Αυστρία Ελβετία Ιταλία Βόρεια Ιταλία και Άλπεις

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ψάχτηκα κι εγώ για ένα ταξιδάκι μέσα στον Αύγουστο στις Άλπεις το οποίο δεν πραγματοποιήθηκε λόγω οικονομικής δυσκολίας και είχα καταλήξει για μία εβδομάδα σε μια εκδρομή κάπως έτσι:

Bergamo με Ryanair, ενοικίαση ΙΧ, λίμνη Κόμο, Saint Moritz, Innsbruck-Τυρόλο γενικώς, Salzburg-Hallstatt και τις λίμνες εκεί γύρω, μετά μια διαδρομή μέσω Kaprun-Glosglockner προς Δολομίτες και τέλος Lago di Garda-Verona προς Bergamo για επιστροφή. Έβαλα πιο πολύ Αυστρία και Ιταλία σε βουνό από Ελβετία γιατί οι τιμές είναι πολύ καλύτερες εκεί.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Bergamo με Ryanair, ενοικίαση ΙΧ, λίμνη Κόμο, Saint Moritz, Innsbruck-Τυρόλο γενικώς, Salzburg-Hallstatt και τις λίμνες εκεί γύρω, μετά μια διαδρομή μέσω Kaprun-Glosglockner προς Δολομίτες και τέλος Lago di Garda-Verona προς Bergamo για επιστροφή. .
Αυτο ειναι πολυ πιο λογικο απο το προτεινομενο το δικο σου.

Εν ολιγοις, και επειδη εχω οδηγησει κατα 90% (δεν εχω παεει Val d ' Isere μερια) οπως σου λενε ολοι με 1000? και 1ν σε St. Moritz και 2ν σε Βενετια, απλα ξεχασε το. Δεν βγαινουν τα κουκια. Εχε επισης υποψη σου οτι η αναβαση στα περισσοτερα ορεινα μερη (αν και εχει καλο δρομο) δεν παεει να πει οτι θα πηγαινεις με 200! Εχει πολυ στροφηλικι, οποτε να μην εισαι τοσο αισιοδοξος οτι θα προλαβεις να τα δεις ολα. Επισης μπορει να τυχεις και σε κανενα μποτιλιαρισμα στςι μεγαλες πολεις (ειδικα στο Μιλανο).

Τελος παντων, εγω σου δινω εναλλακτικα τη λυση να αρχισεις απο καπου κοντα στα Αυστριακα συνορα με φτηνες πτησεις (π.χ. Bergamo, Μιλανο, Μοναχο ή Βενετια) και να δεις περισσοτερες Ιταλικες / Αυστριακες Αλπεις, γιατι σε Ελβετια μερια γδερνουν.

Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για Χλμ εμπα εδω

NAVTEQ Map24

και φτιαξε τη διαδρομη που θελεις
 

FaVa

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Χμμμ... Καλή αυτή η πρόταση, αν και δε μπορώ να φανταστώ να πάω Άλπεις και να μη δω το Mont Blanc και ειδικά το Matterhorn...

joss γιατί προτείνεις το NAVTEQ Map24; Τί διαφορετικό έχει απ το παραδοσιακό google maps;
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
joss γιατί προτείνεις το NAVTEQ Map24; Τί διαφορετικό έχει απ το παραδοσιακό google maps;
Στο map24 σου βγαζει αναλυτικες διαδρομες με χλμ αποστασεις πραγματικες. Επισης εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις αν θελεις η οχι (λογω διοδιων) χρηση αυτοκινητοδρομων και αλλες χρησιμες πληροφοριες, γιατι ειναι πολυ ενημερωμενο. Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο, αλλα οσες φορες το χρησιμοποιησα για να οργανωσω ακδρομη, με εχει βοηθησει πολυ. Δοκιμασε το και θα δεις.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Fava, εγώ έκανα ένα ταξίδι στις Άλπεις με μηχανή το καλοκάιρι του 2011. Αν ψάξεις στο φόρουμ υπάρχει και η αντίστοιχη ιστορία. Συμφωνώ ότι πρέπει να ξεκινήσεις από πιο βόρεια πχ Μιλάνο, Βασιλεία. Προσωπική μου εμπειρία ότι οι Ελβετικές Άλπεις είναι οι πιο ωραίες αλλά και οι πιο ακριβές. Εμείς ταξιδέψαμε στο σύνολο 17 ημέρες, μία εβδομάδα Ελβετία και μία Αυστρία - Ιταλία, και μπορώ να σου πω ότι είδαμε το 1/3 των Άλπεων. Να ξέρεις πάντως ότι τα Αλπικά χωριά είναι πιο ωραία δηλαδή θα προτιμούσα να μένω σε χωριό παρά σε πόλη. Και ως προς το οικονομικό, θα έλεγα για το δεκαπενθήμερο να διπλασιάσεις τον προυπολογισμό σου και μάλλον θα πάνε όλα καλά. Καλό σχεδιασμό!
 

FaVa

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Elenik από ό,τι είδα γύρισες αρκετούτσικα μέρη... Λοιπόν προσπάθησα να γίνω πιο ρεαλιστικός αυτή τη φορά και σχεδίασα την ακόλουθη διαδρομή:

Άφιξη στο Milan Malpensa, Como, Lugano (1 διανυκτέρευση), Torino, Val-d'Isere (1 διανυκτέρευση), τούνελ Mont Blanc, Geneva (1 διανυκτέρευση), Lausanne, Montreux, Zermatt (1 διανυκτέρευση), Brienz, Interlaken, Grindelwald (1 διανυκτέρευση), Thun, Bern (1 διανυκτέρευση), Lucerne (1 διανυκτέρευση), Andermatt, μέσω Obersaxen, St. Moritz (1 διανυκτέρευση), Davos, Innsbruck (2 διανυκτερεύσεις), Verona, Venice (3 διανυκτερεύσεις), Milan (1 διανυκτέρευση), αναχώρηση από το Milan Malpensa.

Όπως και πριν θα είναι 15ήμερη (14 διανυκτερεύσεις), με νοικασμένο αμάξι CDMR, και 4 άτομα. Με ένα 1500άρι το άτομο το πολύ, δε θα τη βγάλουμε; Και επίσης 2400km.:roll: Χρειάζεται να γίνω πιο ρεαλιστικός ακόμα;:p Τί λέτε;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πολύ φοβάμαι πως ναι, χρειάζεται να γίνεις ακόμα πιο ρεαλιστικός...

Πρώτον ανέβασε το budget λεμε... με 1.500? δεν βγαίνουν 15 μέρες... θες το λιγότερο 2.000?

Δεύτερον, το πρόγραμμα που γράφεις αν το γράφεις με την σωστή σειρά είναι άλλα αντ' άλλων... πάρε χάρτη μελέτησέ τα και ξαναφτιάξτο...

Τρίτον... αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις μια βάση να καθήσεις εκεί 4-5 βράδια και από εκεί να κάνεις τις εκδρομές σου στα βουνά...
 

FaVa

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
προς osfialgia:
Στο Τορίνο θέλω να πάω για να δω 2-3 πράματα μόνο, που έχω σταμπάρει χρόνια. Δε με ενδιαφέρει τόσο να το γυρίσω όλο. Όταν βρω τα λεφτά και το χρόνο θα το κάνω. Και Βενετία επίσης δε γίνεται να τη γυρίσω όλη. Τα βασικά έστω. Γενικά δε μπορώ να κάθομαι... Μου αρέσει να γυρνάω και να ανακαλύπτω συνεχώς καινούρια φυσικά τοπία και να τα φωτογραφίζω. Γι αυτό και θέλω να πάω Άλπεις. Για να δω από κοντά έστω και για μια στιγμή εκείνα τα μέρη που από πάντα ονειρευόμουν και έβλεπα σε φωτογραφίες κλπ. Είπαμε είμαι touristας!


προς Traveller:
1) -Αμάξι περίπου 700?. Διά 4 = 175.
-Βενζίνη (μιας και diesel) περίπου 250? (και πολλά λέω). Διά 4 = 63.
-Διαμονή σε τετράκλινα ή 2 δίκλινα κατά μέσο όρο 200? τη βραδιά. Διά 4 = 50. Επί 14 βράδια 700? το άτομο.
-Εισιτήρια περίπου 70? το άτομο πηγαινέλα με easyjet.
-Διόδια-τούνελ περίπου 150?. Διά 4 = 38.
-Φαγητό περίπου 30? τη μέρα το άτομο. Επί 15 μέρες 450? το άτομο.

Έχουμε: 175+63+700+70+38+450=1496? το άτομο... Υπάρχει κάτι που ξεχνάω; Το πολύ πολύ να πάει 1600 άντε 1700 αν πάρουμε κανα τραινάκι στην ελβετία, τη γόνδολα στη βενετία, μπούμε σε κανα μουσείο κλπ... Άσε που το φαγητό δεν ξέρω αν όντως θα είναι 30 το άτομο κάθε μέρα και ότι σε ΟΛΟΥΣ τους προορισμούς έχω βρει ξενοδοχεία με κάτω από 200?. Μέχρι και 80 είχα βρει ένα τετράκλινο στο Innsbruck. Μόνο με το πάρκινγκ δεν ξέρω τί ακριβώς γίνεται αν και δε νομίζω να κοστίσει πολύ...


2) Γιατί είναι άλλα αντ' άλλων; Πώς αλλιώς θα μπορούσαν να συνδιαστούν όλοι αυτοί οι προορισμοί;

3) Γιατἰ; Έχει κάποια διαφορά το να μένω σε διαφορετικά μέρη; Μόνο νομίζω το θέμα της κούρασης αν είναι πρέπει να με απασχολεί... Αλλά και πάλι αφού στα μέρη που είναι να πάω θα πάω. Γιατί να μην μείνω και εκεί ώστε να μη γυρνάω πάλι πίσω;
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
προς osfialgia:
Στο Τορίνο θέλω να πάω για να δω 2-3 πράματα μόνο, που έχω σταμπάρει χρόνια. Δε με ενδιαφέρει τόσο να το γυρίσω όλο. Όταν βρω τα λεφτά και το χρόνο θα το κάνω. Και Βενετία επίσης δε γίνεται να τη γυρίσω όλη. Τα βασικά έστω. Γενικά δε μπορώ να κάθομαι... Μου αρέσει να γυρνάω και να ανακαλύπτω συνεχώς καινούρια φυσικά τοπία και να τα φωτογραφίζω. Γι αυτό και θέλω να πάω Άλπεις. Για να δω από κοντά έστω και για μια στιγμή εκείνα τα μέρη που από πάντα ονειρευόμουν και έβλεπα σε φωτογραφίες κλπ. Είπαμε είμαι touristας!

3 βραδια στη Βενετια ειναι πολλα,και ακριβα για το ταξιδι που θες να κανεις.
Για να ανακαλυψεις φυσικα τοπια και να τα φωτογραφησεις πρεπει να περασεις και μερικες ωρες εκτως αυτοκινητου.
Κλεισε 2 -3 μερες σε μια πολη και πηγαινε για πεζοπορια στις αλπεις

και απο απορία, τα 2-3 πραγματα που θες να δεις στο Τορινο ποια είναι?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και μια ακόμα λεπτομέρεια σχετικά με τον προγραμματισμό του ταξιδιού σου.
Μην είσαι σίγουρος ότι το αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις θα είναι απαραίτητα diesel. Συνήθως σου δίνουν (για τον τύπο που έχεις επιλέξει) ό,τι είναι διαθέσιμο τη στιγμή της άφιξής σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
FaVa said:
-Βενζίνη (μιας και diesel) περίπου 250? (και πολλά λέω). Διά 4 = 63.
-Εισιτήρια περίπου 70? το άτομο πηγαινέλα με easyjet.
-Με μέσο όρο ?1.60/lt θα πρέπει να κάνεις 4000km με 160lt δηλαδή 4lt/100km με ένα αυτοκίνητο φορτωμένο με 4 άτομα και αποσκευές.
-Τα ?70 είναι με ή χωρίς αποσκευές;

Sent from my iPod using Travel stories
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom