ΓΟΥΙΝΕΑ ΜΠΙΣΣΑΟ(Για Φεβρουάριο ή Μάρτιο)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ναι ναι πες κι άλλα τέτοια , για να μας κουφάνεις περισσότερο :haha: :)clap::clap:)
Δεν φταίω εγώ, οι κακές μου παρέες και τα αλλοπρόσαλα κολλήματά μου you know
Ελπίζω όμως τελικά να βρεθεί ο συνταξιδιώτης ;). Η εμπειρία της δυτικής αφρικής είναι ιδιαίτερη και ειδικά σε μη τουριστικούς προορισμούς όπως η Γουινέα Μπισσάου (σε αντίθεση με το γειτονικό Μάλι)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σίγουρα κίτρινος πυρετός, υποθέτω αναμνηστική για τέτανο, μηνιγγιτιδόκοκκο
Και σίγουρα προφύλαξη για ελονοσία. Το Φεβρουάριο έχει και καρναβάλι στη πρωτεύουσα Bissau
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αυτή δεν είναι που είναι μια από τις πλέον βίαιες και επικίνδυνες χώρες στον κόσμο, ακόμα και με αφρικανικά στάνταρντ? Μια από τις μεγαλύτερες πύλες εισόδου των ναρκωτικών στην Ευρώπη?
Και τι μας νοιάζει; Για τουρισμό θα πάει ο άνθρωπος. Δε θα πάει για εμπορικούς σκοπούς. :haha:
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ααα Γουινέα Μπισαου!!! Την ονειρευομαι εδώ και χρόνια. Και ειδικά το αρχιπελαγος Dos Bijagos και τους σπανιους ιπποποταμους του αλμυρου νερού. Διάβαζα πάλι γι αυτή την άγνωστη χώρα χθες και χάζευα τις λίγες φωτογραφίες που βρίσκει κανείς. Το Φεβρουάριο δεν Έχω άδεια. Ίσως ψάξω τα Χριστούγεννα αν και απ όσο ξέρω τα αεροπορικά είναι ακριβά (μέσω Λισσαβωνας ή και Dakar). Για επικινδυνότητα δεν Έχω διαβάσει κάτι αλλα Μάλλον είναι ήρεμα τα πράγματα. Σίγουρα είναι καλύτερα απο αλλα κράτη της δυτικής Αφρικής (Ακτή Ελεφαντοστού, Λιβερία, Νιγηρία). Τι εμβόλια; Κάντε του κίτρινου πυρετού που χρειάζεται σε πολλές χώρες.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
α) δεν πρέπει να είναι και από τις πιο επικίνδυνες. Η mademoiselle Sirleaf μια χαρά σκατά τα έχει κάνει στη Λιβερία της, η Σιέρα Λεόνε ακόμα σε κακά χάλια, η Γουινέα (η regular) έχει νωπό βίαιο παρελθόν (το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι και παρόν) ενώ για τη Νιγηρία που λέτε, εξαρτάτε γιατί στην Abuja δεν τρέχει κάστανο. Τώρα, φίλοι που είχαν πάει να διεκδικήσουν έργο στο Μπισσάου, δεν μου αναφέρανε κάτι τραγικό (χωρίς βέβαια να ανάγω την άποψή τους σε γεγονός)

β)
χάζευα τις λίγες φωτογραφίες που βρίσκει κανείς.
(εμ τι τα μαζεύω: http://www.travelstories.gr/329173-post45.html)
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ιπποποταμους αλμυρου νερου??Πιαστηκα αδιαβαστη και μου κοστιζει......
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ιπποποταμους αλμυρου νερου??Πιαστηκα αδιαβαστη και μου κοστιζει......
Πηγή να φωτοτυπήσω τις σελίδες από τον Rough Guide να στις στείλω. Το αρχιπέλαγος αυτό θεωρείται το highlight στη χώρα
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Μη εισενεγκεις εμε εις πειρασμον, Παναγιωτη......
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
αλλά δεν σε διαφυλάττω εκ του πονηρού....:D
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Δεν χρειαζεται.....και δεν πρεπει...εξαλλου ρεπω....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν φταίω εγώ, οι κακές μου παρέες και τα αλλοπρόσαλα κολλήματά μου you know
Ελπίζω όμως τελικά να βρεθεί ο συνταξιδιώτης ;). Η εμπειρία της δυτικής αφρικής είναι ιδιαίτερη και ειδικά σε μη τουριστικούς προορισμούς όπως η Γουινέα Μπισσάου (σε αντίθεση με το γειτονικό Μάλι)
αν κολλήσεις και μια Γκάμπια που την έχω ψάξει αρκετά, ίσως να (ξανα)κάνουμε κολλεγκιά! :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom