Βora Bora: Πρώτο μήνυμα

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
για πειτε μας για το κρουαζιεροπλοιο,πως το κλεισατε ?εχει και αλλα που πανε σε αλλα νησια?ποση ωρα ειναι η πτηση απο λος αντζελες ως τα νησια? πως και δεν πατε και σε κανα διπλανο νησι?πιστευετε οτι οικονομικως συμφερει η κρουαζιερα απ οτι η διαμονη στα νησια?
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Η κρουαζιέρα έπεσε σαν ιδέα ώς οικονομική λύση του να γυρίσουμε πολλά νησιά. Επειδή και οι δύο κάνουμε αρκετή ιστιοπλοϊα, στην αρχή σκεφτήκαμε να νοικιάζαμε σκάφος, όμως τόσο τα οικονομικά μας όσο και οι τεράστιες αποστάσεις και οι άγνωστες θάλασσες, μας έκαναν να αλλάξουμε γνωμη. Έτσι, ψάχνοντας στο ιντερνετ, έπεσα επάνω στο σαιτ της Star Clippers. Τα πλοία τα ξέρω γιατί έρχονται και στην Ελλάδα, είναι εντυπωσιακότατα και όντας ιστιοφόρα, ξεφεύγουν κατά πολύ από τις συνηθισμένες κρουαζιέρες. Το κόστος (ευτυχώς πρόλαβα και έκλεισα νωρίς κερδίζοντας το super early booking) ήταν $1500 το άτομο (με φαγητό και θαλάσσια σπορ). Αναλογικά με διαμονή σε ξενοδοχεία στην συγκεκριμένη περιοχή είναι κατά πολύ φθηνότερο, και βλέπεις όλα αυτά τα υπέροχα νησιά. Σίγουρα είναι και πολύ ρομαντικότερο από μικρά αεροπλάνα και συνεχές packing-unpacking.
Η πτήση LA-PPT είναι περίπου 8 ώρες. Γιαυτό και η στάση στο LA, τόσες ώρες συνεχούς πτήσης από Αθήνα θα ήταν σκότωμα.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Συγχαρητηρια!!κι εγω ενα μηνα μετα επο σενα!!τελικα τα εισητηρια ποσο κοστισαν?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μας τσακισατε φιλτατοι και οι δυο :killme:
Με το καλο να πατε παιδια :clap:
Πιστευω οτι εχουμε να διαβασουμε πολυ πραμα με τον καινουριο χρονο!
 

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
Iaorana, tripdreamer1975 !

Θα πρέπει να αισθάνεστε πανευτυχείς και τυχεροί γι αυτό το ταξίδι! Και μόνο ότι φεύγετε καταμεσίς του χειμώνα, από τη κρύα και μουντή Ευρώπη, με τα καλοκαιρινά στα μπαγάζια σας, για να πάτε στην απέναντι ακριβώς πλευρά της υδρογείου, τα λέει όλα!

Χαιρόμεθα ιδιαίτατα και σας ευχόμαστε να περάσετε τέλεια ! :clap::clap:

Διαλέξατε κρουαζιέρα και μάλιστα με ιστιοφόρο ! Είναι θαυμάσιο ! Έχει βέβαια και κάποια λίγα μείον αυτή η επιλογή, αλλά ποιός νοιάζετε ! Πάτε Ιανουάριο. Low season εκεί. Υπάρχει πολύ ζέστη και υγρασία. Αρκετές βροχές, συχνά με ραγδαιότητα και διάρκεια ακόμη και μιας βδομάδας συνεχόμενα. Και πάλι: ποιός νοιάζετε !

Μόνον: όσο μπορείτε, όσο σας επιτρέπεται από το πρόγραμμά σας, επιδιώξτε να αφήσετε τη καλή (εύχομαι) ομήγυρη των αμερικανογαλλοιαπωνοαυστραλονεοζηλανδώνκαιλοιπών συνταξιδιωτών σας (που ούτως ή άλλως θα την έχετε στο διάπλου) και κατεβείτε στα νησιά, εξερευνήστε τα, ανταμωθείτε με ντόπιους -να πάρετε και μια λιγότερο τουριστική μυρουδιά.

Χαλαρά, με ένα λευκό tiare στ' αυτί, ρουφήξτε με όλες σας τις αισθήσεις αυτό το ταξίδι !!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Βρήκα Alitalia για ΛΑ 650?/άτομο, (ο θεός να βάλει το χέρι του να πετάξει και να μην έχει κλείσει) και Air Tahiti Nui 790? το άτομο για Παπέετε.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Efi.chania εσύ πως έχεις κλείσει? Πρακτορείο ή μόνη? Κόστος? Δώσε καμιά πληροφορία.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
κι εγω μονη εχω κλεισει απο λονδινο.με air france ειναι ολο το ταξιδι και συνολο απο αθηνα 1410.συνολικα 20 μερες αλλα δελεαστικα με την αμερικη κι ετσι θα μοιρασω τις μερες.στην πορεια βεβαια μου φανηκε λιγο μονο 8 μερες στον παραδεισο αλλα δεν πειραζει θα μαθω τα κατατοπια και την αλλη φορα θα κατσω μηνα!!!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
ξενοδοχεια και νησια δεν εχω επιλεξει ακομα εχω ασχοληθει προς το παρων με las vegas αλλα εχω ριξει την ματια μου.visa για αμερικη εχεις βγαλει?ειναι το αγχος μου μηπως για καποιο λογο δεν την παρω
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μόλις χθες την πήρα, από την πρεσβεία. Τελικά ήταν πολύ γρήγορη διαδικασία, πολύ οργανωμένη χωρίς ουρές. Οι ερωτήσεις στην συνεντευξη απλούστατες, περισσότερο για να ελεγξουν αν προτίθεσαι να μεταναστεύσεις εκεί. Κλείσε όμως από νωρίς ραντεβού γιατί έχει πολύ κίνηση, ίσως λόγω εορτών.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
θα το αφησω για αρχες ιανουαριου γιατι δεκεμβρη δε μπορω να φυγω απο Χανια.να κλεισω ραντευου απο τωρα λες?
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Στο προτείνω το συντομότερο, ώστε να βρείς ημερομηνία που να σε βολεύει. Εγώ σκεφτόμουν μια ημερομηνία τον Νοέμβρη ώστε να συνδυάσω και άλλες δουλειές και την επόμενη μέρα που μπήκα για να κλείσω είχε κάνει φτερά και αναγκάστηκα να κλείσω 12 μέρες μετά. Ειδικά για μας που έχουμε και ταξίδι για την Αθήνα, όσο συντομότερα τόσο καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom