 2 Βρυξέλλες-2 ΄Άμστερνταμ-1 Γάνδη και επίσκεψη Μπρύζ.Τρένο η λεωφορείο είναι οι επιλογές.Κοίταξε ωράρια και ποιό συμφέρει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom